PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα κατα την εκκινηση



kasiot
18-06-11, 21:42
Καλησπερα ! εχω ενα προβλημα με τον υπολογιστη μου. Σηγκεκριμενα κανω εκκινηση του υπολογιστη δινει ρευμα για δυο δευτερολεπτα και μετα σβηνει!αυτο εγινε μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου.Το προηγουμενο καηκε.Εχω ελεγξη τις ραμ, τισ εχω βγαλει, την καρτα γραφικων το ιδιο και τον επεξεργαστη.

το συστημα μου ειναι
intel core 2 duo 6550
4 gb ram ocz
ati radeon 2900
gigabyte p35ds3
350gb σκληρο

Eyeshield
19-06-11, 02:13
χμ μου μυριζει κατι αλλο που βραχυκυκλωνει μετα απο την διακοπη .Βγαλε ολες της συσκευες και θα της βαζεις μια μια οι ραμ ειναι διπλες? δοκιμασε την μια και μετα την αλλην εαν ειναι καποια συσκευη μου φενεται .τι τροφοδοτικο ειχες πριν και τη αγορασες μεγαλυτερο σε watt?

biggeo65
19-06-11, 02:15
Μήπως χρησημοποιείς κάποια μπρίζα /πολύμπριζο, για προστασία απόαυξομειώσεις τάσης και συνδέεις εκει τον υπολογιστή;

Αν όχι, είσαι σίγουρος ότι όλες οι συνδέσεις του νέου τροφοδοτικού έγιναν σωστά;
Αποσύνδεσε τα όλα και άφησε μόνο το φις της μητρικής και του ανεμιστήρα της CPU. Παίρνεί ρεύμα; Ο ανεμιστήρας της CPU δουλέυει;

cranky
19-06-11, 08:50
Tην τροφοδοσία του επεξεργαστή, την σύνδεσες ;

kasiot
19-06-11, 14:45
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Το προηγουμενο τροφοδοτικο ηταν tagan 600w.To καινουργιο ειναι i memory 850w.πολυμπριζο ενδιαμεσα δεν εχω,κατευθειαν στην πριζα.Οσο για τις ραμ εχω 4 dimm απο 1 gig,τα οποια ειναι ocz.Εχω δοκιμασει να βγαλω τα παντα απο μεσα και να δοκιμαζω ενα ενα τα πραγματα αλλα και παλι το ιδιο κανει.Σημερα με το που δοκιμασα να το ανοιξω εκανε ενα ηχο σαν να προσπαθει να ανοιξει,για δκα δευτ., και μετα σταματαει ο ηχοσ δινει ρευμα για δυο δευτ. και σταματαει.Δεν πρεπει να ειναι ηχοσ απο το motherboard.Μεχρι και παστα στον επεξεργαστει αλλαξα.
Παιδια μηπως παιζει τιποτα με τον διακοπτη απο το κουτι?Να εχει καιει κανενα καλωδιο η pin?

........Auto merged post: kasiot πρόσθεσε 24 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

η τροφοδοσια του επεξεργαστη ειναι συνεδεμενη

Dark_Nightfall
19-06-11, 19:09
Ερωτηση το καινουργιο τροφοδοτικο σε αλλο μηχανημα παιζει:hmm:

kasiot
19-06-11, 19:24
το καινουργιο τροφοδοτικο το δοκιμασα και σε αλλον υπολογιστη και λειτουργει!

Dark_Nightfall
20-06-11, 18:55
Εκτος κουτιου η μητρικη και συνδεδεμενα πανω cpu (support list) ,ενα dimm μνημης (που ξερεις οτι παιζει) ,μια καρτα γραφικων κατα προτιμηση χωρις εξωτερικη τροφοδοσια (που επισης ξερεις οτι παιζει) και αλλο τροφοδοτικο:hmm:

Eyeshield
24-06-11, 12:19
χμ εαν μπορουσες να δοκιμασεις αλλην μητρικη απο το προβληματα σου κατι τετιο μυριζομαι.. μπορει να πηρε μεντα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.