PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στην καρτα γραφικων ή κατι άλλο?



bebis19
22-06-11, 13:13
μου εφερε ενας φιλος ενα κουτι και μου ειπε οτι ειχε καμμενο τροφοδοτικο.
εγω πατωντας το power ανοιξα τον υπολογιστη και ειδα ότι λειτουργει κανονικα απλά δεν δινει εικονα στην οθονη (λειτουργει κανονικα την εχω τσεκαρει). Στην εκκινηση κανει νομιζω 3 συνεχομενα bip και μετα ακομη ενα νομιζω.
τον ανοιξα και ειδα οτι το ανεμιστηρακι της καρτας λειτουργει κανονικα.
δοκιμασα και συνεδεσα την οθονη και με τις δυο εξοδους που εχει η καρτα αλλα βγαζει μυνημα no signal.

θα προσπαθησω να δψ την μαρκα ειναι η μητρικη για να δω τι σημαινουν τα μπιπ.
εγω πιστευω οτι ειναι η καρτα γραφικων αλλα ειναι δυνατον να εχει παθει κατι και να λειτουργει το ανεμιστηρακι?

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.

skel
22-06-11, 16:05
δεν έχει σημασία το ανεμιστηράκι με το πρόβλημα της κάρτας αν έχει πρόβλημα η κάρτα δεν θα εξαρτάτε από το ανεμιστηράκι (εκτός αν δεν δουλεύει )
λοιπόν ο φίλος που ήξερε ότι είχε καμένο τροφοδοτικό ?
δες θερμοκρασίες και πες μας
από τη αποτελείτε το πισι ?

bebis19
22-06-11, 16:54
ετσι μου ειπε αλλα για να ανοιγει ο υπολογιστης και να λειτουργει το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη να αναβον τα λεντακια του παουερ δεν νομιζω οτι ειναι τροφοδοτικο.

scarface
22-06-11, 17:23
Δες στο manual της μητρικης τι σημαινουν τα beeps που δινει.Το πιο πιθανο ειναι να τα φτυσε η μητρικη.Παντως τροφοδοτικο σιγουρα δεν ειναι.

bebis19
23-06-11, 12:00
εβγαλα εβαλα μνημες τα ιδια αλλαξα μπαταρια στην μητρικη τα ιδια.
η μητρικη ειναι asus P5B καμια ιδεα τι σημαινουν τα 1+3 beeps?
ελπιζω να ειναι καμμενη η καρτα και οχι το slot της μητρικης.

cranky
23-06-11, 13:12
Η Αsus P5B, φοράει AMI BIOS.
Δές εδώ (http://www.bioscentral.com/beepcodes/amibeep.htm#), τα beeps.

Vasilis32
26-06-11, 02:54
Μητρικη μαλλον , ειχα τα ιδια συμπτωματα και εγω και εφταιγε η μητρικη...μεχρι κ σκληρο δισκο αλλαξα μηπως φταει αυτος.

bebis19
26-06-11, 22:52
λες ε?

cranky
26-06-11, 22:56
Παραμένει πάντα σαν ενδεχόμενο.

Αν υπάρχει η δυνατότητα ελεγχου των μνημών και της κάρτας γραφικών σε άλλο υπολογιστή, θα είναι ο ιδανικός τρόπος για να εντοπιστεί η βλάβη.

bebis19
26-06-11, 23:04
τις μνημες τις εβαλα και στα αλλα slot αλλα το ιδιο. θα προσπαθησω και σε καποιο αλλο pc και βλεπουμε.

bebis19
30-06-11, 16:28
ειναι η καρτα γραφικων .
ευχαριστω για την βοηθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.