PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο NETFASTER IAD 1+2 Access Point with WDS



sodade21
18-06-11, 02:53
Γεια σας. αντιμετωπίζω πρόβλημα. έχω δει από εδώ k εκεί μερικούς τρόπους για να μετατρέψω το παλιό μου router Iad1 σε AP μέσο WDS και να κρατήσω το Iad2 (το νέο) για τη βασική σύνδεση στη γραμμή μέσο καλωδίου. (by the way έχω ΗΟΛ double play)

Στο σπίτι έχω 2 desktop PC χωρίς Wifi κάρτα τα οποια συνδέονται με το νέο μου router (Netfaster IAD2) μέσο LAN καλωδίων. 1 Laptop με wifi και ένα κινητό android (samsung galaxy mini) τα οποια δεν είναι αρκετά ισχυρά για να πιάνουν καλά στην κρεβατοκάμαρα και σε όλο το σπίτι γενικά.. δεν θέλω να μπλέξω με αλλα καλώδια και έτσι μιας και έχω και άλλο router από τη HOL (το παλιό Netfaster Iad 1) είπα να προσπαθήσω να επεκτείνω λιγάκι το σήμα στο σπίτι αλλα κάτι δεν πάει καλά...

έκανα τα εξής:

Μπήκα στο μενού του νεου router (IAD2) (μέσο 192.168.2.1) και άλλαξα την IP range σε 192.168.2.10 - 192.169.2.199

έπειτα μπήκα στο παλιό router και έβαλα στο wireless άλλο SSID όνομα του router έβαλα ακριβώς τα ίδια security settings και password έβαλα το κανάλι να είναι ίδιο (έβαλα το 11)
έκανα disable το DHCP Server και όρισα νέα IP που να μην είναι μέσα στο Range του προτού router .επέλεξα 192.168.2.252
επίσης απενεργοποίησα uPnP και firewall στο παλιό router (AP)
Έπειτα ενεργοποίησα και στα δυο το WDS και έβαλα το ένα να επιλεγει το άλλο.

Τώρα το laptop μου που έχει Wifi το βλέπει (Το AP) και το αναγνωρίζει αλλα είναι παρα πολύ Laggy. κάποιες φορες μάλιστα αποτυγχάνει να ανοίξει μια σελίδα και στο άσχετο δουλεύει normal (για λιγο και μετα παλι τα ιδια)... το android κινητό μου τις περισσότερες φορες προσπαθεί να πάρει IP από το AP αλλα αποτυγχάνει και προσπαθεί ξανά και ξανά ώσπου κάποιες φορες τα καταφέρνει..αλλα η σύνδεση σε σελίδες είναι ακόμα χειρότερη από ότι στο laptop...

Οι αποστάσεις μεταξύ τον συσκευών ιδίως για τις δοκιμες είναι παρα πολύ κοντά λιγότερο από 3-5 μετρα οποτε εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα (προς το παρόν).

υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που πρέπει να κοιτάξω...? κάτι να αλλάξω..?
επίσης παρατήρησα ότι μετά τη σύνδεση του AP (παλιό router) το καινούριο Router δίνει πολύ πιο ασθενές σήμα.

Διάβασα κάπου για DNS αλλα δεν έχω ιδέα τι είναι και τι να κάνω...
κάπου στο system του iad2 (και του iad1) έχει επιλογή DNS η οποια είναι 0.0.0.0 και 0.0.0.0 πρέπει να αλλάξω κάτι εκεί στο παλιό ή στο κανούριο router (ή και στα δυο) ή δε παίζει κανένα ρολο..?

Kατι αλλο που μπορει να μου διαφευγει?? μια βοηθεια παρακαλω γιατι παω να τρελαθωωωω......... :sorry: :(

nutrialex
18-06-11, 16:16
Δε ξερω,
Θέλω και εγώ να το κάνω,
θα το προσπαθήσω σε λιγο αλλά νομίζω ότι το λάθος είναι στο ότι έδωσες στο ΑΡ ΙΡ έξω απο τα όρια του ρουτερ(ΙΑD2).
Aντι για .....252 δωσε μια τιμή μεταξύ .....10 και .......199

sodade21
18-06-11, 21:17
λες..? Γιατι διαβασα οτι το AP πρεπει να ειναι εκτος οριων για να μην υπαρχουν conflicts....
Ενημερωσε με αν βρεις κατι.... thanks :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.