PDA

Επιστροφή στο Forum : Το VDSL μας κατάστρεψε - Ηράκλειο Κρήτης



corfian
17-06-11, 19:44
Εδω και 3 χρόνια είμαι με Forthnet και συνχρονίζομαι στο σπίτι μου σταθερά στα 7-8 MBit. Μένω στην Κνωσσου στο ύψος της Β' ΔΟΥ (Ανδρέα Νάθενα) με 3.100μ καλωδιακή απόσταση απο το τ/φ κεντρό.

Εδω και μερικές ημέρες το modem συνχρονίζεται στα 1.8MBit ~ 3MBit (βράδυ - πρωί). Έφερα τεχνικό της Forhnet σπίτι και μου μέτρησε την γραμμή. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Το attenuation της γραμμής έχει εκτειναχθεί στα 50db λόγω παρεμβολών απο το φρεσκό-εγκατεστημένο (στα 150μ) VDSL DSLAM του OTE.

Σκέφτομαι πως το θέμα είναι γνωστό και πως έχουν γίνει ήδει καταγγελίες. Είμαι σίγουρος όμως, ότι δεν θα βγεί πουθένα.

Ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός απο το να μεταπηδήσω σε Connex ή να κάψω το VDSL το βράδυ ;

Σλαβίκος

SfH
17-06-11, 19:50
Γνωρίζεις εάν όντως υπάρχουν ενεργοποιημένοι vdsl συνδρομητές στην καμπίνα ? Το ότι απλά και μόνο υπάρχει δε λέει πολλά. Πόσο attenuation είχες πριν ?

corfian
17-06-11, 20:08
Γνωρίζεις εάν όντως υπάρχουν ενεργοποιημένοι vdsl συνδρομητές στην καμπίνα ? Το ότι απλά και μόνο υπάρχει δε λέει πολλά. Πόσο attenuation είχες πριν ?

Το 2008 το downstream attenuation ήταν στα 45dB - είναι η μόνη καταγραφή που εχω (τότε μπήκα στο σπίτι).

Σχετικά με το αν το VDSL έχει δωθεί σε "παραγωγή", επίσημα δεν γνωρίζω κάτι. Ανεπίσημα και εκ στόματος τεχνικού ΟΤΕ γνωρίζω πως :


Οι πελατες ΟΤΕ έχουν γίνει re-route απο την καινούργια υποδομή.
Οι πελάτες των εναλλακτίκων - για την συγκεκριμένη περιοχή τουλάχιστον - εχουν όλοι μαζευτεί σε 100αρία (καλώδια) τα οποία (ΟΤΕ τεχνικός speaking) είναι ποιο ευαίστητα στον θόρυβο.


Όπως είπα, τα παραπάνω είναι απο μια un-official κουβέντα που είχα με τεχνικό του ΟΤΕ και ενδεχωμένος να μην την μεταφέρω σωστά.

Το μόνο επιχείρημα όμως που μπορώ να καταθέσω είναι οτι του είπα :

- "Μένω στην Κνωσσό και τις τελευταίες μέρες συνχρονίζομαι πολύ χαμηλά"

και πήρα την απάντηση :

- "Ανδρέα Νάθενα μένεις ;" - (Ανδρέα Νάθενα είναι εγκατεστημένο το DSLAM).

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο.

Σλαβίκος

SfH
17-06-11, 20:16
Γνωρίζεις κάποιον γείτονα που να έχει οτε ? Αν ναι, ρώτα τον σε τι ταχύτητα συγχρονίζει. Αν όντως το adsl του τερματίζει στην καμπίνα θα πρέπει να είναι πολύ κοντα στα 24 ανεξαρτήτως απόστασης.

Προσωπικά δεν πολυπιστεύω σε ανεπίσημα. Αν βέβαια έχουν δώσει adsl2+ υπηρεσίες από τις καμπίνες , θα ήταν όντως ενδοιαφέρον να δούμε την επίδραση σε γειτονικές γραμμές.

corfian
17-06-11, 21:05
Προσωπικά δεν πολυπιστεύω σε ανεπίσημα. Αν βέβαια έχουν δώσει adsl2+ υπηρεσίες από τις καμπίνες , θα ήταν όντως ενδοιαφέρον να δούμε την επίδραση σε γειτονικές γραμμές.

