PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να σώσω trailer στην disk cache



vshadow
23-03-04, 21:08
Έχω το εξής πρόβλημα. Προσπαθώ να κατεβάσω κάποια trailers από το site της apple http://www.apple.com/trailers και δεν μπορώ να τις σώσω στην disk cache. Έχω ενεργοποιημένη την επιλογή του Quicktime για "Save movies in disk cache" και υπάρχει αρκετός χώρος για να σωθούν τα trailers, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Ψάχνω στα Temporary Internet Files και τα αρχεία που έχω κατεβάσει δεν εμφανίζονται.

Ξέρει κανείς κανένα καλό site για να κατεβάζω trailer κανονικά (save target as...);

Vadur
23-03-04, 23:34
μηπως ειναι σε asf μορφη..?οποτε η μονη λυση ειναι να βρεις ενα προγραμμα που επιτρεπει στο explorer σου να σωζει τα αρχεια αυτα..
ψαξε για το προγραμμα
ASFRecorder

Kotsus
24-03-04, 00:55
My way...

A)Αν ο server που σου παρεχει το stream ειναι http://
α)Βαλε το Flashget
β)Tools-> Options-> Monitor -> προσθεσε .mov .asf .wmv και οτι αλλο σε ενδιαφερει.
γ)Μολις παει να παιξει το stream αντι να το παιζει σε player θα το κανει (αν θες) download το Flashget

Β)Αν ο server που σου παρεχει το stream ειναι mms:// rtsp:// κτλπ
α)Βαλε το Net Transport (Ειναι σχεδον ιδιο με το Flashget)
β) Tools-> Options-> Monitor -> προσθεσε .mov .asf .wmv και οτι αλλο σε ενδιαφερει.
γ)Μολις παει να παιξει το stream αντι να το παιζει σε player θα το κανει (αν θες) download το Net Transport

Υπαρχει βεβαια και η λυση του ASFrecorder οπως προτειναι και ο φιλτατος Vadur, αλλα συνησταται μονο αν ξερεις το source URL και αν το αρχειο ειναι .asf ή .wmv.

Σε αυτα τα 2 progs υπαρχουν πολλα αλλα "κολπα" τα οποια ειναι λιγο δυσκολο να σου εξηγησω και πιστευω οτι θα τα μαθεις χρησημοποιοντας τα.

Ελπιζω να σε καλυψα. :D :D :D

Nick2k2
24-03-04, 01:26
Όχι οχι παιδιά επειδή και εγώ πρόσφατα ήθελα να κατεβάζω κάτι trailers απο το site της apple τα άτομα έχουν κάνει καλή πατέντα.Εγώ πάντα τα streaming videos καταφέρνω και τα κατεβάζω με πατέντες,αρκεί να βρω το λινκ βέβαια.Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό που κάνω είναι με κάποιο τρόπο να βλέπω τον κώδικα της σελίδας και να παίρνω το link και να το κάνω download.Αν δεν είναι το λινκ με το βίντεο,απλά το ανοίγω με notepad και εκεί μέσα περιέχονται συνήθως τα κανονικά λινκ για τα βίντεο,είτε είναι http, είτε mms, είτε rtsp ή οτιδήποτε.Και μετά τα κοπανάς σε download manager(flashget,nettransport etc) και έχεις το βίντεο.
Στην apple όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.Ουσιαστικά υπάρχει ένα λινκ που έχει το trailer και είναι mov αλλά όταν το ανοίγεις παρόλο που έχει κάτι link μέσα κανένα δεν περιέχει το link του βίντεο.Παρεπιπτόντως όλα τα trailer είναι στον server της akamai και έχουν ένα κατεβατό url.Πάντως εδω αυτή η πατέντα δεν δουλεύει.Ουσιαστικά ανοίγει το quicktime embedded μέσα στην σελίδα και εκει έχει ένα λινκ που πρέπει να το πατήσεις για να ξεκινήσει το βίντεο.Αλλά εκείνο το λινκ είναι κρυμμένο και δεν μπορείς να το δεις.
Για την ώρα αυτό που κάνω εγώ είναι να περιμένω να φορτώσει όλο το trailer και ύστερα κάντοντας δεξι κλικ πάνω στο video έχει την επιλογη save as quicktime movie και αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι να κάνει save το trailer στο location που θές μεταφέροντας το απο την cache.Πάντως έτσι σώζεται κανονικά το mov αλλά χρειάζεται αναγκαστικά να το κάνεις έτσι.Άν έχει βρει κανεις καποιο τρόπο να βρίσκει τα link κατευθείαν ας τον πει.

vshadow
24-03-04, 01:58
Τα δοκίμασα όλα και δεν πέτυχε τίποτα. Ειδικά η δικιά σου πρόταση Nick2k2 μου φάνηκε και μένα πολύ λογική, αλλά ενώ μου εμφανίζει το "Save as quicktime movie", μου το έχει γκριζαρισμένο ακόμη και αφού τελειώσει το download. Στην ουσία δεν μου επιτρέπει να σώσω το trailer. Ούτε μου το εμφανίζει στην disk cache.

