PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol και voip 2 mbps ποιο κατω??



georgezaf
25-06-11, 12:39
Γεια σας παιδια....προσφατα πηγα στη hol μετα απο την vodafone...τηλεφωνο μου εβαλαν voip....μεχρι να μου φτιαξουν τη γραμμη τηλεφονου το ρουτερ κλειδωνε στα 17.300 (Kbps.) και upload στα 1024....τωρα που εχω και τηλεφωνο η ταχυτητα πηγε στα 15,900 και 900 upload....

πηρα την hol και μου ειπαν το κανουμε για να εχετε καλυτερη ποιοτιτα και να μην εχετε αποσυγχρονισμους.....και οτι ειμαι στο profile των 24mbps....

τι λετε να κανω? να το αφησω ετσι...


ευχαριστω....

Vitruvian78
25-06-11, 16:16
Nαι μια χαρά είσαι. Απλά με αυτό τον τρόπο θέλουν να σου διασφαλίσουν την ποιότητα των υπηρεσιών σου.

alex24
25-06-11, 16:24
Γεια σας παιδια....προσφατα πηγα στη hol μετα απο την vodafone...τηλεφωνο μου εβαλαν voip....μεχρι να μου φτιαξουν τη γραμμη τηλεφονου το ρουτερ κλειδωνε στα 17.300 (Kbps.) και upload στα 1024....τωρα που εχω και τηλεφωνο η ταχυτητα πηγε στα 15,900 και 900 upload....

πηρα την hol και μου ειπαν το κανουμε για να εχετε καλυτερη ποιοτιτα και να μην εχετε αποσυγχρονισμους.....και οτι ειμαι στο profile των 24mbps....

τι λετε να κανω? να το αφησω ετσι...


ευχαριστω....

Εαν εχεις snr 11 ζητα να στο βαλουν στο 9 θα κερδισεις κατι παραπανω

georgezaf
25-06-11, 16:41
Εαν εχεις snr 11 ζητα να στο βαλουν στο 9 θα κερδισεις κατι παραπανω


γεια σου φιλε...πρωτα μπωρεις να μου πεις τι ειναι το snr? κατι για το θορυβο ξερω....

οντως για να εχουν ποιοτητα το εκαναν....τι να πω! μου αρεσε καλυτερα ο αριθμος 17 με 1024 upload!! ::p

κατσε να σας δωσο και τα στατιστικα του ρουτερ να μου πειτε αν πρεπει να τους πω κατι...

Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path
[Go Top]

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 953 (Kbps.) 16263 (Kbps.)
[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB
Attenuation 8.4 dB 16.6 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 99 0
CRC Error 2 0
HEC Error 2 0
[Go Top]

Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 4045940 215517

valen_gr
25-06-11, 17:59
ξαχασες να αναφερεις το σημαντικοτερο... αλλο το νετφαστερ, αλλο το jetspeed που ειχες πριν...

georgezaf
25-06-11, 19:04
ξαχασες να αναφερεις το σημαντικοτερο... αλλο το νετφαστερ, αλλο το jetspeed που ειχες πριν...

ναι ρε φιλε...καμια σχεση ομως αυτα τα 2...μακραν καλυτερο το νετφαστερ....:worthy:


μου προτινετε να κανω τιποτα για τα 17mbps η να το αφησω ετσι?

alex24
25-06-11, 19:09
Το noise margin ειναι στο 11 εισαι κοντα στο κεντρο παρε τηλεφωνο και ζητα να σου βαλουν το noise margin στο 9 θα κερδισεις καμποσο.Εαν αντιμετωπισεις κανενα προβλημα στο ξαναβαζουν εκει που ειναι....

georgezaf
26-06-11, 07:10
Το noise margin ειναι στο 11 εισαι κοντα στο κεντρο παρε τηλεφωνο και ζητα να σου βαλουν το noise margin στο 9 θα κερδισεις καμποσο.Εαν αντιμετωπισεις κανενα προβλημα στο ξαναβαζουν εκει που ειναι....

οκ ευχαριστω!!! θα τους παρω την Δευτερα και θα σας πω τα αποτελεσματα....
γτ αν τους παρω σημερα(κυριακη) λενε οτι το τεχνικο τμημα δεν δουλευει! :p

georgezaf
27-06-11, 10:53
το μονο που καταφεραμε παιδια ειναι να κερδισουμε λιγο παραπανω upload!!

παρτε στατιστικα και πειτε μου...
Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

[Go Top]

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 1008 (Kbps.) 16383 (Kbps.)

[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 10.5 dB 9.0 dB
Attenuation 8.0 dB 16.5 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 0 0
CRC Error 1 0
HEC Error 0 0

[Go Top]

Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 3388 1307


απορω...παλια πως συγχρονιζε στα 17300!!! τι αλλαξε με το τηλ?? τι ρωτισα αν το profile ειναι στα 24 και μου ειπε ναι!!! τι μπορει να πειραξαν και να πεσαμε 1mbps???

λετε να κανω τιποτα αλλο???


υ.γ. 1,2/μβ/ς ολοι τι μερα απο hol στα γιαννενα...για την ελλαδα ειναι τελειο ε??;););):worthy::worthy::worthy:

alex24
27-06-11, 11:13
Ενταξει μια χαρα ειναι 1mbps διαφορα.Δοκιμασε και με το παλιο σου μοντεμ να δεις.

georgezaf
27-06-11, 11:52
Ενταξει μια χαρα ειναι 1mbps διαφορα.Δοκιμασε και με το παλιο σου μοντεμ να δεις.

φιλε alex δεν βαζω το παλιο γιατι δεν εχω τηλεφωνο...(voip)...

και με το νετφαστερ εποιανα 17300!!!

οταν ομως κατοχυροσαν το τηλ κατι πειραξαν και επεσε 1 mbps για καλυτερη ποιοτητα λενε...(μουφες πιστευω!) το θεμα ειναι τι να πειραξαν...

και με τετοιες ταχυτητες σιγα μην ασχοληθουν τι φτεει για 1 mbps....

@ ADSLgr.com All rights reserved.