Και καλά κάνεις. Μην παραβλέπεις όμως και τα facta. Κάτι έχει συμβεί. Η γραμμή δουλεύει 3 χρόνια στα 7-8MBit και ξαφνικά είμαστε στα 2MBit.

Anyway ... θα το δούμε εν καιρό.

Σλαβίκος

tsorbi
17-06-11, 21:26
Αποκλείεται να υπάρχει κάποια βλάβη στην γραμμή,στο Dslam,στον χώρο σου;

corfian
17-06-11, 22:16
Αποκλείεται να υπάρχει κάποια βλάβη στην γραμμή,στο Dslam,στον χώρο σου;

Η γραμμή έχει μετρηθεί απο τεχνικό της Fnet, δηλαδή :

1. Αρχικά μετράνε την γραμμή στην εισαγωγή. Οχι μέσα στο διαμέρισμα, αλλά έτσι όπως έρχεται απο τον ΟΤΕ το ζευγάρι. Εκει με μετρήσανε (ήταν πρωί) 3MBit

2. Μέτα μετράνε την γραμμή στο κέντρο, κατευθείαν στην πόρτα. Εκει με μετρήσανε 23-24MBit (προφανώς).

Με αυτό τον τρόπο ξέρουν οτι δεν έχει πρόβλημα το DSLAM και ο χώρος μου και οτι η πτώση της ταχύτητας είναι λόγω attenuation.

Σλαβίκος

st3lios
18-06-11, 20:39
..
Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Το attenuation της γραμμής έχει εκτειναχθεί στα 50db λόγω παρεμβολών απο το φρεσκό-εγκατεστημένο (στα 150μ) VDSL DSLAM του OTE.
...


Αν ο παροχέας σου το επιβεβαίωσε ότι φταίει το VDSL τότε ο ίδιος πρέπει να παραπονεθεί στο Ρυθμιστή Τηλεπικοινωνιών γιατί άλλος παροχέας ενοχλεί τις υπηρεσίες που προσφέρει στον πελάτη του (δηλαδή εσύ).
Σίγουρα κάποιες ρυθμίσεις πρέπει να επιβάλλει ο Ρυθμιστής στα VDSL για μην γίνονται παρεμβολές στα ADSL.




...
Σχετικά με το αν το VDSL έχει δωθεί σε "παραγωγή", επίσημα δεν γνωρίζω κάτι.
....
Όπως είπα, τα παραπάνω είναι απο μια un-official κουβέντα που είχα με τεχνικό του ΟΤΕ και ενδεχωμένος να μην την μεταφέρω σωστά.
....


οκ τώρα πρόσεξα την απάντηση

Georgevtr
19-06-11, 12:26
Tί άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα :bless:

Ότι μακακία σας λένε οι εκάτοστε ''τεχνικοί της 4νετ'' γιατί δέν μπορούν να σας εξυπηρετήσουν,την μεταφέρετε?
:protest:

psyxakias
19-06-11, 12:35
Δεν είναι απαραίτητα μαμακία. Έχουν όντως δημιουργηθεί προβλήματα με VDSL, και προσωπικά δε θεωρώ τυχαίο ότι η ΕΕΤΤ έβαλε το χεράκι της να καθυστερήσει ο ΟΤΕ την παροχή υπηρεσιών (προστατεύοντάς τον από τέτοιες περιπτώσεις, χωρίς να φανεί ότι εκείνος καθυστερεί), απλά δε ξέρω αν όντως ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

ubuntubu
19-06-11, 12:46
Ενεργοποιημένες VDSL υπάρχουν στο πιλοτικό στην Αθήνα και οι ελάχιστοι που πρόλαβαν στην Κομοτηνή.
Όλα τα άλλα είναι υποθέσεις,ράδιο αρβύλα ή εκ του πονηρού.
Λίγη σοβαρότητα παρακαλώ σ'αυτά που γράφουμε και με στοιχεία.
Αυτό που συμβαίνει ,είναι η ενεργοποίηση δεκάδων απομακρυσμένων DSLAM στα καφάο ,όπου υπήρχε πρόβλημα απόστασης απο το Α/Κ.
Φυσιολογικά επηρεάστηκαν οι γειτονικές γραμμές και τίποτα παραπάνω.

Georgevtr
20-06-11, 17:47
VDSL απο τον ΟΤΕ (απ όσο ξέρω) στην κρήτη, ΔΕΝ δόθηκε ούτε σε πιλοτικό στάδιο.

