PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο πρόβλημα με torrents?



Sarisn2000
22-06-11, 20:17
Καλησπέρα παιδιά,

εδώ και 2-3 μήνες έχω το εξής πρόβλημα. Όταν αφήνω το PC ανοιχτό όλη μέρα να κατεβάζει (νόμιμα κατεβάσματα προς αποφυγή παρεξηγήσεων), μετά από το 24 ώρες μάξιμουμ (γράφω μάξιμουμ γιατί μπορεί να γίνει και πιο σύντομα) μου κόβεται το internet... δηλαδή ενώ το λαμπάκι της γραμμής παραμένει κανονικά ανοιχτό στο router (USR 9108 over ISDN), αυτό της σύνδεσης με τη HOL σβήνει... και μόνο με επανεκκίνηση του router επανέρχεται.

Και ρωτάω εγώ τώρα. Υπάρχει περίπτωση (ή έχει παρατηρηθεί και από άλλους) όταν βλέπει η αγαπητή, κατά τα άλλα, HOL ότι κατεβάζεις με κόφτες, να σε πετάει εκτός δικτύου μετά από Χ ώρες?

vampira
22-06-11, 20:28
Καλησπέρα παιδιά,

Και ρωτάω εγώ τώρα. Υπάρχει περίπτωση (ή έχει παρατηρηθεί και από άλλους) όταν βλέπει η αγαπητή, κατά τα άλλα, HOL ότι κατεβάζεις με κόφτες, να σε πετάει εκτός δικτύου μετά από Χ ώρες?

Η Hol και όλοι οι providers αυτό που κάνουν είναι να παρακολουθούν κάθε γραμμή ξεχωριστά πόσο κατεβάζει γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν. Ιδέα δεν έχουν τι κάνει μία γραμμή, πόσο κατεβάζει και αν κατεβάζει, γιατί ποσώς τους ενδιαφέρει μία γραμμή.

Το ρουτερ κολλάει από τις πολλές συνδέσεις των torrents.....

baskon
22-06-11, 20:30
Καλησπέρα παιδιά,

εδώ και 2-3 μήνες έχω το εξής πρόβλημα. Όταν αφήνω το PC ανοιχτό όλη μέρα να κατεβάζει (νόμιμα κατεβάσματα προς αποφυγή παρεξηγήσεων), μετά από το 24 ώρες μάξιμουμ (γράφω μάξιμουμ γιατί μπορεί να γίνει και πιο σύντομα) μου κόβεται το internet... δηλαδή ενώ το λαμπάκι της γραμμής παραμένει κανονικά ανοιχτό στο router (USR 9108 over ISDN), αυτό της σύνδεσης με τη HOL σβήνει... και μόνο με επανεκκίνηση του router επανέρχεται.

Και ρωτάω εγώ τώρα. Υπάρχει περίπτωση (ή έχει παρατηρηθεί και από άλλους) όταν βλέπει η αγαπητή, κατά τα άλλα, HOL ότι κατεβάζεις με κόφτες, να σε πετάει εκτός δικτύου μετά από Χ ώρες?

Αυτο δεν εχει ακουστει να γινεται...
Πολυ πιθανο να συμβαινει κατι αλλο...
Η γραμμη σου απο errors Πως παει;
Παρακολουθησε το στα στατιστικα του ρουτερ μετα απο 3-4 ωρες καθως και λιγο πριν κοπει το ιντερνετ..
Ενα λογικο νουμερο ειναι τις ταξης των μερικων χιλιαδων για 5-6 ωρες κατεβασματος...Αν δεις πολυ περισσοτερα τοτε κατι παιζει στη γραμμη σου..
Σου το λεω αυτο εκ πειρας καθως ειχα προβλημα με λαθη(κυριως οταν κατεβαζα τορρεντ )και ακομα παλευω με τον Οτε 2.5 μηνες να επαναφερω τη γραμμη μου σε καλα επιπεδα..
Φυσικα μπορει να ειναι και οτιδηποτε αλλο..

Sarisn2000
23-06-11, 17:34
Αυτο δεν εχει ακουστει να γινεται...
Πολυ πιθανο να συμβαινει κατι αλλο...
Η γραμμη σου απο errors Πως παει;
Παρακολουθησε το στα στατιστικα του ρουτερ μετα απο 3-4 ωρες καθως και λιγο πριν κοπει το ιντερνετ..
Ενα λογικο νουμερο ειναι τις ταξης των μερικων χιλιαδων για 5-6 ωρες κατεβασματος...Αν δεις πολυ περισσοτερα τοτε κατι παιζει στη γραμμη σου..
Σου το λεω αυτο εκ πειρας καθως ειχα προβλημα με λαθη(κυριως οταν κατεβαζα τορρεντ )και ακομα παλευω με τον Οτε 2.5 μηνες να επαναφερω τη γραμμη μου σε καλα επιπεδα..
Φυσικα μπορει να ειναι και οτιδηποτε αλλο..

