PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο απο το 13800... [σχετικά με 2Mbps]



Kombatant
11-10-06, 20:01
Η ιστορία μου εν ολίγοις. Είχα μια 512/128 από Tellas (η DSL είναι στο όνομά μου, δεν είναι προπληρωμένη δλδ), η οποία αρχές Σεπτεμβρίου αναβαθμίστηκε από τον ΟΤΕ σε 1024/256, και μετά από λίγο με αναβάθμισε και η Tellas. Αποφάσισα λοιπόν τη Δευτέρα να μεταπηδήσω σε 2048/256. Παίρνω τηλέφωνο τον ΟΤΕ λοιπόν, τους λέω ότι θέλω να αναβαθμίσω την DSL, μου λένε 12 μέρες μιας λόγω των αναβαθμίσεων γενικότερα είναι απασχολημένοι, ΔΕΝ μου πέφτει το τηλέφωνο από το χέρι με αυτά που ακούω, τελοσπάντων το κλείνω. Παίρνω και στην Tellas, τους λέω παρομοίως ότι θέλω να παω στα 2048, μου λένε "ΟΚ, στείλτε mail στο crm παπάκι tellas.gr με το αίτημά σας και τα στοιχεία σας μιας και δεν έχετε fax, 4-5 μέρες θα κάνει". Όπως και κάνω.

Σήμερα λοιπόν, 2 μέρες μετά, ο ΟΤΕ βάλθηκε να με τρελλάνει και αναβάθμισε την DSL. Παίρνω λοιπόν πριν λίγο τηλέφωνο πάλι την Tellas, να πω ότι ο ΟΤΕ με αναβάθμισε, και αν ξέρουν πότε περίπου θα με αναβαθμίσουν και αυτοί. Και ακούω το εκπληκτικό "Ξέρετε, η μέγιστη ταχύτητα που δίνουμε αυτή τη στιγμή είναι 1Mbps, μετά τις 20/10 που θα έχουν ολοκληρωθεί οι διπλασιασμοί θα δίνουμε 2Mbps" "Μα εγώ δεν ανήκω στους διπλασιασμούς, έχει ήδη διπλασιαστεί η γραμμή μου, απλά θέλω να αλλάξω τύπο σύνδεσης" του λέω. Τίποτα, μετά τις 20 λέει.

Και ερωτώ: Υπάρχει κανένας με 2Mbps στην Tellas ή έπεσα σε άσχετο;

Crosstalk
11-10-06, 20:12
Οσοι εχουν το πρωην 1Mbps ειναι πλεον στα 2Mbps!

Kombatant
11-10-06, 20:15
Άρα δηλαδή μάλλον σε άσχετο έπεσα... γμτ... στάνταρ δε κατάλαβε τι του είπα (τρεις φορές κιόλας) και νόμιζε ότι είμαι παλιός 1024 που με αναβάθμισε ο ΟΤΕ σε 2048 με τους διπλασιασμούς... Εντωμεταξύ λέω να ξαναπάρω, αλλά άμα πέσω στον ίδιο και μου αρχίσει πάλι τα φούμαρα θα τον βρίσω και δε θέλω :p

Kombatant
11-10-06, 21:20
Ξαναπήρα, βγήκε ένα άλλο παλικάρι, στον οποίο εξήγησα την κατάσταση εκ νέου και επιτέλους έβγαλα άκρη. Αίντε να δούμε τώρα πόσες μέρες θα κάνουν να με αναβαθμίσουν :)

jimaniac
11-10-06, 23:33
πρέπει να πέσαμε στον ίδιο άσχετο! και εγώ σήμερα μίλησα με Tellas και μάλιστα έχω κάνει και post!!!

Πραγματικά ο υπάλληλος ήταν στον κόσμο του.....αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να τσακωθώ γιατί ήταν ευγενικός!!!!Και εμένα μετά τις 20 μου είπανε....άει να δούμε....

apostol70
11-10-06, 23:59
Μάλλον περιμένουν να τελειώσουν οι εκλογές ...

jimaniac
12-10-06, 02:04
εκλογές, η αιώνια χαρά του Έλληνα .....όλοι γίνονται κοινωνικοί,βγαίνουν στους δρόμους,φωνάζουν,τάζουν,λένε ΘΑ, ξαναλένε ΘΑ, την επόμενη μέρα τους την βαράει και λένε ΘΑ, και στο τέλος πάλι ΘΑ......

