PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΧΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ...



pankaixilaren
07-07-11, 17:54
Την καλησπέρα μου στην παρέα!
Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος conn-x εδώ και 6 χρόνια περίπου. Και όχι... το "ευτυχής" δεν το λέω ειρωνικά! Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ σαν provider - θα μπορούσαν, φυσικά, να ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα. Το μόνο μου "παράπονο" έχει να κάνει - όπως θα φαντάζεστε, βέβαια- με την ταχύτητα.... Και μόνο! (Για παράδειγμα, τώρα που "μετρήθηκα", έχω τα εξής αποτελέσματα: 10,30 download και 0,39 upload, με 45 ping). Από το κέντρο μου έχουν πει ότι η περιοχή μου "πιάνει" μέχρι 12... Τί να κάνω, το δέχτηκα και έχω συμβιβαστεί, όσο νά'ναι! (Φυσικά, έχω 24άρα σύνδεση).
Κι έρχομαι να ρωτήσω: Πρώτα ο Θεός, κι αν όλα πάνε καλά, σε 1,5 χρόνο από τώρα, θα μετακομίσω σε άλλο σπίτι και σε άλλη περιοχή. (Τώρα μένω Πετρούπολη και θα μεταφερθώ Ιλίσια). Μπορώ να προτείνω στον μηχανικό / αρχιτέκτονα / κατασκευαστή (ή και να ζητήσω ακόμα) να τοποθετηθούν οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ, όταν με το καλό ξεκινήσουν τα σκαψίματα και η εγκατάσταση των τηλεφωνικών γραμμών;
Ευχαριστώ

Pan Kai

Seitman
07-07-11, 17:58
Καλησπέρα.

Δε νομίζω ότι είναι εφικτό αυτό που ζητάς.

nnn
07-07-11, 17:59
Εσωτερική υποδομή οπτικών εννοείς ?
φυσικά και μπορείς αλλά δεν είναι κάτι φτηνό.

pankaixilaren
07-07-11, 18:06
Κάτι τέτοιο... Μια υποδομή για όλη την πολυκατοικία, με την ευκαρία... (Όχι, δεν είμαι και τόσο αλληλέγγυος. Απλά, το λέω για να μη μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι!!!) :lol:
ΥΓ. Θενκς για τις άμεσες απαντήσεις, παίδες!

nnn
07-07-11, 18:08
Μέχρι τότε θα έχει βγει λογικά η τυποποίηση για την εγκατάσταση εντός των σπιτιών, οπότε αν βρεις γνώστη ηλεκτρολόγο μπορεί να σας ετοιμάσει την εσωτερική υπόδομή για να είστε έτοιμοι για το FTTH.

Seitman
07-07-11, 18:11
Παρανόησή μου. Είχα την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στη σύνδεση της πολυκατοικίας με το δίκτυο του ΟΤΕ. :oops: :sorry:

pankaixilaren
07-07-11, 18:18
:)
Κάτι τέτοιο ήθελα (και έλπιζα) ν' ακούσω...
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Κυριολεκτικά, "μού'φτιαξες" τη μέρα!!!
:oneup:
ΥΓ. Ελπίζω - κι εύχομαι- να "πέσω" σε μοντέρνους και ανοικτόμυαλους γειτόνους. Εάν, όμως, ού μη γένοιτο, δε συμβεί αυτό και αναγτκαστώ να βάλω μόνο για την "πάρτη" μου...
...για τί κόστος μιλάμε περίπου (πάνω-κάτω), φιλαράκι; :hmm:

nnn
07-07-11, 18:32
Για κόστος δεν ξέρω δυστυχώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.