PDA

Επιστροφή στο Forum : A-Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem



billkolias
04-07-11, 20:04
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με το montem (http://www.ebw.gr/el-gr/Product/7631/DrayTek-Router-Annex-A-Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem-%CE%B5%CE%BD%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-router-firewall-VoIP-Gateway-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Wireless-Access-Po) και την συνεργασια του με τον παροχο forhtnet ,στοχος μου ειναι η σταθερη συνδεση χωρις αποσυνδεσεις...
επισης αν εχετε καποιο αλλο μοντεμ σε τιμη κατω των 50ε που να συνεργαζεται καλα με τις ''προσδοκιες'' της forthnet ευπρόσδεκτο

Spank
04-07-11, 20:10
Το συγκεκριμένα router και σαν εταιρία γενικά η vigor ειναι ανώτερο απο πολλά και ακριβότερα που κυκλοφορούν στην αγορά και σε συνδιασμό με την τιμή του ειναι super.

Συνεργάζεται κανονικά με την forthnet δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

billkolias
04-07-11, 20:17
Το συγκεκριμένα router και σαν εταιρία γενικά η vigor ειναι ανώτερο απο πολλά και ακριβότερα που κυκλοφορούν στην αγορά και σε συνδιασμό με την τιμή του ειναι super.

Συνεργάζεται κανονικά με την forthnet δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Αφου εσυ μου το πρότινες!!!!!!!!!!!!!!!

Θελω γνωμες και απο αλους εκτος απο εσενα!!

vaggospat13
05-07-11, 16:30
με το thomson tg585 ειχες αποσυνδέσεις;
εγω προτεινω αυτο (http://www.skroutz.gr/s/313403/NetGear-DGN2200.html)
το συγκεκριμενο vigor ειναι αρκετα παλιο μοντελο

billkolias
05-07-11, 20:37
με το thomson tg585 ειχες αποσυνδέσεις;
εγω προτεινω αυτο (http://www.skroutz.gr/s/313403/NetGear-DGN2200.html)
το συγκεκριμενο vigor ειναι αρκετα παλιο μοντελο

Δεν εχω thomson

δεν εχω τοσα λευτα για το netgear!
τι ενοεισ παλιο? εμενα μια χαρα μου φεναιται!

vaggospat13
05-07-11, 21:20
αν θελεις η φορθνετ δινει δωρεαν το thomson tg585 v8 που για μενα ειναι καλυτερο και πιο καινουργιο απο το vigor και συνεργαζεται αψογα με φορθνετ ειδικα με το τελευταιο firmware.
το vigor το εχει ενας φιλος μ και μετα απο μια αναβαθμιση οταν προσπαθησε ννα το ξεκλειδωσει του μεινε στα χερια και το χει στειλει για αλλαγη .τωρρα εχει το tg585 v8 και ειναι ευχαριστημενος.
γνωμη μου αν θες να αγορασεις βρες απο τις αγγελιες καποιο tg585 v8 και θα με θυμηθεις.

nnn
05-07-11, 21:50
Το 2700 παίζει οκ σε Forthnet και δεν θα έχεις πρόβλημα.

sdikr
05-07-11, 21:53
αν θελεις η φορθνετ δινει δωρεαν το thomson tg585 v8 που για μενα ειναι καλυτερο και πιο καινουργιο απο το vigor και συνεργαζεται αψογα με φορθνετ ειδικα με το τελευταιο firmware.
το vigor το εχει ενας φιλος μ και μετα απο μια αναβαθμιση οταν προσπαθησε ννα το ξεκλειδωσει του μεινε στα χερια και το χει στειλει για αλλαγη .τωρρα εχει το tg585 v8 και ειναι ευχαριστημενος.
γνωμη μου αν θες να αγορασεις βρες απο τις αγγελιες καποιο tg585 v8 και θα με θυμηθεις.