Τώρα το ότι κάποιοι αναπαράγουν συγκεκριμένα λεγόμενα κατά των επενδύσεων του ΟΤΕ, χρήζουν ψυχιατρικής συνδρομής.

........ για να μή ξεχνιόμαστε :rofl: (http://www.youtube.com/watch?v=yDj9wXC2bl4)

FSHOPAXD
20-06-11, 17:53
Υπάρχει ενα δικιο σε αυτό που συζητιέται. Σε περιοχές όπου αλλάξανε τα κέντρα λόγω των νέων επενδύσεων "δεν επιτρέπεται" να πατήσει εναλλακτικος πάροχος, κατά τον ΟΤΕ (http://youtu.be/3xuBsjV1A18) (για να μην ξεχνιόμαστε επίσης...).

ubuntubu
20-06-11, 18:02
Της κοντής ψ*^!ς οι τρίχες της φταίνε !

Georgevtr
20-06-11, 18:21
Αχ ρε Κούλα...με τους εναλλακτικούς σου (http://www.youtube.com/watch?v=4d4h16b2_7w)

sdikr
20-06-11, 18:34
Υπάρχει ενα δικιο σε αυτό που συζητιέται. Σε περιοχές όπου αλλάξανε τα κέντρα λόγω των νέων επενδύσεων "δεν επιτρέπεται" να πατήσει εναλλακτικος πάροχος, κατά τον ΟΤΕ (http://youtu.be/3xuBsjV1A18) (για να μην ξεχνιόμαστε επίσης...).

Και όμως το ruo προβλέπει πρόσβαση στον υποβρόχο, καθώς επίσης δίνει και χονδρική μέσω ΑΡΥΣ.

ubuntubu
20-06-11, 18:38
Με την ευκαιρία να αναφερθεί πως οι καμπίνες με τα DSLAM φιλοξενούν τους συνδρομητές τόσο του ΟΤΕ όσο και των εναλλακτικών.

tsorbi
20-06-11, 18:41
Οι εναλλακτικοί δίνουν ADSL μέσα από τα DSLAM του ΟΤΕ;

Seitman
20-06-11, 18:42
Όχι. Αν τα έχει εγκαταστήσει ο ΟΤΕ, εξυπηρετούν μόνο πελάτες του ΟΤΕ.

Εκτός και αν οι εναλλακτικοί νοικιάσουν θύρες στα mini-DSLAM του ΟΤΕ.

SfH
20-06-11, 19:01
Υποθέτω ότι μπορεί κάποιος να πάρει ΑΡΥΣ πρόσβαση με εναλλακτικό και να χρησιμοποιήσει έτσι τα mini-dslam/κτλ αν επιθυμεί ( αν και τελευταία φορά που είχα κοιτάξει, οι εναλλακτικοί δίνανε σχετικά χαμηλές ταχύτητες πάνω από ΑΡΥΣ ) .

Είχε ακουστεί ότι ήταν μέσα στα σχέδια του οτε να χρησιμοποιήσει τις vdsl καμπίνες για να δώσει και adsl υπηρεσίες στους δικούς του πελάτες, αλλά αν ισχύει αυτό στην περίπτωσή μας, θα είναι η πρώτη φορά που το κάνει.


Υπάρχει ενα δικιο σε αυτό που συζητιέται. Σε περιοχές όπου αλλάξανε τα κέντρα λόγω των νέων επενδύσεων "δεν επιτρέπεται" να πατήσει εναλλακτικος πάροχος, κατά τον ΟΤΕ (για να μην ξεχνιόμαστε επίσης...).

Πρόσβαση στον υποβρόχο έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωμένος να δώσει. Πρόσβαση στον δικό του ενεργό εξοπλισμό στον υποβρόχο δίνει με παραπάνω κόστος. Τα οικονομικά δεν είναι επί του θέματος ( κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι τιμές για χονδρική vdsl δεν είναι άσχημες αλλά οι τιμές για "βελανιδιές" είναι ακόμα κάμποσα χρόνια πίσω. ) αλλά δε νομίζω να περίμενε κανένας να κάνει επενδύσεις κάποιος τρίτος και να παρέχει πρόσβαση σε αυτές χωρίς έξτρα κόστος.

