PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα γραμμής εναλλακτικού σε υπάρχουσα γραμμή ΟΤΕ



treli@ris
02-07-11, 21:00
Καλησπερα.

Στο ισογειο της πολυκατοικιας μου υπαρχει γραμμη εναλλακτικου με internet απο προηγουμενη φορητοτητα ΟΤΕ με ιδιο νουμερο, PSTN απλη.

Στον 3ο οροφο υπαρχει απλη PSTN του ΟΤΕ χωρις καθολου internet ή καποιο πακετο με δικο της νουμερο.

Μπορω με καποιο τροπο να κρατηθουνε οπωσδηποτε και τα 2 νουμερα και να μπουνε οι 2 αριθμοι σε ενιαια συνδεση; Το internet το χρειαζομαι μονο στο ισογειο, τωρα μεταφερεται με repeater στον 3ο.

Ευχαριστω.

DSLaManiaC
02-07-11, 21:07
Σε ISDN με MSN.

treli@ris
02-07-11, 21:49
Με αυτον τον τροπο οταν σε καλουνε θα χτυπαει ξεχωριστα το καθε τηλεφωνο στο χωρο του;

DSLaManiaC
02-07-11, 21:52
Με αυτον τον τροπο οταν σε καλουνε θα χτυπαει ξεχωριστα το καθε τηλεφωνο στο χωρο του;

Ναι φυσικά, όπως μια κλασσική ISDN. 2 διαφορετικές γραμμές φωνής.

treli@ris
02-07-11, 21:56
Απο τη μερια μου πρεπει να προμηθευτω συγκεκριμενο εξοπλισμο για τηλεφωνια; Το netmod μπορει να μπει σε οποιοδηποτε οροφο ή πρεπει να ειναι στο ισογειο που θα μπει το internet;

DSLaManiaC
02-07-11, 21:59
Απο τη μερια μου πρεπει να προμηθευτω συγκεκριμενο εξοπλισμο για τηλεφωνια; Το netmod μπορει να μπει σε οποιοδηποτε οροφο ή πρεπει να ειναι στο ισογειο που θα μπει το internet;

Το NetMod θα μπει στο χώρο που θα υπάρχει η γραμμή τηλεφώνου.

Πάνω στις 2 αναλογικές θύρες του NetMod θα υπάρχουν και τα 2 τηλεφωνικά νούμερα. Ένα σε κάθε θύρα.

Απο κει και μετά τα στέλνεις όπου/όπως θες.

treli@ris
02-07-11, 22:04
ααα οκ. Οποτε πρεπει να τραβηχτει καλωδιο τηλεφωνου στο 2ο χωρο. Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος εκτος απο τον προφανη; :hmm:

DSLaManiaC
02-07-11, 22:09
ααα οκ. Οποτε πρεπει να τραβηχτει καλωδιο τηλεφωνου στο 2ο χωρο. Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος εκτος απο τον προφανη; :hmm:

Αν είναι σχετικά νέα οικοδομή και είσαι τυχερός θα έχει ethernet για τηλεφωνική καλωδίωση.

Αν λοιπόν έχει Ethernet, θα πας στη κεντρική πρίζα του ισογείου, κι από κει πάρε ένα ζεύγος απ τα 3 ελεύθερα που έρχονται στο σπίτι (το ένα θα είναι ήδη σε χρήση για τη γραμμή τηλεφώνου) συνέδεσε το με τη 2η αναλογική πόρτα του NetMod και απ τον κατανεμητή συνέδεσε την άλλη άκρη του ζεύγους που κούμπωσες στη 2η πόρτα στο άκρο του 2ου ορόφου.
Έτσι θα στείλεις "εσωτερικά" τηλέφωνο στο 2ο.

Αν έρχεται απλώς ένα ζεύγος τότε ναι.. Θα χρειαστεί να τραβήξεις καλώδιο.

treli@ris
02-07-11, 22:28
Ευχαριστω, μονο το απλωμα καλωδιου ειναι λυση τελικα, no ethernet :)

agrelaphon
03-07-11, 09:43
utp εννοει. Τουλάχιστον 2η γραμμή πρέπει να υπάρχει :hmm:

DSLaManiaC
03-07-11, 11:06
Δεν υπάρχει στα παλιά κτηρια.

Ανεβαίνει ένα κοκκινό/μπλε ζεύγος κι αυτό είναι όλο. ;)

Nikiforos
03-07-11, 15:47
Επειδή έχω και εγώ ISDN με 2 νούμερα, πρέπει να κάνεις διαφορες ρυθμισεις, από default βαρανε και τα 2 νουμερα και στις 2 θυρες. Μπορείς να τις κανεις ειτε βαζοντας εναν υπολογιστη στο netmod με σειριακο ή usb καλωδιο και το προγραμμα netmod configuration manager, είτε από αναλογικό τηλέφωνο συνδεδεμένο επάνω σε κάθε θυρα.
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/netmod_gr.htm
στο manual λέει τα πάντα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.