PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγώνει οταν παίζω.



Σελίδες : [1] 2

NetJim
25-06-11, 18:07
Καλησπέρα σας , θα μπω κατευθείαν στο θεμα οταν παιζω battlefield bc2 το pc μετα απο 10 περιπου λεπτά κολλάει παγώνει και ακούγεται και ένας περίεργος ηχος απο τα ηχεία. Και δέν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Για να το ξαναλειτουργείσω πρέπει οπωσδήποτε να πατήσω reset αλλιώς δεν αντιδράει.
Η αλήθεια είναι πως δέν το κάνει συνέχεια συμβαίνει 2 στις 5 φορές που θα παίξω.

Το σύστημα μου core i7 , asus ati 5870 , mb Asus p6tse τροφοδοτικο thermaltake toughpower 750watt και corsair 6gb ddr3 tripple channel

Μνήμες αλλαξα πρόσφατα οποτε δε νομίζω να φταίει αυτο , εκανα και τεστ με το memtest και ολα μια χαρά.
Άνοιξα την καρτα γραφικών δεν είχε σκόνη της άλλαξα και παστα.
Η ψύκτρα του επεξεργαστή πεντακάθαρη.
Έτρεξα και το furmark στο burning in mode για μισή ωρα και όλα μια χαρα ουτε κόλλησε ουτε artifacts έβγαλε ουτε τιποτα.

Όσο για θερμοκρασίες οταν έτρεχα το furmark
VGA 90c με 53% fan load και καπου 3110κατι στροφές
CPU 55c

Σχετικα με software
Windows 7 64bit
Drivers τους πιο πρόσφατους της ατι και δεν έχω κανει πουθενά o.c.

Οι απορίες μου είναι οι εξής
Υπάρχει περίπτωση να είναι hardware πρόβλημα? και αν ΝΑΙ γιατί στο furmark που είναι και θεόβαρο και απαιτιτικό δεν έκανε τπτ ?
Απ την άλλη είναι δυνατόν αν είναι software προβλημα να παγώνει έτσι στην κυριολεξία το pc?
Γιατι απο πείρα όποιο pc εβλεπα να παγώνει έτσι το πρόβλημα του ήταν κατα 90% στο hardware είτε μνημες είτε τροφοδοτικό είτε οτιδήποτε.


Θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας στο τί μπορεί να φταίει
Σας ευχαριστώ :)

Κάτι ακομα , υπάρχει περίπτωση να έχει κανει η ati πατάτα στους τελευταίους drivers και να παγώνει έτσι το pc όταν παίζω ??
Μη ξεχάσω να σας πώ οτι όλα αυτά συμβαίνουν οταν παίζω battlefield bc2 το οποίο έχω και γνήσιο, σε άλλα games όλα μια χαρά

................................

Παλικάρια κανείς τπτ ? Έστω κάποιος που να παίζει battlefield bc2 και να έχει/είχε παρόμοιο πρόβλημα?

eagle13
25-06-11, 21:17
Διάβασε λίγο αυτό άρθρο

http://www.sevenforums.com/drivers/82234-ati-radeon-hd-5870-driver-problems.html

κατέβασε αυτό

http://downloads.guru3d.com/Guru3D---Driver-Sweeper-%28Setup%29_d1655.html

και αφού διαγράψεις τους οδηγούς μπες και σε ασφαλή λειτουργία ( safe mode ) και καθάρισε εκ νέου , όπως λέει εδώ

How to use ?
Guru3D - Driver Sweeper is very easy to use. You only have to select the drivers you want to clean.
The best way to clean drivers is to first uninstall the drivers using the official uninstallers, reboot in Safe Mode and run Guru3D - Driver Sweeper. However, rebooting and not going into Safe Mode also works, but can cause some files not to be cleaned.

ελπίζω να λυθεί το προβλημά σου ..................... :hmm:

juno12
25-06-11, 21:25
εγώ αυτό το παθαίνω πάντα οταν έχω ανοικτό το gpuz και τρέχει παράλληλα.
έχει αναφερθεί επίσης πως συμβαίνει και με άλλα προγράμματα ίδιου τύπου.

