PDA

Επιστροφή στο Forum : Downstream Margin 2147483646 db



punkstar69
26-06-11, 20:40
Καλησπερα! Εδω και καιρο παρατηρω οτι σε απροοπτα χρονικα διαστηματα, δεν εχω προσβαση στο διαδικτυο απο τους υπολογιστες.

Αποφασισα λοιπον να καταφυγω σε ενα αλλης εταιριας μοντεμ (ειχα το netfaster II).

Με λυπη διαπιστωσα οτι το προβλημα συνεχιζεται και με το νεο μοντεμ.
Ξαφνικα, ενω υπαρχει κανονικα προσβαση στο ιντερνετ, χανετε και το λαμπακι INTERNET κοκκινιζει στο linksys μου.
Οι ρυθμισεις εχουν γινει σωστα βαση παροχεα και στο status υπαρχει το εξης κουλο:

DSL Connection Help...
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 0 kbps
Upstream Rate: 0 kbps
Downstream Margin: 2147483646 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 36 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


PVC Connection
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


Εχω DS margin 2147483646 και το pvc μου φενεται UP, με αποτελεσμα το μοντεμ να μη προσπαθει να το ξανασηκωσει απο
την αρχη. Βεβαια το προβλημα λυνετε οταν το κανω restart, αλλα μπορει να παρουσιαστει στο επομενο 20λεπτο μεχρι την επομενη ημερα.

Εχει κανενας ιδεα για το τι φτεει? Μηπως αντιμετοπιζει καποιος το ιδιο προβλημα?

Ευχαριστω!

sdikr
26-06-11, 22:46
Μα χάνει τον συγχρονισμό, μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις με την Hol, μπορεί το πρόβλημα να είναι στην δικιά τους πλευρά

punkstar69
26-06-11, 23:03
Ευχαριστω για την απαντηση.

Και εγω ετσι σκεφτηκα αλλα απο την ιδια γραμμη, με συνδεση OTE connx, δεν παρουσιαζεται κανενα προβλημα!

sdikr
26-06-11, 23:07
Ευχαριστω για την απαντηση.

Και εγω ετσι σκεφτηκα αλλα απο την ιδια γραμμη, με συνδεση OTE connx, δεν παρουσιαζεται κανενα προβλημα!

το margin που σου βγάζει δεν είναι σωστό, όποτε κάτι παίζει εκεί
η γραμμή σου είναι ΑΡΥΣ;

*εκτός αν παίζει καμιά ασυμβατότητα με τον εξοπλισμό, τα ίδια σου βγάζει και το netfaster;

punkstar69
26-06-11, 23:19
η γραμμη ειναι POTS - παλαιοτερα ηταν VOIP αλλα λογω προβληματων με το τηλεφωνο, του ενοχλησα αρκετα και την γυρισανε.

και το netfaster ακριβως ετσι συμπεριφεροταν!

δεν παει καπου το μυαλο μου.. οι πιθανοι παραγοντες ειναι πραγματικα λιγοι. υπαρχει περιπτωση να φτιαξει με καποια ρυθμιση στο account μου (απο πλευρας HOL) ? Εφοσον με τον ΟΤΕ ειμαι οκ, μονο εκει παει το μυαλο μου

sdikr
26-06-11, 23:21
η γραμμη ειναι POTS - παλαιοτερα ηταν VOIP αλλα λογω προβληματων με το τηλεφωνο, του ενοχλησα αρκετα και την γυρισανε.

και το netfaster ακριβως ετσι συμπεριφεροταν!

δεν παει καπου το μυαλο μου.. οι πιθανοι παραγοντες ειναι πραγματικα λιγοι. υπαρχει περιπτωση να φτιαξει με καποια ρυθμιση στο account μου (απο πλευρας HOL) ? Εφοσον με τον ΟΤΕ ειμαι οκ, μονο εκει παει το μυαλο μου

Τότε πως μπορείς να μπείς με στοιχεία conn-x;
Ακόμα καλύτερα δοκίμασε το ξανά και δες αν η ip είναι του οτε ή της hol

Στο netfaster δες το margin

punkstar69
26-06-11, 23:40
Αυτη τη στιγμη ειμαι με @otenet.gr username!