το ότι κάτι είναι ποιο καινούργιο δεν σημαίνει κάτι

Και το λουκάνικο και το φιλέτο κρέας είναι :p

dfoust
05-07-11, 21:56
Πήρα και εγώ φίλε μου το vigor το ξεκλείδωσα και δουλεύει με 4νετ μια χαρά στα ίδια επίπεδα που συγχρονίζει το τομσον 585ν8 κυμαίνετε η τιμή του απλά δεν παίζετε πάρε το.

billkolias
06-07-11, 00:58
αν θελεις η φορθνετ δινει δωρεαν το thomson tg585 v8 που για μενα ειναι καλυτερο και πιο καινουργιο απο το vigor και συνεργαζεται αψογα με φορθνετ ειδικα με το τελευταιο firmware.
το vigor το εχει ενας φιλος μ και μετα απο μια αναβαθμιση οταν προσπαθησε ννα το ξεκλειδωσει του μεινε στα χερια και το χει στειλει για αλλαγη .τωρρα εχει το tg585 v8 και ειναι ευχαριστημενος.
γνωμη μου αν θες να αγορασεις βρες απο τις αγγελιες καποιο tg585 v8 και θα με θυμηθεις.

η Φορτηνετ δεν το δινει δωρεαν κοστιζει 70ε και εχεις εκπτωση 20% μλκιεσ δλδη...




Πήρα και εγώ φίλε μου το vigor το ξεκλείδωσα και δουλεύει με 4νετ μια χαρά στα ίδια επίπεδα που συγχρονίζει το τομσον 585ν8 κυμαίνετε η τιμή του απλά δεν παίζετε πάρε το.

Το ξέρω! Το εχω παραγκιλει ιδη! στην τιμη των 25ε το περιμενω μεσα στην βδομαδα!!!


Σιγοθρα δεν εχει καμια διαφορα ο σιγχρονισμος σου με το thomson?

dfoust
06-07-11, 01:10
η διαφορά στον συγχρονισμό είναι αμελητέα προς τα κάτω για το vigor 100-300κ αυτό βέβαια μετά το ξεκλειδωμα και με συγκεκριμένο firmware

billkolias
06-07-11, 15:15
η διαφορά στον συγχρονισμό είναι αμελητέα προς τα κάτω για το vigor 100-300κ αυτό βέβαια μετά το ξεκλειδωμα και με συγκεκριμένο firmware

xmmm παντως προβληματα με αποσυνδεσεις δεν ειχες οπως ειχα εγω με τα d-link??

billkolias
07-07-11, 22:35
λοιπον το πηρα σημερα το μηχανηματακι...
Πολυ καλο οντος ο συγχρονισμος μου ειναι πιο κατω παπρολο αυτα ειναι σταθερο!
Αλλα εχει γινει κατι τρομερο....
παλια στα ping χτιπαγα 150νταρια και τωρα εχω 34!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΔΕΝ ξερω πως εγινε αλλα ειναι γαματο!

Spank
07-07-11, 23:31
Άντε καλορίζικο, στα πόσα συγχρονίζεις τώρα ?

billkolias
08-07-11, 05:24
Προβλημα προβλημα προβλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω μενω αθηνα!!!!!!!!!!!
Θα επρεπε να διχνει οτι συγχρονιζω με καποιον κομβο στην ατικη...ομως συγχρονιζω καπου εδω http://img18.imageshack.us/img18/1156/rtttttd.png

γιατι το κανει αυτο????? αυτο μπορω να το ρυθμισω απο το modem?τι να κανω να παρω τηλ την forthnet???

τα στατιστικα τις γραμης μου http://img813.imageshack.us/img813/1343/rtt.png

πφφ πολυ σταναχοριθηκα τωρα...!
γτ να το κανει αυτο? προφανως αν συγχρινιζα στην αθηνα θα ειχα μεγαλιτερη ταχιτητα ε?
αλλα γιατι το διχνει αυτο?πως γινεται αυτο βασικα???
πως???