NetJim
25-06-11, 21:28
Κάνω format τώρα αλλα θα τα έχω υπόψην όλα αυτα .
Είμαι περίεργος να δώ αν θα το κάνει και μετα το format.
juno12 τώρα που το είπες ναι οσες φορές το έπαθα αν θυμάμαι καλά έτρεχα και το gpu-z και τρέχω και το fraps πάντα.
Λές να φταίει αυτό ? Θα το τσεκάρω πάντως και χωρίς gpuz
Μακάρι να είναι software το πρόβλημα και χαλάλι η ταλαιπωρία με το format .

juno12
25-06-11, 21:33
99.999% αυτό είναι!

NetJim
25-06-11, 21:39
Μακάρι φίλε μου να είναι αυτό . Μόλις πέρασα και το steam θα κατεβάσω το battlefield να το δοκιμάσω και θα σας πώ .

cranky
25-06-11, 23:20
Είναι φυσιολογικοί οι 90° C της gpu ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

FEFOS93
25-06-11, 23:30
Είναι φυσιολογικοί οι 90° C της gpu ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

Και εγω αυτο παρατηρησα ενταξει ειπαμε αυτη η καρτα ειναι ενεργοβορα αλλα οχι και ετσι.
Με αυτες τις στροφες λογικα επρεπε να επιανε κοντα στους 65-70 οχι παραπανω.
Την ψυκτρα της καρτας γραφικων την εχεις καθαρισει;
Εαν την εχεις βγαλει και την εχεις καθαρισει μηπως δεν καθετε σωστα;

cranky
25-06-11, 23:43
Την ψυκτρα της καρτας γραφικων την εχεις καθαρισει;

Άνοιξα την καρτα γραφικών δεν είχε σκόνη της άλλαξα και παστα.
......

NetJim
26-06-11, 01:06
Ναι παλικάρια φυσιολογικό είναι ειδικά όταν τρέχεις το furmark .
Όταν παίζω battlefield bc2 φτάνει το πολυ 78c όχι παραπάνω.
Είδα και άλλες 5870 και έπιαναν πάνω κάτω 90c με το furmark .
Έτσι και αλλιώς με το furmark και τους 90c έτρεχαν όλα απροβλημάτιστα μια χαρά.
Σε idle το καλοκαίρι πιάνει 39 με 42 ενώ το χειμώνα ήταν στους 34/38c.
Κατεβάζω απο το steam το battlefield να δοκιμάσω.
Το κουτί αερίζετε μια χαρά ένας ανεμιστήρας μεγάλος απο μπροστά βάζει και ένας απο πίσω βγάζει.

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και εγω αυτο παρατηρησα ενταξει ειπαμε αυτη η καρτα ειναι ενεργοβορα αλλα οχι και ετσι.
Με αυτες τις στροφες λογικα επρεπε να επιανε κοντα στους 65-70 οχι παραπανω.
Την ψυκτρα της καρτας γραφικων την εχεις καθαρισει;
Εαν την εχεις βγαλει και την εχεις καθαρισει μηπως δεν καθετε σωστα;

Όχι Fefo λογικά μιά χαρά κάθετε γιατί και πριν την ανοίξω ίδιους βαθμούς είχα .

cranky
26-06-11, 02:40
Αυτό το πρόβλημα με το battlefield bc2, γίνεται απο την πρώτη-πρώτη φορά που το έβαλες σ' αυτόν τον υπολογιστή ;

NetJim
26-06-11, 03:07
Όχι τον τελευταίο καιρό γίνεται αλλά δεν θυμάμαι αν όλες τις φορές που κολλούσε το pc έτρεχε το gpu-z.
Την τελευταία φορά που έγινε πάντως το gpu-z έτρεχε το θυμάμαι καλά.
Περιμένω να κατέβει απο το steam τώρα.
Κάθε ιδέα γνώμη κλπ ευπρόσδεκτη .
Και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας .
Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια δυσλειτουργία το τροφοδοτικό ?? Και αν ναι πώς μπορώ να το τσεκάρω?
Αν και στο furmark όλα λειτουργούσαν μια χαρά.

