PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελος συμβασης συνεπαγεται διακοπη adsl γραμμης?

vagos_7
11-10-06, 19:21
Επειδη εχω τσαντιστει απιστευτα απο την Hol και τα τερτιπια της αποφασισα να την κανω κι εγω οπως και αρκετοι αλλοι συνδρομητες.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι,οταν διακοπει το συμβολαιο μου με την Hol και δεν γινει ανανεωση θα διακοπει και η adsl γραμμη μου?Ειχα παρει το broadband πακετο στο οποιο κανουν αυτοι ενεργοποιηση της γραμμης.Αυτο παει να πει οτι δεν ειναι στο ονομα μου και με τερματισμο της συμβασης διακοπτεται και η γραμμη adsl?

ΥΓ.Α ρε Hol μας εκαψες...Πανω που νομιζαμε πως κατι σοβαρο γινεται στην ερμοΕλλαδα...

aiadas
11-10-06, 19:55
Ακριβώς!

manoulamou
11-10-06, 20:56
Ετσι ειναι τα πακετα.
Μονο το Conn-X επειδη ειναι του ΟΤΕ απ ευθειας, σου δινει το δικαιωμα
πληρωνοντας το παγιο της γραμμης, αν θελησεις να πας σε αλλον ISP,
να την κρατησεις μετα την διακοπη/ληξη στο ονομα σου.

sdikr
11-10-06, 21:21
Ετσι ειναι τα πακετα.
Μονο το Conn-X επειδη ειναι του ΟΤΕ απ ευθειας, σου δινει το δικαιωμα
πληρωνοντας το παγιο της γραμμης, αν θελησεις να πας σε αλλον ISP,
να την κρατησεις μετα την διακοπη/ληξη στο ονομα σου.

Δεν είναι του ΟΤΕ, είναι επιλογή των πάροχων, αν θέλαν θα μπορούσαν να το κάνουν και αυτοί (αλλά μετά τι θα κάναν με τα πακέτα;;; )

mondo52
27-10-06, 03:07
να ρωτησω κατι πολυ απλα???αμα διακοψεις 45 μερες πριν διακοπτεις τον οτε(adsl)!!μα εγω θελω να σταματησω την hol και οχι την γραμμη!!στελνω το πακετακι πισω της hol παραγγελνω κατι αλλο και σε λιγοτερο απο 10 μερες ειμαι ετοιμος με αλλο παροχεα.ακουω οτι πρεπει να περιμενεις κανα 2 μηνο και παλαβωνω.τελικα τι επικρατει!!και τι μπορει και τι επιτρεπεται να κανουμε!!

tsismal
27-10-06, 08:27
45 μέρες πριν τους λες ότι δεν θες να συνεχίσεις. Μετά το πέρας των 45 ημερών διακόπτεται ΚΑΙ η συνδρομή σου ΚΑΙ η γραμμή σου , ανήκει και αυτή στην hol μην το ξεχνάτε. Για να ξεκινήσει διαδικασία ενεργοποίησης γραμμής είτε απο άλλο πάροχο είτε μόνος σου πρέπει πρώτα να έχει διακοπή η προηγούμενη γραμμή απο Hol. Το τηλέφωνικό σου νούμερο πρέπει να είναι "καθαρό" . Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τρέχει παράλληλα αίτηση διακοπής από Hol και αίτηση ενεργοποίησης απο άλλο πάροχο, δεν το δέχεται ο οτε αλλά και κανένας πάροχος. Αυτος έιναι και ο λόγος καθυστέρησης. Ξεκινάς την διαδικασία απο την αρχή σαν να μην είχες γραμμή ποτέ. Που σημαίνει αναμονή για να βρεθεί ελεύθερη πόρτα κτλ κτλ.

manoulamou
27-10-06, 10:40
Οπως τα λεει ο tsismal ειναι (μονο για την επιστροφη του εξοπλισμου,
που περιεχεται στα πακετα, τρεχει προθεσμια το πολυ 30 ημερων μετα τη ληξη).
Η γραμμη adsl ανηκει στην HOL και επιστρεφεται σε αυτην για να την διαθεσει σε αλλο πακετο.
Πρεπει να διακοπτεται πρωτα τελειως απο τον ΟΤΕ, και μετα ξαναρχιζεις την αναζητηση
ειτε σκετης γραμμης ή νεου πακετου σε αλλον isp .
Αν κανεις παραλληλα αιτηση διακοπης του πακετου και νεα πορτας/πακετου απο αλλον ISP
η αιτηση σου συνεχως θα απορριπτεται ως ακυρη!
Αυτο ειναι το βασικοτερο μειονεκτημα των πακετων(πλην conn-x (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=807947&postcount=3))η μη ιδιοκτησια της θυρας adsl.

