PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ BOX 7170



g.marokinos
20-06-11, 16:14
Πιστεύω ότι ανοίγω ένα νέο θέμα.
Απόκτησα ένα FRITZ BOX 7170 ANNEX A
Βάζοντας τα User name και Password της HOL η ADSL λειτούργησε σωστά και έχω σύνδεση INTERNET πολύ σωστή.
Το πρόβλημα είναι με την τηλεφωνία.
Δηλαδή ενώσω έχω βάλει σωστά τα user:line1 και pass: 1111 δεν έχω ούτε εισερχόμενη ούτε εξερχόμενη τηλεφωνία.
Στο error log έχω συνέχεια Telephony DNS error .
Σημ. πριν από λίγες ημέρες αφού έκανα upgrade τον 7140 σε 7170 είχα τηλεφωνία αλλά μόνον εισερχόμενη. Βέβαια δεν είχα την VER. –78.
Μήμπως έχει κανένας καμία λύση για το πρόβλημα.

vaggoulas
21-06-11, 15:58
Πιστεύω ότι ανοίγω ένα νέο θέμα.
Απόκτησα ένα FRITZ BOX 7170 ANNEX A
Βάζοντας τα User name και Password της HOL η ADSL λειτούργησε σωστά και έχω σύνδεση INTERNET πολύ σωστή.
Το πρόβλημα είναι με την τηλεφωνία.
Δηλαδή ενώσω έχω βάλει σωστά τα user:line1 και pass: 1111 δεν έχω ούτε εισερχόμενη ούτε εξερχόμενη τηλεφωνία.
Στο error log έχω συνέχεια Telephony DNS error .
Σημ. πριν από λίγες ημέρες αφού έκανα upgrade τον 7140 σε 7170 είχα τηλεφωνία αλλά μόνον εισερχόμενη. Βέβαια δεν είχα την VER. –78.
Μήμπως έχει κανένας καμία λύση για το πρόβλημα.
Έχεις voip τηλεφωνία?Η hol υποστηρίζει το 7140 όχι το 7170 και ας είναι στην ουσία ίδιες συσκευές.
Ποιον εξοπλισμό σου έδωσε η hol?Με αυτόν έχεις τηλεφωνία?

g.marokinos
21-06-11, 19:27
Έχω τον 7140 και δουλεύει η τηλεφωνία voip καλά.
Θελω να βάλω τον 7170 για να έχω vpn

pRieStaKoS
22-06-11, 02:39
Δεν παίζει. Το 7140 που υποστηρίζει η hol θα αναγνωριστεί απο τους SIP servers (λόγω MAC Encap Routing). Μονό με αυτό θα παίξει..... κάνε bridge για το VPN

bang
22-06-11, 17:06
Γενικά δηλαδή αν έχεις voip απο την hol δεν μπορείς να βάλεις όποιο ρούτερ θες; (που να έχει την δυνατότητα voip)

pRieStaKoS
22-06-11, 17:13
Γενικά δηλαδή αν έχεις voip απο την hol δεν μπορείς να βάλεις όποιο ρούτερ θες; (που να έχει την δυνατότητα voip)
Όχι γτ η τηλεφωνία ειναι MAC Encapsulated. Δίνει πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένες MAC διευθύνσεις.

SfH
22-06-11, 17:21
Όχι γτ η τηλεφωνία ειναι MAC Encapsulated. Δίνει πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένες MAC διευθύνσεις.
Δεν έχω παίξει καθόλου με MER , αλλά θεωρητικά δε θα μπορούσε κάποιος, σε εξοπλισμό που υποστηρίζει MER, να κάνει clone το mac address του εξοπλισμού που έχει πάρει από τον πάροχο ?

pRieStaKoS
22-06-11, 17:32
Δεν έχω παίξει καθόλου με MER , αλλά θεωρητικά δε θα μπορούσε κάποιος, σε εξοπλισμό που υποστηρίζει MER, να κάνει clone το mac address του εξοπλισμού που έχει πάρει από τον πάροχο ?
θεωρητικά

g.marokinos
22-06-11, 21:06
:worthy: Και όμως δείχνει ότι έπαιξε και καλά :cool:
Θέλω να κάνω μερικά τεστ και θα επανέλθω στο θέμα με ολοκληρωμένες απαντήσεις.