cranky
26-06-11, 03:16
Μπά, δεν νομίζω να είναι hardware το πρόβλημα.
Δοκίμασες ένα κλίκ παλιότερους drivers της κάρτας ;

NetJim
26-06-11, 03:20
Έχω εγκαταστήσει τους 11,6 αν κολλήσει έστω και μία φορά θα πάω στους προηγούμενους.
Περιμένω να κατέβει να το δοκιμάσω.

juno12
26-06-11, 12:10
μην τη ψάχνετε παιδιά. το gpuz είναι το θέμα.
το ξαναέτρεξα παράλληλα με το παιχνίδι και
συμβαίνει το ίδιο στο 10λεπτο.
όταν το έχω κλειστό παίζω άνετα κανα 3ωρο.

cranky
26-06-11, 12:26
NetJim, είχαμε κανένα νέο ;

NetJim
26-06-11, 14:09
Παλικάρια καλημέρα . Συνεχίζει και μου το κάνει χωρίς να τρέχω το gpu-z πάλι πάγωσαν όλα και ένας περίεργος ήχος έβγαινε απ τα ηχεία , αναγκαστικά θα πάω σε παλιότερους drivers να δω αν φταίει αυτό.

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 54 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έβγαλα τους 11,6 και πέρασα τους 11,4 πάλι τα ίδια δέν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει ....
Τους έβγαλα με το driver sweeper και απο safe mode .

Κάνω και ενα extended test στον δίσκο τώρα με το ultimate boot disc στο quick test εβγαλε error 0000 που σημαίνει όλα καλα αλλα κανω και το extend .
Άν είχε bad sectors θα τα έβγαζε στο quick test ??

juno12
26-06-11, 14:21
μήπως έχεις κλοκαρισμένο το σύστημα;

NetJim
26-06-11, 14:25
Όχι juno όλα είναι στα νορμαλ τους η καρτα τρέχει 850mhz gpu / 1200 η μνήμη δέν έχω πειράξει κατι.

juno12
26-06-11, 14:26
κάποιο gadget που διαβάζει δεδομένα της κάρτας γραφικών;

NetJim
26-06-11, 14:28
το μόνο που διαβάζει δεδομένα απο την κάρτα είναι το catalyst control center

juno12
26-06-11, 14:31
για δές κι εδώ μπας και κάτι από αυτά σου το διορθώνει.
http://www.thelab.gr/gaming/battlefield-bad-company-2-system-freez-sound-94162.html
θυμάμαι επίσης το ίδιο γινόταν και σε κάποια call of duty και
λυνόταν μόνο αν χαμήλωνες την ποιότητα ήχου από windows.

NetJim
26-06-11, 14:59
Για αρχή άλλαξα απο 24bit 48000 σε 16bit 44100 την κάρτα ήχου μήπως φταίει αυτο.
Εάν συνεχιστεί θα δοκιμάσω και όλα τα άλλα

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 16 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα ίδια πάλι

juno12
26-06-11, 15:05
έχεις spare sata καλώδια να δοκιμάσεις, μήπως είναι κάποιο χαλασμένο;

NetJim
26-06-11, 15:06
Έχω αρκετά ναι . Έχω και ένα της ASUS που ήταν με την μητρική μαζί , λες να δοκιμάσω αυτό ? Μα να χάλασε το καλώδιο στα καλά καθούμενα ??
Όπα λάθος μια καλωδιοταινία έχω της asus αλλα έχω spare sata καλώδια

juno12
26-06-11, 15:10
αν έχεις και το hdtune εγκατεστημένο θα σου το δείξει στο "ultra dma crc error count".
εικασίες κάνω αφού δεν έχω το σύστημα μπροστά μου.