Και η Tellas απο 15 Σεπτεμβρίου ΘΑ μας αναβάθμιζε αλλά μείναμε στο ΘΑ, η αναβάθμιση έρχεται με το κάρο.....Υπομονή.....και καλή ψήφος......χέρι χέρι τη νίκη ο ΠΑΟ θα μας φέρει....ΟΛΕ.....

sorry λίγο άκυρο το τελευταίο αλλά άνθρωπος είμαι και εγώ.....λολάθηκα ξαφνικά.....μου την έδωσε ρε αδερφέ, πώς να το κάνουμε δηλαδή????????

storcal
12-10-06, 23:06
Ανανέωσα συμβόλαιο απο 384 σε 1024 στις 3/10 και σήμερα αναβαθμίστηκα στα 2048.
To downstream μου δεν είναι πάνω 30 και πολλές φορές κολημέμο στα 18-20kbytes.
Με την 384 ήταν κολλημένο στα 42!
Δεν ξέρω ποιος είναι ο υπεύθυνος, η Tellas ή ο ΟΤΕ????
Μένω στα Μετέωρα Θεσσαλονίκης , αν κάποιος μένει σε κοντινές περιοχές ( Νεάπολη, Πολίχνη, Συκιές) ας απαντήσει. Καλό ξεμπέρδεμα σε όλους με προβλήματα σύνδεσης!!!!

Kombatant
13-10-06, 12:24
Παρεπιπτόντως έχει πάει Παρασκευή, και ακόμα τίποτα. Πήρα πάλι στην Τελλάς και τώρα περιμένω τηλεφώνημά τους. Σε όποιον έχω πει στο εξωτερικό ότι σε 5 μέρες μέσα ακόμα δεν με έχουν αλλάξει πακέτο έχει φύγει στο γέλιο, κατάντια...:down:

chadigr
13-10-06, 22:23
Ανανέωσα συμβόλαιο απο 384 σε 1024 στις 3/10 και σήμερα αναβαθμίστηκα στα 2048.
To downstream μου δεν είναι πάνω 30 και πολλές φορές κολημέμο στα 18-20kbytes.
Με την 384 ήταν κολλημένο στα 42!
Δεν ξέρω ποιος είναι ο υπεύθυνος, η Tellas ή ο ΟΤΕ????
Μένω στα Μετέωρα Θεσσαλονίκης , αν κάποιος μένει σε κοντινές περιοχές ( Νεάπολη, Πολίχνη, Συκιές) ας απαντήσει. Καλό ξεμπέρδεμα σε όλους με προβλήματα σύνδεσης!!!!

ειμαι και εγω απο Μετεωρα με tellas 384 και απο χθες 12/10/2006 768 κατεβαζα με 42kbytes οπως λες και εσυ και τωρα με 768 15-20kbutes

Kombatant
14-10-06, 09:07
Μετά από 4 τηλέφωνα, και αφού συνεχώς μου έλεγαν ότι "θα σας πάρουμε εμείς τηλέφωνο" (χωρίς να με πάρουν ποτέ), σήμερα τα ξημερώματα το e-Care μου δείχνει ότι πράγματι με έβαλαν στο 1024/256 (που διπλασιασμένο θα γίνει 2048). Η πλάκα είναι βέβαια ότι ΔΕΝ το έχουν διπλασιάσει φαίνεται ακόμα για το κέντρο μου (ενώ για την προηγούμενη σύνδεσή μου, δηλαδή για τους 512/128 που διπλασιάστηκαν σε 1024/256, τον έχουν κάνει το διπλασιασμό), οπότε αίντε πάλι να περιμένω πότε θα αξιωθούν...

Ειλικρινά έχω αρχίσει να χάνω πάσα ιδέα για την Τελλάς μετά από όλα αυτά.

union1
14-10-06, 10:11
Ρε παιδια δεν φταει για ολα οσον αφορα τις αναβαθμησεις η τελλας!!!!Απλα και αυτη πρεπει να κανει εργασιες αναβαθμησης οσον αφορα συνδεσεις μεσω οτε εως και 20/10/06 και φυσικα ουτε λογος για διπλασιασμο σε LLU...αφορα μονο συνδεσεις μεσω ατμ Οτε!!!