jimarass
27-10-06, 12:22
Οπως τα λεει ο tsismal ειναι (μονο για την επιστροφη του εξοπλισμου,
που περιεχεται στα πακετα, τρεχει προθεσμια το πολυ 30 ημερων μετα τη ληξη).
Η γραμμη adsl ανηκει στην HOL και επιστρεφεται σε αυτην για να την διαθεσει σε αλλο πακετο.
Πρεπει να διακοπτεται πρωτα τελειως απο τον ΟΤΕ, και μετα ξαναρχιζεις την αναζητηση
ειτε σκετης γραμμης ή νεου πακετου σε αλλον isp .
Αν κανεις παραλληλα αιτηση διακοπης του πακετου και νεα πορτας/πακετου απο αλλον ISP
η αιτηση σου συνεχως θα απορριπτεται ως ακυρη!
Αυτο ειναι το βασικοτερο μειονεκτημα των πακετων(πλην conn-x (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=807947&postcount=3))η μη ιδιοκτησια της θυρας adsl.
Φίλε μου πια τα πακέτα ΔΕΝ έχουν μειονεκτήματα διότι απλά είναι μονόδρομος. Τώρα αν εσύ έχεις φράγκα για πέταμα τότε σίγουρα οι συνδρομές αορίστου σε συμφέρουν. Πάνε πα οι εποχές που λέγαμε ότι ο καθένας ας αναλογιστεί τις ανάγκες του και ας αποφασίσει. Το να κάνεις αορίστου στις μέρες μας είναι αυτοκτονία.

papdoux
27-10-06, 12:34
Φίλε μου πια τα πακέτα ΔΕΝ έχουν μειονεκτήματα διότι απλά είναι μονόδρομος. Τώρα αν εσύ έχεις φράγκα για πέταμα τότε σίγουρα οι συνδρομές αορίστου σε συμφέρουν. Πάνε πα οι εποχές που λέγαμε ότι ο καθένας ας αναλογιστεί τις ανάγκες του και ας αποφασίσει. Το να κάνεις αορίστου στις μέρες μας είναι αυτοκτονία.
οτι και να ειναι οι αοριστου συνδεσεις σημερα, δε μπορεις να λες οτι ειναι μονοδρομος. Ο καθενας κρινει συμφωνα με τις αναγκες του ακομα και πρατει συμφωνα με αυτες.
Αμα ο αλλος/αλλη εχει λεφτα για πεταμα ή οχι νομιζω οτι μπορει να το κρινει μονος/μονη. Εμεις αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να λεμε απλα τα υπερ και τα κατα.

jimarass
27-10-06, 12:49
Σίγουρα αλλά γιατί εγώ αισθάνομαι ότι το λόμπι των αορίστου προβάλει συνέχεια τις αορίστου ? Μάλλον έχω πρόβλημα. Καλό είναι λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη να προσέχουμε και την βαρύτητα των λόγων μας. Το ότι έχουμε δίκιο σε κάτι δεν σημαίνει ότι πρέπει και να το λέμε τόσο συχνα διότι πολλοί χρήστες ίσως επιρεαστούν αρνητικά. ΚΑι υπάρχουν πολλοί που ΔΕΝ μπορούνε να κρίνουν τι τους συμφέρει διότι ΔΕΝ ξέρουν. Τα πακέτα είναι αυτά που έδωσαν την έκρηξη στο ίντερνετ πέρισυ και έβαλαν τον κόσμο στις θεωρητικά ευρωζωνικές συνδέσεις. Λίγο πρσοχή λοιπόν στο πως τονίζουμε τα αρνητικά των πακέτων......

Lifeless
27-10-06, 13:25
Δεν σου είπε κάτι κακό :whistle: Απλά βλέπεις ότι με το πακετό έχεις το πρόβλημα να μην μπορείς να αλλάξεις παροχέα αν δεν είσαι ευχαριστημένος.Αν το internet το θες για μια δουλεία είναι χάσιμο χρημάτων να μην έχεις μέχρι να ξαναβρείς port.Δεν κάνουμε thread για τα συν και πλυν των πακέτων-αορίστων:oops:

manoulamou
27-10-06, 20:13
jimarass λιγο δυσκολο να ειμαι φιλος κοτζαμαν manoulamou,
ασε που υπαρχει και το σηματακι του φυλου, αν δεν το εχεις προσεξει, στο κατω μερος του προφιλ!
Επιπλεον θα περιμενα να με πεις και ΟΤΕτζη γιατι εκθειαζω το conn-x...
Αντιθετα απ ο,τι φαινεται σε ενοχλησε περισσοτερο η λεξη μειονεκτημα, ισως γιατι δεν εχεις τα φραγκα για να παρεις αοριστου,
και ποιος σου ειπε, οτι εμενα μου περισσευουν και τα πεταω στον ΟΤΕ, γιατι εχω καποιου ειδους βιτσιο?
Επελεξα να δινω διπλα ισως και δεκαπλα απο αλλους, γιατι δεν μπορω να τρεχω καθε λιγο και λιγακι να ψαχνω για διαθεσιμες πορτες, ουτε θελω να γινομαι μπαλακι σε περιπτωση προβληματος αναμεσα σε παροχο γραμμης και συνδεσης, ασε που αμα δεν γουσταρω πλεον τον ISP τον αλλαζω εν μια νυκτι!
Κανενας δεν βαζει το μαχαιρι στον λαιμο κανενος, να παρει κατι που δεν τον ικανοποιει. Μας ρωταει και απανταμε με βαση αυτα που ξερουμε. Μετα αναλογα τις απαιτησεις και τα οικονομικα του διαλεγει!!!

