PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ασυρματο!



lebron15
03-07-11, 08:38
Εχω δυαρα συνδεση και εβαλα το router huawei,εχω pstn συνδεση. Εβαλα το ethernet και μια χαρα δουλευει ο σταθερος μου,το netbook ομως καμια φορα πιανει και αυτο αν το εχω κολλητα διπλα στο router αλλιως δεν παιζει με τιποτα,ουτε και με δυο μετρα αποσταση,το νετμπουκ σιγουρα δεν εχει προβλημα γιατι πιο πριν επιανε τελειο σημα με ενα thomson με συνδεση της forthnet,τι λετε να φταιει για αυτο; Υπαρχει τροπος να δυναμωσω καπως το σημα ή να κανω καποια αλλη ρυθμιση; Φταιει το συγκεκριμενο ρουτερ ή η συνδεση μου;

Seitman
03-07-11, 10:38
Θα μπορούσες:

Nα βάλεις ξανά το Thomson.
Να δοκιμάσεις να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής του ασύρματου με ένα εκ των 1,4,9,13.

maik
03-07-11, 14:05
Παιζει να ειναι απο μια παρτιδα που ειχαν προβλημα τα ασυρματα. Δοκιμασε αυτα που λεει ο seitman και αν δεν διορθωθει δηλωσε το βλαβη.

Το ssid του ρουτερ το βλεπεις οταν κανεις αναζητηση ασυρματων δικτυων;

lebron15
03-07-11, 14:45
Θα μπορούσες:

Nα βάλεις ξανά το Thomson.
Να δοκιμάσεις να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής του ασύρματο με ένα εκ των 1,4,9,13.


Το thomson ηταν σε σπιτι στο οποιο φιλοξενουμουν,πως αλλαζω καναλια εκπομπης; ΕΙμαι λιγο ασχετος και δεν ξερω που βρισκονται αυτα,ειμαι χρηστης ubuntu αλλα αν δεν ξερεις για ubuntu πες μου για windows για να δοκιμασω!




Παιζει να ειναι απο μια παρτιδα που ειχαν προβλημα τα ασυρματα. Δοκιμασε αυτα που λεει ο seitman και αν δεν διορθωθει δηλωσε το βλαβη.

Το ssid του ρουτερ το βλεπεις οταν κανεις αναζητηση ασυρματων δικτυων;

Το router αυτο το χω απο τον Οκτωβριο,δεν παιζει να μπορω να το επιστρεψω,αυτο με το ssid ειναι αυτο με τα καναλια εκπομπης; Αν ναι,την ιδια ερωτηση κανω και σε σενα!

maik
03-07-11, 14:54
Το ssid ειναι το "ονομα" του ρουτερ. Αν κανεις αναζητηση ασυρματων δικτυων με το netbook θα βρεις πολλα δικτυα που τυχον υπαρχουν στην γειτονια σου. Το huaway εχει κατι του στυλ ΟΤΕΧΥΖ5432. Το γραφει στην ετικετα στην πισω πλευρα του. Οπως και το wpa key.
Το καναλι εκπομπης ειναι αλλο πραγμα. Πρεπει να μπεις στην σελιδα του ρουτερ, με καλωδιο, και να το αλαξεις. Η σελιδα του ρουτερ εινα 192.168.1.1
Εκει πας στο weirless και κκανεις οτι ρυθμισεις θελεις.

Seitman
03-07-11, 15:33
Αλλάζει και ασύρματα, Μιχάλη :oneup:

maik
03-07-11, 15:35
Αλλάζει και ασύρματα, Μιχάλη :oneup:

Ναι αλλα πρεπει πρωτα να συνδεθεις:p

Seitman
03-07-11, 15:39
Ε ναι, βασική προϋπόθεση :lol:

redbull790
03-07-11, 16:18
Το router αυτο το χω απο τον Οκτωβριο,δεν παιζει να μπορω να το επιστρεψω,αυτο με το ssid ειναι αυτο με τα καναλια εκπομπης; Αν ναι,την ιδια ερωτηση κανω και σε σενα!

λογικα παιζει να 'χει προβλημα το ασυρματο..το ιδιο ειχα παθει κ εγω κ τελικα το αλλαξα!η μονη λυση ειναι να παιξεις με τα καναλια 1,6,9,11,13...ή προσπαθησε να βαλεις το ρουτερ σε μια θεση που να 'ναι λιγο ψηλα κ να μην εχει αντικειμενα μεταλλικα γυρω του...

_FLIP_
03-07-11, 18:35
192.168.1.1 (http://www.adslgr.com/forum/192.168.1.1)

Username, Password

Wireless -> Wireless Lan -> Wireless Setting -> Channel ID

και απο κει δοκιμασε αλλες συχνοτητες.

lebron15
03-07-11, 21:23
Σας υπερευχαριστω ολους,λογω χρονου δεν προλαβαινω να το τεσταρω πολυ παντως οσο το δοκιμασα ηταν σχετικα ικανοποιητικο το αποτελεσμα,οταν επιστρεψω θα το δοκιμασω και αν εχω προβλημα θα ξαναρωτησω!

pupis
03-07-11, 22:51
Αν δεν παίξει πάρε το 1242, ανέφερε όλα όσα έκανες παραπάνω και ζήτα αλλαγή, και μάλιστα αν γίνεται ζήτα κάποιο άλλο μοντέλο διότι στο συγκεκριμένο κάποιες επιλογές όπως το DDNS δεν λειτουργούν καν.
Το ρουτεράκι μπορεί να έχει βραχυκύκλωμα ή καθόλου επαφή στο σημείο σύνδεσης του radio module με την κεραία του (εσωτερική τύπου πανελ)

lebron15
03-07-11, 23:15
Να μου το αλλαξουν λιγο δυσκολο διοτι το χω παρα πολυ καιρο,οταν παω σπιτι θα το κοιταξω καλυτερα και σας πω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.