PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις Wind !!!!



spyrossss
16-06-11, 01:13
Καλησπέρα αρχές Μαρτίου έκανα μια σύνδεση στη wind για σταθερή τηλεφωνία και internet μέχρι το Μάιο δεν είχα κανένα πρόβλημα μετά όμως ξεκίνησαν η αποσυνδέσεις το παράτησα για ένα μήνα και έμπαινα από αλλού αρχές Ιουνίου σκέφτηκα να ασχοληθώ ξανά πήρα τη τεχνική υποστήριξη και μου είπε να αλλάξω spliter άλλαξα αλλά πάλι το ίδιο μετά μου ελέγξανε τη γραμμή και μου είπαν ότι είναι άψογη μετά μου είπαν να αφήσω το router μόνο του χωρίς καμία άλλη συσκευή και πάλι τα ίδια δεν ξέρω τη άλλο να κάνω μέχρι και router αγόρασα αλλά πάλι τα ίδια θέλω τη βοήθεια σας !!! Ευχαριστώ πολύ !!! :)

pat122
16-06-11, 12:24
μηπως φταιει το router?
πες μας και τα στατιστικα της γραμμης σου...

spyrossss
17-06-11, 00:14
Δοκίμασα και άλλο ρουτερ αλλά πάλι τα ίδια ορίστε τα στατιστικα ¨:

Statistics -- ADSL

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 9.2 12.4
Attenuation (dB): 10.0 5.3
Output Power (dBm): 12.3 18.3
Attainable Rate (Kbps): 24344 1090
Rate (Kbps): 20799 1021
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 63 13
B (number of bytes in Mux Data Frame): 152 15
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 8
T (Mux Data Frames over sync bytes): 4 7
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 16 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.2350 3.9724
L (number of bits in PMD Data Frame): 5753 290
D (interleaver depth): 96 8
Delay (msec): 5 7

Super Frames: 180057 182443
Super Frame Errors: 2 49166
RS Words: 49695826 2936614
RS Correctable Errors: 5621 1211769
RS Uncorrectable Errors: 30 N/A

HEC Errors: 2 492857
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 143220475 2434316868
Data Cells: 647604 390215405
Bit Errors: 0 28692534

Total ES: 2 13578
Total SES: 0 3424
Total UAS: 31 767256

djpar
17-06-11, 16:16
αν βλεπω καλα εχεις μεγαλη ταχυτητα και καποια errors μηπως ρε παιδια ειναι θεμα ταχυτητας?

thenetpoet
17-06-11, 16:34
με 12db snr βγαζει 20mbps συγχρονισμο, αλλα εχει disconnections???
Οταν λες disconnections, μπορεις να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς. Πχ, πέφτει το κύκλωμα σε φυσικό επίπεδο, πέφτει το ppp?

spyrossss
17-06-11, 19:03
Πέφτει και αναβοσβήνει το dsl !!

djpar
17-06-11, 19:32
με 12db snr βγαζει 20mbps συγχρονισμο, αλλα εχει disconnections???
Οταν λες disconnections, μπορεις να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς. Πχ, πέφτει το κύκλωμα σε φυσικό επίπεδο, πέφτει το ppp?

μου αρεσει που λες πεφτει το ppp χχαχα,ενταξει βρε που να ξερει και το παιδι.Πεφτει το DSL τα error ομως για HEC δεν ειναι αρκετα?

thenetpoet
17-06-11, 20:29
ναι ειναι πολλα.. με τετοιο snr στα 20mbps παντως ειναι περιεργο που εχει disconnects.
μηπως να τρεξεις το script και να ανεβασεις τις μετρησεις ?

spyrossss
18-06-11, 00:24
Μπορείτε να μου πείτε τι είναι το script γιατί είμαι άσχετος !!

