PDA

Επιστροφή στο Forum : παρακαλω την γνωμη σας



marioarv
29-06-11, 21:05
Παιδια καλησπερα
Πριν λιγες μερες πηγα σε καταστημα wind και ρωτησα για νεα συνδεση στην περιοχη Αγ.Ιωαννη Καλαμαριας .
Μου ειπαν πως θα εχω καλη γραμμη με συγχρονισμο γυρω στα 10mbs και ετσι εκανα αιτηση για νεα συνδεση.
Ηρθε προχτες ο τεχνικος και ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου.
Αλλα πολυ χαλια....
Συγχρονιζει γυρω στα 5700 στην καλυτερη περιπτωση...

Παραθετω και screenshot :

http://img171.imageshack.us/img171/8281/screenshot20110629at855.png


Πως σχολιαζετε τα στατιστικα???σαν γραμη???

Μπορειτε να μου πειτε αν μπορω να ακυρωσω τωρα το συμβολαιο μου λογω τοσο χαμηλου συγχρονισμου?(υπενθυμιζω πως η γραμμη ενεργοποιηθηκε χτες 28-6-11)
Τουλαχιστον να παω στην cyta και με λιγοτερα λεφτα να εχω την ιδια γραμμη αλλα και δωρεαν χρονο ομιλιας.

Παρακαλω πολυ τις προτασεις σας....

psylos
29-06-11, 23:28
Κατι δεν πηγε σωστα με την εικονα σου... Κανε μια αντιγραφη τα στατιστικα του ρουτερ σου...

marioarv
30-06-11, 09:03
http://img815.imageshack.us/img815/8281/screenshot20110629at855.png


http://imageshack.us/photo/my-images/815/screenshot20110629at855.png/

Geocheats2
30-06-11, 09:34
αμα ισχύουν αυτά που λέει η φώτο (και διαβάζω και εγω σωστά 53 attenuation με 5,7mbps down) ήσυχα και μην το πεις ούτε του παπά (μην σε γρουσουζέψει κανείς) π.χ εγώ με 48 έχω 2,5 mbps

Seitman
30-06-11, 10:36
Πολύ μπερδεμένο.
Που βασίστηκαν και σου έδωσαν πρόβλεψη για την ταχύτητα του συγχρονισμού? Ο χαμηλός συγχρονισμός δεν είναι λόγος διακοπής, γιατί σου λέει ότι "δίνω" μέχρι 24Mbps.
Άσχετο, αλλά η μετάφραση του interface είναι τρισάθλια. Άκου "Επανεκπαίδευση" :rofl:

nyannaco
30-06-11, 12:28
Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Με το attenuation που έχεις, είσαι μια χαρά και δεν πάει παραπάνω. Πιθανότατα το ψηλό attenuation οφείλεται στην απόσταση από το DSLAM, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, και βλακωδώς σου μίλησαν για 10Mbps (με τί στοιχεία άραγε; ).
Είχες πριν άλλη γραμμή / σύνδεση; Αν ναι, πόσο έπιανε και με τι attenuation, αν θυμάσαι;
Μπορείς να ρωτήσεις γείτονες (ανεξαρτήτως παρόχου) πόσο πιάνουν και με τί attenuation; Αν παίζουν στα ίδια επίπεδα, επιβεβαιώνεται ότι φταίει η απόσταση. Αν είσαι σημαντικά χειρότερα, υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή σου.

Geocheats2
30-06-11, 12:43
Συμφωνώ με τους πεοηγούμενους.

NTΡΟΠΗ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΛΕΕΙ



Φιλικά Πάντα μια πλακίτσα
Γιώργος

RASTAVIPER
30-06-11, 12:59
Αν μπορεις να αποδείξεις ότι σου ταζανε τέτοιες ιστορίες, μονο έτσι ίσως διακοψεις.
Αλλιώς θα χρεωθεις το κόστος διακοπής συμβολαιου.

nyannaco
30-06-11, 13:14
NTΡΟΠΗ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΛΕΕΙ



Φιλικά Πάντα μια πλακίτσα
Γιώργος
Συγγνώμη φίλε Γιώεγο, έχω μια δυσχέεεια στην πεοφοεά του εό :p
Απλό τυπογραφικό (ας όψεται ο κερατάς με το QWERTY που δεν μπορούσε να φτιάξει μια μηχανή που να μην κολλάει), το άλλαξα να μην προσβάλλει τη δημόσια αιδώ :oops:

alex24
30-06-11, 14:18
Μηπως να δοκιμαζες με ενα αλλο μοντεμ γιατι το oxygen ειναι οτι να ναι....

marioarv
30-06-11, 20:46
Μηπως να δοκιμαζες με ενα αλλο μοντεμ γιατι το oxygen ειναι οτι να ναι....


με το zte που δινει τωρα η wind συγχρονιζει πιο κατω....γυρω στα 5200.

επισης ο απο πανω μου που εχει forthnet συγχρονιζει στα ιδια περιπου...
αρα δεν μπορω να πω οτι φταιει η wind αλλα η περιοχη ολοκληρη.
Το θεμα ειναι πως η κοπελα στο καταστημα που πηγα για να κανω την αιτηση μου ειχε πει πως θα ειμαι γυρω στα 10mbs
Και η ερωτηση μου ειναι μπορω να ακυρωσω το συμβολαιο χωρις συνεπειες ????

Georgevtr
01-07-11, 01:40
Μήν ελπίζεις σε κάτι καλύτερο αλλά κάνε μια προσπάθεια σύνδεσης σε ADSL2 +.

neon2k8
01-07-11, 03:34
Πράγματι αν παρατηρήσει κανείς στην φωτογραφία με τα στατιστικά το ρούτερ συγχρονίζει σε ADSL2 κι όχι σε ADSL2+!!! Πιθανώς είναι ένα θέμα αυτό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.