PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμιση Εντασεως Λαμπας.



therock003
06-07-11, 14:24
Δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος αλλα βρηκα αντιστοιχο παλιο θεμα απο 2006 σε αυτη τη κατηγορια και αποφασια να δημιουργησα ενα νεοτερο δικο μου εδω.

Βασικα αυτο που με ενδιαφερει στην παρουσα φαση ειναι ο τροπος με τον οποιο αυξομειωνεται η ενταση του φωτος. Πως λειοτυργουν συσκευες οπως οι ροοστατες και πως μπορω να εγκαταστησω κατι τετοιο στο σπιτι μου.

Ειναι ενα απλο θεμα, ποσοτητας ηλεκτρισμου που διερχεται? Δλδ απλα κοβουν ποσοστο του ηλεκτρικου ρευματος με αποτελεσμα η λαμπα να φεγγει λιγοτερο?

Μπορω ακομα και σε πορτατιφ, να ελεγξω την ενταση της ακτινοβολιας του φωτος?

treli@ris
06-07-11, 14:35
Μπορεις να βαλεις ενα απλο dimmer πριζας (http://www.skroutz.gr/c/905/hlektrologios-eksoplismos.html?keyphrase=dimmer+%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1%CF%82) και να βαλεις επανω το πορτατιφ

morpheus
06-07-11, 14:48
Έχε υπόψιν σου οτι αυτό που θες γίνεται μονο με λάμπες πυρακτώσεως και ορισμένες "οικονομικές", CFL δηλαδή και LED που δηλώνουν ρητά οτι είναι dimmable και συνήθως είναι αρκετά πιο ακριβές.

therock003
06-07-11, 16:20
Αν η λαμπα δεν ειναι συμβατη τοτε τι θα γινει? Υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια, ή απλα δεν θα λειτουργει (αναβει) αν δεν λαμβανει την απαραιτητη ενταση?

Επισης στις λαμπες ξενοδοχειου που το πορτατιφ λειτουργει με διακοπτη τοιχου, εκει τι γινεται? Για εκει με ενδιαφερει κυριως, για να εχω ανοιχτο φωτακι σε χαμηλη ενταση...

morpheus
06-07-11, 17:42
Αν η λαμπα δεν ειναι συμβατη τοτε τι θα γινει? Υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια, ή απλα δεν θα λειτουργει (αναβει) αν δεν λαμβανει την απαραιτητη ενταση?

Επισης στις λαμπες ξενοδοχειου που το πορτατιφ λειτουργει με διακοπτη τοιχου, εκει τι γινεται? Για εκει με ενδιαφερει κυριως, για να εχω ανοιχτο φωτακι σε χαμηλη ενταση...


Σε CFL που δεν ήταν dimmable έχω παρατηρήσει να τρεμοπαίζουν πολύ έντονα και να σβήνουν απο κάποιο σημείο και κάτω. Σε led δεν έχω δοκιμάσει, αναλόγως με τα ηλεκτρονικά της λάμπας ίσως να τρεμοπαίζει, ίσως να μην μειώνεται η ένταση.

Νομίζω οτι αν το θες για φωτιστικό "ατμόσφαιρας" που ούτως ή άλλλως δεν θα το δουλεύεις πολύ, καλύτερα βάλε μια απλή πυρακτώσεως ή μια αλογόνου που έχει οικονομία 30%. Δε νομίζω οτι απο την κατανάλωση θα αποσβέσεις τα ~20Ε που έχουν οι dimmable CFL

therock003
06-07-11, 18:06
-Εχω ενα dimmer μπριζας, πως μπορω να δω ομως τη κατηγοριας ειναι η λαμπα του πορτιτιφ μου πριν το δοκιμασω?

-Για το ξενοδοχειο ομως δεν μου ειπατε. Τι θα κανω, θα αγορασω λαμπα και θα την αλλαξω? Δεν υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμιζεις το λαμπακι που εχει πανω απο το κρεββατι το οποιο λειτουργει με διακοπτη?

morpheus
07-07-11, 12:11
-Εχω ενα dimmer μπριζας, πως μπορω να δω ομως τη κατηγοριας ειναι η λαμπα του πορτιτιφ μου πριν το δοκιμασω?

Οι πυρακτώσεως είναι οι κλασικές με το συρματάκι και ΚΑΙΝΕ οταν ειναι αναμμένες, οι LED και CFL ειναι απλα χλιαρές.



-Για το ξενοδοχειο ομως δεν μου ειπατε. Τι θα κανω, θα αγορασω λαμπα και θα την αλλαξω? Δεν υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμιζεις το λαμπακι που εχει πανω απο το κρεββατι το οποιο λειτουργει με διακοπτη?

Αν θες μονιμα χαμηλότερη ένταση, βάλε μικρότερη λάμπα.
Για φωτιστικό που δεν το δουλεύεις πολύ δεν αξιζει να δώσεις τα ~20Ε των dimmable CFL ή LED. Βάλε το πολύ πολύ μια οικονομική πυρακτώσεως που έχει μεσα λαμπάκι αλογόνου και εξοικονομεί ~30% και δούλεψε τη με το dimmer κανονικά

arak
07-07-11, 12:28
εναν ροοστατη θες.

nyannaco
07-07-11, 18:49
Οχι, δεν μιάμε για ροοστάτη! Ο ροοστάτης είναι μια (μεταβλητή) αντίσταση σε σειρά με το φορτίο (τη λάμπα), και μέρος της καταναλισκόμενης ενέργειας γίνεται θερμότητα στο ροοστάτη, δηλαδή χάνεται... όσο περισσότερο μειώνουμε την ένταση, δε, τόσο μεγαλώνει και το κλάσμα της ενέργειας που χάνεται. Γι'αυτό και δεν χρησιμοποιείται αυτή η λύση.
Τα dimmer είναι ηλεκτρονικές συσκευές που, ανάλογα με τη θέση του ρυθμιστή, άγουν για ένα κλάσμα της περιόδου, μειώνοντας έτσι τη μέση ένταση που περάνει από το φορτίο. Λόγω της ταχύτητας της μεταβολής (50Hz), της θερμικής αδράνεις του νήματος της λάμπας και της ταχύτητας αντίδρασης του ματιού, το αναβόσβημα δεν γίνεται αντιληπτό. Η δε κατανάλωση ενέργειας του ηλεκτρονικού κυκλώματος είναι πάρα πολύ μικρή, κάνοντας το πολύ αποδοτικότερη λύση από το ροοστάτη σε σειρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.