PDA

Επιστροφή στο Forum : wifi and access point [solved]



antonproto
11-10-06, 10:36
καλημερα,

ενας φιλος σκεφτεται να παρει το adsl in a box με το wifi router linksys WAG54G.
Συμπεριφερεται ενας τετοιος router ως access point? Εννοω, μπορει να στειλει το
σημα μακρια ? Ας πουμε 30-40 μετρα αποσταση? Απο την αλλη μερια θα ειναι μια
ασυρματη καρτα δικτυου σε PC.

Αυτο που θελει να κανει ειναι να εχει internet στο μαγαζι του και ταυτοχρονα να το
στειλει και στο σπιτι του που ειναι στην απεναντι οικοδομη στον τεταρτο οροφο.

satel
11-10-06, 10:56
Δυστυχώς μόνο με δοκιμή θα μπορέσει να μάθει. Δεν υπάρχουν στάνταρ. Αν είναι κοντά στα παράθυρα μπορεί.

Αν δε δουλέψει πάντως ίσως να μπορέσει να ρίξει καλώδιο στην απέναντι οικοδομή.

antonproto
11-10-06, 20:43
για καλωδιο ειναι δυσκολο...

μια δοκιμη θα μας πεισει... αν και σκεφτομαι και μια ακομα λυση... να βαλω στην ασυρματη
καρτα δικτυου μια επεκταση καλωδιου ULA 316 γυρω στα 6 μετρα και μετα να κουμπωσω την
κεραια (της καρτας) πανω στην προεκταση ωστε να φερω την κεραια στο μπαλκονι .. ετσι θα
εχω τουλαχιστον οπτικη επαφη και τα πραγματα θα ειναι λογικα καλυτερα..

κατι ακομα, το router θα ειναι Linksys... να διαλεξω καρτα δικτυου Linksys ή και με καποια
αλλη πχ Dlink δεν θα εχω προβληματα

satel
11-10-06, 22:23
Δεν έχει σημασία κάρτα και access point να είναι ίδιας μάρκας. Για το καλώδιο δεν ξέρω / δεν απαντώ. Αν το κάνεις πες μας αν σου δούλεψε.

thanoulas
11-10-06, 23:56
Θα μπορούσες να βάλεις και την extra κεραία της Linksys των 7db με ένα έξτρα κόστος γύρω στα 30-40€. Μεγαλώνει κατά πολύ την κάλυψη, φαντάζομαι θα πιάνει...

antonproto
13-10-06, 16:01
εβαλα λοιπον το Linksys wa354g (χωρις κεραια) που δινει η forthnet και στην απεναντι πλευρα
στον 4ο οροφο εβαλα την Dlink 520... οταν βγαζω το pc στο μπαλκονι το σημα ειναι 4/5 enω
μεσα ειναι 1/5.

Παραγγειλα την 7db κεραια της Linksys 40€ και περιμενω να μου ερθει για να σας πω
αποτελεσματα.. παντως τα πραγματα δειχνουν ενθαρυντικα αφου πιανει (εστω και πολυ λιγο)
ακομα και χωρις κεραια ...

deliol
16-10-06, 11:23
Δεν σε πρόλαβα..... Και εμένα μου ζητάγανε 40 ευρώ για την κεραία της Linksys, αλλά βρήκα με 8 ευρώ στη Στουρνάρα μια κεραία 5dbi (δεν θυμάμαι την μάρκα) και είδα τρομερή βελτίωση στην ισχύ και εμβέλεια του WAG354G !!!!
Η ισχύς του (και εμβέλεια) σχεδόν διπλασιάστηκε!!!
Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι στα "χαμηλά" κανάλια (1-4) το σήμα του linksys είναι πολύ αδύναμο (χωρίς αλλά και με την κεραία) , ενώ στα κανάλια 5-10 "φυσάει" (να προτιμήσεις το κανάλι 8) !!!!

antonproto
16-10-06, 21:00
Δεν σε πρόλαβα..... Και εμένα μου ζητάγανε 40 ευρώ για την κεραία της Linksys, αλλά βρήκα με 8 ευρώ στη Στουρνάρα μια κεραία 5dbi (δεν θυμάμαι την μάρκα) και είδα τρομερή βελτίωση στην ισχύ και εμβέλεια του WAG354G !!!!
Η ισχύς του (και εμβέλεια) σχεδόν διπλασιάστηκε!!!
Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι στα "χαμηλά" κανάλια (1-4) το σήμα του linksys είναι πολύ αδύναμο (χωρίς αλλά και με την κεραία) , ενώ στα κανάλια 5-10 "φυσάει" (να προτιμήσεις το κανάλι 8) !!!!

τη βρηκα και εγω σε ενα eshop για 7ευρω αλλα ειχα ηδη παραγγειλει το 40αρι ...προφανως μιλας για καποια ρυθμιση του router ωστε να παιζει στο καναλι 8. Την ιδια ρυθμισηπρεπει να κανω και στην καρτα δικτυου?

antonproto
18-10-06, 12:41
τελικα με την κεραια ειχα μια πολυ μικρη αλλαγη στο σημα απο 1/5 πηγα στο 1.5/5.
Προφανως η ιδιαιτεροτητα της τοπολογιας του χωρου δεν επετρεπε το οραμα να παρει σαρκα
και οστα . Ετσι εδωσα πισω την ασυρματη καρτα δικτυου και πηρα μια απλη και επισης
αγορασα ενα DLink access point το οποιο τοποθετησα στο μπαλκονι και ετσι ολα καλα κιολα
ωραια

@ ADSLgr.com All rights reserved.