PDA

Επιστροφή στο Forum : hol Voip και απορρητο τηλεφωνο



georgezaf
26-06-11, 07:13
γεια σας παιδια...εχω hol double play με voip τηλεφωνο....να ρωτισω κατι...ξερετε αν μπωρο να κανω το τηλεφονο απορρητο?? δηλαδη να μην φαινετε ο αριθμος μου??
και αν ναι...χρεωνετε?

αν ξερει κανεις ας μου πει....

vampira
26-06-11, 13:11
γεια σας παιδια...εχω hol double play με voip τηλεφωνο....να ρωτισω κατι...ξερετε αν μπωρο να κανω το τηλεφονο απορρητο?? δηλαδη να μην φαινετε ο αριθμος μου??
και αν ναι...χρεωνετε?

αν ξερει κανεις ας μου πει....

Μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να καλέσεις στην hol για να σου το κάνουν αυτοί. Για την χρέωση δεν είμαι σίγουρη, έψαξες το site; Αλλά δεν νομίζω να χρεώνεται κάτι τέτοιο.

aa144
26-06-11, 14:08
Αν εννοείς να μην υπάρχει ο αριθμός σου στον τηλεφωνικό κατάλογο, τότε αυτό είναι θέμα παρόχου και υπάρχει σχετικό σημείο στην αίτηση σύνδεσης (ασχέτως αν τελικά δεν λαμβάνεται υπόψη η συμπλήρωσή του).

Αν εννοείς να μην βλέπει ο καλούμενος τον αριθμό σου, εάν έχεις VOIP μέχρι το CPE τότε είναι θέμα ρούτερ και γίνεται πολύ απλά τουλάχιστον με τον ΦΡΙΤΣ. Αν δεν έχεις VOIP μέχρι το CPE, τότε και αυτό είναι θέμα παρόχου, δηλαδή, καλά ξεμπερδέματα με τη HOL.

xaker
26-06-11, 23:31
Καλησπέρα, σου έχω λύση

Μόνιμη απόκρυψη αριθμού
Σας δίνει την δυνατότητα να μην εμφανίζεται μόνιμα ο αριθμός σας όταν καλείτε.
Ενεργοποίηση: *32#
Απενεργοποίηση: #32#

είναι free

και link για άλλες υπηρεσίες http://www.hol.gr/default.asp?pid=299&la=1&ct=9&artid=16
αρχείο pdf με όλες τις υπηρεσίες τι σου προσφέρουν, πως ενεργοποιούνται/απενεργοποιούνται
http://www.hol.gr/files/Support/tools/psifiakes_efkolies_internet_vers.pdf

georgezaf
26-06-11, 23:45
εχω voip φιλε....και δεν γινετε με το *32#....

μεσω του ρουτερ??? πως?...εχω netfaster iad 2

vaggoulas
26-06-11, 23:48
εχω voip φιλε....και δεν γινετε με το *32#....

μεσω του ρουτερ??? πως?...εχω netfaster iad 2
Θα πάρεις τηλέφωνο και θα ζητήσεις μόνιμη απόκρυψη στον αριθμό σου.
Είναι απλό και γίνεται.Αν θελήσεις να μην έχεις απόκρυψη θα ξανακαλέσεις θα το ζητήσεις.
Από την στιγμή που θα το αιτηθείς θα γίνει σε λίγες μέρες.

alex24
27-06-11, 01:20
Δεν παρέχονται ψηφιακές ευκολίες σε περίπτωση που έχετε ενεργοποιήσει την υπηρεσία hol double-play και ανάβει η λυχνία «VoIP» (αν διαθέτετε το modem/router Netfaster IAD) ή «Internet» (αν διαθέτετε το modem/router Fritz), όταν σηκώνετε το ακουστικό.

Τωρα δεν ξερω εαν μπορει η hol να το κανει χειροκινητα...

georgezaf
27-06-11, 11:54
Τωρα δεν ξερω εαν μπορει η hol να το κανει χειροκινητα...