emeliss
20-06-11, 20:17
Είχε ακουστεί ότι ήταν μέσα στα σχέδια του οτε να χρησιμοποιήσει τις vdsl καμπίνες για να δώσει και adsl υπηρεσίες στους δικούς του πελάτες, αλλά αν ισχύει αυτό στην περίπτωσή μας, θα είναι η πρώτη φορά που το κάνει.
Γιατί πιστεύεις πως μιλάμε για vdsl εξοπλισμό;

ubuntubu
20-06-11, 21:06
Οι εναλλακτικοί δίνουν ADSL μέσα από τα DSLAM του ΟΤΕ;
Όχι.
Η καμπίνα όμως αντικαθιστά και το παλιό καφάο.
Στο οποίο υπήρχαν οι συνδρομητές όλων των παρόχων.
Ο βανδαλισμός λοιπόν της καμπίνας θα επέφερε ζημία σε όλους ανεξαιρέτως.
Οι εναλλακτικοί δεν έχουν παρά να ζητήσουν απο τον ΟΤΕ πρόσβαση στις υποδομές του.
Ώστε να απολαύσουν και οι πελάτες τους πραγματικά υψηλές ταχύτητες.
Αρκεί να πληρώσουν φυσικά :whistle:

SfH
20-06-11, 21:29
Γιατί πιστεύεις πως μιλάμε για vdsl εξοπλισμό;
Δεν το πιστεύω, απλά πιθανολογώ βάση των δεδομένων που έχουμε. Αν μιλάγαμε για vdsl καμπίνα με πιθανούς vdsl συνδρομητές, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ίσως κάτι πάει στραβά, δεδομένων εμπειριών που έχουν ακουστεί για τέτοια σενάρια ( αν και προφανώς δε μπορούμε να κρίνουμε το τελικό προϊόν πριν το δούμε ) .

Αν μιλάμε για adsl, δε βλέπω απολύτως τίποτα μεμπτό.

corfian
20-07-11, 21:39
VDSL απο τον ΟΤΕ (απ όσο ξέρω) στην κρήτη, ΔΕΝ δόθηκε ούτε σε πιλοτικό στάδιο.

Τώρα το ότι κάποιοι αναπαράγουν συγκεκριμένα λεγόμενα κατά των επενδύσεων του ΟΤΕ, χρήζουν ψυχιατρικής συνδρομής.

........ για να μή ξεχνιόμαστε :rofl: (http://www.youtube.com/watch?v=yDj9wXC2bl4)


Ο ΟΤΕ δεν δίνει VDSL εμπορικά (λόγω της σχετικής απόφασης της ΕΕΤΤ) - αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορει να εγκαθιστά τον εξοπλισμό όπου γουστάρει.

Θα σου βγάλω αύριο φωτογραφίες απο τις καμπίνες (δυο είναι διπλα απο το σπίτι) να τις δεις με τα μάτια σου.

emeliss
20-07-11, 21:44
Καμπίνες μπορεί να υπάρχουν. Δεν έχει όμως αυτό σχέση απαραίτητα με VDSL.

corfian
20-07-11, 21:44
Επίσης, σήμερα "επίασα" ενα WiFi Connex. Το πιανω αμυδρά οπότε να υποθέσω ότι βρίσκεται σε ακτίνα 50-70 μέτρων απο το σπίτι. Έχει το γνωστό password οπότε "μπήκα" και έριξα μια γρήγορη "ματία".

20Mbit συνχρονισμός και attenuation 14 (ή 17 πραγματικά μπήκα και βγήκα γρήγορα).

Να θυμίσω πως έγω πριν απο ενα μήνα περίπου συχρόνιζα στα 7-8 τώρα είμαι στα 2,3 ~ 2.5 σταθέρα με attenuation στα 50.5db (!!!!)

emeliss
20-07-11, 21:47
Άρα σίγουρα δεν έχει σχέση με VDSL.

corfian
20-07-11, 21:50
Καμπίνες μπορεί να υπάρχουν. Δεν έχει όμως αυτό σχέση απαραίτητα με VDSL.

* Είναι καμπίνες με το συμβολάκι "Laser - πρόσεχε τα μάτια σου".
* Είναι συνδεμένες σε στύλο της ΔΕΗ
* Ακούγονται μεσα ανεμιστηράκια (μάλλον θερμαίνετε αρκέτα το θηρίο)
* Στην καμπίνα καταλήγει οπτική ίνα
* Ειδα το έργο να ολοκληρώνεται (το χείμωνα)
* Πέτυχα τεχνικό του ΟΤΕ (πριν απο 4-5 μήνες) πάνω σητν καμπίνα που έκανε τις τελευταίες ρυθμίσεις και μου έλεγε οτι τεχνικά είναι ready και πως περιμένουν το εμπορικό για το go. Θυμάμε πως ήταν λιγες εβδομάδες πριν βγάλει την απόφαση η ΕΕΤΤ.

