PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση Wind



Σελίδες : [1] 2

funnyboy
03-07-11, 10:39
Καλημερα σε ολους!
Εχω κανει αιτηση για νεα συνδεση Double Play M στην περιοχη Κερατσινιου (dslam Αγ. Γεωργιου) στις 14/6.
Η κατασκευη του βροχου υλοποιηθηκε στις 23/6 (επιβεβαιωμενο και απο το 13800 και απο το καταστημα στο οποιο εγινε η αιτηση), και μεσα στις επομενες 3 εργασιμες θα επρεπε να ερθει τεχνικος για μικτονομιση.
Εξοπλισμο εχω παραλαβει κανονικα απο το καταστημα απο 27/6.
Αυτο που δεν μπορω να χωνεψω ειναι πως γινεται να κατασκευαζεται βροχος μεσα σε 9 μερες και να εχουν περασει 10 μερες + και ακομα να με παρουν κ να κλεισουμε ενα ραντεβου κ να ερθει ενας τεχνικος για να ενεργοποιησει την γραμμη μου - μια διαδικασια λιγων λεπτων ????:hmm::hmm:

thenetpoet
04-07-11, 08:24
γιατι δεν συνδεεις τον εξοπλισμό σου στη γραμμή να τελειώνεις? κανονικα θα λειτουργήσει εφ' όσον έχεις πάρει επιβεβαίωση οτι ενεργοποιήθηκες.

funnyboy
04-07-11, 17:22
γιατι δεν συνδεεις τον εξοπλισμό σου στη γραμμή να τελειώνεις? κανονικα θα λειτουργήσει εφ' όσον έχεις πάρει επιβεβαίωση οτι ενεργοποιήθηκες.

Πως θα γίνει αυτό; δεν πρέπει να έρθει τεχνικός; η επιβεβαίωση που έχω πάρει είναι για την κατασκευή του βρόχου και όχι για την ενεργοποίηση..

psylos
04-07-11, 23:58
Δοκιμασε μια μπας και...

alex24
05-07-11, 00:04
Πως θα γίνει αυτό; δεν πρέπει να έρθει τεχνικός; η επιβεβαίωση που έχω πάρει είναι για την κατασκευή του βρόχου και όχι για την ενεργοποίηση..

Εαν ειναι νεο νουμερο ή μεταφορα τοτε πρεπει να ερθει τεχνικος εαν ειναι φορητοτητα τοτε δεν ειναι αναγκη....

funnyboy
05-07-11, 00:57
Είναι νέο νούμερο...

funnyboy
07-07-11, 13:37
Ξερει κανεις τι χρονικο περιθωριο δινεται στους τεχνικους για ερθουν σπιτι για να ενεργοποιηθει μια γραμμη μετα την κατασκευη του βροχου? Ρωταω γιατι σε εμενα ενω ελεγαν απο το 13800 στην αρχη 3 εργασιμες - τωρα που εχουν περασει 2 βδομαδες γεματες μου τα γυρνανε.
Εχω αποφασισει να περιμενω μεχρι κ αυριο το μεσημερι κ αν δεν γινει κατι να παω στο καταστημα που εκανα την αιτηση κ να ζητησω να διακοπη η ενεργοποιηση κ να κανω αλλου αιτηση.....
Δεν υπαρχει καποια δεσμευση απο την στιγμη που δεν εχω υπογραψει τα χαρτια της ενεργοποιησης, σωστα????
Η Τρελλας αλλαξε ονομα μου φαινεται.....κ γω ο μπιπ που νομιζα οτι εφτιαξε η τεχνικη υποστηριξη της!!!

vdanasto
07-07-11, 19:26
Πώς δεν έχεις υπογράψει χαρτιά ενεργοποίησης; Αφού έχεις κάνει αίτηση, δεν υπάρχει κάτι άλλο να υπογράψεις.

funnyboy
07-07-11, 21:27
Πώς δεν έχεις υπογράψει χαρτιά ενεργοποίησης; Αφού έχεις κάνει αίτηση, δεν υπάρχει κάτι άλλο να υπογράψεις.

Είσαι σίγουρος; Σε ρωτάω γιατί θυμάμαι στην ον που είχα στο παλιό μου σπίτι είχα υπογράψει όταν ήρθε ο τεχνικός σπίτι για μικτονομιση.θα περάσω αύριο από κατάστημα να ρωτήσω.
Για τα λοιπά δεν γνωρίζει κανείς τπτ;

dekaneas71
09-07-11, 09:43
θέλει τεχνικο

dimsi
10-07-11, 23:33
Είσαι σίγουρος; Σε ρωτάω γιατί θυμάμαι στην ον που είχα στο παλιό μου σπίτι είχα υπογράψει όταν ήρθε ο τεχνικός σπίτι για μικτονομιση.θα περάσω αύριο από κατάστημα να ρωτήσω.
Για τα λοιπά δεν γνωρίζει κανείς τπτ;

Εαν εχεις φορυτοτητα αριθμου δεν χρειαζεται να ερθη τεχνικος.Κατα την υπογραφη του συμβολαιου εχεις υπογραψη και δεν χρειαζεται παλι.
Επαναλαμβανω μονο σε νεα γραμμη θα ερθη τεχνικος.:oneup:

djuan1988
11-07-11, 00:23
Επαναλαμβανω μονο σε νεα γραμμη θα ερθη τεχνικος.:oneup:

