PDA

Επιστροφή στο Forum : Απελπισία



al6s
26-06-11, 22:29
Καλησπέρα σας,
φίλη μου έφερε να τσεκάρω το pstn adsl/router της Huawei Echolife HG520c που πήρε μαζί με το connex, γιατί ξαφνικά σταμάτησε να έχει internet ενώ τα λαμπάκια του όπως μου είπε ήταν ok.
Δεν μπήκε στο μενού να δεί αν όντως συγχρόνιζε...το ξήλωσε και το έφερε.
Με το που το βάζω στη πρίζα σπίτι μου, δεν ανάβει, νεκρό:confused:
Καταλήγουμε ότι τελικά κάηκε!!!:frown:
Το πώς έγινε αυτό...μυστήριο...κατα τη μεταφορά;;;!!!
Η περίπτωση να μου είπε ψέματα δεν υπάρχει.
Τελικά ρυθμίζω το connex στο παλιό μου USR9108 pstn και τις το δίνω να δοκιμάσει.
Ρύθμισα και το ασύρματο δίκτυο για να μπαίνει με το laptop της με dhcp enabled.
Εγώ έχω wind, οπότε και δεν μπόρεσα να δώ αν συγχρονίζει και αν παίρνει ip.
Το ασύρματο όμως είδα ότι δουλεύει κανονικά.
Το συνδέει λοιπόν στο σπίτι της...
power ok, adsl line ok, wan ip ok, wireless ok, ethernet 1 (desktop pc) ok,
σελίδα όμως τσούκ:crazy:
Το desktop δεν έχει "καρφωτή" ip, συνδέθηκε κανονικά, μπήκε στο interface του modem και έιδε ότι πήρε wan ip.
Το laptop μια από τα ίδια, συνδέθηκε με το ασύρματο δίκτυο...login στο interface του modem, είδαμε ότι η σύνδεση λειτουργεί κανονικά.
Υπήρχε ένας ενδοιασμός ως προς το username της σύνδεσης ADSL, γιατί στο μηχανογραφημένο χαρτί που της δώσανε, είχε γραμμένο με μολύβι το username με διαφορετικό ένα γράμμα από το εκτυπωμένο.
Επίσης το username ήταν σκέτο, χωρίς το @otenet.gr.
Δοκιμάσαμε και τις 4 περιπτώσεις username και διαπιστώσαμε ότι το modem κλείδωνε και έπαιρνε ip και στις 4!!!
Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν άνοιξε κάποια ιστοσελίδα.
Στο desktop δοκίμασε με internet explorer ενώ στο laptop και με Firefox5.
Αφού το 1242 την γείωσε κανονικά...αποφάσισε να δοκιμάσει αύριο πάλι...
Ερώτηση 1η: Γίνεται αντικατάσταση του modem από τον ΟΤΕ (το έχει 10 μήνες);
Ερώτηση 2η: Είναι φυσιολογικό να παίρνει ip το modem με οποιοδήποτε όνομα χρήστη;

Συγγνώμη για το μυθιστόρημα,
ευχαριστώ για το χρόνο σας,
χαράς στο κουράγιο σας:smile:

maik
26-06-11, 23:34
.
Ερώτηση 1η: Γίνεται αντικατάσταση του modem από τον ΟΤΕ (το έχει 10 μήνες);
Ερώτηση 2η: Είναι φυσιολογικό να παίρνει ip το modem με οποιοδήποτε όνομα χρήστη;



1.Γινεται, πιθανοτατα εχει καει το τροφοδοτικο.
2. Τι ip παιρνει;

kostas500
27-06-11, 00:16
Γίνεται αντικατάσταση, καλύπτεται με εγγυηση 1 έτους

al6s
27-06-11, 13:44
Τελικά πήρε το modem και το πήγε στο υποκατάστημα του OTE όπου και διαπιστώθηκε το καμμένο τροφοδοτικό. Της είπαν να πάρει στο 121 για να γίνει η αντικατάσταση.
Καλώντας όμως από το σπίτι 121 βγαίνει μήνυμα ότι η γραμμή δεν λειτουργεί για τεχνικούς λόγους. Φαντάζομαι θα λειτουργήσει η γραμμή κάποια στιγμή...
Ως δια μαγείας όμως και χωρίς να πειραχθεί τίποτα από χθές το βράδυ που δεν έβγαινε άκρη, σήμερα το πρωϊ όλα ok!!!
Ταχύτατο surfing μέσω desktop και laptop.
Απ' ότι μου είπε η σύνδεση πλέον "πετάει"!!!
Όλα αυτά βέβαια μετά το τηλεφώνημα στο 1242, όπου και τη διαβεβαίωσαν ότι όλα λειτουργούν κανονικά και ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού!!!
Εγώ κατέληξα στο ότι λόγω κάποιων τεχνικών εργασιών του ΟΤΕ στη περιοχή συνέβησαν όλα αυτά.
Τέλος καλό όλα καλά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
:lock:

maik
27-06-11, 16:37
Τελικά πήρε το modem και το πήγε στο υποκατάστημα του OTE όπου και διαπιστώθηκε το καμμένο τροφοδοτικό.
...............................................................
Εγώ κατέληξα στο ότι λόγω κάποιων τεχνικών εργασιών του ΟΤΕ στη περιοχή συνέβησαν όλα αυτά.


Ραβδος εν γωνια αρα βρεχει.
Ή πως μπορει ο τεχνιτης που περναει εξω απο το σπιτι να καψει το τροφοδοτικο με τηλεκινηση.

Nikiforos
27-06-11, 17:37
Ο μετασχηματιστής μπορεί απλά να κάηκε από υπερταση-υποταση στο δικτυο της ΔΕΗ λογω των διακοπών!!! εγώ το δικό μου το έχω επάνω σε UPS πάντως!

@ ADSLgr.com All rights reserved.