greg89
18-06-11, 02:59
φιλε, μηπως οι αποσυνδεσεις σου ειναι ανα τακτα χρονικα διαστηματα των 10-15 λεπτων; εχεις περασει ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης στο interface του ρουτερ σου; παροτι η εταιρεια δηλωνει πως δεν εχει αναγκη τα στοιχεια στην Αττικη κυριως οι γραμμες τα απαιτουν...:hmm::hmm:

spyrossss
18-06-11, 03:32
Περίπου 10 -15 λεπτα γίνονται . Ναι τα έχω περάσει τα στοιχεία !!!

djpar
18-06-11, 06:35
μηπως να το δηλωνες βλαβη μηπως και γινει τιποτα?

thenetpoet
18-06-11, 08:47
φιλε, μηπως οι αποσυνδεσεις σου ειναι ανα τακτα χρονικα διαστηματα των 10-15 λεπτων; εχεις περασει ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης στο interface του ρουτερ σου; παροτι η εταιρεια δηλωνει πως δεν εχει αναγκη τα στοιχεια στην Αττικη κυριως οι γραμμες τα απαιτουν...:hmm::hmm:
αναποδα το ειπες, εκτος αττικης, θεσ/κης και αλλων μεγαλων κεντρων χρειαζεται σε μερικες περιπτωσεις το username/pass. Σε 2 εβδομαδες δεν θα χρειαζεται ουτε εκει..
εχεις βαλει δικο σου username/pass οχι το κοινο winduser η guest ?
δοκίμασες να τα βγαλεις και να βαλεις κατι ασχετο για username / pass?

το test θα το βρεις εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=431615
προσοχη, κατεβασε το adslgr test οχι το speedtest

spyrossss
18-06-11, 16:00
Ναι έχω βάλει τα στοιχεία που είναι το ονομα που μου δώσανε @τελλας.γρ και το password που μου έδωσαν...
Το τεστ δεν καταλαβαίνω πως να το ανοίξω ...
Και τη δευτερα θα έρθει τεχνικός της tellas να το ελέγξει ...

thenetpoet
18-06-11, 20:45
ας το δει ο τεχνικος απο κοντα και πες μας τα νεωτερα..

Alessandra
19-06-11, 00:42
Καλησπέρα.
Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα.
Πριν 4 εβδομάδες διαπίστωσα ότι το speed stream router που είχα -είμαι συνδρομήτρια της tellas, που συγχωνέυθηκε με την wind-, άρχισε να κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις, με αποτέλεσμα να αποσυνδέομαι από το ίντερνετ. Ειδοποίησα την wind και μου έστειλαν ένα καινούριο ρούτερ. Εκείνο λειτούργησε κάποια ώρα, έπειτα άρχισε και το ίδιο να κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις κι επανασυνδέσεις. Κατά διαστήματα, διατηρεί τη σύνδεση στο νετ για ώρες, έπειτα ξαναρχίζει τις αποσυνδέσεις. Πριν 4 ημέρες, ηρθε τεχνικός της wind και έλεγξε, από όσο μου είπε την σύνδεση του τηλεφ'ωνου έξω από την πολυκατοικία= την βρήκε άρτια. Διαπίστωσε ότι το νέο ρούτερ έκανε αποσυνδεσεις- αν θυμαμαι καλά μου ειπε πως ο δικός του εξοπλισμός δεν εμφάνισε πρόβλημα. Να πω ακόμα, πως συνέδεσα το ρουτερ σε τρεις τηλεφωνικές πρίζες, μόνο του, με κοντο καινούριο καλώδιο, χωρίς να υπάρχει άλλη τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη ούτε και splitter= υπήρχαν συνεχείς αποσυνδέσεις κι επανασυνδέσεις, δηλαδή, το λαμπάκι του adsl έμενε σταθερό για 2 δευτερόλεπτα, έπειτα πάλι γινόταν διακοπτόμενο. Αυτά τα δοκίμασα γιατί μου το πρότειναν οι υπάλληλοι από την τεχνική υποστήριξη. Επίσης, δοκίμασα το ρούτερ σε μια τηλεφωνική πρίζα ενός άλλου διαμερίσματος, που βρίσκεται στην ίδια πολυκατοικία= εκεί έπαιρνε ρεύμα το ρούτερ αλλά δεν άναβε ούτε αναβόσβηνε το λαμπάκι του ADSL. Στο σπίτι εκείνο δεν έχουν ιντερνετ/ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Σήμερα δοκίμασα την παραπάνω διαδικάσία με ένα ολοκαίνουριο ρούτερ: εμφανίζεται πάλι το ίδιο πρόβλημα.
Τους ξανατηλεφώνησα, τους ενημέρωσα. Τι μπορεί να ευθύνεται;
Μάλλον πρόκειται για κάτι ανάλογο με το πρόβλημα του παιδιού που άνοιξε το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ.