Kombatant
14-10-06, 10:19
Ρε παιδια δεν φταει για ολα οσον αφορα τις αναβαθμησεις η τελλας!!!!Απλα και αυτη πρεπει να κανει εργασιες αναβαθμησης οσον αφορα συνδεσεις μεσω οτε εως και 20/10/06 και φυσικα ουτε λογος για διπλασιασμο σε LLU...αφορα μονο συνδεσεις μεσω ατμ Οτε!!!
Αν είχες διαβάσει προσεκτικά αυτά που έχω γράψει θα έβλεπες ότι α) δε μίλησε κανείς για Shared LLU, εξ ου και είπα ότι η ADSL γραμμή είναι στο όνομά μου και δεν έχω πάρει κάποιο προπληρωμένο πακέτο β) ο ΟΤΕ μου την έχει αναβαθμίσει ήδη, το router συνδέεται σε 2112/288 γ) η ταχύτητα από πλευράς Tellas ήταν διπλασιασμένη όσο ήμουν στην παλιά σύνδεση, δηλαδή όταν η 512 έγινε 1024, κατέβαζα με 110. Για τους 1Mbit όμως που πάνε στα 2 φαίνεται δε το έχει κάνει ακόμα, στο ίδιο κέντρο πάντα ;)

gastone_2005
14-10-06, 10:49
εκλογές, η αιώνια χαρά του Έλληνα .....όλοι γίνονται κοινωνικοί,βγαίνουν στους δρόμους,φωνάζουν,τάζουν,λένε ΘΑ, ξαναλένε ΘΑ, την επόμενη μέρα τους την βαράει και λένε ΘΑ, και στο τέλος πάλι ΘΑ......

Υποψήφιος Δήμαρχος ο κύριος ΘΑΘΑΘΑΣ :rofl: ΑΜΑΝ rulezz!

Kombatant
16-10-06, 12:06
Update: Χθες το βράδυ κατά τις 3 από τα 110 που κατέβαζα ανέβηκε στα 180-190, οπότε υποθέτω ότι με αναβαθμίσανε. Σήμερα που θα γυρίσω από τη δουλειά θα κάνω τη γραμμή ένα test drive και θα σας πω εντυπώσεις.

kkarakas
16-10-06, 12:37
Εχω και εγω 1μβ γραμμη και περιμενω να με αναβαθμισει η ΤΕΛΛΑΣ σε 2ΜΒ. Η αναβαθμιση απο τον ΟΤΕ εγινε 10/10 και μου ειπανε αποπ την ΤΕΛΛΑΣ οτι θα με αναβαθμισουνε μεχρι τελος Οκτωβριου(ποιος ειπε 20/10;) Αυτο που παρατηρουσα ομως ποιο πριν ειναι οτι ωρες περιεργες νυχτερινες 01:00 - 06:00 η ταχυτητα ανεβαινε μεχρι και 200κβ!!!!! Βεβαια τις υπολοιπες ωρες σερνεται κανονικα΄. Αφου και στα ονλαιν παιχνιδια με πετανε εξω γιατι λενε κανω λαγκ!!!!! Και εβαλα 1μβ για να μπορω να παιζω ανετα! Μια ακομα φορα κοροιδια. Μενω Καλαμαρια και εχω 1μβ απο τον Ιουλιο 2006. Πριν τις αναβαθμισεις (υποτιθεμενες) ημουν πολύ καλυτερα με την χιλιαρα.

vaggos_fromhell
16-10-06, 12:45
Και γω έχω lag στα online games. Πήρα τηλ. τη Τελλάς και είπαν ότι θα στρώσει στις 20 του μήνα.

Kombatant
16-10-06, 20:43
Update #2: Άκυρο το χθεσινό, ακόμα στα 1024 είμαι. Τους ξαναπήρα τηλέφωνο, πάλι τα ίδια, πάλι και καλά συγνώμη για την καθυστέρηση και δε βλέπει που είναι το πρόβλημα, πάλι θα προωθήσει την αίτησή μου. Ειλικρινά αν μέχρι το τέλος της βδομάδας δεν γίνει τίποτα τους στέλνω στον έξω από δω και αλλάζω παροχό, δε θα μου σπάσουν τα νεύρα :mad:

union1
17-10-06, 16:36
Update #2: Άκυρο το χθεσινό, ακόμα στα 1024 είμαι. Τους ξαναπήρα τηλέφωνο, πάλι τα ίδια, πάλι και καλά συγνώμη για την καθυστέρηση και δε βλέπει που είναι το πρόβλημα, πάλι θα προωθήσει την αίτησή μου. Ειλικρινά αν μέχρι το τέλος της βδομάδας δεν γίνει τίποτα τους στέλνω στον έξω από δω και αλλάζω παροχό, δε θα μου σπάσουν τα νεύρα :mad:

ΦΙΛΕ ΕΣΥ:rofl: :rofl: :rofl: ΔΕΝ ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ :nono: ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΛΑΣ ΜΕΣΩ ΟΤΕ :whistle: ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΟΝΤΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΩΣ 20/10/06 ΩΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!!!!:p ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΒΘΜΙΖΕΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΟΣ ΠΑΡΟΧΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΔΥΚΤΙΟ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ(bandwidth):rofl: ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ:oneup: ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ LLU :respekt: :worthy: :worthy: :worthy:

Kombatant
17-10-06, 18:28
ΦΙΛΕ ΕΣΥ:rofl: :rofl: :rofl: ΔΕΝ ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ :nono: ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΛΑΣ ΜΕΣΩ ΟΤΕ :whistle: ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΟΝΤΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΩΣ 20/10/06 ΩΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!!!!:p ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΒΘΜΙΖΕΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΟΣ ΠΑΡΟΧΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΔΥΚΤΙΟ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ(bandwidth):rofl: ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ:oneup: ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ LLU :respekt: :worthy: :worthy: :worthy:
Κατ' αρχάς, σου κόλλησε το Caps Lock :p Πέρα από αυτό, ούτε οι ίδιοι δε ξέρουν τι λένε φίλε μου. Το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να με αλλάξουν πακέτο και από το παλιό 512 να με πάνε στο παλιό 1024. Αν το κάνανε αυτό και μου λέγανε "ξέρεις κάτι φιλαράκι, κάνουμε αναβαθμίσεις ακόμα και δε θα έχεις 2mbit για κάποιο καιρό ακόμα", θα τους έλεγα ευχαριστώ πολύ και θα έμενε εκεί. Αλλά ούτε αυτό δεν έκαναν! Άσε που σήμερα μου πέταξαν από 27 μέχρι τέλος του μήνα θα ολοκληρωθούν και ξέχασαν το 20, κάθε μέρα άλλα! Α, και μου είπανε επίσης υπεύθυνα ότι κανένας συνδρομητής της Tellas δεν έχει 2mbit ακόμα!! :rolleyes: Βγάλε λοιπόν συμπέρασμα. Για αυτό και γω τους ξακαθάρισα ότι αν και σήμερα δεν δω αναβάθμιση, αύριο κόβω τη συνδρομή γιατί είναι κοροϊδία. Είμαι περιεργός να δω τι θα γίνει...

Οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχει όντως πρόβλημα. Όχι δηλαδή ότι στις άλλες εταιρείες επικρατεί καλύτερη κατάσταση. Πήρα στην Otenet σήμερα να ρωτήσω τιμές, και έπεσα σε μια κοπελιά που άλλα τη ρώταγα και άλλα μου έλεγε... αφού την είχα βάλει στην ανοιχτή ακρόαση και τα άλλα παιδιά στο γραφείο μου έλεγαν να τη ρωτήσω αν είναι ξανθιά και αν ναι, να πάρω το τηλέφωνό της :lol:

union1
18-10-06, 09:54
LLU ΜΕ ΤΡΕΛΑ :whistle:

the_Mask
18-10-06, 12:38
Πέρα από αυτό, ούτε οι ίδιοι δε ξέρουν τι λένε φίλε μου. Το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να με αλλάξουν πακέτο και από το παλιό 512 να με πάνε στο παλιό 1024. Αν το κάνανε αυτό και μου λέγανε "ξέρεις κάτι φιλαράκι, κάνουμε αναβαθμίσεις ακόμα και δε θα έχεις 2mbit για κάποιο καιρό ακόμα", θα τους έλεγα ευχαριστώ πολύ και θα έμενε εκεί. Αλλά ούτε αυτό δεν έκαναν! Άσε που σήμερα μου πέταξαν από 27 μέχρι τέλος του μήνα θα ολοκληρωθούν και ξέχασαν το 20, κάθε μέρα άλλα! Α, και μου είπανε επίσης υπεύθυνα ότι κανένας συνδρομητής της Tellas δεν έχει 2mbit ακόμα!! Βγάλε λοιπόν συμπέρασμα. Για αυτό και γω τους ξακαθάρισα ότι αν και σήμερα δεν δω αναβάθμιση, αύριο κόβω τη συνδρομή γιατί είναι κοροϊδία. Είμαι περιεργός να δω τι θα γίνει...

Οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχει όντως πρόβλημα. Όχι δηλαδή ότι στις άλλες εταιρείες επικρατεί καλύτερη κατάσταση. Πήρα στην Otenet σήμερα να ρωτήσω τιμές, και έπεσα σε μια κοπελιά που άλλα τη ρώταγα και άλλα μου έλεγε... αφού την είχα βάλει στην ανοιχτή ακρόαση και τα άλλα παιδιά στο γραφείο μου έλεγαν να τη ρωτήσω αν είναι ξανθιά και αν ναι, να πάρω το τηλέφωνό της

το ερώτημα και η ουσία είναι έχει γίνει πραγματική αναβάθμιση του providing στα 2 mb ? ή απλώς ονομαστική (ενα απλό modification ειναι η υπόθεση ) και προς το παρόν θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα?
γιατί το να γίνει απλώς ονομαστική αναβάθμιση και οι ταχύτητες κατα την δίαρκεια της ημέρας να ειναι λίγο πάνω απο 512 δεν έχει νόημα.Εγώ προσωπικά το δέυτερο πιστεύω


επείδή είναι τεχνικής φύσης το ζήτημα και όχι ενα απλο modifacation πάντα πρέπει να μιλάμε με τεχνικό

Kombatant
18-10-06, 19:43
το ερώτημα και η ουσία είναι έχει γίνει πραγματική αναβάθμιση του providing στα 2 mb ? ή απλώς ονομαστική (ενα απλό modification ειναι η υπόθεση ) και προς το παρόν θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα?
γιατί το να γίνει απλώς ονομαστική αναβάθμιση και οι ταχύτητες κατα την δίαρκεια της ημέρας να ειναι λίγο πάνω απο 512 δεν έχει νόημα.Εγώ προσωπικά το δέυτερο πιστεύω


επείδή είναι τεχνικής φύσης το ζήτημα και όχι ενα απλο modifacation πάντα πρέπει να μιλάμε με τεχνικόΜε τεχνικό μίλησα, πήρα και συνδέθηκα κατευθείαν με το τεχνικό τμήμα.

Θέλετε να μάθετε και το επιστέγασμα; Το ίδιο απόγευμα με μαγικό τροπο με αναβάθμισαν. Από ταχύτητες δεν έχω κάνει ιδιαίτερο test drive, αλλά από ntua κατέβασα με 230, ενώ ένα torrent που έβαλα χτες το βράδυ κατέβηκε με μέσο όρο 180κάτι. Κατά τη διάρκεια της μέρας επίσης οι ταχύτητες παραμένουν στα normal για 2048 σύνδεση (είμαι τυχερός και έχω καλό DSLAM).

Μονάχα με τη φοβέρα τελικά βρίσκεις το δίκιο σου. Κρίμα.

the_Mask
18-10-06, 20:35
Με τεχνικό μίλησα, πήρα και συνδέθηκα κατευθείαν με το τεχνικό τμήμα.

Θέλετε να μάθετε και το επιστέγασμα; Το ίδιο απόγευμα με μαγικό τροπο με αναβάθμισαν. Από ταχύτητες δεν έχω κάνει ιδιαίτερο test drive, αλλά από ntua κατέβασα με 230, ενώ ένα torrent που έβαλα χτες το βράδυ κατέβηκε με μέσο όρο 180κάτι. Κατά τη διάρκεια της μέρας επίσης οι ταχύτητες παραμένουν στα normal για 2048 σύνδεση (είμαι τυχερός και έχω καλό DSLAM).

Μονάχα με τη φοβέρα τελικά βρίσκεις το δίκιο σου. Κρίμα.

ναι αλλα μάλλον μονο την τελευταια φορα μιλησες με τεχνικο, οσον αφορά τη φοβέρα που λες μάλλον δεν ήταν ζήτημα φοβέρας απλά και το δικο σου το account είχε την σείρα του οπως έιχαν την σειρα τους τα 384 και τα 512 ετσι μετα και τα 1024 .


Δε πιστέυω κανείς να νομίζει πάντως οτι θα ήταν τεχνικα ευφικτο όλα τα acounts όλων των ταχυτητου να διπλασιαστουν ομαδικά !