Εάν υπήρχε παλαιότερα γραμμή στο σπίτι, η οποία είχε διακοπεί, χρειάζεται και πάλι ηλεκτρολόγος για την καινούργια ενεργοποίηση;

dimsi
11-07-11, 18:20
Εάν υπήρχε παλαιότερα γραμμή στο σπίτι, η οποία είχε διακοπεί, χρειάζεται και πάλι ηλεκτρολόγος για την καινούργια ενεργοποίηση;

Οπως το λες καταλαβαινω οτι θα κανης νεα συνδεση.Εσυ δεν χρειαζεται να φερης τιποτα.Θα στειλουν τεχνικο να σου κανει τη συνδεση.:oneup:

aragorncb600
14-07-11, 12:27
τυχερος εισαι φιλε.9ημερες για κατασκευη βρογχου?ακουστε το δικο μου θεμα.ελπιζω να μην χαλαω το ποστ του φιλου,μιας ειναι ιδιο θεμα.ειχα κανει αιτηση μεσω νετ μια προσφορα που ειχε η γουιντ.
Μεσα σε 3 ημερες ηρθαν τα συμβολαια να τα υπογραψω,λεω μπραβο,γρηγορα πραγματα.μετα απο μια μερα μου στηλανε μυνημα η αιτηση σας προχωραει προς υλοποιηση.περναει μια εβδομαδα περναει δυο τιποτα ουτε εξοπλισμος ουτε νεα.λεω δεν περνω τηλ να μαθω?
Περνω μου λεει μια ο οτε σας το απεριψε διοτι δεν ηταν σωστο το τηλεφωνικο κεντρο κατι τετοιο,εγω μετακομιςα καισαιριανη,αλλα εκει που ειμαι το ςυγκεκριμενο τομεα εχει τηλεφωνα βυρωνα.η γουιντ οταν κανεις αιτηση σου για καινουργια γραμμη σου δινει ενα νουμερο,συμφωνα μετα στοιχεια εδωςε νουμερο καισαριανης,ελα ντε εκει εχει νουμερο βυρωνα.
Εγινε ενα μπλεξιμο να μου λεει η γουιντ για να προχωρησει το θεμα πρεπει να βρεις νουμερο οτε,να χτυπαω πορτες απο την πολυκατοικια+να ρωταω τωρα.τεσπα βρηκα,μετα απο ενα μηνα εχθες ηρθε ο οτε εβαλε την γραμμη στην πολυκατοικια.τωρα περιμενω το τεχνικο της γουιντ να ερθει να το ςυνδεσει στο διαμερισμα.εξοπλισμο νετ ακομα να παρω.οποτε φιλε τυχερος ειςαι εσυ,σε συγκριση με εμενα.

funnyboy
14-07-11, 15:02
τυχερος εισαι φιλε.9ημερες για κατασκευη βρογχου?ακουστε το δικο μου θεμα.ελπιζω να μην χαλαω το ποστ του φιλου,μιας ειναι ιδιο θεμα.ειχα κανει αιτηση μεσω νετ μια προσφορα που ειχε η γουιντ.
Μεσα σε 3 ημερες ηρθαν τα συμβολαια να τα υπογραψω,λεω μπραβο,γρηγορα πραγματα.μετα απο μια μερα μου στηλανε μυνημα η αιτηση σας προχωραει προς υλοποιηση.περναει μια εβδομαδα περναει δυο τιποτα ουτε εξοπλισμος ουτε νεα.λεω δεν περνω τηλ να μαθω?
Περνω μου λεει μια ο οτε σας το απεριψε διοτι δεν ηταν σωστο το τηλεφωνικο κεντρο κατι τετοιο,εγω μετακομιςα καισαιριανη,αλλα εκει που ειμαι το ςυγκεκριμενο τομεα εχει τηλεφωνα βυρωνα.η γουιντ οταν κανεις αιτηση σου για καινουργια γραμμη σου δινει ενα νουμερο,συμφωνα μετα στοιχεια εδωςε νουμερο καισαριανης,ελα ντε εκει εχει νουμερο βυρωνα.
Εγινε ενα μπλεξιμο να μου λεει η γουιντ για να προχωρησει το θεμα πρεπει να βρεις νουμερο οτε,να χτυπαω πορτες απο την πολυκατοικια+να ρωταω τωρα.τεσπα βρηκα,μετα απο ενα μηνα εχθες ηρθε ο οτε εβαλε την γραμμη στην πολυκατοικια.τωρα περιμενω το τεχνικο της γουιντ να ερθει να το ςυνδεσει στο διαμερισμα.εξοπλισμο νετ ακομα να παρω.οποτε φιλε τυχερος ειςαι εσυ,σε συγκριση με εμενα.

