PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα αποσυνδεσεων!



giugiaro
16-06-11, 19:18
Εχει περιπου 2 εβδομαδες που ενας κεραυνος εκαψε το μοντεμ μου.Πηρα ενα καινουριο το Τhomsnon TG585 v8 αλλα με το που το εβαλα αρχισαν τα προβληματα στην συνδεση.Ενω εδειχνε σημα εξαιρετικο (ασυρματα) δεν μπορουσα να μπω στο ιντερνετ.Το εβαλα με ethernet και παλι τα ιδια.Μην σας κουραζω,με τα πολλα συνδεθηκα αλλα μετα απο λιγο με πετουσε εξω για πολυ ωρα.Ολη μερα αυτη η δουλεια.Ειχα καμια 10 αποσυνδεσεις την μερα.Δοκιμασα το μοντεμ σε αλλο σπιτι μπας και εφταιε αυτο αλλα ηταν μια χαρα τελικα.Πηρα την Forthnet λοιπον και στειλανε τεχνικο ο οποιος τα βρηκε ολα μια χαρα στην γραμμη!!!Δεν ημουν σπιτι εγω ηταν η μητερα μου και με πηρε ο τεχνικος και μου το ειπε και του ειπα οτι ετυχε και μπηκες σε λιγο θα με πεταξει και οντως μολις σχολασα παλι τα ιδια.
Εκει αρχισε το μαρτυριο..Καθε μερα τηλ στην Forthnet και καθε υπαληλος τα ιδια..φτου και απο την αρχη...''εχετε αποσυνδεσεις..θα ριξουμε λιγο την γραμμη να δουμε αν σταθεροποιειτε και τα λεμε σε 1 μερα..''.
Καθε μερα καινουριος στο τηλ και καθε μερα καναμε το ιδιο μεχρι και σημερα!!!
Αντι για 10 αποσυνδεσης στα 7,2mb το ριχνανε στα 6-5,7mb και ειχα λιγοτερες αλλα το προβλημα δεν λυνεται.
Εχθες μου ριξανε και αλλο την γραμμη στα 4.6-3.7mb και μεχρι το βραδυ αργα απο το απογευμα δεν ειχα προβλημα.
Εστηλα mail εχθες το βραδυ ομως στην Forthnert και τους ειπα το προβλημα οτι θελω τεχνικο να δει ξανα την γραμμη η το καφαο (ισως με επικοινωνια με τον ΟΤΕ) γιατι ακομα και να μεινω σταθερα πλεον στα 3.7 mb δεν μου φτανει μιας και θα εχω πολυ χαμηλη ταχυτητα εξαιτιας ενος κεραυνου,που σημαινει οτι κατι καπου εχει παθει προβλημακαι με πηραν σημερα και μου ειπαν ''οτι δεν βλεπουν βλαβη στην γραμμη και δεν μπορουν να μιλησουν με τον ΟΤΕ ουτε να πανε στο καφαο για μετρηση και θα μεινω εκει που πρεπει για να μην εχω αποσυνδεσεις''.
Δηλαδη απο 7.2 παμε στα 3.7 επηδει εβρεξε και ειχε κεραυνους!
Αμα ξανα βρεξει και παμε στα 2.2mb τι κανουμε?
Τις ειπα να ελευθερωσει την γραμμη μου παλι (τωρα πιανω 7,2 που σας γραφω) και αμα εχω παλι προβλημα θα κανω διακοπη με την εταιρια και παμε παλι ΟΤΕ.
Εχω απελπιστει.

termar
16-06-11, 22:37
Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις μόνο το modem στην γραμμή χωρίς φίλτρα και τηλέφωνα επάνω ο τεχνικός άνοιξε την πρίζα να δη αν είναι εντάξει δοκίμασες σε άλλη πρίζα.