Αν δεν είναι η καμπίνα αυτή VDSL τότε τί μπορεί να είναι.

emeliss
20-07-11, 21:51
ADSL. Αν ήταν VDSL θα έβλεπες 50άρια εκεί που έριχνες κλεφτές ματιές.

corfian
20-07-11, 21:51
Άρα σίγουρα δεν έχει σχέση με VDSL.

Και το σκεπτικό ποιο είναι ;

emeliss
20-07-11, 21:54
Να δώσεις υψηλές ταχύτητες σε απομακρυσμένες περιοχές.

corfian
20-07-11, 22:12
Ενεργοποιημένες VDSL υπάρχουν στο πιλοτικό στην Αθήνα και οι ελάχιστοι που πρόλαβαν στην Κομοτηνή.
Όλα τα άλλα είναι υποθέσεις,ράδιο αρβύλα ή εκ του πονηρού.
Λίγη σοβαρότητα παρακαλώ σ'αυτά που γράφουμε και με στοιχεία.
Αυτό που συμβαίνει ,είναι η ενεργοποίηση δεκάδων απομακρυσμένων DSLAM στα καφάο ,όπου υπήρχε πρόβλημα απόστασης απο το Α/Κ.
Φυσιολογικά επηρεάστηκαν οι γειτονικές γραμμές και τίποτα παραπάνω.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό ; Τι εννοείς λέγοντας πως ενεργοποιήθηκαν δεκάδες απομακρυσμένων DSLAM στα καφάο ;

Thanks

ubuntubu
25-07-11, 21:16
Δες αυτά τα θέματα :

Σχιστό Κορυδαλλού mini dslams (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=307848)

Καρέας και mini dslams (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=406325)


(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=406325)

corfian
25-07-11, 22:06
Δες αυτά τα θέματα :

Σχιστό Κορυδαλλού mini dslams (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=307848)

Καρέας και mini dslams (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=406325)


(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=406325)


Ευχαριστώ για τις αναφορές. Ουσιαστικά περιγράφουν αυτο που συμβαίνει στην περιοχή μου. Από τι φαίνεται οι καμπίνες που μάλλον εσφαλμένα χαρακτήρισα "VDSL" δεν είναι τίποτα άλλο απο mini-dslam που συνδέονται με το κέντρο με οπτικές ίνες.

Το side effect είναι ότι το σήμα του ΟΤΕ έτσι όπως φτάνει στους συνδρομητές του είναι σαφώς ποιο ισχυρό απο το εξασθενισμενο σήμα των άλλων εναλλακτικών παροχών με ότι αυτο συνεπάγεται. Στην δικιά μου περίπτωση σημαίνει κατακόρυφη αύξηση του SNR με ταυτόχρονη πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού απο τα 7mbit στα 2mbit.

Thanks

psyxakias
25-07-11, 23:32
Το side effect είναι ότι το σήμα του ΟΤΕ έτσι όπως φτάνει στους συνδρομητές του είναι σαφώς ποιο ισχυρό απο το εξασθενισμενο σήμα των άλλων εναλλακτικών παροχών με ότι αυτο συνεπάγεται.Αυτό λογικά θα μπορούσε να συμβαίνει λόγω αύξησης των συνακροάσεων σε μεγαλύτερο φάσμα.


Στην δικιά μου περίπτωση σημαίνει κατακόρυφη αύξηση του SNR με ταυτόχρονη πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού απο τα 7mbit στα 2mbit.Δώσε μας στατιστικά διότι αυτό που λες δε στέκει. Το SNRM δεν θα πρέπει να αυξηθεί σε τέτοια περίπτωση, εκτός και αν σε αλλάξουν προφίλ (μήπως παραπονέθηκες για αποσυνδέσεις?) ή έχει αστάθεια θορύβου η γραμμή. Σε κάθε επανασυγχρονισμό όμως στις 24αρες, θα πρέπει να είναι σταθερό το SNRM (πχ 9 dB) και να μεταβάλλεται ανάλογα ο συγχρονισμός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.