Αυτό είναι τρελό. Αν το κατεβάζει το trailer, τότε πού το βάζει; Έκανα και ένα search σε όλο τον υπολογιστή και το αρχείο δεν είναι πουθενά. Εμφανίζεται μόνο ένα αρχείο στα Temporary Internet Files που πρέπει να είναι το trailer, αλλά ενώ είναι .mov το εμφανίζει ως αρχείο του Internet Explorer με μέγεθος 1,46 ΚΒ :?: . Κοντεύω να τρελαθώ. Παλιότερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με την apple.

Να σημειώσω ότι αν πάω να δω trailer από οποιοδήποτε άλλο site, δεν μου κάνει τέτοιο πρόβλημα και ότι δοκίμασα και από άλλο υπολογιστή να κατεβάσω από την apple και πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

Kotsus
24-03-04, 02:36
Τα δοκίμασα όλα και δεν πέτυχε τίποτα.

Απο περιεργεια και μονο ΜΟΛΙΣ το δοκιμασα με τον τροπο που προανεφερα (Flashget) και δουλευει!!

Δυστυχως δεν με ενδιαφερουν τα trailer :roll: :roll:

odd
24-03-04, 03:13
Εμφανίζεται μόνο ένα αρχείο στα Temporary Internet Files που πρέπει να είναι το trailer, αλλά ενώ είναι .mov το εμφανίζει ως αρχείο του Internet Explorer με μέγεθος 1,46 ΚΒ .


Γιατί δεν μετονομάζεις αυτό το αρχείο σε .mov? Ίσως να δουλέψει...
Λάθος διάβασα λάθος :shock: :shock:

Nick2k2
24-03-04, 03:54
Τα δοκίμασα όλα και δεν πέτυχε τίποτα. Ειδικά η δικιά σου πρόταση Nick2k2 μου φάνηκε και μένα πολύ λογική, αλλά ενώ μου εμφανίζει το "Save as quicktime movie", μου το έχει γκριζαρισμένο ακόμη και αφού τελειώσει το download. Στην ουσία δεν μου επιτρέπει να σώσω το trailer. Ούτε μου το εμφανίζει στην disk cache.

Αυτό είναι τρελό. Αν το κατεβάζει το trailer, τότε πού το βάζει; Έκανα και ένα search σε όλο τον υπολογιστή και το αρχείο δεν είναι πουθενά. Εμφανίζεται μόνο ένα αρχείο στα Temporary Internet Files που πρέπει να είναι το trailer, αλλά ενώ είναι .mov το εμφανίζει ως αρχείο του Internet Explorer με μέγεθος 1,46 ΚΒ :?: . Κοντεύω να τρελαθώ. Παλιότερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με την apple.

Να σημειώσω ότι αν πάω να δω trailer από οποιοδήποτε άλλο site, δεν μου κάνει τέτοιο πρόβλημα και ότι δοκίμασα και από άλλο υπολογιστή να κατεβάσω από την apple και πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

Vshadow αυτό είναι πολυ παράξενο.Το αρχείο σίγουρα κάπου κατεβαίνει.Αυτό που θα κάνεις είναι την ώρα που κατεβαίνει το trailer να πας στην temp και όχι στα temporary internet files.Πάνε απο το start-run και δώσε %ΤΕΜΡ%.Εκεί μέσα κάνε τα αρχεία arrange by modified και δες ποιο είναι το αρχειο με την πιο προσφατη ημερομηνία,λογικά θα έχει την ώρα του συστήματος αν κατεβαίνει εκείνη την ώρα.Εκείνο το αρχείο αν δεις οτι ανεβαίνει σε μέγεθος τότε είναι το αρχείο του trailer.Δυστυχώς εκείνο το αρχείο δεν μπορείς να το κάνεις τπτ,διότι είναι κλειδωμένο και αν κλείσεις την σελίδα με το trailer θα σβηστεί.Εγώ πάντως να σου πω την επιλογή save to disk cache δεν την έχω επιλεγμένη,ούτε τις επόμενες επιλογές απο το browser plugin.Δοκίμασε και συ έτσι να δεις αν γίνεται.Πάντως μου φαίνεται περίεργο να είναι απενεργοποιημένο το save as quicktime movie.Eπίσης πάνε στα MIME settings και ξετσέκαρε τα όλα απο εκεί και κυρίως το streaming και το video αν και τα mov δεν μπορείς να τα ξετσεκάρεις δυστυχώς.Αν δεν σου ενεργοποιηθούν και τώρα οι επιλογές save as source και save as quicktime movie τότε ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.Υπόψιν οτι πρέπει να τελειώσει πρώτα όλο το κατέβασμα του trailer,να πάει η μπάρα μέχρι το τέλος δηλαδή και ύστερα να κάνεις τα save as γιατι αλλιώς είναι απενεργοποιημένα.