giugiaro
16-06-11, 23:32
Εχω δοκιμασει φιλε και μαλιστα πριν απο λιγο παλι μιλησα με forthnet.Παλι στα 7+mb μετα απο 2 ωρες με πεταξε και δοκιμασαμε πολλα και τελικα με βαλανε παλι στα 4+ μεχρι αυριο να δουμε παλι.
Παλι τα ιδια δηλαδη...!!!
Εχω αλλαξει και πριζα στον τοιχο να φανταστεις και εχω κανει και format μηπως εφταιγε και κατι σε εμενα αλλα τιποτα!

a66fm
19-06-11, 21:25
μπορείς να βάλεις τα στατιστικά της γραμμής σου όπως τα δίνει ο 585;

giugiaro
21-06-11, 01:02
Link Information

Uptime: 0 days, 0:10:41
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 3.356
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,09 / 5,64


Information

Product Name: TG585 v8
Serial Number: CP1040SFTNB
Software Release: 8.2.7.8

Configuration

Service Name: Routed PPPoE on 8/35 (modified by user)
Date & Time: Sat, 01-Jan-2000 01:12:51+01:00

........Auto merged post: giugiaro πρόσθεσε 12 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτα ενοοεις φιλε?
Σημερα ηρθε για δευτερη φορα τεχνικος στο σπιτι μου και στο κεντρο που ειναι σε διπλανο χωριο.
Τα βρηκε ολα σωστα!!! Ηρθε και στο σπιτι μου παλι (χωρις χρεωση κιολας) και ολα καλα.Δεν μπορεσε να μπει και αυτος γιατι ετυχε να πεσει πανω σε αποσυνδεση αλλα ειπε οτι ολα ειναι καλα στο σπιτι δεν φταιει κατι εδω.
Με λιγα λογια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.
Πηρα τηλ στην forthnet παλι και τους ζητησα να μου κανουν reset την γραμμη μου απο το κεντρο μπας και γινει τιποτα αλλα παλι τιποτα.Το εκαναν πολλες φορες.Τζιφος και τωρα που σας γραφω παλι καλα γιατι ειχα να μπω 4-5 ωρες!
Το κακο ειναι οτι επιμενουν να μην λενε στον ΟΤΕ τιποτα γιατι δεν εχουν αιτιολογια να το καλεσουν.Θελουν να φαινεται βλαβη αλλιως δεν θα ερθει ο ΟΤΕ λενε.
Ρωταω εγω τωρα...Εχετε ερθει 2 φορες και σπιτι και στο καφαο και παρολο που λετε οτι ειναι ολα καλα εκει και στο σπιτι μου παραδεχεστε οτι εχω αποσυνδεσεις,γιατι δεν μπορειτε να πειτε τον ΟΤΕ οτι ειναι δικια του δουλεια???
Εχεις δικαιο μου ειπε ο τεχνικος αλλα δεν γινεται λεει δυστηχως.
Το παλικαρι μου το ειπε ξεκαθαρα ουσιαστικα οτι ΔΕΝ γινεται τιποτα απο forthnet και πανε αλλου.
Πηρα και στoν ΟΤΕ και εχει κατι χρεωσεις μαζι με σταθερο 45,50 το μηνα!!!
Θα δινω 90 το διμηνο μονο παγεια για σταθερο και ιντερνετ?
ΕΛΕΟΣ.
Ασε που θελουν 2 εβδομαδες για να κανουν συνδεση και δεν ξερω και σε τι ταχυτητα θα συνχρονισει.
Εχουν σπασει τα νευρα μου μαγκες.ΓΙΑ ΚΛΑΜΑ τεχνικη υποστυριξη.
Τουλαχιστον παραδεχοντε οτι ο θορυβος παιζει αρκετα συχνα στην γραμμη μου και δεν μενει σταθερος..αλλα αμα ρωτησεις ''και τι κανουμε για αυτο?'' αρχινανε τα αλλα λογια να αγαπιομαστε.
Οταν εφυγα απο τον ΟΤΕ ημουν τοσο ευχαριστημενος στην forthnet που κοροιδευα τον εαυτο μου τι διαολο ηθελα τοσα χρονια τον ΟΤΕ αλλα τελικα στα χερια τους θα πεσω παλι.

sdikr
21-06-11, 01:17
Γιατί δεν τους λες να σε αλλάξουν πόρτα στο κέντρο;
Ενας κεραυνός δεν ξέρεις πότε τι θα χαλάσει.

