PDA

Επιστροφή στο Forum : Acer laptop overheating



piterpiano
06-07-11, 12:23
Μου εφεραν ενα παλιο acer(5-7ετιας) το οποιο πιανει μια θερμοκρασια και σβηνει.
Εχει Linux Debian,και το μηνυμα αναφερει για error στο Kernel,οτι επιασε 80 βαθμους και κανει shutdown.

Σιγουρα δεν ειναι fake,αφου ακουμπαω την ψυκτρα και καιει.

-Ψυκτρα και αεραγωγος αριστερα ειναι πεντακαθαρα.
-Εβαλα θερμοαγωγιμη παστα στο cpu.
-Το λαπτοπ εχει μνημη 512 και cpu athlon xp 64bit

Παλι τα ιδια.
Προφανως εχει να κανει με γραφικα,γιατι οταν το εχω σε idle state η θερμοκρασια ειναι ικανοποιητικη,αλλα οταν βαλω πχ το trailer του avatar σε 720p απο youtube η αυξηση της θερμοκρασιας ειναι αισθητη ανα δευτερολεπτο που περναει.

Παντως σε παλιοτερο thread διαβασα οτι ενας φιλος ειχε παρομοιο θεμα με linux και υπερθερμανση και το ελυσε softwarικα με αναβαθμιση των driver η ολοκληρης καινουριας διανομης.

Τι πιστευετε?Εχετε αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο?Λεω να βαλω xp για πειραματισμο!!

Ευχαριστω!

michxymi
06-07-11, 13:09
Τι κάρτα γραφικών έχεις?

piterpiano
06-07-11, 13:16
πρεπει να το δω φιλε μου δεν θυμαμαι..
θα σου πω το βραδυ που θα γυρισω σπιτι.

Vtester
06-07-11, 13:24
Το λάπτοπ σου έχει πολύ λίγη μνήμη. Άρα θα βοηθούσε να διαλέξεις ενα ελαφρύ γραφικών περιβάλλον (lxde/xfce/e17/fluxbox κλπ , πάντως καλύτερα απο kde4,gnome.Αν μπορούσες να αναβαθμίσεις σε 1gb την μνήμη επίσης θα βοηθούσε. Επίσης σηκωσε το λάπτοπ με μια αυτοσχέδια βάση πχ δύο χοντρα βιβλία ώστε εκεί που βγάζει τον ζεστό αέρα να μην είναι κλεισμένο. Αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα είναι το flash , άρα θα σου πρότεινα να μην έχεις πάνω απο 2 ταμπ με περιέχομενο τέτειο πχ youtube ανοιχτά και να περάσεις σίγουρα το flashblock. 720π σε τέτειο λαπτοπ είναι overkill . Τι κάρτα γραφικών έχει ; Και με τα xp πιστεύω σκούρα θα τα βρίσκει αλλά εξαρτάται και απο τι κάρτα γραφικών έχεις. Συνήθως σε τέτεια λάπτοπ καλύτερη επιλογή είναι διανομές στοχευμένες για πιο παλιο hardware. Αν θελήσεις να αλλάξεις θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις : antiX M11 ή δοκιμαστικά PCLinuxOS 2011.6 lxde , με το antiX να είναι καλυτερη λύση.

piterpiano
06-07-11, 13:31
Ωραια ας το δοκιμασω το antiX M11 λοιπον.
Μου δινει επιλογη στο download για 486 ή 686.

Ποιο πρεπει να βαλω?

Vtester
06-07-11, 13:50
http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/mepis/released/antix/antiX-M11-686.iso αλλά το θέμα δεν είναι να αλλάξεις διανομή αλλά να καταλάβεις οτι το πρόβλημα σε αυτά τα λάπτοπ καθώς είχα ενα τέτειο με ακόμα λιγότερη μνήμη είναι οτι στα flash τα βλέπουν κολυόμενα. Δλδ στο lmde που έχεις τώρα θα μπορούσες αλλάζοντας το γραφικό περιββάλον και βάζοντας το addon flashblock για firefox που λογικά χρησιμοποιείς να δείς αρκετά μεγάλη διαφορά + να σηκώσεις το λαπτοπ για να μην βράζει. Πάντως αν κάνεις δοκιμές βαλε να δεις το antix

piterpiano
06-07-11, 13:56
το laptop το εχω σηκωσει ηδη με ανεμιστηρακια τα οποια δεν κανουν τιποτα.
θα προχωρησω στις softwarικες σου συμβουλες και βλεπουμε
Ευχαριστω πολυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.