PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη καλωδιωσης



dim7tris
20-06-11, 19:01
Γεια σας. Εχω snr 6 με attenuation 11 και ταχυτητα πιανω 14mbps. Ειπα στην forthnet για αλλαγη καλωδιωσης στην περιοχη (επειδη θα επρεπε να πιανω τουλαχιστον 17) απο τον οτε αλλα μου λεει δεν βλεπει βλαβη..Που μπορω να κανω αιτηση για αλλαγη καλωδιωσης?

sdikr
20-06-11, 19:14
Δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι τέτοιο, η υπηρεσία που πληρώνεις είναι εως 24, τα 17 είναι σε εργαστηριακές συνθήκες.

dim7tris
20-06-11, 19:17
εδω στην γειτονια μου αλλαξαν καλωδιωση και γνωστος απο 600kbps πηγε 12500 με attenuation 37 δηλαδη κοντα σε εμενα που εχω att 11

odys2008
20-06-11, 23:06
Δεν παίζει ρόλο μόνο το attenuation για τον συγχρονισμό. Το snr σου είναι πολύ χαμηλό

baskon
20-06-11, 23:22
Μη λεμε οτι να ναι στον ανθρωπο...
Με attenuation 11 το θεωρητικο ειναι πανω απο 23 mbps...
Μια καλη τιμη ειναι γυρω στα 20 mbps.
Μια μετρια στα 16.
Αυτες οι τιμες ειναι με φορθνετ και sn margin πολυ χαμηλο...
ΤΟ οτι συγχρονιζει στα 14 κατι δειχνει.Καπου υπαρχει ψιλοπροβλημα...
Το θεμα ειναι οτι κανεις δε προκειται να ασχοληθει..
Ετσι και αλλιως αλλαγη καλωδιωσης απλως δε παιζει...
Κυριως σε υπογεια καλωδια.Αν ειναι εναερια (σε επαρχια) τοτε ισως να παιζει αλλαγη καλωδιων πιο ευκολα..
Αυτο που γινεται ειναι οτι υπαρχουν ζευγη καλωδιων.Καποια καλα,καποια καλυτερα και καποια χαλια...
Αν σου αλλαξουν τη γραμμη και σε κουμπωσουν σε αλλο ζευγος(αν υπαρχει διαθεσιμο) και πεσεις σε καλυτερο τοτε οκ...
Φυσικά μη περιμενεις τίποτα...Απλως δε παιζει...Αν ειχες Οτε τοτε ειχες μια πιθανοτητα στις 100..

biggeo65
21-06-11, 21:54
Δεν παίζει ρόλο μόνο το attenuation για τον συγχρονισμό. Το snr σου είναι πολύ χαμηλό

To SNR 6.0 είναι αυτό που δίνει η Forthnet. Με τις τιμές αυτές όντως έπρεπε να κλειδώνει σε πάνω από 20,000 Κbps, εγώ κλειδώνω 22130 Kbps θεωρητικά, κατεβάζω δε με 2.200-2400 ΚΒ /s στην πράξη κι έχω τις ιδιες τιμές.

Άρα κάτι φταίει στην σύνδεση του dim7tris. Πάντως αλλάγή καλωδίων μόνο από τον ΟΤΕ δύσκολα να γίνει.

Άλλαξε τα φίλτρα πρώτα, δοκίμασε το ρούτερ χωρίς τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη, μήπως κάποια δημιουργεί πρόβλημα, κι αν δεις ότι η κατάσταση παραμένει η ίδια, τότε δήλωσε βλάβη να εξετάσουν το εξωτερικό καλώδιο.

baskon
21-06-11, 21:59
To SNR 6.0 είναι αυτό που δίνει η Forthnet. Με τις τιμές αυτές όντως έπρεπε να κλειδώνει σε πάνω από 20,000 Κbps, εγώ κλειδώνω 22130 Kbps θεωρητικά, κατεβάζω δε με 2.200-2400 ΚΒ /s στην πράξη κι έχω τις ιδιες τιμές.

Άρα κάτι φταίει στην σύνδεση του dim7tris. Πάντως αλλάγή καλωδίων μόνο από τον ΟΤΕ δύσκολα να γίνει.