NetJim
26-06-11, 15:21
Το κατεβάζω αμέσως και σου λέω
Πες μου μόνο σε πια καρτέλα το βλέπω αυτο??

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 10 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

To βρήκα λέει ultra dma crc error count -> current 200 / worst 200 / threshold 0 / data 0 / Status Ok
Παρόλα αυτά λες να αλλάξω καλώδιο ??

juno12
26-06-11, 15:53
μάλλον εντάξει είναι. δοκίμασε τίποτα άλλο από το λινκ.

NetJim
26-06-11, 18:54
Τι άλλο να κάνω πια με αυτό .. Πάω να βγάλω την ψυκτρα να βάλω καινούρια πάστα .
Όσο έπαιζα battlefield οι θερμοκρασίες ήταν core 1 60c core 2 58 core 3 55 core 4 54 κάπου εκεί καλα δεν είναι ? cpu έχω core i7 920 χωρίς o.c.

juno12
26-06-11, 19:52
μια χαρά είναι. εγώ έχω κάμποσο παραπάνω.

NetJim
26-06-11, 20:37
Του άλλαξα και πάστα , δεν ξέρω τι άλλο να κάνω , θα πηδηχτώ απο το παράθυρο στο τελος .
Τι να φταίει δηλαδή τόσο καιρό ωραία έτρεχε .
Μήπως να φωνάξω τον chuck norris να έρθει εδώ φορώντας μπλούζα που να γράφει chuck overcloacking technologies βέβαια το pc και μόνο που θα τον δει θα κάνει auto overcloacking .
Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει καεί κάτι ? Στην μητρική η στην VGA ?? Η να τα έπαιξε το τροφοδοτικο?

cranky
26-06-11, 20:44
Δεν κάνεις και μιά επιδιόρθωση της εγκατάστασης των Win, μπάς καί .... ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

NetJim
26-06-11, 20:48
Επιδιόρθωση εγκατάστασης δηλαδη ?

cranky
26-06-11, 20:50
Βάζεις το δισκάκι στο driver, και ξεκινάς όπως για το φορμάτ.

Στην πρώτη ερώτηση αν θέλεις επιδιόρθωση ή εγκατάσταση, επιλέγεις "εγκατάσταση".
Αφου τσεκάρει τους δίσκους και τα διαμερίσματα (partitions), σε ξαναρωτάει αν θέλεις "επιδιόρθωση της εγκατάστασης" ή "νέα εγκατάσταση".
Τώρα, επιλέγεις "επιδιόρθωση της εγκατάστασης", πατώντας "R" (αν θυμάμαι καλά).
Αυτό ήταν.

Θα αποκαταστήσει αρχεία που λείπανε ή κατεστραμμένα.
Να έχεις πρόχειρο το serial number, γιατί θα στο ζητήσει.
Τα εγκατεστημένα αρχεία σου, δεν θα επιρρεαστούν.

pan05
26-06-11, 21:00
Με μια πρόχειρη αναζήτηση, βλέπω πολλές αναφορές στη κάρτα ήχου. Είναι on board μήπως;

Μπορείς να δοκιμάσεις να αποσυνδέσεις τυχόν μικρόφωνα, line out και λοιπά (εκτός από τα ηχεία προφανώς), να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration της κάρτας ήχου, να περάσεις νεότερους drivers κλπ.

NetJim
27-06-11, 00:45
Ναι και εγω αυτά είχα δει είχαν και άλλοι πρόβλημα με on board κάρτα realtek την οποία έχω και εγώ αλλά τόσο καιρό δεν εβγαζε πρόβλημα , τώρα το θυμήθηκε . Μικρόφωνο η κάποια usb συσκευή δεν εχω επάνω .

