PDA

Επιστροφή στο Forum : Που να ψάξω?



zouzouni
25-03-04, 05:24
Επειδή έχω λιγάκι πελαγώσει........ :oops:

Μπορεί κανείς να μου πει που να ψάξω, ή να μου δώσει πληροφορίες που μπορώ να βρω κομμάτια/ανταλλακτικά για "παλαιολιθικούς"* υπολογιστές στην Αθήνα?

Υπάρχει κάποιο σχετικό site για την Ελλάδα?

Κάποιο μαγαζί που να ασχολείται μ'αυτό και να μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους ώστε να βρω τα κομμάτια που θέλω?
'Η μήπως τελικά η μόνη μου λύση είναι παραγγελία μέσω δικτύου στο εξωτερικό?

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να
ειδικεύεται σε καλώδια κι τα συναφή? Κάποιος είχε προτείνει ένα σε παλαιότερο post, αλλά όσο κι να έχω ψάξει δεν βρίσκω το συγκεκριμμένο post.

Εκ των πρωτέρων ευχαριστώ για κάθε πληροφορία και βοήθεια!

* Πρόκειται για 3 υπολογιστές, που φέρουν επεξεργαστές ΑMD K6-2, Ρ133, 486DX-33 - εξ' ου κι ο χαρακτηρισμός τους.

Vadur
25-03-04, 10:26
Ψαχνω και εγω για ενα παλιο 16μπιτο PC το Sharp X68000..οποιος εχει δει*που αμφιβαλω* στην Αθηνα κατι τετοιο..mail me pm me call me!!

ogenikos
28-03-04, 22:18
Στην Στουρνάρη άπέναντι απο το πλαίσιο ή λίγο πιο κάτω (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς), είναι ένα μικρό μαγαζάκι 2x2, που έχει όλο παλιά κομμάτια, επεξεργαστές (P133,P266,AMDK5-6) κάρτες γραφικών, mobos, κλπ, σε χαρτοκούτια, σε τιμές ευκαιρίας, δοκιμάστε εκεί, σίγουρα θα βρείτε αυτο που ζητάτε.....

kirki
28-03-04, 22:24
Στο www.fleamarket.gr
θα βρείτε επίσης τέτοια κομμάτια που ζητάτε. (αν και συνήθως υπερτιμημένα).

Με κάθε εκτίμηση
Κίρκη

zouzouni
28-03-04, 23:55
Ευχαριστώ για τις παραπάνω πληροφορίες... :D ....θα το ψάξω αμέσως......
Κάποιο σχετικό site για απευθείας παραγγελίες μέσω net μήπως υπάρχει? (Ελληνικό/Ξένο ?) :roll:

kirki
29-03-04, 00:01
www.amazon.co.uk

ή

www.amazon.com

είναι το ποιο γνωστό και θα βρεις κάτι
αρκεί να ψάξεις:)

Με κάθε εκτίμηση
Κίρκη

MetalHeart
29-03-04, 01:52
Στην Στουρνάρη άπέναντι απο το πλαίσιο ή λίγο πιο κάτω (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς), είναι ένα μικρό μαγαζάκι 2x2, που έχει όλο παλιά κομμάτια, επεξεργαστές (P133,P266,AMDK5-6) κάρτες γραφικών, mobos, κλπ, σε χαρτοκούτια, σε τιμές ευκαιρίας, δοκιμάστε εκεί, σίγουρα θα βρείτε αυτο που ζητάτε.....

Μάλλον λες για το Cosmodata service. Είναι ακριβώς δίπλα από την Cosmodata και πράγματι έχει πολυυυυυ πράμα... έτσι μούρθε μια μέρα να πάρω κανα δύο πραγματάκια έτσι για το γαμώτω ... (καλά μη βαράτε, μαλακία είπα, δεν την έκανα όμως!!)

ROA
30-03-04, 09:46
Θα πρότεινα ένα site με δημοπρασίες, το fleamarket:
http://www.fleamarket.gr/category.cfm?categoryID=32
Εκεί υπάρχουν τα πάντα ακόμα και και για "αρχαία" μοντέλα και σε καλές τιμές.
Ριξε μια ματιά.

zouzouni
05-04-04, 19:52
Πολλά ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες........έχω αρχίσει κι το ψάχνω ήδη.......κι με βλέπω την Πασχαλιά μετά τον οβελία να πιάνω τα κατσαβίδια μου κι να φτιάχνω.... :roll: :wink: :D

PReD
05-04-04, 20:55
Καλή επιτυχία σου ευχόμαστε...

Και απο τους πιο σκληροπυρηνικούς καλή διασκέδαση...

New Bee
06-04-04, 12:46
Τώρα που το λέτε... πάντα ήθελα ένα co-processor για το 386 μου... μου έχει μείνει ψυχολογικό τραύμα που δεν πήρα ποτέ... λέτε να έφτασε η ώρα ? :lol:

zouzouni
07-04-04, 01:04
Eυχαριστώ για τις ευχές PReD.
Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί το όλο ψάξιμο που έκανα για πιθανές πηγές εδώ στην Ελλάδα μέσω δικτύου, κι σκέφτομαι, μια κι σε λίγες μέρες θα ξαναβρεθώ Αγγλία, να κάνω τις παραγγελίες εκεί........να πάρει.....ήθελα να τα τελειώσω αυτά τα 3 μηχανάκια αυτές τις μέρες........ :( Μακάρι τις αμέσως επόμενες μέρες να βρεθεί κάποια λύση με επιτόπια αναζήτηση σε διάφορα μέρη της Αθήνας που βρήκα μέσω φίλων & γνωστών.
Μόλις με το καλό υπάρξει αίσιο τέλος........θα ενημερώσω πάραυτα για τα σχετικά μαγαζιά (ηλεκτρονικά και μη!)

zouzouni
22-04-04, 02:37
Νεώτερα από το Δυτικό μέτωπο.......για την ακρίβεια το Βορειοδυτικό μέτωπο, αν λάβω υπόψην την γεωγραφική θέση του Νοttingham όπου βρίσκομαι τώρα ως προς την Αθήνα που βρισκόμουν μέχρι πριν λίγες μέρες.......
Έχω βρει κάποια μαγαζιά, μέσω δικτύου, κι αύριο που θα έχω χρόνο ελεύθερο θα επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους για να πάρω πληροφορίες σχετικά με χρόνο παράδοσης, τουλάχιστον εδώ στην Αγγλία, αλλά φυσικά και ίσως το πιο σπουδαίο, εάν μπορούν και στέλνουν στην Ελλάδα!
Αν κάποια/κάποιος, θέλει να ρωτήσω κάτι συγκεκριμμένο, για πιθανή αποστολή Ελλάδα, ας με ενημερώσει σχετικά για να βρω πληροφορίες.
Πάντως είμαι αρκετά αισιόδοξη, μια κι φαίνεται να βρήκα πηγές για τσιπάκια μνήμης για τα 3 μηχανάκια!
Όσο για το στήσιμό τους..........έμεινε στη μέση λόγω ταξιδιού :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.