Αστα να πανε :(
Το θεμα δεν ειναι οτι καναε 9 μερες για το βροχο, αλλα οτι εχουν περασει 3 βδομαδες απο τοτε κ ακομα δεν μου εχουν κλεισει ραντεβου για μικτονομιση..:mad::mad::mad:

aragorncb600
18-07-11, 10:32
εχω φρικαρει ελεος δηλαδη.
Μια γραμμη θελω να βαλω+μου εχουν βγαλει την ψυχη.ηρθε ο οτε την πεμπτη εκανε την συνδεση απο το καφαο μεχρι την πολυκατοικια,μου λεει ο τεχνικος ολα καλα,τωρα θα ερθει ο τεχνικος απο την εταιρια σας να το συνδεσει απο την πολυκατοικια στο διαμερισμα.
Περνω σημερα την γουιντ+μου λεει το εξης κουφο οτι εχουν ενημερωση απο το οτε+ο τεχνικος δεν βρηκε το κουτι της πολυκατοικιας+δεν εκανε ποτε την συνδεση.
Της λεω μα ημουν μπροστα+μου ειπε ολλα οκ.τι γινετε βρε παιδια ποιος απο τους δυο με κοροιδευει?ενταξει εχω αγανακτησει.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

απο κινητο μπαινω σορυ αμα κανω λαθη

saponas
18-07-11, 16:47
εχω φρικαρει ελεος δηλαδη.
Μια γραμμη θελω να βαλω+μου εχουν βγαλει την ψυχη

Σε wind πήγες.. μη περιμένεις πολλά. Και εμένα μου βγάλαν την πίστη παρόλο που ήταν απλή φορητότητα.
Πιθανότατα αυτό που σου είπαν να ήταν καμιά προηγούμενη ενημέρωση από τον ΟΤΕ και απλά να μη τους έχουν στείλει την καινούρια. Θα έλεγα να περιμένεις 1-2 μέρες για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι αυτό που λέω, πριν σε στείλουν στο τρελάδικο από τα τηλεφωνήματα που θα κάνεις.

Να εύχεσαι να μην έχεις κανένα "βραχυκύκλωμα" στη γραμμή και χρειαστεί να ξαναέρθει ο ΟΤΕ. Θα πάρει σίγουρα κανένα - ενάμιση μήνα ακόμα αν χρειαστεί.
Κουράγιο! :)

Koala_
18-07-11, 17:00
Αυτό τί σου βγάζει; http://fixedstatus.wind.com.gr

aragorncb600
18-07-11, 19:57
Αυτό τί σου βγάζει; http://fixedstatus.wind.com.gr

οτι η αιτηση μου ειναι προς υλοποιηση,οτι να ειναι.
στο τεχνικο δεν υπαρχουν εγγραφες.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε wind πήγες.. μη περιμένεις πολλά. Και εμένα μου βγάλαν την πίστη παρόλο που ήταν απλή φορητότητα.
Πιθανότατα αυτό που σου είπαν να ήταν καμιά προηγούμενη ενημέρωση από τον ΟΤΕ και απλά να μη τους έχουν στείλει την καινούρια. Θα έλεγα να περιμένεις 1-2 μέρες για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι αυτό που λέω, πριν σε στείλουν στο τρελάδικο από τα τηλεφωνήματα που θα κάνεις.

Να εύχεσαι να μην έχεις κανένα "βραχυκύκλωμα" στη γραμμή και χρειαστεί να ξαναέρθει ο ΟΤΕ. Θα πάρει σίγουρα κανένα - ενάμιση μήνα ακόμα αν χρειαστεί.
Κουράγιο! :)
φιλε τοσα χρονια στο πατρικο μου σπιτι γουιντ ειχα απο εποχη τελλας και ζιστο,με τα κλασικα προβληματα λογου που ηταν και η πρωτη εταιρια μετα τον οτε.ευχαριστημενος ειμαι γιαυτο οταν μετακομισα εκανα αιτηση για καινουργια γραμμη γουιντ.

DeMaitre
22-07-11, 09:47
Αστα να πανε :(
Το θεμα δεν ειναι οτι καναε 9 μερες για το βροχο, αλλα οτι εχουν περασει 3 βδομαδες απο τοτε κ ακομα δεν μου εχουν κλεισει ραντεβου για μικτονομιση..:mad::mad::mad:

Δυστυχώς, η Wind αναθέτει τις μικτονομήσεις σε εξωτερικούς συνεργάτες.

Εμένα με κάλεσαν δυο μέρες μετά την κατασκευή του βρόχου να μου κλείσουν ραντεβού αυθημερόν (ημέρα Παρασκευή), αλλά για κακή μου τύχη έλειπε ο διαχειριστής της πολυκατοικίας και το υπόγειο ήταν κλειδωμένο.
Μου λέει ο τεχνικός "μην ανησυχείς, θα σε ξανακαλέσουν απ' το γραφείο μας να σου κλείσουν νέο ραντεβού για Δευτέρα". Π@π@ρι@!!!

Περνά η Δευτέρα, Τρίτη στέλνω e-mail στη Wind. Καλώ και στην εξυπηρέτηση πελατών, μιλώ και με το τεχνικό τμήμα. Με διαβεβαιώνουν ότι το αίτημα για εκ νέου επίσκεψη τεχνικού έχει προωθηθεί εις τριπλούν και πως άμεσα θα μου κλείσουν ραντεβού με τεχνικό.

