PDA

Επιστροφή στο Forum : προβληματα router



cjgeo
06-07-11, 01:51
Γεια σας αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το router μου ,δουλευει κανονικα αλλα μερικες φορες πεφτει το internet για λιγο χρονικο διαστημα και μετα επανερχεται (αυτο μπορει να γινει πανς απο δυο φορες),το router μου ειναι καινουργιο.μπορειτε να μ δωσετε μια λυση?

ZORO
06-07-11, 03:05
Θα πρέπει να δώσεις περισότερες πληροφορίες,
π.χ. μοντέλο του ρούτερ,
έαν αυτό γίνεται κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, ή συγκεκριμένες ώρες;
όταν λες ότι πέφτει το internet, εάν γίνεται απλά αποσύνδεση, ή χάνει και τον συγχρονισμό του;
Τι αναφέρει το log του ρουτερ για τις επίμαχες στιγμές;
γιατί πιστευείς ότι ευθύνεται το ρούτερ σου και όχι ο isp σου;
δοκίμασες άλλο ρούτερ;

cjgeo
06-07-11, 08:59
1)μοντελο router:ADSL Ασύρματο Router Huawei EchoLife HG520c/u
2)το router μου ειναι καινουργιο δεν νομιζω να οφειλεται αυτο για το προβλημα μου
3)το log αν εννοεις τα stats online μου το δειχνει πως ειναι down
το προβλημα π λεω στην αρχη δεν διαρκει για π.χ μια ωρα ,τουλαχιστον 5 λεπτα κραταει και επανερχεται
τι εννοεις οταν λες γινεται αποσυνδεση η χανεται ο συγχρονισμος του?

ZORO
07-07-11, 11:04
log εννοώ κάτι τέτοιο : 89277
Για να έχεις internet, πρέπει πρώτα ο ρούτερ σου να συγχρονίσει με το dslam του παρόχου σου. Συνήθως πάνω στο ρούτερ υπάρχει ένα λαμπάκι που λέει dsl και όταν αυτό αναβοσβήνει τότε προσπαθεί ο ρουτερ σου να συγχρονίσει, ενώ όταν παραμένει σταθερά αναμένο, τότε έχουμε συγχρονισμό. Έαν και μπορείς αυτό να το δεις και από το μενού του ρουτερ σου. Θα πρέπει να δεις κάτι ανάλογο.
89278
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και με ένα άλλο ρούτερ, εάν είναι ευκόλο, έστω για να αποκλείσεις ότι φταίει το ρούτερ.
Πριν από αυτό να εξασφαλίσεις ότι όλες οι τηλεφωνικές συσκευές, έχουν φίλτρα. Πολλές φορές η μη ύπαρξη φίλτρου έστω και σε μια τηλεφωνική συσκευή, δημιουργεί πρόβλημα.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει να παρατηρήσεις, εάν όταν αποσυνδέεσαι από το internet συμβαίνει κάτι συγκεκριμένο.
Έχει αναφερθεί σε αυτό το φόρουμ περίπτωση που κάποιος αποσυνδεόταν από το internet, κάθε φορά που κάποιος χρησιμοποιούσε το ασανσερ στην οικοδομή του.
Αυτό γινόταν επειδή κάποιος έξυπνος, έκανε την βλακεία να περάσει το τηλεφ. καλώδιο, δίπλα από αυτό του ασανσέρ.

cjgeo
07-07-11, 12:42
και με αλλο router που εχω χρησιμοποιησει εχει ξαναγινει το προβλημα οποτε δεν πιστευω οτι οφειλεται το router μου,ουτε το log οφειλεται.Μεχρι τωρα νομιζω οτι το προβλημα μπορει να οφειλεται στην μπριζα οπου βαζω το modem( δηλ. μηπως δν κανει καλη επαφη κτλ.),οι τηλεφωνικες συσκευες εχουν φιλτρο οπως αναφερεις.Παντως εκανα ολα τα βηματα των οδηγιων της συσκευασιας.το φωτακι adsl μενει αναμενο αφτο π κλεινει μερικε φορες ειναι το ιντερνετ φοτακι,με αποτελεσμα να μην εχω internet για μικρο διαστημα(οπως αναφερομαι στο βασικο προβλημα π αντιμετοπιζω.

........Auto merged post: cjgeo πρόσθεσε 4 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παντως θα ελενξω αυτο με το ανανσερ αλλα υπαρχει αλλος ενδεχομενος λογος?

ZORO
07-07-11, 12:48
Αμα ήταν θέμα επαφής με την μπρίζα το ρούτερ σου θα έχανε τον συγχρονισμό του. Από την στιγμή που δεν γίνεται αυτό, και πέφτει μόνο η σύνδεση του internet, θα πρέπει να το αναφέρεις στον παροχό σου, για να το ελέγξει.

Όχι δεν χρειάζετε να ελέγξεις αυτό με το ασανσέρ και παρόμοιες παρεμβολές αφού δεν χάνεις τον συγχρονισμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.