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα μια δοκιμή να μην κατεβάσω τίποτα για 2-3 μέρες (έκανα μόνο browsing δηλαδή) και παρατηρήθηκε το ίδιο φαινόμενο με το disconnect...

Καμιά άλλη ιδέα?

Τα errors πώς τα κοιτάω?

kaltzone
24-06-11, 19:31
1ον) Δοκιμασε για 1 μερα με το ρουτερ της hol και δες αν το προβλημα παραμενει (με απλο Browsing)
2ον) Αν δεν αντιμετωπισεις σε αυτο προβλημα, βαλε και τορρεντ να κατεβασεις.
Δες αυτο και πες μου γιατι οτι αποτελεσματα εχεις

akilleas
24-06-11, 19:43
Εγώ αφήνω το Netbook πολλές ημέρες ανοιχτό και δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα.
Μάλλον θέμα router είναι.

Sarisn2000
25-06-11, 00:26
1ον) Δοκιμασε για 1 μερα με το ρουτερ της hol και δες αν το προβλημα παραμενει (με απλο Browsing)
2ον) Αν δεν αντιμετωπισεις σε αυτο προβλημα, βαλε και τορρεντ να κατεβασεις.
Δες αυτο και πες μου γιατι οτι αποτελεσματα εχεις

Αυτό δεν παίζει να γίνει γιατί την HoL την έχω 3-4 χρόνια και το router της το έχω πετάξει από τη πρώτη μέρα! :rofl::rofl:

Πάντως κι' εγώ αρχίζω να φτάνω στη κατάληξη ότι μάλλον φταίει το router. Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό μέχρι 80-90 euro?

Έχω δει αυτό:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/TP-Link-W-less-Modem-Router-Annex-B-300-Mbps-TD-W8960NB.htm

και μου φαίνεται καλούτσικο. Εσείς προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά? Να τονίσω μόνο ότι θέλω να έχει καλό ασύρματο σήμα γιατί θα τοποθετηθεί έναν όροφο από πάνω λόγω του ότι στο διαμέρισμα που μένω δεν έχω τηλέφωνο.

androu
25-06-11, 00:35
Είναι γνωστό πρόβλημα με τα usr που όταν χάσουν ip για οποιοδήποτε λόγο δύσκολα επανασυνδέονται. Υπάρχει εδώ εναλλακτικό firmware κάνει δουλειά αλλά και πάλι βλέπω πρόβλημα.

akilleas
25-06-11, 09:13
Αυτό δεν παίζει να γίνει γιατί την HoL την έχω 3-4 χρόνια και το router της το έχω πετάξει από τη πρώτη μέρα! :rofl::rofl:

Πάντως κι' εγώ αρχίζω να φτάνω στη κατάληξη ότι μάλλον φταίει το router. Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό μέχρι 80-90 euro?

Έχω δει αυτό:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/TP-Link-W-less-Modem-Router-Annex-B-300-Mbps-TD-W8960NB.htm

και μου φαίνεται καλούτσικο. Εσείς προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά? Να τονίσω μόνο ότι θέλω να έχει καλό ασύρματο σήμα γιατί θα τοποθετηθεί έναν όροφο από πάνω λόγω του ότι στο διαμέρισμα που μένω δεν έχω τηλέφωνο.
Και εγώ έχω τον ρούτερ της ΧΟΛ ε χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα.
Μήπως για πλάκα να τον δοκίμαζες;

Sarisn2000
25-06-11, 10:16
Είναι γνωστό πρόβλημα με τα usr που όταν χάσουν ip για οποιοδήποτε λόγο δύσκολα επανασυνδέονται. Υπάρχει εδώ εναλλακτικό firmware κάνει δουλειά αλλά και πάλι βλέπω πρόβλημα.

Μα μέχρι πριν 2-3 μήνες δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ξαφνικά παρουσιάστηκε.

Θα δοκιμάσω και firmware update μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.

Για το router που παρέθεσα πιο πάνω ξέρει κανείς αν αξίζει τα λεφτά του?

........Auto merged post: Sarisn2000 πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και εγώ έχω τον ρούτερ της ΧΟΛ ε χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα.
Μήπως για πλάκα να τον δοκίμαζες;

Καταρχήν όταν είχα κάνει αρχικά τη σύνδεση στη HoL είχα πάρει το ενσύρματο, όχι το ασύρματο και δεύτερον όπως είπα και πιο πάνω, πρέπει να το είχα πετάξει αν θυμάμαι καλά. Αλλά και να μην το είχα πετάξει δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί πλέον μένω ένα όροφο πιο κάτω :rolleyes:

akilleas
25-06-11, 10:17
Αν το βρεις μπορείς πάντως άνετα να ζητήσεις να στο αλλάξουν με ένα ασύρματο.

Sarisn2000
25-06-11, 20:52
Έκανα firmware update το μεσημεράκι και μέχρι στιγμής παρόλο που έχω το Utorrent ανοιχτό δεν έχει κοπεί η σύνδεση (φτου-φτου μην το ματιάσω!! :p ).