Περνά και η Τρίτη χωρίς καμιά επικοινωνία για τη μικτονόμηση. Τετάρτη μεσημέρι, κι ενώ ετοιμάζομαι να στείλω e-mail στη Wind για ακύρωση της αίτησης, με καλούν από το γραφείο που έχει αναλάβει τις μικτονομήσεις για λογαριασμό της Wind και μου κλείνουν ραντεβού για χθες.

Τελικά, από χθες είμαι συνδεδεμένος στο δίκτυο με βλάβη (εν γνώσει μου, αφού προτίμησα να έχω πρόσβαση στο internet έστω και με 8 Mbps, παρά να περιμένω άλλες 3 εργάσιμες για να ελέγξει τη γραμμή μου ο ΟΤΕ).

Συμπέρασμα: Επειδή οι τεχνικοί είναι εξωτερικοί συνεργάτες και κάνουν 12 ραντεβού το 8ωρο, αν δεν πλακώσεις τη Wind στα τηλέφωνα και τα e-mails προκοπή δεν θα δεις... ;)

aragorncb600
22-07-11, 12:08
μπορεις να μου πεις φιλε το τηλεφωνο για το τεχνικο προσωπικο και τι ακριβως να τους πω.αμα μπορεις και το εμαιλ θα τους πριξω κανονικοτατα.

DeMaitre
23-07-11, 11:56
Για βλάβες και παράπονα καλείς 1212 από σταθερό Wind χωρίς χρέωση ή 211 120 1212 από κινητό και σταθερό εκτός Wind με αστική χρέωση.

Εξυπηρέτηση πελατών 1260 από το κινητό σου με χρέωση 0,24 €/κλήση ή 693-5601260 από σταθερό με κανονική χρέωση προς Wind. Αν έχεις σταθερό Wind καλείς 13800 χωρίς χρέωση.

Για on line επικοινωνία συμπληρώνεις τη φόρμα που βρίσκεται εδώ (https://www.wind.com.gr/gr/wind/epikoinonia/gia-ton-idioti/).

akkiiss55
23-07-11, 14:27
εχω φρικαρει ελεος δηλαδη.
Μια γραμμη θελω να βαλω+μου εχουν βγαλει την ψυχη.ηρθε ο οτε την πεμπτη εκανε την συνδεση απο το καφαο μεχρι την πολυκατοικια,μου λεει ο τεχνικος ολα καλα,τωρα θα ερθει ο τεχνικος απο την εταιρια σας να το συνδεσει απο την πολυκατοικια στο διαμερισμα.
Περνω σημερα την γουιντ+μου λεει το εξης κουφο οτι εχουν ενημερωση απο το οτε+ο τεχνικος δεν βρηκε το κουτι της πολυκατοικιας+δεν εκανε ποτε την συνδεση.
Της λεω μα ημουν μπροστα+μου ειπε ολλα οκ.τι γινετε βρε παιδια ποιος απο τους δυο με κοροιδευει?ενταξει εχω αγανακτησει.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

απο κινητο μπαινω σορυ αμα κανω λαθη

αν αυτη την ενημερωση εχει περασει ο ΟΤΕ στο συστημα δε φταει η wind καλε μ ανθρωπε.αυτα π στελενει ο ΟΤΕ αυτα σ διαβαζουν.

funnyboy
23-07-11, 15:53
Λοιπον εχτες ενεργοποιηθηκα επιτελους!!!!
Η φωνη πολυ καλυτερη απο ον που ειχα, οσον αφορα το νετ κ τα στατιστικα μου, αρχικα ειχα :

rate: 956/7693
snr: 9.8/9.1
att.:17.5/27.3

Επειδη μου φανηκε μικρο το κλειδωμα {παλαιοτερα σε τελλας κ σε σπιτι 1 χλμ πιο μακρυα απο το κεντρo σε σχεση με το σπιτι που μενω τωρα, με αττ 38 κλειδωνα σε 12,5Mbit} πηρα τηλ στην τεχνικη υποστηριξη κ αιτηθηκα να ελεγχθει η γραμμη μου μπας κ μπορουμε να ανεβουμε παραπανω. Προς εκπληξη μου χτες το βραδυ με πηρε τεχνικος κ παιζοντας λιγο με την γραμμη μου κλειδωσα στα εξης :

rate: 1021/9393
snr: 8/6.1
att.:17.2/28.3

Ο τεχνικος μου ειπε να κοιταξω μες στο ΣΚ πως παει {σταθεροτατα μεχρι στιγμης} κ να δουμε απο Δευτερα μηπως γινεται να παει κ ψηλοτερα..

Τι λετε???