Kombatant
18-10-06, 22:11
Όχι, δε μίλησα μονάχα την τελευταία φορά με τεχνικό, άλλωστε μου το είπαν τα παιδιά που μίλησα αρκετές φορές ότι ΔΕΝ είναι αυτοί υπεύθυνοι για την αλλαγή πακέτων (και ΟΧΙ αναβαθμίσεων, δε μιλάμε εδώ για τις αναβαθμίσεις/διπλασιασμούς του ΟΤΕ, για μια απλή αλλαγή πακέτου μιλάμε), αλλά το αντίστοιχο τμήμα. Μάλιστα ένας μου είπε ότι μπορώ εγώ άνετα να στο κάνω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά θα βρώ το μπελά μου από τους ανωτέρους μου γιατί δεν είμαι αρμόδιος.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι εντελώς συμπτωματικά ήρθε η σειρά μου χτες το απόγευμα να επεξεργαστούν την αίτησή μου και να με αλλάξουν πακέτο, ε εντάξει, πάσο, τι να πω...

the_Mask
19-10-06, 00:33
Όχι, δε μίλησα μονάχα την τελευταία φορά με τεχνικό, άλλωστε μου το είπαν τα παιδιά που μίλησα αρκετές φορές ότι ΔΕΝ είναι αυτοί υπεύθυνοι για την αλλαγή πακέτων (και ΟΧΙ αναβαθμίσεων, δε μιλάμε εδώ για τις αναβαθμίσεις/διπλασιασμούς του ΟΤΕ, για μια απλή αλλαγή πακέτου μιλάμε), αλλά το αντίστοιχο τμήμα.
Μάλιστα ένας μου είπε ότι μπορώ εγώ άνετα να στο κάνω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά θα βρώ το μπελά μου από τους ανωτέρους μου γιατί δεν είμαι αρμόδιος.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι εντελώς συμπτωματικά ήρθε η σειρά μου χτες το απόγευμα να επεξεργαστούν την αίτησή μου και να με αλλάξουν πακέτο, ε εντάξει, πάσο, τι να πω...

ναι ρε αδελφέ άρα που καταλήγουμε σε αυτό που έιπα και στην αρχή , ενα modifιcation ή αλλαγή πακέτου αν το θες έιναι το μόνο εύκολο και φυσικά παίρνει κάποια δευτερόλεπτα. όμως παλι να σου θυμήσω κάτι που είπα και ποιό πάνω ,,, έxει τεθεί θέμα bandwith

το συγκεκριμένο modification είναι διπλασιασμος ταχύτητας ανεβαινεις 1024 επιπλέον δεν έιναι απλώς αλλαγή της δνσης σου.
Έχεις αναρωτηθεί εαν γινόταν νωρίτερα και με αυθαίρετο τρόπο αν θα σε σήκωνε ακομη 1ΜΒ το dslam οπότε καταλαβαίνεις οτι μιλάμε για ένα modification που εάν γινόταν νωρίτερα να έιχε και άσχημα επακόλουθα και για σαν αλλα και για τους υπόλοιπους χρήστες στο ίδιο dslam στο λέω αυτό γιατί το σεναριάκι " Με αναβαθμισατε προχθες στην 1024 αλλα κατεβάζω με λιγότερο απο 384 " κυκλοφορεί πολύ και ίσως να ήσουν και εσυ ένας απ αυτούς

,,,φυσικά και υπάρχουν κάποιοι άλλοι στη σειρά μετα απο σένα που θα τους γίνει ο διπλασιασμός .

ξέρεις καμία εταιρεία που ο τεχνικός υποστήριξης να είναι και αρμόδιος για modications
άλλο το να έχει τις γνώσεις να κάνει (δεν ειναι και κατι δύσκολο αλλωστε μιά εφσρμογή ειναι όλη και όλη) εξου και η απάντηση " ότι μπορεί να το κανει σε μερικά δευτερόλεπτα".

Παιδιά μπορεί να είναι ότι είναι η Ελλάδα αλλά μην είμαστε και αχάριστοι σε 3 χρόνια όσον αφορά τις ταχύτητες έχει γίνει ότι δεν έγινε τα προηγούμενα 20 ,
η εποχή που βάζαμε τον αριθμό κλήσης και καναμε τον σταυρό μας να πιασει γραμμη με τον server του provider δεν ειναι και πολυ μακρινή....