Άλλαξε τα φίλτρα πρώτα, δοκίμασε το ρούτερ χωρίς τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη, μήπως κάποια δημιουργεί πρόβλημα, κι αν δεις ότι η κατάσταση παραμένει η ίδια, τότε δήλωσε βλάβη να εξετάσουν το εξωτερικό καλώδιο.
Φυσικα η μονη περιπτωση να βρεθει ακρη ειναι να υπαρχει προβλημα καπου που να εχουν ευκολη προσβαση η τεχνικοι...Εαν ειναι το προβλημα στο υπογειο καλωδιο που φτανει μεχρι τον Οτε ,τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξει ποτέ...Παρα μονο οταν ερθει το VDSL...

odys2008
21-06-11, 22:17
Το snr του είναι πολύ λίγο για την ταχύτητα που συγχρονίζει σε σχέση με την εξασθένηση που παρουσιάζει την γραμμή του. Αρα κάπου έχει θόρυβο γι αυτό και ο λόγος σήμα προς θόρυβο είναι μόλις 6db το οποίο είναι και όπως είπες biggeo65 είναι το target snr που έχει στο προφίλ της η forthnet.

dim7tris
21-06-11, 22:30
το θεμα να κλεισει

biggeo65
21-06-11, 22:42
Επιτρεπτά όρια είναι και το 1Kbps μια που λένε μεχρι 24Mbit αλλά δεν υπάρχει κατώτατο όριο,αρα με βάση αυτό ναι είσαι στα επιτρεπτά όρια, αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας. Δεν ξέρουνε και λένε ότι να'ναι. Ή κανουν πως δεν ξέρουν.
Δερν μπορεί με τις τιμές αυτές να έχεις τόσο χαμηλές ταχύτητες. Κάτι φταίει, και μην ακούς τι σου λέει ο κάθε "τεχνικός" ,που ειδικά αν έρχεται για πρώτη φορά που είναι δωρεάν, λίγο δύσκολο να βρεί πρόβλημα.

Αν τον ξαναφωνάξεις και πληρώσεις 50€ ,βάζω στοίχημα πως κάτι θα βρεί.

Από την στιγμή που οι καλωδιώσεις στο σπίτι είναι εντάξει όπως σου είπε τότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Αν δηλώσεις βλάβη είναι υποχρεωμένοι να το βρούνε.

Καλά το "υποχρεωμένοι" τρόπος του λέγειν, γιατί σε γνωστο μου που είχε παρόμοιο πρόβλημα την πρώτη φορά που πήρε στην τεχνική υποστήριξη του απάντησαν, ότι πληρώνει από 1- 24, άρα δεν έχει πρόβλημα.

Αν δεν επιμείνεις κι αν δεν φωνάξεις, δεν γίνεται δουλειά.

dim7tris
21-06-11, 22:47
το θεμα να κλεισει

biggeo65
21-06-11, 22:57
Αλλαγή καλωδίων πολύ δύσκολα. Μόνο αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ αν γίνει ,αλλά και πάλι αυτό δεν ξέρω πόσο είναι εφικτό.

Πάντως σίγουρα κάπου υπάρχει πρόβλημα. Και στο λέω κάνωντας σύγκριση με τα δικά μου νούμερα.

dim7tris
21-06-11, 23:02
το θεμα να κλεισει

sdikr
21-06-11, 23:10
Αλλαγή καλωδίων πολύ δύσκολα. Μόνο αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ αν γίνει ,αλλά και πάλι αυτό δεν ξέρω πόσο είναι εφικτό.

Πάντως σίγουρα κάπου υπάρχει πρόβλημα. Και στο λέω κάνωντας σύγκριση με τα δικά μου νούμερα.

Παλιότερα θυμάμαι έλεγες, ότι δεν μπορείς επείδη έχεις πρόβλημα σε μια περιόχη να λές ότι έχει γενικά πρόβλημα.

Περίπου το ίδιο ισχύει και για το όταν πάει καλά, μπορεί στην περιοχή του να έχει παραπάνω κόσμος adsl, καθώς και παραπάνω κόσμος απλές γραμμές τηλεφώνου απο εναλακτικόυς (αρκετοί έχουν ενεργό το adsl, άσχετα αν έχεις μόνο τηλέφωνο) αποτέλεσμα αυτού το μεγαλύτερο crosstalk.
Βάλε μετά ποιο καταπονημένο δίκτυο χαλκού, βάλε τίποτα μισθωμένα και έχει το αποτέλεσμα που βλέπεις.