To netfaster απλα δεν χαλαει το margin. Μενει στο 9, το VC φενετε οτι εχει IP κανονικα αλλα δεν μπορω να κανω resolve ονοματα χωρις να ειναι θεμα dns

Το δηλωσα σαν βλαβη και μου γυρισαν τη γραμμη σε gdmt στα 6400 προσωρινα να δουμε μηπως οφειλετε σε φθορα της καλοδιωσης οπως μου ειπαν.

Αντε να δουμε!

johnvam
26-06-11, 23:41
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα....

Έχω δοκιμάσει 4 router και κάνει το ίδιο σε όλα.... Ακόμα με την μπουρούχα το Alcatel-Lucent Cell Pipe...

Τί είναι αυτο..?

psyxakias
26-06-11, 23:58
Το 2147483646 SNR σημαίνει ότι δεν είναι διαθέσιμο προς μέτρηση και σύμφωνα με τα υπόλοιπα στατιστικά σου υποθέτω πως σου το εμφανίζει όταν δεν έχεις σύνδεση, μετά από αποσυγχρονισμό. Το πρόβλημά θεωρώ πως δεν είναι αυτό αλλά ότι έχεις αποσυνδέσεις και για αυτό "μεταφέρθηκε" το πρόβλημα και στο νέο πάροχο.

θα σου πρότεινα να ελέγξεις την σύνδεση έως τον κατανεμητή και να ενημερώσεις και τον πάροχο να ελέγξει τη γραμμή.


adsl2LineStatusSnrMarginDs OBJECT-TYPE
SYNTAX Integer32 (-640..630 | 2147483646 | 2147483647)
UNITS "0.1 dB"
MAX-ACCESS read-only
STATUS current
DESCRIPTION
"Downstream SNR Margin is the maximum increase in dB of the
noise power received at the ATU-R, such that the BER
requirements are met for all downstream bearer channels. It
ranges from -640 to 630 units of 0.1 dB (physical values are
-64 to 63 dB).
A special value of 0x7FFFFFFF (2147483647) indicates the
SNR Margin is out of range to be represented.
A special value of 0x7FFFFFFE (2147483646) indicates the
SNR Margin measurement is currently unavailable."
REFERENCE "ITU-T G.997.1, paragraph 7.5.1.10"
::= { adsl2LineEntry 18 }

punkstar69
27-06-11, 00:06
Μαλλον προσπαθουν να εχουν πιο ευχαριστημενους πελατες απο αποψη ταχυτητας συγχρονισμου με ρισκο τετοιου ειδους συμβαντα σε μερικους.

Θα σου πω αυριο με σιγουρια :-P

........Auto merged post: punkstar69 πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το 2147483646 SNR σημαίνει ότι δεν είναι διαθέσιμο προς μέτρηση και σύμφωνα με τα υπόλοιπα στατιστικά σου υποθέτω πως σου το εμφανίζει όταν δεν έχεις σύνδεση, μετά από αποσυγχρονισμό. Το πρόβλημά θεωρώ πως δεν είναι αυτό αλλά ότι έχεις αποσυνδέσεις και για αυτό "μεταφέρθηκε" το πρόβλημα και στο νέο πάροχο.

θα σου πρότεινα να ελέγξεις την σύνδεση έως τον κατανεμητή και να ενημερώσεις και τον πάροχο να ελέγξει τη γραμμή.

τετοιου ειδους ελεγχος, γινετε με καποιο εργαλειο?

