PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμος wind



MANTHES
15-06-11, 12:14
Σημερα ηρθε ο πρωτος λογαριασμος περα της προσφορας.
Ειμαι στο πακετο WIND Double Play S με 19,90 τον μηνα οπως γραφει και οπως αναφερει στο σαιτ ''Όλες οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23%''

Στον αναλυτικο λογαριασμο ομως βλεπω πως εχει

ΣΥΝΟΛΟ ΧΡΕΩΣΕΩΝ ΕΘΝΙΚΗΣ & ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΑΘΕΡΗΣ 0,67 € 23%
0,67

WIND Double Play S 19,24 € 23%
19,24 €


ΦΠΑ 4,58 € 23%
4,58 €

ΣΥΝΟΛΟ 24,49 € 23%
24,49 €

Δεν θα επρεπε το ΦΠΑ να ειναι μονο πανω στην αξια των κλησεων αφου συμφωνα με την προσφορα το παγιο μου περιεχει και το ΦΠΑ; Εχω καταλαβει κατι λαθος; :hmm:

nnn
15-06-11, 12:22
Στο Wind S για έναν χρόνο μας κάνουν μια έκπτωση από 23,67 στα 19,90 κάπου πρέπει να σου αφαιρεί ~4 €

MANTHES
15-06-11, 12:26
Δεν τα αφαιρει ομως. Αυτο ειναι το τελικο ποσο λογαριασμου τα 24,49 ευρω. Οποτε τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

nnn
15-06-11, 12:29
Κανονικά είναι 19,24+23% Φπα= 23,67 και μετά πρέπει να σου αφαιρέσει 3,07 € τώρα που το τσέκαρα στο ebill.
Παίρνεις τηλέφωνο πρωϊνές ώρες στο λογιστήριο ή πας σε κάποιο μαγαζί τους.

MANTHES
15-06-11, 12:34
Τους εστειλα μηνυμα και ελπιζω να διορθωθει το θεμα γιατι οπως τους ειπα δεν θελω να στελνω σε ΕΕΤΤ και στην προστασια του καταναλωτη. Απλα ηθελα να βεβαιωθω πως το καταλαβα καλα και να μην κανω καμια βλακεια :p
Μια εταιρια βρηκαμε της προκοπης και τετοια λαθη εντος ή εκτος εισαγωγικων ειναι οτι χειροτερο και μαλιστα στην δικη μου περιπτωση κανει μπαμ γιατι δεν χρησιμοποιω σχεδον καθολου το τηλεφωνο

nnn
15-06-11, 12:35
Την αίτηση πως την είχες κάνει ?

MANTHES
15-06-11, 12:37
ηλεκτρονικα και εξαλλου για αυτο ειχα δωρεαν τα 3 πρωτα παγια. Αν πουν αυτο που αναφερεις και σκεφτηκα και εγω τοτε πως θα γινοταν να εχω δωρο τα παγια;

nnn
15-06-11, 12:40
Για αυτό σε ρώτησα γιατί ξέρω περιπτώσεις που το έκαναν από τηλέφωνο ή κατάστημα και τους έδωσαν μόλις 1 μήνα δωρεάν κλπ.

Αφού είναι ηλεκτρονικά το δικαιούσαι μην ανησυχείς.

3llinas
15-06-11, 17:31
ηλεκτρονικα και εξαλλου για αυτο ειχα δωρεαν τα 3 πρωτα παγια. Αν πουν αυτο που αναφερεις και σκεφτηκα και εγω τοτε πως θα γινοταν να εχω δωρο τα παγια;

λογικα αυτο πρεπει να ειναι η πρωπληρωμη του πρωτου παγιου....εκει δεν γινεται ποτε η εκπτωση. παντα οταν εχεις μια συνδεση ειτε κινητο ειτε σταθερο η εκπτωση μπορει να ξεκινισει απο τον 2. λογαριασμο

MANTHES
15-06-11, 19:05
Αυτος ειναι ο τριτος λογαριασμος. Στον πρωτο ειχα μεσα το τελος ενεργοποιησης και οι επομενοι 2 ηταν χωρις παγια. Ετσι και αλλιως επειδη προφανως δεν καταλαβες τι ειπα αναφερω πως αντι για 19,90 με χρεωσαν σαν να ειμαι σε πακετο εκτος προσφορας περιπου 24 ευρω παγιο

foutrelis
15-06-11, 21:23
Το ίδιο συνέβη και σε μένα. Οι πρώτοι τρεις μήνες ήταν χωρίς πάγιο, και οι αντίστοιχοι λογαριασμοί ήρθαν σωστοί. Στον τέταρτο λογαριασμό δεν είχαν συμπεριλάβει την έκπτωση στο πάγιο, το οποίο παρέμενε 23,67€.

