PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλη Ταχυτητα



Koursaros1979
02-07-11, 10:56
καλημερα παιδια . Εδω και καιρο αντιμετωπιζω χαμηλη ταχυτητα και ειπα να κοιταξω τι γινετε και βλεπω τα στατιστικα μου και κλειδωνω με 8 ενω η γραμμη ειναι εως 24 κοιταχτε λιγο τα στατσιτικα και πες του τι γινετε η τι μπορουμε να κανουμε ωστε να αυξηθει ευχαριστω .

Actual Data Rate : 864 (Kbps.) 8192 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 12.0 dB
Attenuation 20.5 dB 38.1 dB


Indicator Near End Indicator Far End Indicator

FEC Error 3147 128

CRC Error 7072 78

HEC Error 164066 444

Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 77069593 5892682


το Ρουτερ ειναι ενα νετφαστερ .

pan24
02-07-11, 11:06
θα επρεπε να κλειδωνεις παραπανω.βλεπω οτι η γραμμη σου εχει πολλα errors.παρε τηλεφωνο και ζητα τους να κανουν ενα reset την γραμμη.αν ουτε τοτε ζητα αλλαγη modem και βλεπουμε

Koursaros1979
02-07-11, 11:51
ευχαριστω θα το κανω . τι μοντεμ προτεινεις να αγορασω .

pan24
02-07-11, 13:50
στην hol αν εχεις την voip και οχι την pots τηλεφωνια της δεν μπορεις να βαλεις αλλο modem.ειναι υποχρεωμενοι αυτοι να στο αλλαξουν αν αποδειξεις οτι το προβλημα οφειλεται στο modem.και σαν προβλημα μην πεις την ταχυτητα αλλα τα errors γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου παρεχουν καποια συγκεκριμενη ταχυτητα καθως στο συμβολαιο λεει εως 24.αν αρνηθουν πες οτι θα διακοψεις χωρις να πληρωσεις το προοστιμο εξαιτιας πλημελους παροχης της υπηρεσιας.αν και παλι δεν κανουν τιποτα στειλε με e-mail μια καταγγελια σε συνηγορο του καταναλωτη,εεττ και κοινοποιησε την hol και θα δεις πως θα λυθει το προβλημα αμεσως ως δια μαγειας.

valen_gr
02-07-11, 14:27
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::respekt:

alxandros
02-07-11, 14:34
Η γραμμή σου είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απο τα παραπάνω. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σε βάλουν σε profil με χαμηλότερο SNR για να κερδίσεις λίγη ταχύτητα παραπάνω αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα.

vasileios13
02-07-11, 15:22
στην hol αν εχεις την voip και οχι την pots τηλεφωνια της δεν μπορεις να βαλεις αλλο modem.ειναι υποχρεωμενοι αυτοι να στο αλλαξουν αν αποδειξεις οτι το προβλημα οφειλεται στο modem.και σαν προβλημα μην πεις την ταχυτητα αλλα τα errors γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου παρεχουν καποια συγκεκριμενη ταχυτητα καθως στο συμβολαιο λεει εως 24.αν αρνηθουν πες οτι θα διακοψεις χωρις να πληρωσεις το προοστιμο εξαιτιας πλημελους παροχης της υπηρεσιας.αν και παλι δεν κανουν τιποτα στειλε με e-mail μια καταγγελια σε συνηγορο του καταναλωτη,εεττ και κοινοποιησε την hol και θα δεις πως θα λυθει το προβλημα αμεσως ως δια μαγειας.

Ή πάρε μια καραμπίνα και πήγαινε από τα γραφεία τους............χαχα!!!
(Sorry,δεν κρατήθηκα)....:banjoplay

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η γραμμή σου είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απο τα παραπάνω. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σε βάλουν σε profil με χαμηλότερο SNR για να κερδίσεις λίγη ταχύτητα παραπάνω αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα.

+1...... Αλλά SNR,το πολύ 11 (default)..............γιατί θα έχει προβλήματα αν "παίξει" πιο χαμηλά!

valen_gr
02-07-11, 15:33
βασικά, προφανως για λογους σταθεροτητας, εισαι σε 8αρι προφιλ (το καταλαβαινεις απο τον συγχρονισμο, 8192 ειναι ακριβως 8Mbps) .Ζητα να περάσεις σε ελευθερο 24αρι και οσο παει, αλλα εαν εχεις προβληματα αποσυνδέσεων κλπ, ζητα να ξαναπερασεις στο 8αρι που εισαι τωρα.
Εχεις σχεδον 40db att, οποτε ουτως η αλλως δεν μπορεις να περιμενεις και πολλα.

johnson
02-07-11, 21:23
Όντως είναι σε 8άρι προφίλ αλλά και σε 24άρι να μπει, αν είναι 11db το default target SNR, δε θα δει σοβαρή διαφορά. Πρέπει και να αλλάξει προφίλ αλλά και να πέσει στα 9db το SNR για αρχή. Θα κερδίσει ~2μιση mbps προβλέπω.

aa144
03-07-11, 10:58
Σε τι πρωτόκολλο μετάδοσης είσαι;

Αν η γραμμή είναι ασταθής, μπορεί ένα όριο ταχύτητας (π.χ. 10% - 30% κάτω του μέγιστου) να τη σταθεροποιήσει, τότε ίσως συμφέρει να πας στο πακέτο 6/1 που είναι φθηνότερο.

Εφόσον έχεις NetFaster, δύσκολα θα βρεις κάτι σταθερότερο σε κακές γραμμές, καλύτερα μην το σκαλίζεις καθόλου.

dikal
03-07-11, 16:19
Το πιο σταθερό σε κακές γραμμές (σαν τη δική μου) μεταξύ Fritz, NetFaster1 & NetFaster2, είναι το NetFaster 1, μακράν.

vasileios13
03-07-11, 19:37
Το πιο σταθερό σε κακές γραμμές (σαν τη δική μου) μεταξύ Fritz, NetFaster1 & NetFaster2, είναι το NetFaster 1, μακράν.

Στην δική μου (περιέργως),το NetFasteR WLAN..............:rocker

Koursaros1979
03-07-11, 19:50
ευχαριστω για την βοηθεια σας θα παρω αυριο να τους ρωτησω . Δηλαδη εαν παρω ενα modem router Belkin 300 κατι εμβελιας δεν θα παιζει ; .

aa144
03-07-11, 21:53
Όλα θα παίζουν, δεν μας είπες όμως από την αρχή οτι έχεις λεφτά για πέταμα, αν είναι έτσι δεν την κάνεις και για ΟΤΕ μπας και πάρεις καμιά καλύτερη γραμμή από εκεί;

Koursaros1979
03-07-11, 22:23
σωστα λες aa144 οχι δεν εχω λεφτα για πεταμα σκεφτομουν και αλλαγη απο Hol σε forthnet μαζι με nova προνομιο αλλα καλυτερα να δουμε τι γινετε με την γραμμη μου .

dikal
03-07-11, 23:39
Στην δική μου (περιέργως),το NetFasteR WLAN..............:rocker

Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει - έχω voip kardia mou :p

thomNikolaou
06-07-11, 15:06
Αυτό το καιρό πάντος έχει καλές προσφορές η forthnet μαζί με nova.

@ ADSLgr.com All rights reserved.