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 29 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μηπως να του βαλω αλλο firmware αλλα απο οτι ειδα στο maintenance δεν εχει πουθενα firmware!!Πως γινεται να κανεις upgrade το firmware?

sdikr
08-07-11, 11:06
Προβλημα προβλημα προβλημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω μενω αθηνα!!!!!!!!!!!
Θα επρεπε να διχνει οτι συγχρονιζω με καποιον κομβο στην ατικη...ομως συγχρονιζω καπου εδω http://img18.imageshack.us/img18/1156/rtttttd.png

γιατι το κανει αυτο????? αυτο μπορω να το ρυθμισω απο το modem?τι να κανω να παρω τηλ την forthnet???

τα στατιστικα τις γραμης μου http://img813.imageshack.us/img813/1343/rtt.png

πφφ πολυ σταναχοριθηκα τωρα...!
γτ να το κανει αυτο? προφανως αν συγχρινιζα στην αθηνα θα ειχα μεγαλιτερη ταχιτητα ε?
αλλα γιατι το διχνει αυτο?πως γινεται αυτο βασικα???
πως???

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 29 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μηπως να του βαλω αλλο firmware αλλα απο οτι ειδα στο maintenance δεν εχει πουθενα firmware!!Πως γινεται να κανεις upgrade το firmware?

Αυτό δεν είναι συγχρονισμός, αυτό είναι η ip, το ότι σε εμφανίζει εκεί είναι λάθος του site που δίνει τις πληροφορίες για το που είναι μια Ip

dfoust
08-07-11, 11:13
μηπως να του βαλω αλλο firmware αλλα απο οτι ειδα στο maintenance δεν εχει πουθενα firmware!!Πως γινεται να κανεις upgrade το firmware?

άμα ασχοληθείς και διαβάσεις λίγο για το συγκεκριμένο ρουτερ θα δεις πως το ξεκλειδώνει και το αναβαθμίζεις.

kopriniotis
08-07-11, 12:56
η Φορτηνετ δεν το δινει δωρεαν κοστιζει 70ε και εχεις εκπτωση 20% μλκιεσ δλδη...





Το ξέρω! Το εχω παραγκιλει ιδη! στην τιμη των 25ε το περιμενω μεσα στην βδομαδα!!!


Σιγοθρα δεν εχει καμια διαφορα ο σιγχρονισμος σου με το thomson?Φιλε μου εγω το Thomson παντως το πηρα δωρεαν πριν λιγους μηνες απλα δεσμευτηκα για 12 μηνες οτι θα παραπεινω στη Forthnet.Κοιταξε το μην δινεισ τσαμπα λεφτα εποχες που ειναι κιολας.

dfoust
08-07-11, 15:41
Φιλε μου εγω το Thomson παντως το πηρα δωρεαν πριν λιγους μηνες απλα δεσμευτηκα για 12 μηνες οτι θα παραπεινω στη Forthnet.Κοιταξε το μην δινεισ τσαμπα λεφτα εποχες που ειναι κιολας.

25€ για το συγκεκριμένο δεν είναι τζάμπα λεφτά είναι λαχείο

billkolias
08-07-11, 16:10
οχι η forthnet σ δινει το modem οταν κανεις αναβαθμιση η οταν πρωτοπας σε αυτην γιαυτο δεσμευτικες κιολασ :P

Κοιτα αν μ ελεγες οτι αγορασες ρουτερακι με 25ε θα σου ελεγα οτι ειναι κουβας ,αλλα τελικα ειναι μια χαρα εφτιαξε διχνει και παλι πως ειμαι αθηνα...

