PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηol adsl university-Αποψεις



johnpontios
07-07-11, 14:31
Καλησπερα σε ολους. Εχει κανεις φοιτητης το εν λογω πακετο στη Θεσσαλονικη (Τουμπα) να μας πει την αποψη του και αν αξιζει τα χρηματα του το επακετο που συνεργαζεται μαζι με το διοδος...!!! Φυσικα αν υπαρχει και καποιος αλλος που το εχει και δεν ειναιι Θεσσαλονικη καθε αποψη καλοδεχουμενη...!!! Απλα θελω να βαλω internet στο νεο μου σπιτι και δεν ξερω αν αξιζει το πακετο η αν θα πρεπει να στρααφω σε καποιο αλλο...!!!

Ευχαριστώ πολύ...!!!
:worthy:

alex24
07-07-11, 14:37
Απο θεμα αποδοσης δεν γνωριζω να σου απαντησω.Το μονο που πρεπει να ξερεις οτι το συγκεκριμενο πακετο απαιτει και σταθερη γραμμη απο τον ΟΤΕ.Πληρωνοντας και παγιο στον ΟΤΕ αλλα και στην hol οποτε δεν ξερω εαν σε συμφερει απλα στο λεω γιατι οι πιο πολλοι νομιζουν οτι το πληρωνουν μονο αυτο το ποσο του πακετου της hol μη γνωριζοντας οτι πρεπει μαζι να εχουν και σταθερο στον ΟΤΕ....

johnpontios
07-07-11, 14:47
Φιλε μου alex24 εχεις δικιο για το σταθερο του ΟΤΕ το εχω ακουσει ακι εγω αλλα μεσα στο site της ΗΟL δεν το αναφερουν πουθενα και δεν κερω το γιατι. Αν μπορεσει κανεις να μας πει και την ποιτητα της συνδεσης θα ητανε πολυ καλα...!!!

johnson
07-07-11, 22:44
Ήταν και πιστεύω πως ακόμα είναι καλύτερη η ποιότητα από τους λοιπούς εναλλακτικούς παρόχους.
Βέβαια top παραμένει το connx (όχι το φοιτητικό, αυτό είναι μέσω ΕΔΕΤ και είναι ίδιο σε όλους).
Εξαρτάται και από το ίδρυμα που είσαι έχω την εντύπωση. Μη περιμένεις πολύ καλά pings για games, αλλά για downloading πιστεύω θα είναι κομπλέ. Δε ξέρω νεότερα να σου πω.

dfourt
08-07-11, 01:17
Μια χαρά είναι το internet, έχει ελαφρώς αυξημένα ping σε σχέση με OTE-connx αλλά δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις καμία διαφορά, εκτός αν είσαι τρελός gamer και σε ενοχλούν τα 10-15ms παραπάνω.

Το γεγονός ότι είναι ΕΔΕΤ σε απαλλάσσει συνήθως από τα προβλήματα μπουκώματος, αργού σερφαρίσματος κτλ, που μπορεί να υπάρξουν κάποιες φορές σε μερικούς παρόχους.

Από οικονομικής άποψης, καθώς η υπηρεσία είναι Shared LLU , προαπαιτεί ενεργή τηλεφωνική σύνδεση ΟΤΕ, της οποίας το πάγιο και θα συνεχίσεις να πληρώνεις.

Έτσι λοιπόν κάθε μήνα θα πληρώνεις 15,25€ στον ΟΤΕ και 10,23€ στην HOL.
Αν πας με κριτήριο αποκλειστικά το κόστος, σε συμφέρει,νομίζω, να βάλεις κάποιο πακέτο double play της HOL ή άλλης εταιρίας.

Το μόνο που σου προσφέρει επιπλέον είναι ότι δίνει ip του πανεπιστημίου σου και με αυτήν μπορείς να έχεις δωρεάν πρόσβαση σε ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες.(δημοσιεύσεις κτλ)
Ωστόσο αυτό δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο ατού, γιατί τα πανεπιστήμια προσφέρουν συνήθως υπηρεσία δωρεάν VPN, μέσω της οποίας μπορείς να πάρεις ip πανεπιστημίου(άρα και δωρεάν πρόσβαση στις δημοσιεύσεις)σε οποιονδήποτε υπολογιστή και ανεξαρτήτως του παρόχου της σύνδεσής σου.

johnpontios
08-07-11, 01:59
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες να ειστε καλα...!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.