nimik
27-10-06, 20:18
Υπαρχει και το Conn-x ...2 σε 1...και τιμες πακετου και η γραμμη δικη σου με 6μηνη δεσμευση μονο..μετα εισαι free to go again..αλλα αυτα ειναι γνωστα..

vasim
28-10-06, 11:17

+1 Για εμάς που είμαστε μέσοι χρήστες DSL δε μπορούμε να πληρώνουμε υπέρογκα ποσά για αορίστου...

manoulamou
28-10-06, 13:55
Τοτε σιγουρα θα ειστε και απο αυτους εδω (σαν μεσοι χρηστες;) ):
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=52446

vasim
28-10-06, 13:59
Τοτε σιγουρα θα ειστε και απο αυτους εδω:

Ειδικά για upload μπορώ προσωπικά να σου επιβεβαιώσω ότι ποσώς με ενδιαφέρει...
Το πολύ πολύ που κάνω είναι να κάνω καμιά http κλήση σε κάποιο pc μου...:whistle:

patrickdrd
28-10-06, 14:56
Κι εγώ έτσι έλεγα φίλε,
αλλά τελικά χρειάζεται για περιπτώσεις όπως π.χ.
1) Να στέλνεις γρήγορα κ εύκολα μεγάλα funny emails
2) Να ανεβάζεις αρχεία σε servers στο net για να κάνεις share με άλλους
3) Για τα ελληνικά torrents από private trackers όπως το "γαλαζομπλέ", οι οποίοι απαιτούν ότι παίρνεις να το δίνεις πίσω.

jimarass
30-10-06, 14:18
Τοτε σιγουρα θα ειστε και απο αυτους εδω (σαν μεσοι χρηστες;) ):
Φίλη μου, εγώ δεν διαφώνησα με το ελέυθερο της συζήτησης, απλά το πρόβλημα μη αλλαγής provider κάθε μήνα δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Παρουσιάζεται το ελέυθερο των αορίστου ως το αντίβαρο των χαμηλότερων χρεώσεων των ορισμένων. Αυτό το ΛΑΘΟΣ είναι που καυτηριάζω. Δηλαδή, για να το πω πιο αναλυτικά, το πλεονέκτημα των φθηνότερων χρεώσεων των ορισμένου χρόνου συμβολαίων είναι ισχυρότερο, κατά μέσο όρο, από το μειονέκτημα της δέσμευσης. Ωστόσω στο forum παρουσιάζεται συχνα από πολλούς ως + - με ίδια βαρύτητα. Ένας νέος χρήστης λοιπόν θα επιρεαστεί αρνητικά και θα οδηγηθεί ίσως σε λάθος συμπέρασμα. Το σωστό είναι να λέμε, κατάτην ταπεινή μου γνώμη:
1) Θες ίντερνετ για βασική/κανονική χρήση ή είσαι φοιτητής? Πάρε συμβόλαιο και αν δεν σου αρέσει του χρόνου (ή σε 6 μήνες) αλλάζεις
2) Είσαι "σοβαρός παίχτης" και σε ενδιαφέρει με παραπάνω κόστος να παίρνεις το 100% τη γραμμής με χαμηλά pings? Πάρε αορίστου με δικιά σου γραμμή ΟΤΕ

pk33
30-10-06, 15:10
Δεν είναι του ΟΤΕ, είναι επιλογή των πάροχων, αν θέλαν θα μπορούσαν να το κάνουν και αυτοί (αλλά μετά τι θα κάναν με τα πακέτα;;; )

Σύμφωνα με τον κανονισμό για τις ΑΡΥΣ που ισχύει τώρα αλλά και το έο προτεινόμενο RBO δεν προβλέπεται μεταφορά ΑΡΥΣ από έναν πάροχο σε άλλον. Δεν είδατε τί έγινε με τις ΑΡΥΣ της sparknet?
ο ΟΤΕ είναι αυτός που δεν θέλει να υπάρχει μεταφορά ΑΡΥΣ από πάροχο σε πάροχο, γιατί αν υπάρχει η δυνατότητα της μεταφοράς τότε δεν έχει νόημα το να πουλάει ο ίδιος ο ΟΤΕ τις ΑΡΥΣ στη λιανική. Θα μπορούσαμε να πέρνουμε πακέτο ορισμένου χρόνου, και με το που λήγει να το μεταφέρουμε στον φτηνότερο ISP που θα βρίσκαμε, οπότε δεν θα είχε σημασία αν η ΑΡΥΣ θα ήταν απευθείας στο ονομά μας (λιανική από ΟΤΕ) ή μέσω του ISP μας.
Προφανώς αυτό δεν συμφέρει κυριως τον ΟΤΕ γιατί έτσι θα εκλείπει το βασικό επιχείρημα του να πάρεις ΑΡΥΣ από ΟΤΕ και μόνο πρόσβαση από ISP, αυτό της ανεξαρτησίας.

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.