με το d-link ειχα φταση μεγιστο 6 ωρες online,με το thomson απο οτι θιμαμε παλια περιπου μια μερα


το vigoraki λεει πως ειμαι 11 ωρες online!!!


xmm που ακτιβως να διαβασω για να το ξεκλειδωσω?

kopriniotis
08-07-11, 16:53
ΟΧΙ!!Ημουνα ηδη 3 χρονια στο ιδιο προγραμμα στη forthnet και με μια 12 μηνη δεσμευση μου το εδωσαν εντελως δωρεαν.Dfoust για τα 25 ευρω δε θα διαφωνισω αλλα οταν το αλλο στο δινουν τσαμπα πιστευω δεν υπαρχει συγκριση

vaggospat13
08-07-11, 17:08
η φορθνετ μολις περασεις το ενα ετος που εχεις υπογραψει σου δινει το thomson tg585 v8 πλεον απλα συμπληρονωντας μια αιτηση οτι θα παραμεινεις αλλο ενα χρονο και σ λεει οτι αν φυγεις πριν το 12μηνο πρεπει να δωσεις 50 ευρω που κανει το μοντεμ.στειλε αν θες ενα μειλ να σ στειλουν την αιτηση να τν συμπληρωσεις και να τους τη στειλει μς μειλ ή φαξ μετα απο λιγες μερες θα σ στειλουν το μοντεμ.
εδω οδηγιες για το πως θα σπασεις το vigor http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=305573 μονο προσεχε διαβασε και τις τελευταιες σελιδεσ καλα

dfoust
08-07-11, 17:14
εγώ με αυτόν τον τρόπο το έκανα http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3793563&postcount=12
Τελευταίο firmware θα βρεις εδώ http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=12#PdQuLinkInfo
κατέβασε αυτό κλειδώνει πιο ψηλά σε 4νετ (Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 1411301.zip)

billkolias
08-07-11, 17:30
Αυτό δεν είναι συγχρονισμός, αυτό είναι η ip, το ότι σε εμφανίζει εκεί είναι λάθος του site που δίνει τις πληροφορίες για το που είναι μια Ip

πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειμαι κανονικα συνδεδεμενος απο το κεντρο της αθηνας,παρολοαυτα σε οποιο site και να κοιταξω σινεχιζει να διχνει οτι ειμαι εδω

http://img171.imageshack.us/img171/829/rttttttttttttttttttttt.png

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

χμμ τους εχω στηλει και mail και με τηλεφωνικη επικοινωνια και μου εχουν πει οτι εφοσων ο εξοπλισμος που μου εδωσαν την τελεφτεα φορα τεριαζει με το πακετο που εχω τωρα δεν ειναι ιποχρεωμενοι να μου δωσουν αλλο!

παρολο αυτα προτιμο το vigor!

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 7 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στήνουμε το Router Update Tool

αυτο που το βρισκω?

Και επισεισ αν πασ system maintenance δεν μου εχει firmware update?upgrade!

dfoust
08-07-11, 17:40
Και επισεισ αν πασ system maintenance δεν μου εχει firmware update?upgrade!

λογικό να μην έχει, πρέπει να έχεις συνδεθεί σαν administrator.
Κανε τον κόπο και διάβασε λίγο θα τα βρεις όλα.


δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα είναι αυτό που έχεις φάει με την τοποθεσία

vaggospat13
08-07-11, 17:45
πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειμαι κανονικα συνδεδεμενος απο το κεντρο της αθηνας,παρολοαυτα σε οποιο site και να κοιταξω σινεχιζει να διχνει οτι ειμαι εδω

http://img171.imageshack.us/img171/829/rttttttttttttttttttttt.png

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

χμμ τους εχω στηλει και mail και με τηλεφωνικη επικοινωνια και μου εχουν πει οτι εφοσων ο εξοπλισμος που μου εδωσαν την τελεφτεα φορα τεριαζει με το πακετο που εχω τωρα δεν ειναι ιποχρεωμενοι να μου δωσουν αλλο!

παρολο αυτα προτιμο το vigor!

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 7 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........



αυτο που το βρισκω?

Και επισεισ αν πασ system maintenance δεν μου εχει firmware update?upgrade!