spyrossss
19-06-11, 01:35
To ίδιο ακριβώς και εγώ αντιμετωπίζω για μερικες ώρες δεν κάνει αποσυνδέσεις και μετά ξανά ξεκινάνε να δούμε τη θα μου πει ο τεχνικος γιατι αν δε βρει κάτι bye bye tellas και ξανά πάω στον οτέ !!

Alessandra
19-06-11, 01:58
Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα πολλές ημέρες τώρα. Από την wind μου λένε ότι "φταίει κάτι στον δικό μου χώρο", -ή μάλλον δεν έχουν ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει- δεν έχουν καν υπονοήσει πως ευθύνεται κάτι δικό τους. Έχω μπει στην διαδικασία να προσπαθώ να αλλάξω πρίζες,- δεν έχουν μπορεσει να με κατευθύνουν σωστά. Επαναλαμβάνουν οτι "πρέπει να είναι κοντό το καλώδιο που πηγαίνει από την πρίζα στον τοίχο", αλλά τόσο καιρό χρησιμοποιώ μακρύ καλώδιο, χωρίς να έχω προβλήματα - εκτός από κάποιες πολύ σύντομες αποσυνδέσεις, ήσσονος σημασίας. Διαπιστώνω ότι είναι τρομερά ελλιπής η κατάρτισή τους, τι να πω; Από όσα διάβασα, καταλήγω ότι το πιθανότερο είναι να φταίει η εγκατάσταση/καλωδίωση, από τη δική τους μεριά. Προσανατολίζομαι σε άλλον πάροχο.

spyrossss
19-06-11, 02:26
Και εμένα της ίδιες @@@@ μου είπαν ότι φταίει κατι στο σπίτι μου... 4 χρόνια είχα οτε κανένα πρόβλημα με τη tellas συνέχεια αποσυνδέσεις , θα πάω μάλλον πάλι στον οτε αν δεν μου φτιάξουν το internet !!!

djpar
19-06-11, 10:38
αυτο ακριβος παθαινα και εγω,αλλα φαινοντουσαν και πολλα λαθοι στο ρουτερ,εν τελη εφταιγε ενα κουτι απεξω που παιρνανε τα καλωδια 4-5 σπιτιων περιπου απο την γειτονια(κατανεμητης νομιζω λεγεται δεν ξερω ομως),οταν ηρθε ο ΟΤΕ και το ανοιξε εφτιαξε το ολο θεμα.Να πω οτι ο τεχνικος δεν εβρισκε κατι γιατι οταν εβαζε το μηχανημα δεν εβγαζε λαθοι αλλα τα λαθοι εμφανιζοντουσαν οποτε ηθελαν και τοτε επεφτε η συνδεση.Ας το δηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ και καποτε μπορει να ερθει ο ΟΤΕ εμενα εκανε κοντα στο 2μηνο!