Αν όμως παρ' όλ' αυτά συνεχιστεί το πρόβλημα, θα μπορούσα να πάρω ένα καινούργιο router, να το αντικαταστήσω στη θέση του υπάρχοντος USR 9108 και το 9108 να το συνδέσω στο διαμέρισμα που μένω (έναν όροφο πιο κάτω υπενθυμίζω) ενσύρματα με τον Η/Υ και να παίρνει δίκτυο ασύρματα από το καινούργιο?

Πιστεύω να είναι κατανοητή η από πάνω παράγραφος :p

androu
25-06-11, 20:56
δεν μπορεί να παίξει ρόλο access point το συγκεκριμένο δυστυχώς. αρα είτε κατεβάζεις καλώδιο απο το πάνω διαμέρισμα και συνδέεις το 9108 και μετά αυτό με το pc είτε κατεβάζεις καλώδιο κατευθείαν στο pc, ή βάζεις accesspoint/ repeater που να αναμεταδίδει το σήμα στο απο κάτω διαμέρισμα.

Sarisn2000
26-06-11, 10:14
Το πρόβλημα παραμένει, οπότε μάλλον θα πάρω ένα καινούργιο ρούτερ να τελειώνω.

Τί λέτε για αυτό? Είναι και access point.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/TP-Link-W-less-Modem-Router-Annex-B-300-Mbps-TD-W8960NB.htm

Επίσης, μήπως από τα στατιστικά της γραμμής μου μπορείτε να δείτε αν έχω πρόβλημα εκεί?


Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 8.9 14.0
Attenuation (dB): 4.5 0.0
Output power (dBm): 14.0 0.5
Attainable rate (Kbps): 17036 1188
Rate (Kbps): 15822 1023
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 58 68
B (number of bytes in Mux Data Frame): 248 31
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 4
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 1
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 6 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5026 3.8788
L (number of bits in PMD Data Frame): 4059 297
D (interleaver depth): 32 8
Delay (msec): 4 7

Super Frames: 317436 317434
Super Frame Errors: 23 1
RS Words: 40631906 5396378
RS Correctable Errors: 711 2
RS Uncorrectable Errors: 434 N/A

HEC Errors: 23 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 190484588 12316028
Data Cells: 46328374 4024225
Bit Errors: 0 0

Total ES: 19 1
Total SES: 0 0
Total UAS: 15 38

akilleas
26-06-11, 10:43
Δοκίμασες να χαμηλώσεις τα connections του προγράμματος που χρησιμοποιείς για τα τορρεντ;

Sarisn2000
26-06-11, 20:14
Πώς το κάνω αυτό? Χρησιμοποιώ το UTorrent.

Παρεπιπτόντως, παρήγγειλα το πρωί αυτό το router:

DrayTek Vigor 2710ne Annex B (http://www.msystems.gr/index.php?product=11431)

panosp1
27-06-11, 16:41
Πήγαινε
Preferences -> Bandwidth Η' Torrent -> Ψάξε για 'Global Connections' και 'Connections per torrent/file' και μείωσε (ισανάλογα) και τις 2 τιμές.... Δεν υπάρχει safe αριθμος απο connections, δοκίμαζε
διαφορετικα νουμερα μέχρι να σταθεροποιειθει....
Υπόψην οτι αυτα σχετίζονται και με τον αριθμό των ενεργών τορρεντ που έχεις (ποσα κατεβάζεις ταυτόχρονα)

Το είχα αυτό το πρόβλημα σε 3 διαφορετικους ISP (Vivodi, Conn-X, HOL) με 3 διαφορετικά ρουτερ (microcom, baudtec, alcatel)
Η μόνη λύση (ασχέτως της ταχύτητας που έχεις) είναι να μείωσεις τις συνδεσεις/connections... Κάπου εκέι χάνουνε την μπάλα τα ρουτερ...
Επίσης έχω χαμηλώσει το Upload Speed αλλά δεν νομίζω να βοηθάει...

Να πώ πάντως οτι δεν δοκίμασα στην ιδια σύνδεση κάποιο "καλό/δοκιμασμένο" ρουτερ ούτε έπαιξα ιδιαίτερα με port-forwarding.

edit:
Στο μTorrent αυτες οι ρυθμίσεις είναι στο menu 'Bandwidth'

akilleas
27-06-11, 22:30
Εγώ για παράδειγμα τα έχω:
Global Maximum...800
και Connectet Peers per torrent 150
και δουλεύει κανονικά χωρίς κολλήματα και αποσυνδέσεις.

Sarisn2000
28-06-11, 21:13
Εγώ για παράδειγμα τα έχω:
Global Maximum...800
και Connectet Peers per torrent 150
και δουλεύει κανονικά χωρίς κολλήματα και αποσυνδέσεις.

Εμένα είναι Global 200 και Connected peers per torrent 50 από default... οπότε μάλλον δεν παίζει να είναι αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.