αυτη ειναι η ip που εχεις καμια σχεση με το dslam που εισαι συνδεδεμενος οποτε μη σε απασχολει

διαβασε καλα το νημα του vigor τα λεει ολα για το πως θα κανεις αναβαθμιση απλα διαβασετα καλα γιατι σε μερικους στις τελευταίες σελιδες εμεινε στα χερια

billkolias
08-07-11, 18:54
αυτη ειναι η ip που εχεις καμια σχεση με το dslam που εισαι συνδεδεμενος οποτε μη σε απασχολει

διαβασε καλα το νημα του vigor τα λεει ολα για το πως θα κανεις αναβαθμιση απλα διαβασετα καλα γιατι σε μερικους στις τελευταίες σελιδες εμεινε στα χερια

MA δεν ελεγα για το dslam xd ουτos η αλλοs ξερω οτι απεχω περιπου τρια χιλιομετρα>>>


ΟΚΕΠ

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 58 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δεν μπορω να βρω το πασγοθορντ του αντμινισταραιτορ!αυτο το προγραματακι δεν μπορω να το ανηξω μ ανηγει ενα cmd και κλινει με την μια .Πως να το ανηξω απο το cmd? με την εντολη start? γιατι το εκανα και παλυ τπτ! ανηγει ενα cmd κλινει με την μια!

dfoust
08-07-11, 19:00
MA δεν ελεγα για το dslam xd ουτos η αλλοs ξερω οτι απεχω περιπου τρια χιλιομετρα>>>


ΟΚΕΠ

........Auto merged post: billkolias πρόσθεσε 58 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δεν μπορω να βρω το πασγοθορντ του αντμινισταραιτορ!αυτο το προγραματακι δεν μπορω να το ανηξω μ ανηγει ενα cmd και κλινει με την μια .Πως να το ανηξω απο το cmd? με την εντολη start? γιατι το εκανα και παλυ τπτ! ανηγει ενα cmd κλινει με την μια!
Κανε τον κόπο και διάβασε λίγο.

billkolias
08-07-11, 19:14
Κανε τον κόπο και διάβασε λίγο.

πφφφ με πεδευεις ολη ητν ορα!!

δοκιμασα με print screen εγρα4α τον κοδικο π φενοταν αλλα και παλυ τπτ!


λεει requwst time oute
transfer abort

dfoust
08-07-11, 19:38
το πρόγραμμα (Δημιουργία admin password) το έχεις κατεβάσει??

billkolias
08-07-11, 20:59
Το εχω κατεβασει βαζω το PASWORD επιλεγω το αρχειο παταω σεντ και μου βγαζει αυτο που ειπα και πιο πανω...!
request time error
[το firwall σε pc και modem ειναι κλιστο]

billkolias
10-07-11, 16:57
Αφήστε τα καταφερα!!!!

http://img837.imageshack.us/img837/2985/36617577.png

πειτε μου μεγια για το καινουριο μου firmware!!!

τελως τα λογοτιπα της altec!!!

billkolias
10-07-11, 18:59
... ...

billkolias
11-07-11, 23:54
ξερει κανεις πιο firmware απο αυτα να προτιμισω? για ελλαδα και για να δουλευει οσο πιο σταθερα μπορει?


http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=12#PdQuLinkInfo

dfoust
12-07-11, 10:18
σου έχω απαντήσει γιατί ρωτάς τα ίδια??

billkolias
12-07-11, 16:03
σου έχω απαντήσει γιατί ρωτάς τα ίδια??

γιατι αυτο ειχα και μου εβγαινε καθε 6 ωρες :S

dfoust
12-07-11, 18:27
Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 1411301.zip
Εγώ με αυτό κλειδώνω 1-1,5mb παραπάνω :oneup:

billkolias
13-07-11, 00:48
Vigor2700 V2.8.3 AnnexA 1411301.zip
Εγώ με αυτό κλειδώνω 1-1,5mb παραπάνω :oneup:

Δοκιμασα με το AnnexA 142201 και ηταν πολυ πιο σταθερο δεν μου βγηκε ποτε.... αλλα κλιδωνα στα 2900 και του ξαναεβαλα αυτο π εχεις και εσυ και κλιδωνο στα 3200 αλλα μου βγαινει καθε 6 ωρες περιπου ,βγαινει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.