PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ EXTRA ΤΗΣ TELLAS...



Salvador
23-03-04, 23:02
εχω κανα 3 \μηνο τελλασ ντιεσελ αλα ποτε δεν μπηκα στον κοπο να ασχοληθω με ολα αυτα που σου δινουν αφου κλεισεις μαζι τους.

Π.χ. web hosting,mail κτλπ..

τι παιζει?

το πακετο ειναι το "απλο" ---384home

Bla1r
25-03-04, 19:08
βασικά το mail όλοι ξέρουμε τι είναι. Το web hosting είναι ότι σου δίνει κάποιο συγκεκριμένο χώρο η Tellas(5 mb για την ακρίβεια) όπου μπορείς να βάλεις το site σου. Βασικά εμένα μέχρι ώρας μου χει χρησιμέψει για να βάζω το avatar μου και το signature αν χρειαστεί. Γενικά λέει να βάζεις εκεί μικρά αρχειάκια. Υπόψην αυτό γίνεται μέσω ftp

xakasou
25-03-04, 20:21
αυτά τα δίνουν πάνω κάτω όλοι.
κατα τη γνωμη μου το καλύτερο είναι τα δωρεαν SMS.

Desperado
26-03-04, 04:23
νομιζω οτι ο χωρος των 5 mb ειναι λιγος παντως για τα σημερινα δεδομενα

lewton
26-03-04, 10:41
αυτά τα δίνουν πάνω κάτω όλοι.
κατα τη γνωμη μου το καλύτερο είναι τα δωρεαν SMS.

Τα δωρεάν SMS ισχύουν προς κάθε δίκτυο κινητής;

or1onas
26-03-04, 11:21
Ναι, ισχύουν για όλα τα δίκτυα.

cyborg
29-03-04, 11:49
Ξέρετε αν δίνεται και dial-up σαν back-up σύνδεση σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με την dsl? Δεν μιλάω για την δωρεάν με την παραπάνω χρονοχρέωση, αλλά για κανονική σε ΕΠΑΚ.
Οι άλλοι providers παρέχουν τέτοια δυνατότητα;

conne
29-03-04, 11:50
κατι ακουσα με την tellas δεν εχεις backup :x

georgeadams
29-03-04, 16:23
Ξέρετε αν δίνεται και dial-up σαν back-up σύνδεση σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με την dsl? Δεν μιλάω για την δωρεάν με την παραπάνω χρονοχρέωση, αλλά για κανονική σε ΕΠΑΚ.
Οι άλλοι providers παρέχουν τέτοια δυνατότητα;

Όχι, η τελλας ΔΕΝ δίνει τέτοια δυνατότητα :(

lewton
29-03-04, 18:15
Ξέρετε αν δίνεται και dial-up σαν back-up σύνδεση σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με την dsl? Δεν μιλάω για την δωρεάν με την παραπάνω χρονοχρέωση, αλλά για κανονική σε ΕΠΑΚ.
Οι άλλοι providers παρέχουν τέτοια δυνατότητα;

Όχι, η τελλας ΔΕΝ δίνει τέτοια δυνατότητα :(

ΗΟL, Forthnet, ACN δίνουν σίγουρα.
Vivodi δε δίνει σίγουρα.

PALADIN
29-03-04, 18:31
ΟΧΙ η ΤΕΛΛΑΣ δεν σου δίνει dialup σαν BACK UP όταν έχει προβλημα το DSL
ή όταν είσαι διακοπές καί θέλεις να μπείς στο Ιντενετ με το Laptop.

Η ΤΕΛΛΑΣ όμως σου δίνει "το FREE INTERNET" το οποίο σου χρεώνει με (2.4 + ΦΠΑ) ευρωλεπτά/60 δευτερόλεπτα, τρομακτική ευκαιρία, τρέξτε μη χάσετε.

Salvador
29-03-04, 19:11
για πέστε αυτο με τα κουτρα sms..γίνεται απο σελίδα της tellas?με ποιον τρόπο?

whiteman7
29-03-04, 20:11
ρε dsl_ole μήπως είσαι λίγο εμπαθής με την tellas? :mrgreen:

PALADIN
29-03-04, 20:40
εγώ φίλε μου περιγράφω την αλήθεια.

είναι εμπάθεια να λές την αλήθεια;
Αν διακρίνεις κάποια ανακρίβεια στα λεγόμενα μου μπορείς να μου την επισημάνεις.
Αλλά δυστυχώς η αλήθεια πονάει.

xakasou
30-03-04, 22:58
εγώ φίλε μου περιγράφω την αλήθεια.

