PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν χρειάζεται πλέον username/password?



EvanGR
19-06-11, 17:31
Γειά σας.

Πρόσφατα πέρασε ένας φίλος μου σε Wind και έλαβε το "νέο" router (το λευκό ZTE). Εγώ έχω εμπειρία με τα παλιότερα gennet και τις τότε συνδέσεις.

Θυμάμαι παλαιότερα έπρεπε να κάνεις μόνος σου ενεργοποίηση και να περάσεις το username/password στο router. Τώρα δεν στείλανε στο φίλο μου κωδικούς κλπ, και το router έχει κανονικά πρόσβαση στο internet. Κοίταξα το control panel του και έχει κάποιο γενικό username (και φαντάζομαι και pass).

Έτσι δουλεύει σήμερα το σύστημα της Wind; Χρειάζεται να κάνουμε κάτι εμείς;

Ευχαριστώ.

vdanasto
19-06-11, 18:23
Όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Οτιδήποτε και να βάλεις στα πεδία username & password θα δουλέψει.

giannisgr41
16-08-11, 14:15
γεια σας παιδιά,αυτο ισχύει και για άλλα ρούτερ,γιατι στο speedtouch ,δεν μπορώ να συνδεθώ με αυτό τον τρόπο( Connection could not be established: Authentication failed)
δεν έχω πάρει ακό μα τους κωδικούς απο wind,ούτε τον εξοπλισμό,τους περιμένω

vaggoulas
16-08-11, 15:44
γεια σας παιδιά,αυτο ισχύει και για άλλα ρούτερ,γιατι στο speedtouch ,δεν μπορώ να συνδεθώ με αυτό τον τρόπο( Connection could not be established: Authentication failed)
δεν έχω πάρει ακό μα τους κωδικούς απο wind,ούτε τον εξοπλισμό,τους περιμένω
Ρύθμισε τον εξοπλισμό σου σε PPPoE/LLC, VPI=8 VCI=35 και βάλε για username : guest@tellas.gr & password : tellas
Δες αν σε συνδέει

giannisgr41
16-08-11, 18:01
οχι,δοκίμασα και αυτά,δυστυχώς δεν συνδέεται.

........Auto merged post: giannisgr41 πρόσθεσε 28 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

με το dlink 2640b,συνδέεται ,έχω πράσινο λαμπάκι,παίρνει ip,αλλά δεν ανοίγει καμία σελίδα.Ξαναδικίμασα και πάλι με το speedtouch,συνδέεταικαι με αυτό τώρα ,αλλα και πάλι δεν ανοίγει καμία σελίδα

PliSkiN
16-08-11, 19:20
αντί για guest@tellas.gr χρησιμοποίησε τα εξής:

Username: winduser@tellas.gr
Password: password

Αν πάλι δεν παίρνει IP το router σου ή εχεις πρόβλημα με το browsing. Κάνε ενα τηλέφωνο στο 13800 να σου δώσουν τα δικά σου στοιχεία.

giannisgr41
17-08-11, 10:37
τα ίδια ακριβώς και με τα νέα στοιχεία
χρειάζεται να κάνω τίποτα με τους dns της wind?να τους περάσω στην κάρτα δικτύου?στο ρούτερ τους βρίσκει αυτόματα και παίρνει ip.πάντως το εικονίδιο σύνδεσης του lan στον Η/Υ είναι πάντα με θαυμαστικό και μύνημα ''χωρίς πρόσβαση στο internet''..

PliSkiN
17-08-11, 11:10
Εάν το router σου παίρνει dns αυτόματα και δεν έχεις ορίσει στατική ip στον υπολογιστή σου, δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα dns, δοκίμασε να κάνεις ping ή να μπείς μέσω κάποιου browser στο 74.125.225.50 (ip του www.google.com). Εάν ούτε έτσι ανοίγει, κάλεσε τους για να σου δώσουν το username και το password της σύνδεσης

thenetpoet
17-08-11, 12:03
τα ίδια ακριβώς και με τα νέα στοιχεία
χρειάζεται να κάνω τίποτα με τους dns της wind?να τους περάσω στην κάρτα δικτύου?στο ρούτερ τους βρίσκει αυτόματα και παίρνει ip.πάντως το εικονίδιο σύνδεσης του lan στον Η/Υ είναι πάντα με θαυμαστικό και μύνημα ''χωρίς πρόσβαση στο internet''..

εκτος αττικης και θεσ/κης, δεν εχει ολοκληρωθει πληρως η αλλαγη για να μην χρειαζεται Username / password.

giannisgr41
17-08-11, 12:37
Connectivity to Gateway (10.12.255.54)
μου βγάζει αυτό το μύνημα στο τεστ του speedtouch (Home > Broadband Connection > Internet Services > Connectivity Check)

andm
17-08-11, 18:02
Κάπως έτσι είναι και στην hol.

