PDA

Επιστροφή στο Forum : Μax εξερχομένων email τη φορά είναι 20 ή παρακάμπτεται?



Balk
18-06-11, 16:34
Αγαπητοί συμφορουμήτες, όχι δεν είμαι spammer:p, απλά στη δουλειά μου έχουμε business Conn-X και κατά καιρούς χρειαζόμαστε να κάνουμε mass mailing σε συνεργάτες μας και αναγκαζόμαστε να στέλνουμε 20-20 τα μηνύματα το οποίο είναι πολύ χρονοβόρο και ...σπαστικό!

Τώρα δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι και πριν πάρω τηλ. την τεχνική υποστήριξη για πιθανή λύση, ξέρει κανείς να μου πει με βεβαιότητα αν αυτό παρακάμπτεται μέσω SMTP του ΟΤΕ (υποσημείωση: χρησιμοποιούμε mail server στη δουλειά).

Εύχομαι να τα διατύπωσα σωστά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Balk

anon
18-06-11, 16:42
Πρέπει να χρησιμοποιείς τον δικό σου SMTP Server για αποστολή/λήψη, και όχι μέσω SMTP του ΟΤΕ. Ομως επειδή πολλοί πάροχοι και εν γένει mail servers μαρκάρουν ως σπαμ emails με μεγάλο αριθμό recipient, ο πιο δόκιμος τρόπος να κάνεις mass mailing, και για να μην φαίνονται οι αποδέκτες στα headers, είναι να στέλνεις ένα διαφορετικό email ανα recipient.

Tα απλά προγράμματα, και βασικά το Outlook απο όσο ξέρω, δεν κάνουν για αυτή την δουλειά με τον κλασικό τρόπο. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια τεχνική mail merge, δημιουργώντας ξεχωριστό email για κάθε recipient. Στο thunderbird ξέρω ότι γίνεται αυτό. Επίσης υπαρχουν ειδικά προγράμματα ειδικά για αυτό τον σκοπό (commercial στα windows) και υπάρχει φυσικά και το mailman στο linux
http://en.wikipedia.org/wiki/Mailman_%28GNU%29

Balk
19-06-11, 11:49
@ anon
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση. Θα το συζητήσω με την εταιρεία που μας υποστηρίζει τεχνικά στο γραφείο (network, hardware & software) για να δούμε τι μπορούν να υλοποιήσουν :)

pstratos
19-06-11, 12:22
Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έσησα τέτοιο.
Το καλύτερο setup που είχα ήταν POSTFIX και smarthost (relay) στην otenet. Μετα στήσιμο mailman kai mailing list (αυτο ήταν 3 κλικ δουλειά).
Εισαγωγή των mails ap;o ένα txt αρχείο.
Αποστολή των newsletters..........
οι χρήστες λάμβαναν και τα αυτοματοποιημένα mails με δυνατότητες διαγραφής, προώθησης των μαιλ οτυς, αλλαγής κωδικού τους κτλ,κτλ.

Το μόνο που κάποιοι ξαφνιάστικαν από την αυτόματη εγγραφή τους στην λίστα μας:p

Balk
19-06-11, 16:11
Ευχαριστώ και στον pstratos :oneup: και σε όσους απαντήσουν από δω και στο εξής στο νήμα αυτό. Νομίζω ότι μου ήδη δώσατε αρκετές πληροφορίες.

Balk

@ ADSLgr.com All rights reserved.