Τους έστειλα ένα email ενημερώνοντάς τους για αυτή την ασυμφωνία, και την επόμενη εβδομάδα μου είπαν τηλεφωνικώς ότι η προσφορά θα ισχύσει από τον επόμενο λογαριασμό, αλλά θα επεκταθεί για ένα μήνα ακόμη μετά το πέρας του πρώτου χρόνου. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος (δεν θυμάμαι τι μου είχαν πει :p), νομίζω πως είναι λάθος του συστήματός τους, και κανονικά η έκπτωση από το πάγιο έπρεπε να είχε μπει από την αρχή και όχι ένα μήνα πιο μετά.

Συμφωνώ ότι αν έχεις κάνει την αίτηση μέσω Internet, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα (εφόσον τους ενημερώσεις για το λάθος).

nnn
15-06-11, 21:27
Σε εμένα η έκπτωση μπήκε αμέσως πάντως.

MANTHES
15-06-11, 22:13
Και ποιος τους ειπε οτι εγω θελω να μεινω 13 μηνες με το ζορι και γουσταρω να πληρωσω το 25αρι; αν πουν κατι τετοιο το επομενο μηνυμα θα παει στην εεττ αλλα για την ωρα θα περιμενω εως αυριο που λογικα θα με παρουν τηλ

MANTHES
17-06-11, 13:10
Τελικα πηραν σημερα τηλεφωνο, δηλαδη την δευτερη μερα και γενικα εχουν ενα θεμα καθυστερησης στην επικοινωνια και μου ειπα την ιστορια που ανεφερε και ο foutrelis πως θα ειναι μειωμενο το παγιο στον 13 μηνα και πως αν θελησω να φυγω στον 12ο τοτε θα αφαιρεθει η διαφορα (φυσικα αλλο ταλογια και αλλο η πραξη αλλα δειχνουμε καλη θεληση).
Το πιο χαζο παντως απο ολα ηταν πως αυτη που πηρε τηλ δεν γνωριζε απο την αρχη το αν δικαιουμουν πραγματικα την προσφορα ή οχι. Υποτιθεται πως αυτος που παιρνει ξερει και ακριβως το προβλημα.

Υ.Γ. Μια φορα ενα λαθος του συστηματος υπερ του πελατη δεν θα γινει ποτε απο καμια εταιρια; Τι παραξενο πραγμα και αυτο

nnn
17-06-11, 14:39
sorry που θα το γράψω αλλά κερδίσαμε 3 μήνες, για 3 € που θα μας δώσουν στον 13ο μήνα μπορούμε να κάνουμε τα στραβά μάτια (άσχετα αν είναι λάθος του συστήματος τους βέβαια)

MANTHES
17-06-11, 14:46
Οι 3 μηνες που κερδισαμε με δεδομενο οτι πληρωνουμε τελος ενεργοποιησης που ειναι αερας κοπανιστος και μεχρι περισυ οι πιο πολλοι το εδιναν δωρεαν ουσιαστικα μας δινει 1 μηνα. Ακομα και αν δεχτουμε πως ειναι λαθος μπορουν ειτε να το διορθωσουν ειτε να εκδωσουν τον επομενο λογαριασμο κατα 4 ευρω μειωμενο.
το θεμα ειναι οτι πχ εγω μπορει να μην θελω να κατσω 13 μηνες και αν δεν το επιστρεψουν πισω γιατι να το πληρωσω νταηλικι;
Αν αυριο μεθαυριο σερνεται το ιντερνετ θα κανουν το κοροιδο ομως αν αν εγω δεν τηρησω τους ορους του συμβολαιου και καθυστερησω μια δοση (ανεαρτητως ποσου οπως μου ειπαν σε καταστημα wind) τοτε θα μου κοψουν τον λογαριασμο. Αν ειναι να μπουμε στην λογικη του να κανουμε τα στραβα ματια τοτε δεν συμφερει καμια εταιρια

nnn
17-06-11, 14:50
Πουλούν ήδη κάτω του κόστους κατά πολύ, σε εμένα δεν συνέβη αυτό το λάθος σε 2 γραμμές, κακώς έγινε αλλά δεν είναι κάτι τόσο τραγικό.