Ειδικά μάλιστα που όπως αναφέρει η περιοχή τόσο πιάνει, δύσκολα τα πράγματα

Όταν λές σε άλλο διαμέρισμα τόσο πιάνουν τι θέλεις να πεις;

dim7tris
21-06-11, 23:32
το θεμα να κλεισει

sdikr
21-06-11, 23:35
Θελω να πω οτι στην πολυκατοικια μου τετοιες ειναι οι ταχυτητες

ίδιες με τις δικές σου; ή καλύτερες;

dim7tris
21-06-11, 23:45
το θεμα να κλεισει

vaggoulas
22-06-11, 00:13
Δεν υπάρχει περίπτωση με συγχρονισμό 14Mbit να δωθεί βλάβη στον ΟΤΕ για χαμηλό συγχρονισμό ή αίτημα για αλλαγή ζευγαριού.Ειδικά και από την στιγμή που βλέπεις και άλλους στην περιοχή σου με ίδιες ταχύτητες το θέμα τελειώνει εδώ.Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.Μέχρι εκεί δίνει η περιοχή που είσαι.
Το κύκλωμά σου είναι ΕΩΣ 24MBit.Σου δίνει 14.Τέλος.Τι να πουν άλλοι με χαμηλότερες ταχύτητες?Να πάρουν τα βουνά?:)

biggeo65
22-06-11, 02:28
Παλιότερα θυμάμαι έλεγες, ότι δεν μπορείς επείδη έχεις πρόβλημα σε μια περιόχη να λές ότι έχει γενικά πρόβλημα.

Περίπου το ίδιο ισχύει και για το όταν πάει καλά, μπορεί στην περιοχή του να έχει παραπάνω κόσμος adsl, καθώς και παραπάνω κόσμος απλές γραμμές τηλεφώνου απο εναλακτικόυς (αρκετοί έχουν ενεργό το adsl, άσχετα αν έχεις μόνο τηλέφωνο) αποτέλεσμα αυτού το μεγαλύτερο crosstalk.
Βάλε μετά ποιο καταπονημένο δίκτυο χαλκού, βάλε τίποτα μισθωμένα και έχει το αποτέλεσμα που βλέπεις.

Ειδικά μάλιστα που όπως αναφέρει η περιοχή τόσο πιάνει, δύσκολα τα πράγματα

Όταν λές σε άλλο διαμέρισμα τόσο πιάνουν τι θέλεις να πεις;

Παλιότερα έλεγα για περιοχή όχι για οικοδομή. Μια περιοχή, πολλές οικοδομές, απόσταση απο DSLAM, μεγάλο crosstalking, ναι το δέχομαι, αλλά δεν μπορεί ίδια περιοχή γείτονας με αλλαγή ζεύγους να έχει διαφορά προς το καλύτερο και η οικοδομή του με αυτές τις τιμές atten. και SNR, να μην έχει ταχύτητες.

Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι φταίει το καλώδιο της οικοδομής.
Δεν είναι θέμα περιοχής λοιπόν. Θέμα οικοδομής είναι και θέμα ενός καλωδίου.

vaggospat13
22-06-11, 02:29
ανεβασε ενα διαγραμμα dmttool γιατι μου μυριζει gap.
Η ταχητητα ειναι οντως πολυ χαμηλη φαντασου οτι εχουμε τα ιδια στατιστικα κ εγω πιανω 22800.

dim7tris
22-06-11, 14:41
το θεμα να κλεισει.
Ευχαριστω για την βοηθεια

biggeo65
22-06-11, 20:49
Από την στιγμή που παραμένεις με το πρόβλημα, δεν υπήρχε ουσιαστική βοήθεια.
Γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο παραπάνω
Με τα ίδια στατιστικά η γραμμή μου τώρα:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 22.041
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5,0 / 12,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 6,0
Αρα με την δικιά σου κάτι τρέχει.

dim7tris
22-06-11, 21:32
το ξερω αλλα δεν γινεται και τιποτα γιατι τελικα φταιει το ολο δικτυο της γειτονιας..οποτε?

odys2008
22-06-11, 21:40
Ακόμα και να ζητήσεις αλλαγή ζεύγους , στην απίθανη περίπτωση που αυτό γίνει, παίζεις ρώσικη ρουλέτα. Μπορεί να γίνεις και χειρότερα από ότι είσαι τώρα

dim7tris
22-06-11, 22:29
Οποτε...μενω εκει που ειμαι και περιμενω σε 5 χρονια για οπτικες ινες

@ ADSLgr.com All rights reserved.