Κανονικά εφόσον βλέπει τις αποσυνδέσεις μπορεί και να δηλώσει βλάβη φτάνει να ακολουθήσει την διαδικασία για την δήλωση βλάβης

giugiaro
21-06-11, 01:48
Το ειπα και αυτο φιλε αλλα τιποτα.Δεν ειναι τραγικο?Τους ειπα πριν απο λιγο οτι με διωχνετε εσεις απο μονοι σας,γιατι δεν κανετε κατι να λυθει το προβλημα?
Αντι για 7mb πιανω 3.3 τωρα που το ξανακατεβασανε.
Θα ενημερωσουν παλι λεει για τεχνικο κτλ κτλ κτλ.Αφου εχει ερθει 2 φορες δεν θα ξανα ερθει τεχνικος τους λεω το θεμα ειναι να ερθει ο ΟΤΕ.
Αμα δεν ερθει τους ειπα θα κανω διακοπη σημειωστε εκει για να ξερουν τι γινεται.Θα δουμε σε 1-2 μερες λογικα παλι ειπαν.
Ειναι δυνατον αφου ξεκινησαν ολα απο κευρανο να φιανοντε ολα καλα?
Ο θορυβος δεν ειναι προβλημα που συνεχεια επηρεαζει την γραμμη?
Δεν ξερω τι να πω.
Εχω απογοητευτει απο την forthner εγω που καποτε την διαφημιζα σε οποιον ηθελε να βαλει ιντερνετ.
Δεν ειχα ΟΥΤΕ ΜΙΑ αποσυνδεση στην δειαρκεια της μερας τοσα χρονια.Αντε μια στο 2 μηνο και εκεινη δευτερολεπτων.

giugiaro
23-06-11, 14:26
Eχθες ειχαμε εξελιξεις!
Ηρθε ο ΟΤΕ και δεν βρηκε τιποτα παλι!!!
Σημερα ξυπναω και βλεπω μυνημα απο forthnet που λεει οτι η βλαβη αποκατασταθηκε κτλ κτλ.
Τωρα μπαινω με 7.0mb.
Παιρνω τηλ να μαθω τι εφταιγε και μου λενε κατι καλωδια του ΟΤΕ που ηταν παλια κτλ κτλ.
Αφου ο ΟΤΕ ηρθε εχθες και δεν βρηκε προβλημα τους λεω πως εγινε αυτο??
Τεσπα δεν εβγαλα ακρη.
Μακαρι να μεινει οπως ειναι γιατι εχω σκασει 3 εβδομαδες τωρα.

CortexDSL
23-06-11, 17:43
Ο τεχνικός του ΟΤΕ στον συνδρομητή άλλου παρόχου προφορικά πάντα λέει ότι δεν βρήκε πρόβλημα, ανεξάρτητα από το αν έκανε τελικά ενέργειες αποκατάστασης.
Εντολές από ψηλότερα για λόγους πλασαρίσματος.

sdikr
23-06-11, 17:50
Ο τεχνικός του ΟΤΕ στον συνδρομητή άλλου παρόχου προφορικά πάντα λέει ότι δεν βρήκε πρόβλημα, ανεξάρτητα από το αν έκανε τελικά ενέργειες αποκατάστασης.
Εντολές από ψηλότερα για λόγους πλασαρίσματος.

Ολά όμως είναι καταγεγραμμένα στο σύστημα, όποτε ας ζητήσει από την forthnet να του δώσουν γραπτά την αίτια.
Δεν χρειάζεται να θυμίσω πιστεύω τον έλεγχο που είχε κάνει η ΕΕΤΤ και τελικά ποιος είχε τις βλάβες.