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 18 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απεγκατέστησα και τους drivers της κάρτας ήχου πάω να δοκιμάσω να δώ

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 6 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άκυρο δέν είχα ήχο μέσα στο παιχνίδι . Πέρασα κάτι άλλους drivers απο το site της asus
Τα ίδια πάλι κόλλησε

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 63 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απο τι φάνηκε φταίει η κάρτα ήχου την έκανα disable απο το bios και έπαιζα μισή ώρα . Τι να έπαθε όμως στα καλά καθούμενα , τόσους μήνες παίζω battlfield τώρα θυμήθηκε οτι είναι ασύμβατη ?

cranky
27-06-11, 02:40
Αυτό ήτανε, δηλαδή ;
Πάει για rma η P6T ;

NetJim
27-06-11, 03:29
Κοίτα μισή ώρα που έπαιζα και την είχα disable δεν έκανε τπτ . Τώρα αν την πάω πίσω λογικά δε με καλύπτει η εγγύηση την έχω ένα χρόνο σίγουρα .
Κρίμα ρε γαμώτο αν όντως χάλασε η κάρτα ήχου κρίμα . Καινούρια μητρική και είναι και πάνω σε UPS .

cranky
27-06-11, 03:31
Οι Asus έχουνε τρία χρόνια εγγύηση. :what:

NetJim
27-06-11, 03:33
Εγώ να την πάω αλλα τι να τους πώ? Οτι κολλάει το battlefield ?? Με το που θα δουν οτι τα windows έχουν κανονικό ήχο και παίζουν και μουσική θα μου πουν όλα κομπλέ μια χαρά είναι.

cranky
27-06-11, 03:40
Σωστό κι' αυτό, αλλά τί επιλογές έχεις ;

NetJim
27-06-11, 03:48
Έλα ντε .. Κρίμα πάντως ρε γαμώτο κρίμα .
Και όχι τιποτα αλλο τρελαίνομαι για battlefield .
Το γαμώτο είναι οτι είναι ενός χρόνου μητρική ... :(

cranky
27-06-11, 03:56
Ξαναπέρνα τους drivers ήχου της μητρικής, ή αν βρείς πιό καινούργιους απο το site της Realtek.

blade_
27-06-11, 10:21
καλα ρε παιδια,μονο απο το αν παιζει στα win θα κριθει αν εχει προβλημα η καρτα η οχι?

juno12
27-06-11, 11:53
μήπως είχες κάνει update τους οδηγούς της κάρτας ήχου και ξεκίνησε το πρόβλημα;
δηλαδή, είναι πιθανό με κάποια παλιότερη έκδοση να μην συνέβαινε.

NetJim
27-06-11, 12:23
Όχι όταν ξεκίνησε το πρόβλημα δέν είχα κάνει update στην κάρτα ήχου , παρα μόνο στη κάρτα γραφικών αλλά ξαναπέρασα τους 11,4 και ακόμα υπάρχει το πρόβλημα .
Κατέβασα απο την realtek τους R2.62 και το δοκίμασα εχθές την νύχτα .
Το πρόβλημα ακόμα υπάρχει.

cranky
27-06-11, 12:28
Δεν κάνεις ένα mail στη Realtek, μήπως και τους έχει αναφερθεί σαν bug ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

NetJim
27-06-11, 12:40
Ναί να το κάνω

Dark-Side
27-06-11, 12:47
Ναί να το κάνω

Δοκίμασες να παίξεις με τις ρυθμίσεις του battlefield;

Αν έπαιξες με τις ρυθμίσεις ήχου του παιχνιδιού για δοκίμασε και κάτι που δοκίμασα εγώ όταν είχα κολλήματα με το Call of Duty. Νομίζω και τα δύο χρησιμοποιούν την ίδια quake μηχανή...

Πάνε κάτω δεξιά στην Notification Area και βρες το εικονίδιο του Realtek HD Audio Manager. Κάνε δεξί κλικ και επέλεξε Audio Device>Recording>Δεξι κλικ κάπου στο κενο τις καρτέλας re cording και Show Disabled Devices, βρες Stereo Mix και ενεργοποίησε το.

Vtester
27-06-11, 12:47
σε μένα για πρόβλημα irq μου μιάζει. Ποιά έκδοση της asus p6t έχεις και ποιο bios έχει ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.