Δεν χρειάζεται κανένα κωδικό..αν σου ζητηθεί βάζεις guest@hol.gr και κωδικό guest

giannisgr41
18-08-11, 09:27
από την wind με ενημέρωσαν οτι χρειάζομαι κωδικό,προφανως λόγω οτι όπως είπε ο φίλος thenetpoem
δεν εχει ολοκληρωθει πληρως η αλλαγη για να μην χρειαζεται Username / password.ευχαριστώ παιδιά

RASTAVIPER
24-10-11, 18:31
Ήρθε σήμερα ο τεχνικός της Wind και σύνδεσε την γραμμή.
Βάζω το ΖΤΕ βλέπω όλα τα λαμπάκια αναμένα και την κατάσταση στο μενού ως Connected.
Δεν μπαίνει όμως πουθενά από σελίδες.
Σε ερώτησή μου στο τμήμα της WIND μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω sms με κωδικούς.
Τι γίνεται πάλι τα αλλάξανε και ζητάει κωδικούς?Και αφού ήρθε ο τεχνικός γιατί η γραμμή δεν είναι Online?

thenetpoet
24-10-11, 19:30
Ήρθε σήμερα ο τεχνικός της Wind και σύνδεσε την γραμμή.
Βάζω το ΖΤΕ βλέπω όλα τα λαμπάκια αναμένα και την κατάσταση στο μενού ως Connected.
Δεν μπαίνει όμως πουθενά από σελίδες.
Σε ερώτησή μου στο τμήμα της WIND μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω sms με κωδικούς.
Τι γίνεται πάλι τα αλλάξανε και ζητάει κωδικούς?Και αφού ήρθε ο τεχνικός γιατί η γραμμή δεν είναι Online?

δεν χρειαζεται κωδικούς πουθενά πλέον.. μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ή έχει ενεργοποιηθεί λάθος η γραμμή σου.

cmaniac
24-10-11, 20:24
Ήρθε σήμερα ο τεχνικός της Wind και σύνδεσε την γραμμή.
Βάζω το ΖΤΕ βλέπω όλα τα λαμπάκια αναμένα και την κατάσταση στο μενού ως Connected.
Δεν μπαίνει όμως πουθενά από σελίδες.


Ίσως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_vista-networking/vista-incorrectly-sees-multiple-networks-when/073a3c4d-44fe-40fd-8e82-4a9f1798b2a9) ;)

msp
24-10-11, 20:27
από την wind με ενημέρωσαν οτι χρειάζομαι κωδικό,προφανως λόγω οτι όπως είπε ο φίλος thenetpoem
δεν εχει ολοκληρωθει πληρως η αλλαγη για να μην χρειαζεται Username / password.ευχαριστώ παιδιά
Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τους κωδικούς και θα σου τους δώσουν! Βάλ'τους και βρες την υγειά σου!:oneup:

RASTAVIPER
25-10-11, 09:23
Λίγο μπαχαλο σε αυτό το θέμα. :mad: :mad:
Ο τεχνικός ήρθε στις 2 το μεσημέρι και λέει σε λίγες ώρες θα λάβεις το sms με τους κωδικούς.
Μέχρι τις 10 το βράδυ τίποτα.Αποφασίζω να τους πάρω εγώ από το κινητό, καθώς δεν έχω ούτε σταθερό ενεργοποιημένο.Μου λένε ότι μάλλον ο τεχνικός είχε πολλά ραντεβού και δεν πρόλαβε να τους στείλει πίσω τα αποτελέσματα των μετρήσεων οπότε δεν ενεργοποιήθηκε η γραμμή.Μου είπαν ότι αν δεν γίνει αυτό, δεν μπορούν να μου στείλουν user και pass.
Και τους ρωτάω πώς γίνεται αυτό και στην άλλη γραμμή που έχω εδώ και 1 χρόνο δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά και μου λένε το θεϊκό:και δεν έχετε αποσυνδέσεις χωρίς κωδικό?? :p :p
Καλά είναι σαϊνια μερικοί από αυτούς..

hakerboy
25-10-11, 14:28
Λοιπόν αφού είναι κομπλέ όλα τα λαμπάκια (DSL-INTERNET) τότε πέρνα MANUAL τους DNS.
Άν πάλι δέν σε αφήνει κάνε reset (RESET NO RESTART) το router και δοκίμασε με zisto/zisto user/pass.

DNS:
IP:192.168.001.253
S/M:255.255.255.0
DG:192.169.001.254
P.DNS:062.169.194.47
A.DNS:062.169.194.48

Άμα δέν ξέρεις να το κάνεις πάρε τους τηλ να σου πούνε πού αλλάζω τους DNS.

sprv
23-11-11, 14:57
Πράγματι το username και το password μπαίνουν αυτόματα
admin@tellas.gr
password

αλλά αν θέλει κάποιος να μπει στην περιοχή συνδρομητών: http://www.wind.com.gr/fixed-services/
τι κάνει χωρίς στοιχεία; Ή στην υπηρεσία e-bill που και εκεί ζητάει κωδικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.