vshadow
24-03-04, 13:48
Μου φαίνεται ότι βρήκα το λάθος. Πολύ απλά, δεν έχω το Quicktime 6.5 Pro, αλλά την απλή ελεύθερη έκδοση του Quicktime 6.5. Στο site της apple αναφέρει στους 10 λόγους για να αγοράσεις την Pro έκδοση, ότι μπορείς να σώσεις τις ταινίες με τον τρόπο που ανέφερε ο Nick2k2.

XTCgr
24-03-04, 15:53
προσπαθώ να σώσω από http://www2.uk.porsche.com/english/gbr/carreragt/modelinformation/experience/weissach/default.htm 2 videakia που έχει εκεί. Στην πρώτη περίπτωση (κάνοντας click στο start) ανοίγει ένα δεύτερο παράθυρο όπυ φορτώνει μια "κονσόλα" περιήγησης μερικών mbytes. Στην δεύτερη περίπτωση(κάνοντας click στο play-director's cut) κάνει streming το video αφού φορτώνει έναν media player.Μήπως μπορεί να δώσει κάποιος λύση?

RRunner
24-03-04, 16:07
Κάποιες πληροφορίες για το QuickTime:

* Τα movie trailer στο site της Apple δεν περιέχουν τα media (video/audio). Είναι τα λεγόμενα reference movies. Κάτι σαν τα shortcuts των Windows, αλλά πιό έξυπνα. Μπορούν να "δείχνουν" σε πολλές εκδόσεις του ίδιου movie, και κάνουν redirect τον player ή το browser plug-in στην κατάλληλη έκδοση βάσει διάφορων κριτηρίων: network connection type, ταχύτητα CPU, απαιτούμενα codecs, προτιμώμενη γλώσσα, και πολλά άλλα. Έτσι, για παράδειγμα, άν είσαι συνδεδεμένος με dial-up, θα πάρεις μιά έκδοση του movie σε χαμηλή ανάλυση, ενώ με ethernet την full version.

* Το save source στο plug-in δεν είναι ενεργοποιημένο είτε γιατί δεν έχει κατέβει ολόκληρο το movie, είτε γιατι το movie είναι αποθηκευμένο με το "no save" flag ON (ψευτο-προστασία), είτε γιατί απαιτείται η Pro έκδοση του QuickTime (δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το τελευταίο).

* Το trailer σίγουρα κατεβαίνει στο δίσκο, πιθανώτατα στο /tmp ή σε κάποιο αντίστοιχο directory των Windows. Μπορεί να μήν έχει extension .mov, οπότε το βρίσκεις απο το μέγεθος του ή το modification date. Αν είναι κλειδωμένο, δοκιμάζεις να κάνεις αντίγραφο π.χ. στο desktop.

* Επίσης σίγουρο είναι οτι μπορείς να κατεβάσεις και να αποθηκεύσεις τα trailers χωρίς να βάλεις το Pro, και ανεξάρτητα απο το save to disk cache setting: βάλε ένα tcp-ip sniffer, κάνε κλίκ στο movie link στον browser, και πρόσεξε στον sniffer το link σε κάποιο site της akamai. Copy το link, stop τον browser, και download με το αγαπημένο σου εργαλείο. Εγώ χρησιμοποιώ το tcpflow για sniffing και το wget για downloading (σε Mac OS X).

Kotsus
24-03-04, 20:16
προσπαθώ να σώσω από http://www2.uk.porsche.com/english/gbr/carreragt/modelinformation/experience/weissach/default.htm 2 videakia που έχει εκεί. Στην πρώτη περίπτωση (κάνοντας click στο start) ανοίγει ένα δεύτερο παράθυρο όπυ φορτώνει μια "κονσόλα" περιήγησης μερικών mbytes. Στην δεύτερη περίπτωση(κάνοντας click στο play-director's cut) κάνει streming το video αφού φορτώνει έναν media player.Μήπως μπορεί να δώσει κάποιος λύση?


