PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφάνιση κενού ribbon με Firefox 4.01 & 5.0



Seitman
22-06-11, 14:46
Χθες παρατήρησα ότι κατά το άνοιγμα του adslgr.com, είτε πληκτρολογώντας τη διεύθυνση στη γραμμή διευθύνσεων είτε μέσω του Adslgr Menu Bar, στο κάτω μέρος της οθόνης και ακριβώς επάνω από την εργαλειοθήκη προσθέτου εμφανίζεται ένα κενό ribbon.

88819


Αυτό διορθώνεται όταν κλείσω και ξανανοίξω την εργαλειοθήκη προσθέτου (Ctrl+/)


88820


Με Opera & IE 9, κανένα πρόβλημα. Το έλεγξα και με την επιτάχυνση των γραφικών. Ανοιχτή/κλειστή εμφανίζεται πάλι.

Που μπορεί να οφείλεται?





To έβαλα εδώ, γιατί το "φαινόμενο" παρατηρείται μόνο στο adslgr

[Insomniac]
22-06-11, 15:31
Clear cache δοκίμασες; Ποιο theme έχεις;

Seitman
22-06-11, 15:53
Ναι καθάρισα cache...
Τι εννοείς με το theme? Του firefox, των windows ή του adsl?

[Insomniac]
22-06-11, 15:56
Του firefox.

Αν και δεν έχει αναφερθεί ανάλογο πρόβλημα απενεργοποίησε αν θέλεις το adslgrmenubar και δες αν συνεχίζει να το κάνει.

Seitman
22-06-11, 15:59
Το default έχω στον firefox.

Μισό να δοκιμάσω την απενεργοποίηση και σου λέω. :oneup:

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με το Adslgr menu bar απενεργοποιημένο, δεν εμφανίστηκε.

[Insomniac]
22-06-11, 16:01
OK, ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να το αναπαράγω και να το διορθώσω. Ευχαριστώ για το debugging και sorry για την όποια αναστάτωση.

Seitman
22-06-11, 16:03
Εμείς ευχαριστούμε για το χρησιμότατο πρόσθετο. :respekt:

Άκου τώρα και αυτό...

Με την εκ νέου ενεργοποίησή του και επανεκκίνηση του firefox, δεν εμφανίστηκε το ribbon :hmm:

[Insomniac]
22-06-11, 16:07
Προσπαθώ κι εγώ να μου το εμφανίσει, αλλά μέχρι στιγμής δεν τα κατάφερα. Μήπως έφαγε κάποιο κόλλημα, δεν ξέρω. Θα συνεχίσω τις προσπάθειες και αν εμφανιστεί θα το διορθώσω. Αν συνεχίσεις να το έχεις ενεργό και στο ξανακάνει, γράψ'το αν θες στο thread.

Seitman
22-06-11, 16:09
Για δοκιμή έκλεισα και ξανάνοιξα τον firefox. Εμφανίστηκε ξανά :what:

Οπότε συνοψίζουμε:


Αν απενεργοποιήσεις το πρόσθετο, κάνεις επανεκκίνηση του ff, ενεργοποιήσεις εκ νέου, επανεκκίνηση ff δεν εμφανίζεται.
Αν κλείσεις και ξανανοίξεις τον ff με το πρόσθετο ενεργοποιημένο, εμφανίζεται ξανά.

[Insomniac]
22-06-11, 16:11
Για δοκίμασε μια απεγκατάσταση του addon -> restart τον firefox και εκ νέου εγκατάσταση. Θα βρεις την τελευταία έκδοση εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=405507&postcount=1).

Seitman
22-06-11, 16:16
Τα ίδια.
Με την πρώτη επανεκκίνηση δεν εμφανίζεται, αλλά με κλείσιμο/άνοιγμα εμφανίζεται ξανά.

Seitman
22-06-11, 16:22
Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά αυτά είναι τα πρόσθετα που χρησιμοποιώ.

[Insomniac]
22-06-11, 16:27
Εξακολουθώ να μην μπορώ να το αναπαράγω. Θα συνεχίσω τις προσπάθειες, αν και νομίζω πως πιθανότατα δημιουργείται κάποιο conflict με κάποιο άλλο addon που έχεις. Έχεις κάποιο addon που να έχει σχέση με την εμφάνιση του firefox; Δίπλα από το ADSLgr toolbar button, βλέπω ακόμη ένα παρόμοιο. Μήπως αυτό;

Με πρόλαβες. Βοηθάει, ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω και θα ενημερώσω.

Seitman
22-06-11, 16:44
Δεν έχω τίποτα. Αυτό δίπλα στο menu bar button είναι του WOT (Web of Trust).

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 15 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βρήκα με ποιο πρόσθετο γίνεται η ιστορία.

Με το IDM CC

[Insomniac]
22-06-11, 16:58
Πρόσθετα ένα ένα τα addons σου για να δω αν υπάρχει κάπου conflict. Αυτό είχε μείνει εκτός. Με την παλαιότερη έκδοση του IDM δεν υπήρχε θέμα (δοκιμασμένο).

Με την τωρινή δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί δεν έχω το πρόγραμμα. Πάντως ανανεώνουν και αυτοί το addon τους συχνά με τις beta εκδόσεις του προγράμματος. Ίσως με κάποιο νέο update να μην υπάρχει πρόβλημα. Ή ίσως είναι θέμα κάποια ρύθμισης του IDC.

Αν και δεν μπορώ να φανταστώ πού μπορεί να δημιουργείται το συγκεκριμένο θέμα μεταξύ των δύο (το adslgrmenubar δεν αλλάζει τίποτα στο συγκεκριμένο ribbon), θα το έχω στο νου μου. Αν μου δοθεί η ευκαιρία να περάσω το IDC addon, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.

Seitman
24-06-11, 21:10
Δεν ξέρω αν πείραξες και κάτι άλλο εκτός από το "τριγωνάκι" στο menu button, αλλά από τη στιγμή που έγινε αναβάθμιση στην 2.0.3, έστρωσε. [Insomniac] :respekt:

[Insomniac]
24-06-11, 22:53
Ωραία! Μ'ένα σμπάρο... :D

Seitman
29-08-11, 17:54
Δε θα το πιστέψετε...
Μετά από 2 μήνες σχεδόν βρήκα τι φταίει για το άσχετο ribbon που εμφανίζεται στον firefox...

O Thunderbird. Μόλις τον ανοίξω, πετάγεται το κενό ribbon. :hmm:

Και ο ff και ο thunderbird στις εκδόσεις 6.0, ελληνικοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.