PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN με conn-x και 2 γραμμές



tony montana
03-07-11, 19:44
Καλησπέρα!
Έχω ένα πρόβλημα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα με γλίτωνε από πολλή ταλαιπωρία.

Στο σπίτι έρχονται 2 γραμμές
Η καλωδίωση του σπιτιού είναι για 1 γραμμή (όλες οι πρίζες έχουν 2 καλώδια)
Αυτό σημαίνει ότι στο σαλόνι που έρχονται απ' έξω οι γραμμές μπορώ να έχω 2 συσκευές με 2 διαφορετικά νούμερα, στο υπόλοιπο σπίτι μόνο το ένα εκ των δύο, (όποια καλώδια συνδέσω για να προχωρήσει παραπέρα δηλαδή)
Έχω ISDN με 2 αριθμούς
Το πρόβλημα
1. Θέλω στο σαλόνι να χτυπάει το ένα νούμερο και το άλλο στο υπόλοιπο σπίτι. Αυτό είναι εύκολο και γίνετε.
2. Θέλω το δεύτερο νούμερο που θα καλύπτει το υπόλοιπο σπίτι να έχει και DSL.

Η σκέψη μου είναι η εξής:
Συνδέω στην γραμμή το netmod
Στη μία θύρα βάζω το πρώτο νούμερο και το αφήνω εκεί.
Από την δεύτερη θύρα του netmod παίρνω το καλώδιο και το συνδέω στην πρίζα που πηγαίνει σε όλο το υπόλοιπο σπίτι
Ως εδώ έχω νούμερο 1 στο σαλόνι μόνο, νούμερο 2 σε όλο το σπίτι.
Τώρα, σε ένα δωμάτιο θέλω να έχω το νούμερο 2 αλλά και το router.
Γίνετε δηλαδή να πάρω DSL μετά από το netmod? ή κάποιος άλλος τρόπος για να πετύχω αυτό που θέλω?

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα:)

Bourdoulas
03-07-11, 19:59
Μετά το netmod δεν μπορείς να έχεις adsl. Οι καλωδιώσεις των υπόλοιπων πριζών είναι παράλληλες (δηλαδή όλες καταλήγουν στη κεντρική) ή σε σειρά; Αν είναι παράλληλες υπάρχει τρόπος να μπας το adsl σε ένα δωμάτιο, αν όχι το βρίσκω δύσκολο.

Nikiforos
03-07-11, 20:23
Πρέπει να τραβήξεις άλλο ένα καλώδιο από το splitter δλδ που πάει για το ρουτερ να το πας εκει που το θες. Πάνω απο το netmod δεν μπορεις να πάρεις ADSL είναι μόνο για τηλεφωνια!

tony montana
03-07-11, 22:12
Μετά το netmod δεν μπορείς να έχεις adsl. Οι καλωδιώσεις των υπόλοιπων πριζών είναι παράλληλες (δηλαδή όλες καταλήγουν στη κεντρική) ή σε σειρά; Αν είναι παράλληλες υπάρχει τρόπος να μπας το adsl σε ένα δωμάτιο, αν όχι το βρίσκω δύσκολο.

Δεν ξέρω, θα το κοιτάξω.
Σε περίπτωση που είναι παράλληλες οι καλωδιώσεις πως μπορεί να γίνει?

sa1901
04-07-11, 00:25
Στο σημείο που θέλεις το ρούτερ, πρέπει να πας την γραμμή, άρα και το spliter και εκεί θα μπει και το netmod. Εφόσον δεν έχεις εκεί δεύτερο ζευγάρι γραμμής στον τοίχο για να επιστρέψεις το σήμα στο σαλόνι, δεν μπορείς να το κάνεις ενσύρματα. Γιατί δεν βάζεις αυτό το νούμερο σε ασύρματη συσκευή τηλεφώνου;

Προσωπικά έχω σταματήσει να έχω ενσύρματο τηλέφωνο και να το χρησιμοποιώ ως τέτοιο, πάνω από δέκα χρόνια.

Bourdoulas
04-07-11, 00:56
Δεν ξέρω, θα το κοιτάξω.
Σε περίπτωση που είναι παράλληλες οι καλωδιώσεις πως μπορεί να γίνει?

Αν οι καλωδιώσεις είναι παράλληλες, τότε εντοπίζεις την καλωδίωση της πρίζας που θέλεις να έχεις internet και την ενώνεις με την κεντρική καλωδίωση που σου φέρνει την γραμμή (φέρνει 97 volt). Στη συνέχεια ενώνεις το modem στην πρίζα στο δωμάτιο και είσαι έτοιμος.

Βέβαια σε αυτή την πρίζα θα έχεις μόνο dsl και όχι -και- το δεύτερο νούμερο που θες. Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό για να γίνει αυτό εφικτό μέσα από τις καλωδιώσεις.

tony montana
04-07-11, 14:04
Στο σημείο που θέλεις το ρούτερ, πρέπει να πας την γραμμή, άρα και το spliter και εκεί θα μπει και το netmod. Εφόσον δεν έχεις εκεί δεύτερο ζευγάρι γραμμής στον τοίχο για να επιστρέψεις το σήμα στο σαλόνι, δεν μπορείς να το κάνεις ενσύρματα. Γιατί δεν βάζεις αυτό το νούμερο σε ασύρματη συσκευή τηλεφώνου;

Προσωπικά έχω σταματήσει να έχω ενσύρματο τηλέφωνο και να το χρησιμοποιώ ως τέτοιο, πάνω από δέκα χρόνια.
Αυτό είχα σκοπό να κάνω αλλά είπα να ρωτήσω μήπως μπορώ να το αποφύγω.
Πολλά ασύρματα έχουν μαζευτεί και στο τέλος θα ψηθεί ο εγκέφαλος μας :p
Άσε που θα 'χω και τη ζαλάδα όλο ντριν και ντριν


Αν οι καλωδιώσεις είναι παράλληλες, τότε εντοπίζεις την καλωδίωση της πρίζας που θέλεις να έχεις internet και την ενώνεις με την κεντρική καλωδίωση που σου φέρνει την γραμμή (φέρνει 97 volt). Στη συνέχεια ενώνεις το modem στην πρίζα στο δωμάτιο και είσαι έτοιμος.

Βέβαια σε αυτή την πρίζα θα έχεις μόνο dsl και όχι -και- το δεύτερο νούμερο που θες. Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό για να γίνει αυτό εφικτό μέσα από τις καλωδιώσεις.
Δε με βολεύει αυτό γιατί δεν μπορώ να έχω τηλ και dsl μαζί.

Πόσο να χρειάζεται για να περάσω δεύτερο καλώδιο σε ένα δωμάτιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.