CortexDSL
23-06-11, 17:57
Ολά όμως είναι καταγεγραμμένα στο σύστημα, όποτε ας ζητήσει από την forthnet να του δώσουν γραπτά την αίτια.
Δεν χρειάζεται να θυμίσω πιστεύω τον έλεγχο που είχε κάνει η ΕΕΤΤ και τελικά ποιος είχε τις βλάβες.

Βεβαίως, γραπτώς μπορεί να πάρει τα λεκτικά βλαβών και από τις δύο εταιρείες.
Προφορικά όμως λέγονται άλλα αντί άλλων :p
Η έρευνα της ΕΕΤΤ δεν ξέρω τι λέει - δεν την έχω δει.

sathob
23-06-11, 21:28
Ο τεχνικός του ΟΤΕ στον συνδρομητή άλλου παρόχου προφορικά πάντα λέει ότι δεν βρήκε πρόβλημα, ανεξάρτητα από το αν έκανε τελικά ενέργειες αποκατάστασης.
Εντολές από ψηλότερα για λόγους πλασαρίσματος.

Σε μένα πάντως προχθές που ήρθε τεχνικός του οτε (είμαι forthnet) για βλάβη που είχαν βρει στη γραμμή μου,όχι μόνο παραδέχτηκε την βλάβη(βραχυκύκλωμα ) μετά από τις μετρήσεις που έκαναν αλλά και την έφτιαξε την ίδια μέρα.

CortexDSL
23-06-11, 21:49
Μη τα γράφεις δημόσια αυτά θα του ρίξουν καμπάνα :whistle:

030366
24-06-11, 02:26
Σε μένα πάντως προχθές που ήρθε τεχνικός του οτε (είμαι forthnet) για βλάβη που είχαν βρει στη γραμμή μου,όχι μόνο παραδέχτηκε την βλάβη(βραχυκύκλωμα ) μετά από τις μετρήσεις που έκαναν αλλά και την έφτιαξε την ίδια μέρα.

Μήπως ήταν γενικό πρόβλημα της περιοχής, το οποίο να επηρέαζε πολλές γραμμές ανεξαρτήτου παρόχου;

sathob
24-06-11, 09:55
Μήπως ήταν γενικό πρόβλημα της περιοχής, το οποίο να επηρέαζε πολλές γραμμές ανεξαρτήτου παρόχου;
Αυτό δεν το ξέρω εμένα πάντως με επηρέαζε γιατί σε μετρήσεις της forthnet στη γραμμή μου χωρίς τηλέφωνα και ρούτερ υπήρχε πρόβλημα.


Μη τα γράφεις δημόσια αυτά θα του ρίξουν καμπάνα :whistle:

Να μην λέμε μόνο τα παράπονα,:)
και ο καλός λόγος χρειάζεται.:oneup:

invaider
24-06-11, 10:39
Μήπως ήταν γενικό πρόβλημα της περιοχής, το οποίο να επηρέαζε πολλές γραμμές ανεξαρτήτου παρόχου;
Βραχυκυκλομενες γραμμες ειναι συχνο φαινομενο. δεν επηρεαζει κανεναν αλλον στην περιοχη παρα μονο τον συνδρομητη που εχει βραχυκυκλωμα.

030366
25-06-11, 23:09
Δηλαδή αν βρέξει και πλημμυρίσει το καφάο θα επηρεαστεί μόνο ένας συνδρομητής; Η αν σκάψει κάποιος και κόψει καλώδια πάλι μόνο ένας θα επηρεαστεί;

invaider
27-06-11, 17:19
Δηλαδή αν βρέξει και πλημμυρίσει το καφάο θα επηρεαστεί μόνο ένας συνδρομητής; Η αν σκάψει κάποιος και κόψει καλώδια πάλι μόνο ένας θα επηρεαστεί;
εεε ενταξει σε αυτην την περιπτωση παει για βλαβη ολη η γειτονια !!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.