PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακοκαιρια vs ΟΤΕ = 1



Astra_MK5
10-10-06, 17:02
Ειναι η 3η φορα τον τελευταιο μηνα που πεφτει η adsl γραμμη μου μετα απο στιγμιαια διακοπη ρευματος λογο κακοκαιριας. Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει και δεν αναβει καθολου το λαμπακι της γραμμης οταν επανερχεται το ρευμα. Τις προηγουμενες 2 φορες η βλαφη διορθωθηκε μετα απο αναμονη 2 και 7 εργασιμων ημερων αντιστοιχα.
Με δυο λογια καθε φορα που πεφτει η ταση στην περιοχη μετα δεν συγχρονιζει το μοντεμ μου... ειναι πλεον εμμετικη αυτη η κατασταση (να σημειωσω οτι δεν ειχα καποιο προβλημα ταχυτητας στα 2 χρονια που εχω adsl)

γραμμη: 2048 OTE (over isdn)
modem: Speedtouch 510i (Με το τελευταιο firmware)

Εχει κανεις καποια ιδεα περι του τι συμβαινει? :down::evil::twisted:

sdikr
10-10-06, 17:04
Ups έσυ στο modem σου έχεις;

Astra_MK5
10-10-06, 17:10
UPS εχω σε modem, pc, οθονη, netmod. Το προβλημα δεν απο τον δικο μου εξοπλισμο αλλα απο οτι φενεται στον οτε διοτι ειναι η 3η φορα που συμβαινει...:down:

Japanboy
10-10-06, 17:18
Εμενα οταν πεφτει το ρευμα απλως αναγκαζομαι να μπω στις ρυθμισεις του router και να ξαναδωσω usrername kai password. Εχω το speedtouch 530i

RyDeR
10-10-06, 17:18
Μάλλον ο ΟΤΕ δεν έχει UPS :p. Το netmod δουλεύει κανονικά όταν κόβεται το ρεύμα;

Astra_MK5
10-10-06, 17:21
ναι το netmod δουλεβει κανονικα λογο Ups, και το τηλεφωνο κανονικα λειτουργει. Το dsl ειναι ομως νεκρο... :worthy:

spanaks
10-10-06, 22:37
Τώρα βλέπω το SNR της γραμμής να παίζει από 10-20 (από 28 που είναι κανονικά...)
Χθες είχε πέσει και στο 5... Στη dsl συγχρονίζει κανονικά βέβαια... Απλά δεν μπορεί να πιάσει net...

@ ADSLgr.com All rights reserved.