DeMaitre
23-07-11, 16:37
Απ' ότι βλέπω, για να συγχρονίσεις ψηλότερα σού έριξε το SNR από τα 9 dB στα 6 dB.
Θεωρητικά, η γραμμή σου θα μπορούσε να πιάσει μέχρι και 16 Mbps υπό ιδανικές συνθήκες.
Αν αφαιρέσεις ένα 30% λοιπών απωλειών, αν καταφέρει να σε κλειδώσει πάνω από 10 Mbps σταθερά και χωρίς αποσυνδέσεις, πιστεύω θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος.
Αλλά και το 12άρι δείχνει ρεαλιστικό!

funnyboy
23-07-11, 18:21
Απ' ότι βλέπω, για να συγχρονίσεις ψηλότερα σού έριξε το SNR από τα 9 dB στα 6 dB.
Θεωρητικά, η γραμμή σου θα μπορούσε να πιάσει μέχρι και 16 Mbps υπό ιδανικές συνθήκες.
Αν αφαιρέσεις ένα 30% λοιπών απωλειών, αν καταφέρει να σε κλειδώσει πάνω από 10 Mbps σταθερά και χωρίς αποσυνδέσεις, πιστεύω θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος.
Αλλά και το 12άρι δείχνει ρεαλιστικό!

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ! Μακάρι γιατί με 27-28 εξασθένιση είναι πολύ λίγα τα 9-πόσο μάλλον τα 7...
Ίσως πρέπει και ο οτε να ρίξει ένα βλέφαρο απ ότι μου έλεγε το παλικάρι, το οποίο συμφώνησε ότι είμαστε πολύ χαμηλά σε συγχρονισμό βάση στατιστικών.

aragorncb600
24-07-11, 14:27
εγω ακομα δυστηχως περιμενω.παω για δυο μηνες σε λιγο.περιμενω να ερθει ο τεχνικος της γουιντ.ο οτε ειχε περαςει μια εβδομαδα πριν που εφτιαξε τον βροχο.ελεος με αυτην την γουιντ.

aragorncb600
25-07-11, 21:16
ξαναπηρα την γουιντ,με δουλευουν στεγνα επιμενει οτι δεν εχει ενημερωσει απο τον οτε οτι δεν εφτιαξε τον βρογχο.
ειναι δυνατον ο τεχνικος του οτε μπροστα μου εκανε τις εργασιες και μου ειπε ολλα οκ φιλε μου,το μονο που μενει να ερθει ο τεχνικος της γουιντ να συνδεσει το τηλεφωνο σου στο διαμερισμα.

εγω ειπα στην γουιντ αμα μεχρι τελος του μηνα δεν εχει γινει τιποτα θα παω σε αλλη εταιρια,το εστηλα και σε εμαιλ αυτο.ελεος μετα σου λεει ιδιωτικος τομεας για τα πανυγυρια ειναι και αυτοι.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπον εχτες ενεργοποιηθηκα επιτελους!!!!
Η φωνη πολυ καλυτερη απο ον που ειχα, οσον αφορα το νετ κ τα στατιστικα μου, αρχικα ειχα :

rate: 956/7693
snr: 9.8/9.1
att.:17.5/27.3

Επειδη μου φανηκε μικρο το κλειδωμα {παλαιοτερα σε τελλας κ σε σπιτι 1 χλμ πιο μακρυα απο το κεντρo σε σχεση με το σπιτι που μενω τωρα, με αττ 38 κλειδωνα σε 12,5Mbit} πηρα τηλ στην τεχνικη υποστηριξη κ αιτηθηκα να ελεγχθει η γραμμη μου μπας κ μπορουμε να ανεβουμε παραπανω. Προς εκπληξη μου χτες το βραδυ με πηρε τεχνικος κ παιζοντας λιγο με την γραμμη μου κλειδωσα στα εξης :

rate: 1021/9393
snr: 8/6.1
att.:17.2/28.3

Ο τεχνικος μου ειπε να κοιταξω μες στο ΣΚ πως παει {σταθεροτατα μεχρι στιγμης} κ να δουμε απο Δευτερα μηπως γινεται να παει κ ψηλοτερα..

Τι λετε???

μετα απο ποσο καιρο φιλε σε ενεργοποιησαν?

funnyboy
26-07-11, 08:10
ξαναπηρα την γουιντ,με δουλευουν στεγνα επιμενει οτι δεν εχει ενημερωσει απο τον οτε οτι δεν εφτιαξε τον βρογχο.
ειναι δυνατον ο τεχνικος του οτε μπροστα μου εκανε τις εργασιες και μου ειπε ολλα οκ φιλε μου,το μονο που μενει να ερθει ο τεχνικος της γουιντ να συνδεσει το τηλεφωνο σου στο διαμερισμα.

εγω ειπα στην γουιντ αμα μεχρι τελος του μηνα δεν εχει γινει τιποτα θα παω σε αλλη εταιρια,το εστηλα και σε εμαιλ αυτο.ελεος μετα σου λεει ιδιωτικος τομεας για τα πανυγυρια ειναι και αυτοι.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........



μετα απο ποσο καιρο φιλε σε ενεργοποιησαν?

Μετα απο 1μιση μηνα φιλε μου κ να σκεφτεις οτι η γραμμη μου ηταν οκ απο την 1η βδομαδα....
Αν εκανες την αιτηση σε καταστημα, θα μπορουσες να πας κ προς τα εκει για παραπονα, μια κ τα καταστηματα μιλανε με back office μεγαλυτερης ισχυς απο το 13800 το οποιο δεν ειναι παραπανω απο ενα απλο τηλεφωνικο κεντρο...
Καλο κουραγιο:rolleyes:

DeMaitre
28-07-11, 12:14
Να εκφράσω κι εγώ την απορία μου σχετικά με τη σύνδεσή μου στο δίκτυο της Wind;

Συνδέθηκα πριν μια εβδομάδα με ταχύτητα 8189/1021. Ο τεχνικός που ήρθε για τη μικτονόμηση μου είπε ότι βλέπει πρόβλημα στο κομμάτι της γραμμής που ανήκει στον ΟΤΕ και θα το δώσει ως βλάβη για να ελεγχθεί από τους τεχνικούς του εντός τριών εργασίμων ημερών.