πηρα τηλεφονο στις 9 το πρωι!!! το δηλωσε στο αρμοδιο τμημα...και μου ειπαν θα με ενημερωσουν....για να δουμε...προς το παρον περιμενω...

aa144
27-06-11, 20:29
Δεν παρέχονται ψηφιακές ευκολίες σε περίπτωση που έχετε ενεργοποιήσει την υπηρεσία hol double-play και ανάβει η λυχνία «VoIP» (αν διαθέτετε το modem/router Netfaster IAD) ή «Internet» (αν διαθέτετε το modem/router Fritz), όταν σηκώνετε το ακουστικό.

Τωρα δεν ξερω εαν μπορει η hol να το κανει χειροκινητα...



Το οτι δεν παρέχονται από τη HOL δεν σημαίνει οτι το ρούτερ (ο ΦΡΙΤΣ) δεν μπορεί να κάνει όλα αυτά και πολύ παραπάνω από οτιδήποτε μπορεί να δώσει ένας πάροχος με τις όποιες "ψηφιακές ευκολίας".

Π.χ. απόκρυψη αριθμού, προώθηση κλήσεων, απομακρυσμένη πρόσβαση στη λίστα κλήσεων, με πλήρη τηλεφωνικό κατάλογο, φραγές όλων των κατηγοριών και συγκεκριμένων αριθμών, τηλεφωνητής που σου στέλνει με e-mail τα φωνητικά μηνύματα, λήψη fax που και πάλι στο στέλνει με e-mail όπου θέλεις, για να αναφέρω μόνο κάποια ενδεικτικά.

Βέβαια άμα τα γράψουν αυτά στη σελίδα τους, θα αρχίσουν οι πελάτες να ζητάνε ΦΡΙΤΣ, οπότε...

bang
27-06-11, 21:48
Έχω το φριτζ με voip γραμμη και πάω στο internet telephony, μετα στα options της γραμμής έχει μια επιλογή Suppress Outgoing Caller ID (CLIR) που έχει σε dropdown επιλεγμένο το CLIR via display name. Όταν το αλλάζω σε disabled φορτώνει, με βγάζει απ τα options (σαν να πέρασε την ρύθμιση δηλαδή) αλλά όταν ξαναμπαίνω είναι ακόμα CLIR via display name :S

ΑΛΦΟΣ
27-06-11, 22:47
Πράγματι, δοκίμασα και εγώ και όποιος και αν ήταν ο συνδυασμός, τσεκαρισμένα ή ατσεκάριστα τα CLIR και CLIP, το νούμερό μου εμφανιζόταν.

aa144
28-06-11, 00:31
Παρόλο που στην ενεργοποίηση της λειτουργίας εμφανίζεται προειδοποίηση,




http://www.asda.gr/actins/hol/Fritz_CLIR_mess.jpg




τελικά μετά τη ρύθμιση,




http://www.asda.gr/actins/hol/Fritz_CLIR_setting.jpg




σε δοκιμαστική (εξωτερική) κλήση από τη μια γραμμή στην άλλη, ο αριθμός καλούντος αποκρύπτεται και στη συσκευή τηλεφώνου, και στον κατάλογο κλήσεων.




http://www.asda.gr/actins/hol/Fritz_CLIR_call.jpg




Οπότε, φαίνεται να λειτουργεί κανονικά (αν και ποτέ δεν χρειάστηκε να την ενεργοποιήσω).

alex24
28-06-11, 03:47
Το οτι δεν παρέχονται από τη HOL δεν σημαίνει οτι το ρούτερ (ο ΦΡΙΤΣ) δεν μπορεί να κάνει όλα αυτά και πολύ παραπάνω από οτιδήποτε μπορεί να δώσει ένας πάροχος με τις όποιες "ψηφιακές ευκολίας".

Π.χ. απόκρυψη αριθμού, προώθηση κλήσεων, απομακρυσμένη πρόσβαση στη λίστα κλήσεων, με πλήρη τηλεφωνικό κατάλογο, φραγές όλων των κατηγοριών και συγκεκριμένων αριθμών, τηλεφωνητής που σου στέλνει με e-mail τα φωνητικά μηνύματα, λήψη fax που και πάλι στο στέλνει με e-mail όπου θέλεις, για να αναφέρω μόνο κάποια ενδεικτικά.

Βέβαια άμα τα γράψουν αυτά στη σελίδα τους, θα αρχίσουν οι πελάτες να ζητάνε ΦΡΙΤΣ, οπότε...