Σε μενα τα κανει μονο του το Flashget. Παραθετω τα links για να μην παιδευεσαι...

Media Player (High Speed)http://193.175.6.226/all/carreragt/modelinformation/experience/weissach/directorscut_dsl.wmv

Real Player (High Speed)
http://193.175.6.226/all/carreragt/modelinformation/experience/weissach/directorscut_dsl.rm

Quick Time (High Speed)
http://193.175.6.226/all/carreragt/modelinformation/experience/weissach/directorscut_dsl.mov

XTCgr
24-03-04, 20:23
είχα ορίσει στο flashget να κατεβάζει αρχεία video κτλ αλλά τίποτα. Με τα URL πoυ έδωσες τα πράγματα απλοποιήθηκαν, thnx Kotsus from 7hill! :lol:

kos1967
25-03-04, 00:01
είχα ορίσει στο flashget να κατεβάζει αρχεία video κτλ αλλά τίποτα. Με τα URL πoυ έδωσες τα πράγματα απλοποιήθηκαν, thnx Kotsus from 7hill! :lol:



Ο τρόπος που βρήκα εγώ για να σώζω αρχεία mov είναι ο εξής: Αρχικά κατέβαζα το αρχείο στον υπολογιστή μου αλλά δεν το έκλεινα (έτσι μπορίς να κατεβάσεις όσα αρχεία θέλεις). Με τα αρχεία αυτά ανοιχτά έκανα reset τον υπολογιστή (ΌΧΙ επανεκίννηση ή κλείσιμο) και κατόπιν άφηνα τα win 98 να κάνουν έλεγχο τον υπολογιστή γιατί δεν ήταν κανονικό το κλείσιμο. Όταν συμπλήρωνε το 94-95% του ελέγχου (και πάντα σ΄ αυτό το ποσοστό) έβρισκε κάποια αρχεία τα οποία δεν ήταν σωστά τοποθετημένα και μου έδινε την επιλογή να τα σώσω σαν αρχεία .chk Ε, αυτά τα αρχεία ήταν οι ταινίες του Quicktime που δεν είχα κλεισει πριν το reset.Τα σώζεις σαν αρχεία .chk ,τα μετονομάζεις σε όποιο όνομα θέλεις(έχουν ονομασίες 001,002,003,κτλ)και αλλάζεις την κατάληξη .chk σε .mov και είσαι εντάξει.Τα αρχεία του Realplayer δεν έχω βρει τρόπο να σώζω.Ξέρει κανείς;

odd
25-03-04, 02:15
Ο τρόπος που βρήκα εγώ για να σώζω αρχεία mov είναι ο εξής: Αρχικά κατέβαζα το αρχείο στον υπολογιστή μου αλλά δεν το έκλεινα (έτσι μπορίς να κατεβάσεις όσα αρχεία θέλεις). Με τα αρχεία αυτά ανοιχτά έκανα reset τον υπολογιστή (ΌΧΙ επανεκίννηση ή κλείσιμο) και κατόπιν άφηνα τα win 98 να κάνουν έλεγχο τον υπολογιστή γιατί δεν ήταν κανονικό το κλείσιμο. Όταν συμπλήρωνε το 94-95% του ελέγχου (και πάντα σ΄ αυτό το ποσοστό) έβρισκε κάποια αρχεία τα οποία δεν ήταν σωστά τοποθετημένα και μου έδινε την επιλογή να τα σώσω σαν αρχεία .chk Ε, αυτά τα αρχεία ήταν οι ταινίες του Quicktime που δεν είχα κλεισει πριν το reset.Τα σώζεις σαν αρχεία .chk ,τα μετονομάζεις σε όποιο όνομα θέλεις(έχουν ονομασίες 001,002,003,κτλ)και αλλάζεις την κατάληξη .chk σε .mov και είσαι εντάξει.Τα αρχεία του Realplayer δεν έχω βρει τρόπο να σώζω.Ξέρει κανείς;


ε όχι και reset!! :D :D σίγουρα αν διαβάσεις τα προηγούμενα θα βρεις πιο "ορθόδοξους" τρόπους... :D

XTCgr
25-03-04, 12:47
reboot στο pc για να σώσει video? :D :D :D καλό και αυτό,πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.