Alessandra
19-06-11, 15:23
Ευχαριστώ djpar. Είναι πολύ δυσάρεστο αυτό που συμβαίνει. Επικοινώνησα σήμερα μαζί τους και μου είπαν πως, αφού πρόκειται για αποσυνδέσεις είναι μάλλον θέμα γραμμής, είτε δικής τους είτε του ΟΤΕ. Ο τεχνικός που ήρθε,- καλό παλικάρι, το έψαξε αρκετά, δε λέω, αλλά δεν βρήκε πού είναι το πρόβλημα,- ούτε που ανέφερε την πιθανότητα να υπάρχει βλάβη στη γραμμή. Και σε μένα, όταν έβαζε το μηχάνημα, δεν έβρισκε πρόβλημα στην αρχή, γιατί δεν γίνονταν αποσυνδέσεις. Μα καλά, δεν το έχουν μάθει ακόμα να το προσέχουν; :p Κι εγώ προσπαθούσα να αλλάξω τις πρίζες του τηλεφώνου- και δεν είμαι και ηλεκτρολόγος!:p

djpar
19-06-11, 19:57
ναι μα αν δεν δει λαθοι τι να κανει,εγω προετοιμασμενος ομως του εδειχνα εικονες απο το μοντεμ με 4.000.000 λαθοι FEC και λεει οκ κατι παιζει,επισης οταν εκανα ρεσταρτ το μοντεμ εβλεπα οτι παρασιτα 0 εκεινη την στιγμη που ηταν διπλα το παλικαρι.Μου ειπε επισης οτι του ειχε τυχη να εχει συνεχεια παρασιτα μια γραμμη κανανε δηλωση στον ΟΤΕ και τελικα αλλαξανε καλωδιο που πηγαινε στο καφαο κανονικα,εμενα επειδη δεν εδειχνε παρασιτα θα ειχαμε θεμα γιατι ναι μεν εστειλα βλαβη παρασιτα και παρασιτα στο τηλεφωνο(ενω δεν ακουγε,εγω τα ακουγα ομως οταν ειχα θεμα) αλλα οταν ερχοταν ο ΟΤΕ να δει τι παιζει και αν δεν εβρισκαν λαθοι οπως αυτος θα ελεγε κανενα προβλημα.Ευτυχως στο τελος ηρθε ο ΟΤΕ στο σπιτι απ'εξω πειραξε 5 λεπτα κατι στον κατανεμητη εδωσε στην Wind οτι δεν ειδε κατι αλλα ευτυχως εμενα εφτιαξε.Λοιπον αν δεν διορθωθει ξανακανελεσε τεχνικο κ οταν ερθει πες του να δηλωσει παρασιτα στο μοντεμ(δες και εσυ το μοντεμ αν εχει errors)και στην γραμμη(αν κανει ρεσταρτ το μοντεμ εκεινη την ωρα σηκωσε το τηλεφωνο να δεις τι παιζει) και ας μην τα βλεπει και μετα...παρακαλα τους ΟΤΕτζηδες να βρουν κατι ΑΝ ΒΡΟΥΝ ΠΟΤΕ!.Δυστυχως αν εχεις τετοιο θεμα οπου και να πας και στον ΟΤΕ να πας παλι δεν θα γινει κατι λογικα

alex24
20-06-11, 02:14
Στο σπίτι εκείνο δεν έχουν ιντερνετ/ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Σήμερα δοκίμασα την παραπάνω διαδικάσία με ένα ολοκαίνουριο ρούτερ: εμφανίζεται πάλι το ίδιο πρόβλημα.
Τους ξανατηλεφώνησα, τους ενημέρωσα. Τι μπορεί να ευθύνεται;
Μάλλον πρόκειται για κάτι ανάλογο με το πρόβλημα του παιδιού που άνοιξε το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ.

Εφοσον δεν εχουν ιντερνετ ειναι λογικο να μην αναβει το λαμπακι αφου δεν εχει κυκλωμα adsl.Περιμενε τον τεχνικο της εταιριας να δεις τι θα κανει και επειτα κανε και συ τις αναλογες κινησεις σου

Alessandra
20-06-11, 20:14
Εφοσον δεν εχουν ιντερνετ ειναι λογικο να μην αναβει το λαμπακι αφου δεν εχει κυκλωμα adsl.Περιμενε τον τεχνικο της εταιριας να δεις τι θα κανει και επειτα κανε και συ τις αναλογες κινησεις σου