Ναι το ξερω οτι στο fritz μπορεις και το κανεις αλλα επειδη ο φιλος μας εχει νετφαστερ για αυτο το εγραψα οτι σε voip τηλεφωνια δεν παρεχονται γενικως η ευκολιες παρα μονο με την χρηση καποιου εξοπλισμου:respekt:

georgezaf
28-06-11, 06:53
φενετε πολυ καλο το φριτζ...αλλα μου εστειλαν νετφαστερ....μια μερα περιμενω απαντηση....θα τους ξαναπαρω κατα της 10 παλι!

georgezaf
28-06-11, 10:10
παιδια...μολις με πηραν τηλεφονο....στην αρχη πηγαν να μου το κανουν μεσω ρουτερ...το ρουτερ δεν ενεργοποιουσε την εντολη....και μου ειπε: "αστο θα στο κανω εγω απο τα κεντρικα"....και μου ειπε οτι σε 1 ωρα το τηλεφωνο θα ειναι απορητο...περιμενω να δω και σας ξαναγραφω....

:worthy::worthy::worthy: Αγια hol! voip σε ολο το σπιτι με πατεντα των spliter! :P και 1 mbps παρακατω...επιδη εχω voip...αυτο να ισχυει αληθεια η να τους παρω να τους πω οτι απο οταν μου εβαλαν το τηλ επεσα 1 mbps και να προσπαθησουν να το ανεβασουν?

bang
28-06-11, 13:31
aa144 δοκίμασε να κάνεις κλήση στο κινητό σου απο το ανώνυμο τηλέφωνο, γιατί έκανα την ίδια ρύθμιση με σένα και μπορεί όταν κάλεσα στην δεύτερη γραμμή να το έδειξε σαν απόρρητο αλλά όταν κάλεσα στο κινητό μου έδειχνε κανονικά τον αριθμό.

aa144
28-06-11, 14:34
Αν συμβαίνει αυτό, τότε μπορεί ο πάροχος να στέλνει τον αριθμό κατά την αλλαγή δικτύου τηλεφωνίας, ασχέτως με την επιλογή που κάνουμε εμείς στο ρούτερ.

Έτσι κι αλλιώς, ο αριθμός καλούντος υπάρχει πάντα στην πληροφορία κλήσης, με την απόκρυψη επιλέγουμε να μην τον βλέπει αυτός που θα δεχτεί την κλήση και όχι να μην αποσταλεί η πληροφορία για το ποιός κάνει την κλήση.

bang
28-06-11, 15:28
Κι εγώ αυτό κατάλαβα, πως το φριτζ για τις κλήσεις που διαχειρίζεται μπορεί να κρύβει τον αριθμό, αλλά απο κει και πέρα στην διαδρομή μάλλον τον ξαναπροσθέτει η hol.

Πάντα για απόκρυψη εμφάνισης του αριθμού μιλάμε, αυτό έλειπε να μπορούμε να κρύψουμε την πληροφορία γενικά, fritz.box λέγεται όχι hack.box :p

ΑΛΦΟΣ
28-06-11, 20:57
Καλησπέρα

http://www.asda.gr/actins/hol/Fritz_CLIR_call.jpg






Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση τα τσεκαρίσματα σε CLIR και CLIP να μην φέρνουν αποτέλεσμα λόγω του browser που χρησιμοποιείται (στην περίπτωσή μου chrome).

georgezaf
29-06-11, 05:20
ετοιμη η αποκρυψη! μετα το τηλ το περασε στα κεντρικα και σε μια ωρα ειχα αποκρυψη στο τηλεφωο! ;):worthy:

vaggoulas
29-06-11, 19:23
ετοιμη η αποκρυψη! μετα το τηλ το περασε στα κεντρικα και σε μια ωρα ειχα αποκρυψη στο τηλεφωο! ;):worthy:
Είδες που σου το είπα;;)
Απλά να ξέρεις ότι είναι μόνιμη και αν θελήσεις να την βγάλεις κάνεις την αντίστροφη διαδικασία :)

DSLaManiaC
29-06-11, 21:14
Μόνο μη πάρεις εμένα με απόκρυψη.

Όποια κλήση δέχομαι με απόκρυψη τρώει γείωμα χωρίς πολλή σκέψη. :p

georgezaf
30-06-11, 08:00
ευχαριστω παιδια!!!!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.