Αφού πέρασαν οι τρεις εργάσιμες, καλώ εχθές το τεχνικό τμήμα της Wind και μου λένε ότι ο συγχρονισμός μου είναι πράγματι αδικαιολόγητα χαμηλός (με attenuation 13,5 dB και απόσταση από το DSLAM περίπου 967 μέτρα σύμφωνα με τις μετρήσεις του... μικτονόμου(!)) και θα το κοιτάξουν (οι ίδιοι, όχι ο ΟΤΕ!).

Μετά από κάποια ώρα λαμβάνω sms στο κινητό μου ότι το αίτημα εξετάστηκε και το πρόβλημα επιλύθηκε. Πράγματι, μπαίνοντας στο web interface του ZTE βλέπω τα εξής:

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=89861&stc=1&d=1311844119

Το ερώτημά μου είναι αν με αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής μπορώ να έχω ακόμα πιο υψηλό συγχρονισμό, ρίχνοντας π.χ. το SNR Margin από τα 8.9 dB που είναι τώρα κλειδωμένο, στα 6 dB.

Παλιότερα, με σύνδεση Conn-X στην ίδια γραμμή έπιανα μέχρι και 18 Mbps download.

Από το τεχνικό τμήμα της Wind, πάντως, μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αίτημα για μείωση του SNR Margin στα 6 dB, αλλά πρώτα θα ήθελα ν' ακούσω και τη γνώμη των πιο... γνωστικών από μένα! ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!!! :oneup:

nyannaco
28-07-11, 12:59
Κάνε το.

DeMaitre
28-07-11, 14:59
Μετά από μια σύντομη επικοινωνία μου με μια ευγενέστατη κοπέλα στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Wind, το SNR Margin κλείδωσε στα 6 dB. Το router μου όμως, αρνείται πεισματικά να κλειδώσει πάνω από τα 16 Mbps, παρά το γεγονός ότι το θεωρητικό Max Rate που μου δίνει είναι γύρω στα 17,5 Mbps, όπως φαίνεται και στο screenshot...:hmm:

Μήπως παίζει ρόλο ότι βρίσκομαι σε Interleaved Path; Αν ζητούσα αλλαγή σε Fast Path πιστεύετε ότι θα συγχρόνιζα πιο ψηλά;

Εκτός κι αν το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιο ανώτατο όριο ταχύτητας που έχει θέσει η ίδια η Wind, γιατί μου κάνει εντύπωση μετά από 3 επανεκκινήσεις να κλειδώνει ακριβώς στα 16 Mbps (16.383 Kbps), χωρίς διακυμάνσεις!!!

nyannaco
28-07-11, 15:43
Υποπτο, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς ότι το 16383 δεν είναι ένα τυχαίο νούμερο... 16384 είναι το 2^14, και η Wind (Tellas) έχει κακό παρελθόν profiling... να παίζει κάτι τέτοιο άραγε;

vasileios13
29-07-11, 00:39
Παιδιά,για να καταλάβω κάτι..... Τι εννοείτε όταν λέτε ότι πρέπει να έρθει τεχνικός,για τη σύνδεση? Εγώ θέλω να έρθω WIND από HOL,κρατώντας το ίδιο νούμερο......................:viking

alex24
29-07-11, 02:27
Παιδιά,για να καταλάβω κάτι..... Τι εννοείτε όταν λέτε ότι πρέπει να έρθει τεχνικός,για τη σύνδεση? Εγώ θέλω να έρθω WIND από HOL,κρατώντας το ίδιο νούμερο......................:viking

Σε υπαρχουσα γραμμη με φορητοτητα δεν πρεπει να ερθει τεχνικος για την γραμμη....Σε νεα γραμμη αντιθετα πρεπει να ερθει για μικτονομηση

DeMaitre
29-07-11, 07:09
Υποπτο, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς ότι το 16383 δεν είναι ένα τυχαίο νούμερο... 16384 είναι το 2^14, και η Wind (Tellas) έχει κακό παρελθόν profiling... να παίζει κάτι τέτοιο άραγε;
Δεν ξέρω... Πάντως όταν συνδέθηκα αρχικά, ο συγχρονισμός μου ήταν κολλημένος στα 8189 Kbps (2^13=8192. Τυχαίο; Δεν νομίζω!)...