είναι εμπάθεια να λές την αλήθεια;
Αν διακρίνεις κάποια ανακρίβεια στα λεγόμενα μου μπορείς να μου την επισημάνεις.
Αλλά δυστυχώς η αλήθεια πονάει.

όχι, αλλά είναι εμπάθεια να τριγυρνάς σε όλα τα θέματα σχετικά με την τελλας και να γράφεις συνεχεια αρνητικά πράγματα με την παραμικρή ευκαιρία.
είναι προφανές σε οποιονδήποτε διαβάζει το φόρουμ. το οτι δε σου το λέμε δε σημαινει οτι δε καταλαβαινουμε κιόλας!

επίσης η αλήθεια δεν ειναι εμπάθεια ασφαλώς, αλλά καλό είναι να λέγεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ διοτι μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το ψέμα.

αν εκανες το ίδιο με όλες τις εταιρίες θα ήσουν αντικειμενικός και αληθινός. Αλλά εσύ το κάνεις μόνο με την τελλάς, γεγονός που σε καθιστά μή αντικειμενικό, μονόπλευρο και τελικά εμπαθή.

Δυστυχώς η αλήθεια πονάει, όπως λες κι εσύ!

ΥΓ.αντέγραψες και την υπογραφή μου με τις τιμές, αλλά χαλάλι γιατί βαρέθηκα να την αλλάζω κάθε τόσο...

Bla1r
31-03-04, 00:53
Προς Dsl ole: μην ξεχνάς ότι ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία και τα διάφορα τρικ των εταιρειών για να βγάλουν λεφτά και να πουλήσουν και μούρη τα ξέρουμε. Έτσι είναι. Δηλαδή τι; μόνο η τελλάς κάνει τέτοιες παγαποντιές(γιατί περι παγαποντιάς πρόκειται το 'free' internet); Μακάρι να ταν έτσι. Ζούμε στην εποχή του 090(το οποίο τώρα έχει γίνει 90), των sms polls που κοστίζουν 1 ευρώ το μήνυμα και των σίριαλ του Παπακαλιάτη(άσχετο :) ). Οι εταιρείες δεν εκτελούν φιλανθρωπικό έργο...λεφτά θέλουν να βγάλουν, με οποιοδήποτε τρόπο. Απλώς το free internet της τελλάς είναι κραγμένη αισχροκέρδια.

Και τέλος πάντων είναι όντως ενοχλητικό να βλέπεις posts ατόμων που είναι φανερά υπέρ κάποιου συγκεκριμένου isp χωρίς προφανή λόγο.(έκτος και αν τα παίρνουν από κει :P )

whiteman7
31-03-04, 16:34
γιατί δεν ήταν κραγμένη αισχροκέρδεια όταν επί μήνες η forthnet και άλλες εταιρίες του χώρου "βανδάλιζαν" με τις τιμές adsl που παρείχαν όταν η tellas είχε το χαμηλώτερο πάγιο? :?
και γιατί κανείς δε μιλάει τώρα που η forthnet σέρνεται ανελέητα? :?

την άποψη μου και μόνο λέω... :|

XTCgr
31-03-04, 18:23
θυμάμαι όταν η tellas σερνόταν στην νότια ελλάδα πριν απο 3μηνο πολλοί εδω μέσα βάζαν deadlines..."αν μέχρι τότε δεν έχουν φτιάξει τα πράγματα την κάνω για fortnet και ας είναι και πιο ακριβή" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

LogZilla
04-04-04, 11:58
'Ολοι το κέρδος θέλουνε παιδία. :wink:

konspir2
05-04-04, 08:34
ΟΧΙ η ΤΕΛΛΑΣ δεν σου δίνει dialup σαν BACK UP όταν έχει προβλημα το DSL
ή όταν είσαι διακοπές καί θέλεις να μπείς στο Ιντενετ με το Laptop.

:?:

Και αυτό που γράφει στο site της Tellas ρε παιδιά τί είναι;;


Ταυτόχρονη χρήση όλων των υπηρεσιών τηλεφωνίας (PSTN ή ISDN)

Μη μου λέτε τέτοια και έλεγα να πάω Tellas...

PALADIN
05-04-04, 09:24
konspir2,

ναί σωστά. Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις το λεπτό;
Θα το πληρώνεις σαν κανονικό τηλεφώνημα. Είναι το FREE INTERNET.
Δηλαδή 2.4 ευρωλεπτά/60" + ΦΠΑ.

Δεν είναι ΕΠΑΚ η χρέωση.