........Auto merged post: punkstar69 πρόσθεσε 4 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Thanks, βρηκα σχετικο αρθρο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Εχω δοκιμασει τα παραπανω βηματα παντως (μεχρι το 3) καθως με εβαλαν απο το helpdesk να τα κανω για να διασφαλισουμε οτι δεν φτεει η γραμμη μου.

alex24
27-06-11, 01:14
Αυτη τη στιγμη ειμαι με @otenet.gr username!

To netfaster απλα δεν χαλαει το margin. Μενει στο 9, το VC φενετε οτι εχει IP κανονικα αλλα δεν μπορω να κανω resolve ονοματα χωρις να ειναι θεμα dns

Το δηλωσα σαν βλαβη και μου γυρισαν τη γραμμη σε gdmt στα 6400 προσωρινα να δουμε μηπως οφειλετε σε φθορα της καλοδιωσης οπως μου ειπαν.

Αντε να δουμε!

Το οτι το username ειναι της μπορφης @otenet.gr δεν παιζει ρολο μιας και οτι και να βαλεις (πχ @forthnet.gr) πολυ απλα θα το δεχτει γιατι η hol δεν θελει κωδικους συνδεσης το γυρισαν για να μην εχεις αποσυνδεσεις...

punkstar69
27-06-11, 01:28
Το οτι το username ειναι της μπορφης @otenet.gr δεν παιζει ρολο μιας και οτι και να βαλεις (πχ @forthnet.gr) πολυ απλα θα το δεχτει γιατι η hol δεν θελει κωδικους συνδεσης το γυρισαν για να μην εχεις αποσυνδεσεις...

Το θεμα ειναι να μη μεινει σε αυτα τα επιπεδα ομως.. Ενοειτε πως με 14 snr δεν θα εχω τις αποσυνδεσεις που ειχα με 9-8, αλλα κατα ποσο μπορω να δεχτω μια μειωση της ταξεως των 3 mbit στη γραμμη μου την ιδια ωρα που δεν ξεπερασα ποτε τα 10 ενω το 80% των χρηστων dsl το ξεπερναει μετα απο τα τοσα χρονια παρουσιας του στην ελληνικη επικρατεια?
Αντιλαμβανομαι τον τροπο λειτουργειας του κυκλωματος και για αυτο δεν προκειτε να απαιτησω ποτε να συγχρονιζω στα mbit που πληρωνω, αλλα νομιζω πως ειναι κοροιδια εαν μου πουν οτι θα παραμεινει η γραμμη στα 6400 σαν τη μονη λυση του προβληματος!!!!!!!

alex24
27-06-11, 01:50
Το θεμα ειναι να μη μεινει σε αυτα τα επιπεδα ομως.. Ενοειτε πως με 14 snr δεν θα εχω τις αποσυνδεσεις που ειχα με 9-8, αλλα κατα ποσο μπορω να δεχτω μια μειωση της ταξεως των 3 mbit στη γραμμη μου την ιδια ωρα που δεν ξεπερασα ποτε τα 10 ενω το 80% των χρηστων dsl το ξεπερναει μετα απο τα τοσα χρονια παρουσιας του στην ελληνικη επικρατεια?
Αντιλαμβανομαι τον τροπο λειτουργειας του κυκλωματος και για αυτο δεν προκειτε να απαιτησω ποτε να συγχρονιζω στα mbit που πληρωνω, αλλα νομιζω πως ειναι κοροιδια εαν μου πουν οτι θα παραμεινει η γραμμη στα 6400 σαν τη μονη λυση του προβληματος!!!!!!!

Εαν δεν δεις καμια κινηση στις επομενες μερες ξανα παρτους ενα τηλεφωνο ισως εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα στην γραμμη σου και να εχεις επιμονη στο να λυθει το προβλημα σου.

johnvam
28-06-11, 07:54
Καλημέρα σε όλους!!!

Όπως σας έχω ήδη αναφέρει, είχα κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην γραμμή μου και παρόλο που άλλαξα 4 router, το πρόβλημα δεν λύθηκε, άρα σε καμμία περίπτωση δεν φταίνε τα router...

