PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και καφάο



CyberCr33p
22-06-11, 20:30
Πριν 2 μήνες έκανα αίτηση για νέο τηλεφωνικό νούμερο και σύνδεση ADSL στον ΟΤΕ. To πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο καλώδιο στο καφάο για να με συνδέσουν. Είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να αναβαθμίσει το δίκτυό του ή μπορούν να με έχουν στο περίμενε για όσο διάστημα θέλουν;

emeliss
22-06-11, 20:36
Για adsl όσο καιρό χρειαστεί.

CyberCr33p
22-06-11, 20:38
Για νέα τηλεφωνική σύνδεση όμως;

emeliss
22-06-11, 20:41
Τηλεφωνική σύνδεση μπορεί να δοθεί με pcm και να μην έχεις ποτέ εκεί πάνω adsl ή εναλλακτικό.

Στον χώρο σου δουλεύει ήδη μία σύνδεση και θέλεις να βάλεις και δεύτερη; Μένεις σε πολυκατοικία και δεν υπάρχει ελεύθερο ζευγάρι από αυτή μέχρι το καφάο;

CyberCr33p
22-06-11, 20:54
Πρόκειται για αυτόνομο διαμέρισμα σε μονοκατοικία, απλά θέλω να βάλω και δεύτερο τηλεφωνικό νούμερο με ADSL.

Είχα κάνει αίτηση στην HOL αρχικά, μετά από 20 ημέρες μου είπαν ότι δεν γίνεται να με δεχτούν ως πελάτη γιατί δεν είχε καλώδιο ο ΟΤΕ (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς ήταν η αιτιολόγηση).

Οπότε έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για να λύσει μόνος του το πρόβλημα, αφού ο ίδιος διαχειρίζεται και το δίκτυο.

emeliss
22-06-11, 21:00
Το ξεχνάς για τώρα και κάνεις υπομονή κάνοντας ερώτηση μια στο τόσο.

CyberCr33p
22-06-11, 21:03
Το θέμα είναι ότι εάν δεν τους πιέσω καλώντας τους συχνά μπορεί να μην το κάνουν και ποτέ. Πάντως ξέρω ότι και διαμερίσματα από διπλανές πολυκατοικίες έχουν ζητήσει να βάλουν τηλέφωνο και προφανώς και ιντερνετ.

mpetou
23-06-11, 07:58
σε ποια περιοχη ?
δοκιμασες να ζητησεις isdn για να μην σε πεταξουνε σε pcm δηλαδη..

xmperop1
23-06-11, 10:50
Τηλεφωνική σύνδεση μπορεί να δοθεί με pcm και να μην έχεις ποτέ εκεί πάνω adsl ή εναλλακτικό.

Στον χώρο σου δουλεύει ήδη μία σύνδεση και θέλεις να βάλεις και δεύτερη; Μένεις σε πολυκατοικία και δεν υπάρχει ελεύθερο ζευγάρι από αυτή μέχρι το καφάο;

Δεν εγκρίνονται νέες συνδέσεις σε pcm εδώ και 18 μήνες.
Αν δεν υπάρχει κύριο η απερχόμενο ελεύθερο δίκτυο γίνεται ενίσχυση δικτύου η οποία παίρνει κατά περίπτωαη από 1 μέχρι 6 μήνες.

CyberCr33p
23-06-11, 11:42
Σε άλλο γειτονικό καφάο να φανταστώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να με συνδέσουν έστω προσωρινά;

WAntilles
24-06-11, 23:02
Πρόκειται για αυτόνομο διαμέρισμα σε μονοκατοικία, απλά θέλω να βάλω και δεύτερο τηλεφωνικό νούμερο με ADSL.

Βάλε DSL στην υπάρχουσα γραμμή.

Nikiforos
25-06-11, 20:09
Αν θες και δευτερο νουμερο απλά την κάνεις ISDN και έχεις και ADSL και λύθηκε και το προβλημά σου και έχεις και 2 σε 1!!! και εγώ ISDN έχω με ADSL επάνω και 2 νούμερα! και πληρώνεις και λιγότερα από το να έχεις 2 γραμμες PSTN που έχεις διπλό πάγιο!!!

psyxakias
25-06-11, 20:17
Θα συμφωνήσω με τον Nikiforo. Εάν η πρώτη γραμμή δεν είναι πάνω από PCM, μπορεί να γίνει ISDN (= 2 ξεχωριστά κανάλια τηλεφωνίας) + 1 MSN αριθμό (= με ξεχωριστούς τηλ. αριθμούς) + ADSL.

Nikiforos
25-06-11, 21:03
Ερώτηση τι ειναι PCM? μονο PSTN και ISDN ξέρω!

pan24
25-06-11, 21:16
pcm=φερεσυχνο.δηλαδη σε μια περιοχη που υπαρχουν λιγες γραμμες χωριζεται το φασμα τηςγραμμης στη μεση ωστε να εξυπηρετηθουν δυο διαφορετικοι συνδρομητες.βεβαια εξαιτιας του μικρουνευρους της συχνοτητας της γραμμης οταν χρησιμοποιηθει pcm δεν μπορεις να εχεις ουτε adsl ουτε isdn

Nikiforos
25-06-11, 22:05
Μήπως είναι τέτοια και γιαυτό ήθελε και 2η? αλλιώς είπαμε η λύση είναι μία! ISDN+ADSL!

emeliss
26-06-11, 01:52
Θα συμφωνήσω με τον Nikiforo. Εάν η πρώτη γραμμή δεν είναι πάνω από PCM, μπορεί να γίνει ISDN (= 2 ξεχωριστά κανάλια τηλεφωνίας) + 1 MSN αριθμό (= με ξεχωριστούς τηλ. αριθμούς) + ADSL.
Προφανώς η πρώτη γραμμή είναι "καθαρή" και έχει adsl εκεί. Στην δεύτερη συνάντησε πρόβλημα.

CyberCr33p
07-07-11, 10:55
Η πρώτη γραμμή υπάρχει εδώ και 25 χρόνια. Για την δεύτερη τελικά θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ αύριο. Ελπίζω να έχω καλά νέα.

CyberCr33p
08-07-11, 15:20
Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε καλώδιο ελεύθερο από την κοντινή κολώνα μέχρι το καφάο. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ πέρασε καλώδιο και μπήκε το νέο νούμερο. Εντός της επόμενης εβδομάδας λογικά θα έρθει και ο εξοπλισμός για ADSL.

CyberCr33p
15-07-11, 10:00
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η ADSL. Συγχρόνισε στα 15.5mbps με ένα router της HOL. Από βδομάδα θα έρθει και το router του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.