Μετά από "διόρθωση" της ταχύτητας και αλλαγή του SMR Margin από 9 dB σε 6 dB κόλλησα στα 16383 Kbps με δυνατότητα συγχρονισμού άνω των 18000 Kbps σύμφωνα με τα στατιστικά του router. :whistle:

Μάλλον θα πρέπει μέσα στην ημέρα να ξανακαλέσω τη Wind να το ελέγξει... :hmm:

vasileios13
29-07-11, 10:35
Σε υπαρχουσα γραμμη με φορητοτητα δεν πρεπει να ερθει τεχνικος για την γραμμη....Σε νεα γραμμη αντιθετα πρεπει να ερθει για μικτονομηση

Thanks...........:hippy:

dimsi
30-07-11, 22:41
Δεν ξέρω... Πάντως όταν συνδέθηκα αρχικά, ο συγχρονισμός μου ήταν κολλημένος στα 8189 Kbps (2^13=8192. Τυχαίο; Δεν νομίζω!)...

Μετά από "διόρθωση" της ταχύτητας και αλλαγή του SMR Margin από 9 dB σε 6 dB κόλλησα στα 16383 Kbps με δυνατότητα συγχρονισμού άνω των 18000 Kbps σύμφωνα με τα στατιστικά του router. :whistle:

Μάλλον θα πρέπει μέσα στην ημέρα να ξανακαλέσω τη Wind να το ελέγξει... :hmm:

Και εγω με τα στατιστικα που εχω πρεπει να κλειδωνα περισοτερο.Δεν παει παραπανω με τιποτα.Ασε μερικες φορες μου κανει και καμμια αποσυνδεση.
Κατάσταση Showtime
Τύπος AnnexA
Διαμόρφωση ADSL2+
DSLAM BRCM
Σύνολο Αποτυχιών 0
Χαμένα Κελιά ΑΤΜ 0
Απεσταλμένα Πλαίσια 2338614057
Ληφθέντα Πλαίσια 18935224
Ρυθμός Λήψη Αποστολή
Ρυθμός Bit 16380800 1021900
Ρυθμός Κελιών 38633 2410
Σήμα Τοπικό Απομακρυσμένο
Απώλεια Σήματος 0 0
Σήμα προς Θόρυβο 7.00 dB 12.0 dB
Εξασθένηση Γραμμής 22.0 dB 8.0 dB
Ισχύς Εκπομπής 12.3 dB 20.2 dB
Σφάλματα DSL Τοπικό Απομακρυσμένο
Σοβαρά (SEF) 0 0
Διορθωμένα (FEC) 251130 92765
Αθροίσματος (CRC) 811 8921
Κεφαλίδας (HEC) 10616 21153
Αυτα ειναι, υπαρχει καμια παρατηρηση ????????

thenetpoet
03-08-11, 08:19
Και εγω με τα στατιστικα που εχω πρεπει να κλειδωνα περισοτερο.Δεν παει παραπανω με τιποτα.Ασε μερικες φορες μου κανει και καμμια αποσυνδεση.
Κατάσταση Showtime
Τύπος AnnexA
Διαμόρφωση ADSL2+
DSLAM BRCM
Σύνολο Αποτυχιών 0
Χαμένα Κελιά ΑΤΜ 0
Απεσταλμένα Πλαίσια 2338614057
Ληφθέντα Πλαίσια 18935224
Ρυθμός Λήψη Αποστολή
Ρυθμός Bit 16380800 1021900
Ρυθμός Κελιών 38633 2410
Σήμα Τοπικό Απομακρυσμένο
Απώλεια Σήματος 0 0
Σήμα προς Θόρυβο 7.00 dB 12.0 dB
Εξασθένηση Γραμμής 22.0 dB 8.0 dB
Ισχύς Εκπομπής 12.3 dB 20.2 dB
Σφάλματα DSL Τοπικό Απομακρυσμένο
Σοβαρά (SEF) 0 0
Διορθωμένα (FEC) 251130 92765
Αθροίσματος (CRC) 811 8921
Κεφαλίδας (HEC) 10616 21153
Αυτα ειναι, υπαρχει καμια παρατηρηση ????????

αφου απο μονος σου λες οτι σου κανει μερικες αποσυνδέσεις, πως να συνδεθεις σε παραπάνω ταχύτητα? Εχεις και errors μεσα σε ολα αυτα....
Η wind τρεχει εργαλειο μετρησης γραμμής και ρυθμίζει το snr εκει που πρεπει ωστε να ειναι σταθερή η γραμμή και να μην έχει αποσυνδέσεις. Αυτό που ρυθμίζεται είναι το target snr πχ 9 και οχι η ταχύτητα σύνδεσης. Αυτή υπολογίζεται αυτόματα από το πραγματικό snr κατά το συγχρονισμό του modem με το dslam.
Οσο για το fastpath σε σχεση με το interleaved, δεν αλλάζει κάτι στην ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά το fastpath έχει περιορισμένη διόρθωση λαθών, άρα σε οριακές καταστάσεις δεν θα μπορεί να διορθώσει λάθη και θα έχεις χειρότερο download ακόμα κι αν συγχρονίζεις σε ίδια ταχύτητα.
με τι modem συνδεεσαι?

aragorncb600
03-08-11, 14:31
επιτελους συνδεθηκα!καιρος ηταν ταχυτητα που εχω 16mbs καλη πιστευω στο πατρικο μου με συνδεση wind παλι επαιζα με 11.
βεβαια ειμαι με το thomson το 585v7 περιμενω να μου στηλουν το δικο τους αν και δεν προκειτε να το βαλω.