Kombatant
19-10-06, 01:33
Φίλε επιμένεις σε ένα επιχείρημα που δε στέκει. Θα σου θυμίσω τι έγραψα πριν λίγα posts:

Το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να με αλλάξουν πακέτο και από το παλιό 512 να με πάνε στο παλιό 1024. Αν το κάνανε αυτό και μου λέγανε "ξέρεις κάτι φιλαράκι, κάνουμε αναβαθμίσεις ακόμα και δε θα έχεις 2mbit για κάποιο καιρό ακόμα", θα τους έλεγα ευχαριστώ πολύ και θα έμενε εκεί. Αλλά ούτε αυτό δεν έκαναν!
Το θέμα δεν είναι τα 2mbit δηλαδή, και επιμένεις να μου λες για τους διπλασιασμούς :) Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις που εστιάζω τα παράπονά μου.

logan11
19-10-06, 03:20
Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο απο το 13880... [σχετικά με 2Mbps]

Ρε παιδιά.... το 13880 είναι της VIVODI (http://www.vivodi.gr). :p

the_Mask
19-10-06, 13:11
Φίλε επιμένεις σε ένα επιχείρημα που δε στέκει. Θα σου θυμίσω τι έγραψα πριν λίγα posts:

Το θέμα δεν είναι τα 2mbit δηλαδή, και επιμένεις να μου λες για τους διπλασιασμούς . Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις που εστιάζω τα παράπονά μου.


ok το δέχομαι αλλαγή πακέτου , αυτή η αλλαγή όμως το να σε πάνε από το 512 στο 1024.. τι σημαίνει ,, διπλασιασμός της ταχύτητας δεν σημαίνει? αυτός ο διπλασιασμός δεν έχει και κάποιο άμεσο αντίκτυπο στην σύνδεση σου? άρα το επιχείρημά μου που δεν στέκει?
το θέτω απλά ελληνικά..

Το ότι δεν σου το είπαν κάποιοι άλλοι και δεν στο εξήγησαν απο την αρχή οτι " ξερετε κάτι κύριε σαφώς και το θέμα modification του πακέτου σας που αυτόματα σημαίνει και αλλαγή ταχύτητας είναι θέμα μερικών δευτερολέπτων αλλά λόγω bandwith γίνεται σταδιακά και είστε σε λίστα προτεραιότητας " όπως από ότι κατάλαβα μόνο ο τελευταίος σου το είπε και σου λέγαν συνεχώς ναι θα το προωθησουμε και δεν είναι θέμα δικο μας και και και,εκεί ναι να το παραδεχτώ υπήρξε πρόβλημα στο κάτω κάτω αν πάσα στιγμή μπορείς να μιλήσεις και με προιστάμενο εφόσον δεν καλυπτώσουν από τους προηγούμενους.
Δυσκολεύουμε την ζωή μας ώρες ώρες

apok
19-10-06, 13:13
Τι σχέση έχει το τηλέφωνο της vivodi με την Tellas :hmm:

Crosstalk
19-10-06, 13:32
Μαλλον μπερδευτηκαν με τα 8αρια! 13800 με 13880 !
Πιθανοτατα να εννουσε το 13800 και απο βιασυνη εγραψε 13880!

apok
19-10-06, 13:35
Όπως και να έχει, διορθώθηκε:)

Kombatant
19-10-06, 14:37
:oneup:
ok το δέχομαι αλλαγή πακέτου , αυτή η αλλαγή όμως το να σε πάνε από το 512 στο 1024.. τι σημαίνει ,, διπλασιασμός της ταχύτητας δεν σημαίνει? αυτός ο διπλασιασμός δεν έχει και κάποιο άμεσο αντίκτυπο στην σύνδεση σου? άρα το επιχείρημά μου που δεν στέκει?
το θέτω απλά ελληνικά..

