PDA

Επιστροφή στο Forum : Houston,we hav a problem,λέμε....



Artemius
10-10-06, 18:12
Καταρχάς...καλησπέρα σας.:)

αν και δεν ξέρω,αν το τοπικ είναι στο σωστό section,πάντως το prob μου ήταν -είναι μήπως ακόμα?- αρκετά υπαρκτό...

Ας τα πάρουμε απ' την αρχή.

Σήμερα,ξημερώματα Τρίτης κατά τις 5-6 κοντά,ξαφνικά στο ξεκάρφωτο έκλεισε η γραμμή μου (2mbit 4νετ,F200 Crypto από 4νετ,pstn dslam -αν και δεν ξέρω ποιό ακριβώς- Αποστόλου Παύλου -βοήθεια μας!:p -).Ωστόσο το modem ήταν ακόμα συγχρονισμένο,οπότε πάω να ξαναμπώ και...ΔΕΝ!10 λεπτά περίμενα να ανοίξει η γραμμή χ 3 προσπάθεις,και ενώ έδειχνε πως το modem έκανε upload για να συνδεθεί,δεν έκανε down."ok,dont panic,rr το pc".Αμ δε!Κάνω rr και όλως περιέργως το modem...αρνιόταν να κλείσει και ήταν ακόμα συγχρονισμένο!"WTF?Εδώ το os ξαναφορτώνει και το modem μένει συγχρονισμένο?!"Τέσπα...
Ανοίγουν τα Windows,το modem συγχρονισμένο,πάω να μπώ,ΤΠΤ!Σταματάω το modem,βγάζω την γραμμή μπλα μπλα βάζω άλλο F200 και αυτό δεν συγχρονίζει,βάζω το 1ο συγχρονίζει δεν ανοίγει όμως η γραμμή...κάπου εδώ με χώνω ένα χαστούκι μην και με πήρε ο ύπνος στο pc,αλλά είμαι ξύπνιος...κλείνω το pc για κάνα 10λεπτο,το ξανανοίγω,το 1ο μου f200 συγχρονίζει αλλά δεν μπαίνει,το 2ο δεν βλέπει adsl...
Απεγκατάσταση του modem,rr,καθαρισμός της registry,rr,επανεγκατάσταση των drivers με το 2ο modem,rr,και πάλι adsl γιόκ!Ξεκάρφωμα και αντικατάσταση με το αρχικό f200 ---> "ναι ξέρεις φίλε έχεις μια τροφαντή 2mbit γραμμή,αλλά τώρα δεν έχω κέφια να σε συνδέσω,για αυτό και δεν κάνω download,
Με αγάπη το F200 μπακατελοmodemaki σου.:p

Κάπου εδώ έκλεισα το pc,για να μην ανοίξω κουμπαριά την βαριοπούλα με τα f200...

Αποτέλεσμα: σήμερα το απόγεμα κατά τις 5:00 ανοίγω το pc και το 1ο μου παλιό F200 ακόμα με έκανε μούτρα,οπότε και του λέω,"ξου ρε αχαΐρευτο!",και βάζω το 2ο αλλά αυτό μάλλον με έλεγε,"λαλακίες όχι στον φίλο μου,δεν σε δίνω adsl!",βάζω πάλι το 1ο...ΚΑΙ..."άντε καλά ρε καψερέ...συνδέσου...σε λυπήθηκα..."


Ερώτηση: βάση των γνώσεων που έχω κόψει οτι έχετε οι παλιοσειρές εδώ μέσα,έφταιγε κάτι με τα f200 και το pc μου ή η 4νετ έκανε καμιά λαλακία και το μεσημέρι είπαν να με φτιάξουν...την νύχτα?!

Έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον με f200,να συγχρονίζει το modem αλλά να μη λέει να ανοίξει τη γραμμή με τίποτα και συγκεκριμένα από τα pstn dslam της Απόστολου Παύλου?

θά πρέπει να φοβάμει μήπως ξαναπάθω κάτι τέτοιο για να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου και να το ξεχάσω?


Υ.Γ: συγγνώμη για...την "έκθεση ιδεών" αλλά προσπάθησα να τα γράψω λεπτομερώς και με τη σειρά για να βοηθήσετε αν μπορείτε...Ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο αν το διαβάσετε όλό αυτό το μακρυνάρι...:)

ownagE_
10-10-06, 18:17
Δεν ξερω και δεν πιστευω να ειχε κανα downtime η FORTHnet σημερα/χθες, οποτε μου μυριζει ΟΤΕ :p
(εκτος κι αν ειχαν αλλαξει τα VPI/VCI απο τις ρυθμισεις του F200 :|)

Artemius
10-10-06, 18:32
Δεν ξερω και δεν πιστευω να ειχε κανα downtime η FORTHnet σημερα/χθες, οποτε μου μυριζει ΟΤΕ :p
(εκτος κι αν ειχαν αλλαξει τα VPI/VCI απο τις ρυθμισεις του F200 :|)

δηλαδή...

εγώ να κρεμάσω για προπόνηση στα βελάκια το ταμπλώ με την 4νετ ή αυτό με την φωτογραφία του Μεγάρου?:p

ownagE_
10-10-06, 18:39
Του Mεγάρου χαλαρά. Αυτοι φταίνε για ολα :p :haha

RyDeR
10-10-06, 18:52
Μέγαρο 4 ever! :)

skylight
11-10-06, 00:30
Λογικα θα σου εβγαζε το γνωστο σε ολους πλεον σφαλμα 721...το πιθανοτερο ο ΟΤΕς να εκανε τα δικα του η να ειχε πειραχτει το vpi/vci(δυσκολο).Παντως μου αρεσε ο τροπος που το αντιμετωπισες και το περιεγραψες:P

Artemius
11-10-06, 01:28
Παντως μου αρεσε ο τροπος που το αντιμετωπισες και το περιεγραψες:P

άμα δεν είχαμε και χιούμορ...θα χαμε Smith & Wesson!!!
:rofl:
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχχα


πάντως σιγά...εδώ περίμενα 3 βδομάδες να βάλουν πόρτα στο dslam και θα λύγιζα από δαύτο?

όπως λέει και ένα λαικό άσμα,"Τώρα τραβάμε μια ανηφόρα,μα μην φοβάσαι έχουμε ανέβει και βουνά...":lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.