περιμενω τους κωδικους να μου στηλουν,θα μου πειτε πως γραφω τωρα?εβαλα τους κωδικους απο το πατρικο μου σπιτι που εχω εκει την συνδεση λειπει ο αδερφος μου οποτε μπορω να τους δουλεψω χεχεχεχε

Koala_
03-08-11, 14:37
Τους κωδικούς απο που τους παίρνουμε;

aragorncb600
03-08-11, 14:55
σου ερχοντε στο κινητο με μυνημα οι κωδικοι.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τα στατιστικα μου.

Link Information

Uptime: 0 days, 0:36:31
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.058 / 19.064
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 16.048
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 19,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.613
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2
HEC Errors (Up/Down): 284 / 2

τι λετε καλα ειναι?

thenetpoet
03-08-11, 15:08
επιτελους συνδεθηκα!καιρος ηταν ταχυτητα που εχω 16mbs καλη πιστευω στο πατρικο μου με συνδεση wind παλι επαιζα με 11.
βεβαια ειμαι με το thomson το 585v7 περιμενω να μου στηλουν το δικο τους αν και δεν προκειτε να το βαλω.

περιμενω τους κωδικους να μου στηλουν,θα μου πειτε πως γραφω τωρα?εβαλα τους κωδικους απο το πατρικο μου σπιτι που εχω εκει την συνδεση λειπει ο αδερφος μου οποτε μπορω να τους δουλεψω χεχεχεχε

δεν χρειαζεσαι κωδικους για το dsl πλεον. βαλε οτι θελεις στο username / pass και θα συνδεθει.

........Auto merged post: thenetpoet πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


σου ερχοντε στο κινητο με μυνημα οι κωδικοι.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τα στατιστικα μου.

Link Information

Uptime: 0 days, 0:36:31
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.058 / 19.064
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 16.048
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 19,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.613
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2
HEC Errors (Up/Down): 284 / 2

τι λετε καλα ειναι?

μια χαρα ειναι. Αν ζητησεις και snr 6 θα πας στα 21 περιπου

aragorncb600
03-08-11, 15:16
δεν χρειαζεσαι κωδικους για το dsl πλεον. βαλε οτι θελεις στο username / pass και θα συνδεθει.

........Auto merged post: thenetpoet πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........



μια χαρα ειναι. Αν ζητησεις και snr 6 θα πας στα 21 περιπου

σιγουρο αυτο με τους κωδικους?για να μην χρησιμοποιω και τους κωδικους απο το παλιο μου σπιτι και υπαρχει θεμα να μην μπορει να μπει ο αδερφος μου.μπα δοκιμασα να βαλω αλους κωδικους αφου ειπες φιλε βαζεις οτι θελεις και δεν τους δεχετε.

Koala_
03-08-11, 16:09
σιγουρο αυτο με τους κωδικους?για να μην χρησιμοποιω και τους κωδικους απο το παλιο μου σπιτι και υπαρχει θεμα να μην μπορει να μπει ο αδερφος μου.μπα δοκιμασα να βαλω αλους κωδικους αφου ειπες φιλε βαζεις οτι θελεις και δεν τους δεχετε.

Το πρωί ξύπνησα και είδα sms ότι ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου στη Wind. Κοιτάζω το WAG200 και είχε κόκκινο λαμπάκι, ενώ είχε συγχρονίσει. Κάνω restart τα ίδια.
Αν δεν ήθελε κωδικούς δεν θα έπαιζε κανονικά; Ή πρέπει την πρώτα φορά να συνδεθώ με τον εξοπλισμό που μου δίνει η Wind;

........Auto merged post: Koala_ πρόσθεσε 0 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έφυγα για δουλειά και δεν πρόλαβα να πειραματιστώ...

Koala_
03-08-11, 20:11
Τελικά χρειάζετε κωδικούς. Ή σου έρχονται με SMS ή παίρνεις τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών και στους δίνει.

aragorncb600
03-08-11, 22:22
Τελικά χρειάζετε κωδικούς. Ή σου έρχονται με SMS ή παίρνεις τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών και στους δίνει.

εσυ τους πηρες μαν τους κωδικους?εγω ειμαι με κωδικους απο το πατρικο μου που εχω την συνδεση wind.παντος σημερα δεν μου τις εχουν στηλει ακομα.

Koala_
03-08-11, 22:27
Ούτε και εμένα τους έστειλαν τελικά. Πήρα τήλ στο 13800 και μου τους έδωσαν...

aragorncb600
03-08-11, 22:32
μαλιστα το βλεπω να τους περνω τηλεφωνο και εγω αυριο.δεν λες παλι καλα επαιξε με τους κωδικους απο το παλιο μου σπιτι παλι καλα.

........Auto merged post: aragorncb600 πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τι ταχυτητα εχεις?εγω στα 16 αν και μπορω και περισοτερο,μπορει να τοτς παρω τηλ να μου την ανεβασουν αλο λιγο.

Koala_
03-08-11, 22:34
Μπορείς να του πάρεις και τώρα...

Για ταχύτητες δες το προφίλ μου, είμαι πρίν κάποιες ώρες ανενωμένο, αλλα και την υπογραφή μου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.