MANTHES
17-06-11, 14:58
οχι δεν εγινε κατι αλλα σε κανουν να αμφιβαλλεις πολυ οταν τα λαθη συμβαινουν παντα μονο προς μια κατευθυνση και ενω ξερουν το προβλημα δεν το διορθωνουν. Προσωπικα για μενα οτιδηποτε παραξενο συμβαινει ειναι πιο σημαντικος λογος αποχωρησης απο εναν παροχο παρα η ποιοτητα του δικτυου του

nnn
17-06-11, 15:01
Είναι γνωστό πως εδώ τα λάθη κατά 99% είναι εις βάρος του πελάτη, το πως τα καταφέρνουν δεν ξέρω.

MANTHES
17-06-11, 15:03
παντως για να πω και το καλο οσες φορες μιλησα μαζι τους για προβληματα , πχ με τα λαθη στην αιτηση, οι ανθρωποι ηταν ευγενικοτατοι οπως ηταν και στην φορθνετ

djpar
17-06-11, 19:45
το θεμα δεν ειναι με τις προσφορες το θεμα ειναι οταν εχεις προβλημα να βγαλεις ακρη...εγω 2 φορες εβγαλα και μου δωσανε οτι ηθελα ακριβος την μια φουλ 2 μηνες παγιο δωρεαν(αμεσα κιολας) επειδη δεν ειχα τηλεφωνο και ιντερνετ(το ιντερνετ επεφτε αρα δεν ειχα κατα τα αλλα κατεβαζα με τα οσα) και την 2η φορα εκανε διακοπες το ιντερνετ βλαβη ΟΤΕ οπως φαινεται με τον καιρο και μου αφαιρεσαν 13(ή 19 δεν θυμαμαι) ευρο για 22 μερες με disconnect στο ιντερνετ,αμεσα εξισου.Δεν ξερω για εσας παντος κατι τετοια δειχνουν πως συμπεριφερεται η εταιρια γενικα.Κατα τα αλλα μην πω οτι αν εχεις κινητο wind στην ανανεωση παιρνεις ενα 30αρι ευρο επιδοτηση επιπλεον! και απο οσο ξερω δινει καλες επιδοτησης μιας και το εχω δει και απο αλλες εταιριες που ειχα.

MANTHES
17-06-11, 19:54
Το θεμα ειναι να μην κανουν παραξενα λαθη για να το πω πιο απλα γιατι οταν γνωριζεις κατι και δεν το διορθωνεις και λες θα αφαιρεθει μετα απο 9 μηνες στον 13 λογαριασμο, δηλαδη μετα την συμπληρωση του χρονου που θα εχω δικαιωμα να φυγω, εμενα δεν μου καθεται και πολυ καλα. Θελω να πιστευω πως ειναι πραγματικα ενα λαθος γιατι επιλεκτικο λαθος και οχι σε ολους τους χρηστες ειναι ΠΟΛΥ παραξενο.
Θα μιλησω με ενα φιλο μου δικηγορο και αναλογως αν μου πει οτι δεν θα υπαρχει θεμα για τα λεφτα μετα απο 9 μηνες θα δω τι θα κανω γιατι δεν μπορεις να απαιτεις μονο απο την μια πλευρα να ειναι σωστη ως προς τους ορους του συμβολαιου

nnn
17-06-11, 20:04
Επέτρεψε μου να σου πω πως υπερβάλεις, κινήσου όπως νομίζεις φυσικά είναι δικαίωμα σου.

MANTHES
17-06-11, 20:24
Οσο υπερβολικο ειναι οτι η φορθνετ ζηταει μετα απο 3-4 χρονια να τους πληρωσουν λογαριασμους που εχουν ηδη πληρωθει οπως διαβασα :p
Κοντος ψαλμος αλληλουια παντως για ολους μας

@ ADSLgr.com All rights reserved.