Το ότι δεν σου το είπαν κάποιοι άλλοι και δεν στο εξήγησαν απο την αρχή οτι " ξερετε κάτι κύριε σαφώς και το θέμα modification του πακέτου σας που αυτόματα σημαίνει και αλλαγή ταχύτητας είναι θέμα μερικών δευτερολέπτων αλλά λόγω bandwith γίνεται σταδιακά και είστε σε λίστα προτεραιότητας " όπως από ότι κατάλαβα μόνο ο τελευταίος σου το είπε και σου λέγαν συνεχώς ναι θα το προωθησουμε και δεν είναι θέμα δικο μας και και και,εκεί ναι να το παραδεχτώ υπήρξε πρόβλημα στο κάτω κάτω αν πάσα στιγμή μπορείς να μιλήσεις και με προιστάμενο εφόσον δεν καλυπτώσουν από τους προηγούμενους.
Δυσκολεύουμε την ζωή μας ώρες ώρεςΌχι φίλε μου, δε στέκει το επιχείρημα σου. Γιατί όσο ήμουν στο 512 η γραμμή μου είχε ήδη διπλασιαστεί από τον ΟΤΕ και την Tellas και κατέβαζα με 1Mbit. Οπότε το bandwidth με την αλλαγή πακέτου (και προϋποθετουμένου ότι βέβαια η Tellas θα είχε πρόβλημα να μου δώσει 2mbit λόγω του "νέου" της σύνδεσης) ΔΕΝ θα άλλαζε. Το έχω αναφέρει παραπάνω αυτό που σου λέω επίσης (στο πρώτο post του thread).

Καταλαβαίνεις τώρα; :)

Όσο για τον τίτλο, προσπάθησα να τον αλλάξω μόνος μου και δε μπόρεσα, οπότε υπέθεσα ότι όλο και κάποιος mod θα το δεί :p

the_Mask
19-10-06, 20:11
:oneup:Όχι φίλε μου, δε στέκει το επιχείρημα σου. Γιατί όσο ήμουν στο 512 η γραμμή μου είχε ήδη διπλασιαστεί από τον ΟΤΕ και την Tellas και κατέβαζα με 1Mbit. Οπότε το bandwidth με την αλλαγή πακέτου (και προϋποθετουμένου ότι βέβαια η Tellas θα είχε πρόβλημα να μου δώσει 2mbit λόγω του "νέου" της σύνδεσης) ΔΕΝ θα άλλαζε. Το έχω αναφέρει παραπάνω αυτό που σου λέω επίσης (στο πρώτο post του thread).

Καταλαβαίνεις τώρα; :)

Όσο για τον τίτλο, προσπάθησα να τον αλλάξω μόνος μου και δε μπόρεσα, οπότε υπέθεσα ότι όλο και κάποιος mod θα το δεί :p

οκ αν πιστεύεις ότι +1024 ακόμη δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα άποψη σου , η όποια μάλλον δύσκολο τώρα να αποδειχτεί ....εγώ πάω πάσο
η δική μου τέλος πάντων άποψη είναι ότι θα δημιουργόυνταν πρόβλημα γιατί γνωρίζω χρήστες που τους έχει δημιουργηθεί πρόβλημα και επίσης είχες λάθος ενημέρωση απο άτομα που δεν είχαν τεχνικές γνώσεις, πολύ απλά.

Δεν μπορείς να ξέρεις λοιπόν αν στέκει ή δεν στέκει το επιχειρημά μου γιατί δεν ξέρεις τι θα γινόταν εάν είχες τον διπλασιασμό της ταχύτητας την χρονική στιγμή που την ζήταγες

Σαφώς και έχω καταλάβει τι μου λές δεν σου απανταω άλλα αντι άλλων εκτός και εάν δεν πρόσεξες καλα τις απαντήσεις μου επι του θέματος.
Το οτί διαφωνείς δικαίωμά σου ,,

DANNYGR
19-10-06, 20:45
Ρε φιλε ΣΚΑΤΟΝ ΝΤΑΠΕΣ αναβαθμιση εγινε,ημουν χρηστης forthnet adsl 1024κ,κατεβαζα με 108kb/s,και τωρα που (ΤΕΜΕΚ) εγινε η αναβαθμιση στα 2048κ απο την forthnet και η αναβαθμιση γραμμης μου απο τον ΟΤΕ,μπαινω με ταχυτητες 500κ και το download speed μου,εχει κοφτη στα 50kb/s :cry: :down: .ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..............ΑΝΤΙ ΓΙΑ 2048κ ΕΧΩ 500κ.

Kombatant
19-10-06, 21:07
Σαφώς και έχω καταλάβει τι μου λές δεν σου απανταω άλλα αντι άλλων εκτός και εάν δεν πρόσεξες καλα τις απαντήσεις μου επι του θέματος.
Το οτί διαφωνείς δικαίωμά σου ,,Για να μου λες για 1024+ ταχύτητες, προφανώς ΔΕΝ έχεις καταλάβει. Τελοσπάντων, όντως δεν έχει νόημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.