Αυθεντικό

FRITZ!Box Fon WLAN 7170 Annex A
Firmware version 58.04.78



Internet telephony1 Number -----------------, registered
Internet telephony2 Number ------------------ registered
Receive Direction Send Direction
Max. DSLAM data rate kBit/s 16384 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 32 32
Attainable data rate kBit/s 12904 1176
Current data rate kBit/s 12358 1012

Latency 8 ms 8 ms
Bit swap to to
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 0.6 1.7
L2 Power mode disabled - -

Signal-to-noise ratio dB 9 10
Line attenuation dB 31 16
Power cutback dB 0 0


Loss of Signal Loss ofFrame Forward Error Correction Cyclic Redun-dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 625373 157 0 0
COE 2 0 93 2 0 0

Με κούρασε τέσσερεις ημέρες αλλά δείχνει να δουλεύει καλά.

aa144
24-06-11, 03:17
Αν περιμένεις με το ρούτερ συνδεμένο πολλές ώρες ώστε να αναγνωριστεί η mac address από τους servers της τηλεφωνίας στη HOL φυσικά και θα παίξει, εφόσον γνωρίζεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας.

bang
28-06-11, 22:08
Όχι γτ η τηλεφωνία ειναι MAC Encapsulated. Δίνει πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένες MAC διευθύνσεις.


:worthy: Και όμως δείχνει ότι έπαιξε και καλά :cool:


Αν περιμένεις με το ρούτερ συνδεμένο πολλές ώρες ώστε να αναγνωριστεί η mac address από τους servers της τηλεφωνίας στη HOL φυσικά και θα παίξει, εφόσον γνωρίζεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας.

Τελικά τι ισχύει; Τηλεφωνία μόνο με ρούτερ της hol ή με οποιδήποτε ρουτερ αρκεί να περάσει κάποιο διάστημα για να αναγνωριστεί.
Για να έπαιξε το 7170 ίσως συμβαίνει το δεύτερο μπορεί όμως να φταίει το ότι είναι παρόμοιο με το 7140 που δίνει η hol?

pupis
03-07-11, 22:42
Παίζει με τα περισσότερα voip routers, αρκεί να έχουν 2ο VC και δυνατότητα MER φυσικά.

Η λογική εξήγηση για το πρόβλημα του φίλου είναι ότι λόγω της διαφορετικής mac του νεου router δεν πηρε άμεσα IP λόγω του ότι η HOL δίνει κάποιο lease time για συγκεκριμένο συνδυασμό CPE MAC Addr. / IP, οπότε 2 λύσεις υπάρχουν:

1. υπομονή κάποιες ώρες μέχρι την λήξη του χρόνου δέσμευσης ip τηλεφωνίας για την έκαστη mac.
2. MAC Cloning όπως σωστά ανέφερε ο Someonefromhell

Ελπίζω να λύθηκε και η παραπάνω απορία :p

bang
05-07-11, 01:42
Το MER είναι είδος σύνδεσης αντίστοιχο με ppoee κλπ, απλά δίνει και την mac σαν παράμετρο έτσι;
(η μετάφραση του βασικά, routing με encapsulated την mac αυτό λέει :p)

Αν είναι έτσι, νομίζω πως λύθηκε η απορία μου , ευχαριστώ :D

Στο 7140 αυτά εδώ είναι επιλεγμένα στο telephony, φαντάζομαι είναι το ίδιο
http://i.imgur.com/4XI1K.png

@ ADSLgr.com All rights reserved.