Κατάλαβες τώρα τι λέμε;

xakasou
06-04-04, 19:36
konspir2,

ναί σωστά. Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις το λεπτό;
Θα το πληρώνεις σαν κανονικό τηλεφώνημα. Είναι το FREE INTERNET.
Δηλαδή 2.4 ευρωλεπτά/60" + ΦΠΑ.

Δεν είναι ΕΠΑΚ η χρέωση.

Κατάλαβες τώρα τι λέμε;

αυτό είναι ανακριβές. από 31/12/2004 ο ΟΤΕ εχει διαφοροποιήσει τα τιμολόγια και οι χρεώσεις ειναι 2.6 τις ώρες αιχμής, 2.5 τις ώρες μή αιχμής και τα σάββατα και 2.4 τις κυριακές.
επίσης η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο μετα τα πρώτα 2 λεπτά (στο ΕΠΑΚ η χρέωση είναι ανά 266 δευτερόλεπτα τις ώρες αιχμής και ανά 532 τις ώρες μή αιχμής).

όλα χωρίς ΦΠΑ.

Salvador
06-04-04, 23:27
παντως εμενα που ρωτησα για τα κουτρα εσεμέσε δεν μου απαντήσατε ακόμα :shock:

xakasou
09-04-04, 23:54
παντως εμενα που ρωτησα για τα κουτρα εσεμέσε δεν μου απαντήσατε ακόμα :shock:
έχεις δίκιο !!!
λοιπόν απλά πας στο isp.tellas.gr (χωρίς www) πατάς εκεί που λέει Web2SMS κι αφου δωσεις ονομα και κωδικό, μπορεις να στειλεις SMS. έχει όριο 5 την ημέρα νομίζω....

PALADIN
10-04-04, 10:43
konspir2,

ναί σωστά. Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις το λεπτό;
Θα το πληρώνεις σαν κανονικό τηλεφώνημα. Είναι το FREE INTERNET.
Δηλαδή 2.4 ευρωλεπτά/60" + ΦΠΑ.

Δεν είναι ΕΠΑΚ η χρέωση.

Κατάλαβες τώρα τι λέμε;

αυτό είναι ανακριβές. από 31/12/2004 ο ΟΤΕ εχει διαφοροποιήσει τα τιμολόγια και οι χρεώσεις ειναι 2.6 τις ώρες αιχμής, 2.5 τις ώρες μή αιχμής και τα σάββατα και 2.4 τις κυριακές.
επίσης η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο μετα τα πρώτα 2 λεπτά (στο ΕΠΑΚ η χρέωση είναι ανά 266 δευτερόλεπτα τις ώρες αιχμής και ανά 532 τις ώρες μή αιχμής).

όλα χωρίς ΦΠΑ.

Ετσι όπως το περιγράφεις είναι ακόμα πιό ακριβό καί κατα συνέπεια δυσμενέστερο για την Τελλάς.

xakasou
12-04-04, 16:30
konspir2,

ναί σωστά. Ξέρεις πόσο θα πληρώνεις το λεπτό;
Θα το πληρώνεις σαν κανονικό τηλεφώνημα. Είναι το FREE INTERNET.
Δηλαδή 2.4 ευρωλεπτά/60" + ΦΠΑ.

Δεν είναι ΕΠΑΚ η χρέωση.

Κατάλαβες τώρα τι λέμε;

αυτό είναι ανακριβές. από 31/12/2004 ο ΟΤΕ εχει διαφοροποιήσει τα τιμολόγια και οι χρεώσεις ειναι 2.6 τις ώρες αιχμής, 2.5 τις ώρες μή αιχμής και τα σάββατα και 2.4 τις κυριακές.
επίσης η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο μετα τα πρώτα 2 λεπτά (στο ΕΠΑΚ η χρέωση είναι ανά 266 δευτερόλεπτα τις ώρες αιχμής και ανά 532 τις ώρες μή αιχμής).

όλα χωρίς ΦΠΑ.

Ετσι όπως το περιγράφεις είναι ακόμα πιό ακριβό καί κατα συνέπεια δυσμενέστερο για την Τελλάς.

απλά έγραψα το σωστό γιατί η πληροφορία που έδωσες στον konspir2 ήταν λανθασμένη. αν αυτό είναι δυσμενες ή όχι για την τελλας, αδιαφορώ. είμαι ευχαριστημενος απο την τελλας (ADSL), αλλα αυτο δε με εμποδιζει να δινω ακριβεις πληροφοριες ειτε υπερ ειτε κατα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.