Ευχαριστώ. Αυτό θα κάνω.
Σήμερα ξανατηλεφώνησα: μου είπαν πως είχαν κλείσει το θέμα, δηλαδή είχαν σταματήσει/ολοκληρώσει τον έλεγχο!! , ενώ τους είχα ενημερώσει ότι συνέχιζα να έχω προβλήματα και με το καινούριο ρούτερ. (Είχαν κλείσει το θέμα γιατί βρισκόμουν εν αναμονή νέου εξοπλισμού, νέου ρουτερ δηλ, το οποίο είχα ήδη προμηθευτει από ε΄να κατάστημα wind και τους το είχα δηλώσει!!!!!!!) Τι να πω, δεν βρίσκεις άκρη. Περιμένω εκ νέου τηλέφωνο από τον τεχνικό τους και βλέπουμε. Είναι τόσο δύσκολο να ελέγξουν τις γραμμές τους και τις γραμμές του ΟΤΕ; Μοιάζει σαν να το αποφεύγουν, τι να πω.

djpar
21-06-11, 10:00
τον κατανεμητη και το καφαο του ΟΤΕ δεν μπορουν να το πειραξουν μονο οτι εχει να κανει με το dslam τους μπορουν

Alessandra
21-06-11, 18:13
Μου είπαν ότι ευθύνεται ο κατανεμητής της wind.. Είναι δικός τους ή του ΟΤΕ αυτός;

tigerxxx
27-06-11, 17:25
Να σου πώ . Μίλα με την ΕΕΤΤ.
Αφου δεν βρίσκεις άκρη με την Tellas .
Και δεν βρίσκεις άκρη με την Tellas γιατί απλούστατα το πρόβλημα βρίσκεται στα κουτιά του ΟΤΕ, και εκεί δεν μπορεί να βάλει χέρι η εκάστοτε ιδιωτική εταιρία.
Και αλλο που δεν θελει ο ΟΤΕ (if u know what i mean)
Εσύ είσαι τελικός καταναλωτής και υποτίθεται αγοράζεις ενα προιόν οπου πρέπει να σου παραδοθει λειτουργικότο και ολοκληρωμένο. Δεν εισαι ουτε ηλεκτρονικος ουτε ηλεκτρολογος και ουτε θες και να γινεις.

Σόρρυ για το αποτομο ύφος μου αλλα μου θυμισες τις περιπετειές μου επι 5 μήνες και τα παραμύθια που μου αραδιάζανε απλα και μόνο για να μου συνδεσουν ενα απλο doubleplay.
Μεχρι που πηρα τηλεφωνο και εκανα καταγγελία εδω και σε 3 μερες ολα δουλευαν ρολοι.
http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
Βλεπεις πεφτουν προστιμα και μονο απάυτα καταλαβαινουν.

Alessandra
27-06-11, 20:54
Σ' ευχαριστώ πολύ. Κάθε μέρα τηλεφωνούσα: μου απαντούσαν ότι ήταν υπό έδιευρεύνηση η βλάβη, ότι το είχαν αναλάβει ο τεχνικός της τελλάς/wind μαζί με τον τεχνικό του ΟΤΕ. Έπειτα από συνεχείς δικές μου οχλήσεις, μου τηλεφώνησε σήμερα ένας ευγενέστατος κύριος που με ρώτησε κάποια πράγματα, επιβεβαίωσε ότι όντως υπάρχει προβλημα στην γραμμή και κατέληξε ότι πρόκειται για κάτι που αφορά τον ΟΤΕ, πλέον. ΜΟυ είπε πως θα τους ενημερώσει και πως θα έχω νέα απο Τετάρτη- λόγω γενικής απεργίας, από πέμπτη. Για να δούμε τι θα γίνει..

djpar
28-06-11, 13:25
ασχετο,αλλα εμενα οταν ειχα προβλημα με παιρναν καθε μερα τηλεφωνο και μολις εκλεισε η βλαβη με πηραν μετα απο κανα μηνα να ρωτησουν αν ολα ηταν καλα ή ειχα καποιο αλλο προβλημα,και ολα αυτα ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.