Εχθές λοιπόν φώναξα στο σπίτι έναν φίλο που δουλεύει σε ένα αστικό κέντρο του ΟΤΕ στην Αθήνα και έχει μεγάλη εμπειρία σε ADSL γραμμές. Ελέγξαμε την γραμμή απο άκρο σε άκρο για πιθανά προβλήματα καλωδιώσεων και δεν βρήκαμε τίποτα... Παίξαμε με τα splitter και τα filter αλλά δεν βρήκαμε κάτι περίεργο...

Η μόνη αλλαγή που έγινε είναι η εξής... Μέχρι εχθές το καλώδιο του τηλεφώνου το πέρναγα μέσα απο ενα UPS, για προστασία της τηλεφωνικής γραμμής και μετά πήγαινε στο router... Το άλλαξα λοιπόν και το έβαλα κατευθείαν επάνω σε splitter και μετά στο router...

Η γραμμή δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα ακόμα... Θα σας ενημερώσω σχετικά...

Αυτη τη στιγμή έχω επάνω ένα Linksys WAG200G...

punkstar69
28-06-11, 09:44
Καλημέρα σε όλους!!!

Όπως σας έχω ήδη αναφέρει, είχα κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην γραμμή μου και παρόλο που άλλαξα 4 router, το πρόβλημα δεν λύθηκε, άρα σε καμμία περίπτωση δεν φταίνε τα router...

Εχθές λοιπόν φώναξα στο σπίτι έναν φίλο που δουλεύει σε ένα αστικό κέντρο του ΟΤΕ στην Αθήνα και έχει μεγάλη εμπειρία σε ADSL γραμμές. Ελέγξαμε την γραμμή απο άκρο σε άκρο για πιθανά προβλήματα καλωδιώσεων και δεν βρήκαμε τίποτα... Παίξαμε με τα splitter και τα filter αλλά δεν βρήκαμε κάτι περίεργο...

Η μόνη αλλαγή που έγινε είναι η εξής... Μέχρι εχθές το καλώδιο του τηλεφώνου το πέρναγα μέσα απο ενα UPS, για προστασία της τηλεφωνικής γραμμής και μετά πήγαινε στο router... Το άλλαξα λοιπόν και το έβαλα κατευθείαν επάνω σε splitter και μετά στο router...

Η γραμμή δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα ακόμα... Θα σας ενημερώσω σχετικά...

Αυτη τη στιγμή έχω επάνω ένα Linksys WAG200G...

Εχτες μου ανεβασαν τη γραμμη στα 9450. Το βραδυ εγινε μια αποσυνδεση!
Κατα τα λεγομενα τους, πρεπει να βρουμε τον καλυτερο συνδυασμο συγχρονισμου με τις καλυτερες τιμες ωστε να μη δημιουργουνται αποσυνδεσεις. Αυτο βεβαια ισως προυποθετει να με γυρισουν μεχρι και σε ADSL 1 :rofl:

Ο χρηστης σιγουρα δεν ευθυνεται σε τετοιες περιπτωσεις, αλλα αυτοι ειναι ικανοι να σου πουν "να χτιζατε σπιτι, πιο κοντα στον βρογχο κυριε"

Αντε να βγαλεις ακρη :down:

Ξερει κανεις εαν μπορεις να διεκδικησεις καποια στανταρντς σε τετοιες περιπτωσεις βαση των υπηρεσιων που πληρωνεις η ειναι και αυτο κολπο μαρκετιν, αφου κανεις δε δεσμευεται στο συμβολαιο για συγκεκριμενες αποδοσεις?

@alex24, η υπογραφη σου μοιαζει ιδανικη τετοιες ωρες!

johnvam
28-06-11, 09:52
Εγώ απο εχθές το βράδυ είμαι ακόμα Online χωρίς κανένα κόλλημα...

Άντε να δούμε μήπως έφταιγε το UPS...

@ ADSLgr.com All rights reserved.