PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχείο avi



Takis_Kal
22-03-04, 15:21
Εχω κατεβασει μισ ταινια σε avi format. Στον υπολογιστη την βλεπω κανονικα.Σε τι φορματ να την μετατρεψω ωστε να την γραψω στο dvd recorder και να την δω με τα πιτσιρικια μου στην τηλεοραση με το επιτραπεζιο dvd player.Με ποιο προγραμμα γινεται η μετατροπη ? Ευχαριστω .

ogenikos
22-03-04, 16:24
Προφανώς είναι σε divx, και πρέπει να την μετατρέψεις σε mpeg 1 ή 2 δηλαδή σε vcd ή svcd, αναλόγως τι μπορεί να παίξει το dvd σου, καλύτερη ποιότητα βγάζει το svcd.
Απο προγράμματα χρειάζεσαι virtualdub ή tmpenc για την μετατροπή.
Αναλυτικές οδηγίες για τέτοιου είδους μετατροπές στο www.dvdrhelp.com

odd
22-03-04, 16:32
λέει ότι έχει dvd recorder. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να την γράψει σε dvd και (αν δεν κάνω λάθος) σε format mpeg 2 για dvd. Tο virtualdub (πάλι αν δεν κάνω λάθος) βγάζει μόνο avi άρα δεν κάνει. Έχω την εντύπωση πως έχει μια επιλογή το nero. Δηλαδή του λες να κάψει το αρχείο σε φορμά DVD, σε ένα δισκάκι DVD. Αλλά δεν είμαι σίγουρος... Ψάχτο έτσι πάντως.

Aegis
22-03-04, 21:27
nerovision express για να μην ψάχνεσαι διαβάζοντας οδηγούς και μπλέξεις με authoring.
τα κάνει αυτόματα. περιμένεις κάμποση ώρα ανάλογα με τη δύναμη του υπολογιστή σου.
μόνο προτίμησε το dvd να μη το γράψεις με το nerovision αλλά με copytodvd ή με το κλασικό nero.

επίσης πρόγραμμα που κάνει την ίδια δουλειά είναι το ulead dvd movie factory.

Slay
23-03-04, 06:48
Εχω κατεβασει μισ ταινια σε avi format. Στον υπολογιστη την βλεπω κανονικα.Σε τι φορματ να την μετατρεψω ωστε να την γραψω στο dvd recorder και να την δω με τα πιτσιρικια μου στην τηλεοραση με το επιτραπεζιο dvd player.Με ποιο προγραμμα γινεται η μετατροπη ? Ευχαριστω .

TMPGenc gia na metatrepseis to DivX se mpeg2 kai TMPGenc DVD author gia na kaneis ena grhgoro authoring kai gia na soy ftiajei ta VOB arxeia poy prepei na grapseis sto DVD , kaneis neo DVDVideo apo to nero petas ta arxeia poy soy eftiaje mesa sto directory Video_ts kai to kais.

Takis_Kal
23-03-04, 16:38
Γατος ο Slay Thanks

kostthem
23-03-04, 20:05
Κατά την γνώμη μου, ο πιο γρήγορος τρόπος είναι στο Easy DVD+CD Creator 6 να μπει στο DVD Builder. Εκεί, κάνει import το divx απ'ευθείας και πατάει record σε DVD. Τόσο απλά! Κάνει το πρόγραμμα μόνο του την μετατροπή πριν την εγγραφή (και χωρίς προβλήματα στο 16:9 που μου έκανε το Nero).


Δεν το πήγαινα το Creator για επεξεργασία video, αλλά μόλις έβαλα το 6, έχω κάψει σχεδόν δύο κύκλους επεισοδίων που έχω κατεβάσει σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Τα κάνει όλα μόνο του με πολύ καλή ποιότητα εικόνας!

Salvador
23-03-04, 21:56
kostthem πως το κανει αυτο το easycd creator?,,εχω ασχοληθει αρκετα με αυτο το θεμα και αυτο που καταλαβα ειναι οτι θελει παρα πολυ δουλεια για να γινει το avi σε mpeg2 και να τρεχει σε dvd.πολα προγραματα μαζι,για υποτιτλους,ηχο κτλπ..και παντα η ποιοτητα αλειωνεται..Τελος ειναι πολυ χρονοβορο γιατι πρεπει να κανει παλι απο την αρχη encoding το avi σε φορμά dvd.

Ισχυουν αυτα με το easy cd creator?.οσο για το nero δεν μπορει να κανει apo avi σε DVD κατευθειαν.Αν του επιλεξεις make dvd movie θα σου ανοιξει τους φακελους audio_ts video_ts κτλπ κτλπ..

kostthem
23-03-04, 22:33
Salvador 25,

Όντως το κάνει, απλά πριν γράψει το DVD κάνει και την μετατροπή. Εσύ μπορείς π.χ. να του ρίξεις ένα mpeg και ένα avi και να του πεις να στο κάνει ένα dvd με 2 ταινίες. Υπότιτλους όμως, δεν ξέρω αν περνάει. Δεν το νομίζω να σου πω την αλήθεια. Οταν κατεβάζω ταινία με υπότιτλους, την κάνω mpg2 με το main concept και το fdd show φροντίζει για τους υπότιτλους.

Οπότε... συνοψίζω: Nαι, κάνει καλής ποιότητας DVD αλλά δεν ξέρω για υπότιτλους. Το Nero (5.5 με mpeg2 plug in) μπορεί να το κάνει και αυτό αμέσως, αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο να μην μου χαλάει το 16:9.

Πατάς DVD builder, import movie, βάζεις το avi σου. Ελέγχει την ποιότητα και μετά πατάς record - dvd. Πίστεψέ με είναι τόσο απλό. Μετά βέβαια περιμένεις αρκετή ώρα γιατί κάνει re-encoding πριν να κάψει το dvd. Αυτά. Για πιο πολλές λεπτομέρειες και για demo version :mrgreen: του προγράμματος, μην ντραπείτε, εδώ είμαστε.

nnn
25-03-04, 00:09
μόλις έκανα μια ταινιούλα divx avi σε dvd με το easy cd-dvd creator 6.
άψογο,και υπότιτλοι και 16:9 και καλή εικόνα αν σκεφτούμε τις 2 μετατροπές που έχει φάει.
απλά πρέπει να έχετε υπομονή ή δεύτερο pc :mrgreen: γιατί είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία.

kostthem
25-03-04, 00:54
Ή απλά, κάθε βράδυ και ένα DVD. To βάζεις το βράδυ (αφού έχεις κάνει connect στο e-mule, εννοείται) και το βρίσκεις έτοιμο - ψημένο το πρωί :mrgreen: .

@ ADSLgr.com All rights reserved.