PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ιντερνετ μου.



SilencerGr_
07-07-11, 18:42
Γειά χαρά σε όλους. Ονομάζομαι Ανδρέας και μένω στην πόλη της Ρόδου. Είμαι καινούριος εδώ στο community μιας και βλέπετε οτι είναι το 1ο μου post. Έκανα αυτό το thread διότι έχω ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα με το internet μου. Από τότε που αγόρασα το Allienware pc ήθελα να βάλω μια πολύ καλή σύνδεση στο internet. Έβαλα λοιπόν το Conn-x 24 mbps. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Είμαι online gamer και κάθε 20-25 sec στην dota (warcraft 3), έχω ενα spike το οποίο διαρκεί μισό δεπτερόλεπτο. Επίσης το internet μου δεν είναι σταθερό με αποτέλεσμα να πέφτει απο 3 μέχρι και 10 φορές την μέρα για 1 λεπτό. Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί αναγκάζομαι να πηγαίνω σε internet cafes για να παίξω χωρίς spikes και dc.
Έχω πάρει άπειρες φορές τηλέφωνο στον ΟΤΕ και η απάντηση τους ήταν θα το κοιτάξουμε κτλ. Ήρθε και τεχνικός στο σπίτι και μου είπε οτι η γραμμή μου δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχει καθόλου θόρυβο μου είπε. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με αυτά τα πράγματα θεώρισα λογικό να έρθω σε εσάς τους ειδικούς για να με βοηθήσετε όσο μπορείτε.
Επίσης μου είπαν οτι κάνανε έναν ψηφιακό έλεγχο και ότι άλλαξαν προφίλ σε gamer προφίλ.
Να προσθέσω ότι.
Το router μου είναι ένα ασπρο BaudTec TW 263R4-A2 (το οποίο μου το έδωσαν από τον ΟΤΕ)
Επίσης έχω το splitter-φίλτρο στην σωστή θέση. Τέλος να συμπληρώσω ότι συνδέομαι με καλώδιο ethernet. Ακόμα, το wireless μου είναι με κωδικό οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μου το κλέβουν οι γείτονες :D
Ότι θέλετε να με ρωτίσετε παρακαλώ είμαι διαθέσιμος να σας απαντήσω άμεσα.
Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
Θα το εκτιμίσω άπειρα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
SilencerGr

Rempetis
07-07-11, 18:50
Καλώς ήρθες.
Δεν διάβασες όμως τους κανόνες του φόρουμ.
Γράψε το μήνυμα με Ελληνικά και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ.

alex24
07-07-11, 20:33
Εχεις δοκιμασει με αλλο modem?Γιατι το Baudtek δεν ειναι και οτι καλυτερο,εαν μπορεις να δανειστεις απο καποιον ή εαν εχεις δοκιμασε το να δεις εαν το ξανακανει....

Seitman
07-07-11, 20:43
Καλώς ήρθες.

Θα βοηθούσε, επίσης, αν παράθετες και τα στατιστικά της γραμμής σου (συγχρονισμός, attenuation, snr κτλ)

SilencerGr_
07-07-11, 20:54
Δεν εχω δοκιμασει με αλλο μοντεμ αλλα περιμενω αυριο τον φιλο μου να μου φερει το δικο του να δουμε διαφορες.
Οσον αφορα να παρεθετα τα στατιστικα της γραμμης μου, δεν ξερω που μπορω να τα βρω αυτα. Συγνωμη αλλα ειμαι ασχετος με αυτα τα θεματα :( Πες μου που και θα σας τα παραθεσω. :D

3ftw
07-07-11, 21:12
φιλε επειδη ειχα παρομοιο προβλημα παλαιοτερα με ενα τραγικο phillips που εδινε καποτε ο οτε και ειχα αλλαξει με netgear και πραγματικα αλλαξε ολο το ιντερνετ...

eveonline1
09-07-11, 14:53
http://www.conn-x.gr/uploads/HELP_FILES/QIG/BAUDTEC_WIRELESS_O.pdf

δες πάνω μια ματιά για να σιγουρευτείς ότι η συνδεσμολογίες σου είναι σωστές. Πως έβαλες κωδικό στο wireless αφού δεν το χρησιμοποιείς; Καλύτερα κλείστο.
Μπες στο ρουτερ σου 192.168.1.1 και βάλε admin and 1234
από εκεί μπαίνεις στο ρουτερ σου και κάνεις όλες τις ρυθμίσεις για το μοντεμ σου.
από εκεί μπορείς να μας παραθέσεις και τα στατιστικά της γραμμής σου εκεί που λέει για snr kai attetuation.
Καλύτερα κλείσε το ασύρματο ιντερνετ και άλλαξε το κωδικό που ήδη έχει 1234567890123 με κάποιον δικό σου αλλά αν δεν το χρησιμοποιείς να το έχεις πάντα κλειστό.

SilencerGr_
09-07-11, 16:58
Το wireless δεν εχει το default password 123456.. κτλ κτλ αλλα ειναι κανονικος κωδικος.
Το wireless δεν θα επιθυμουσα να το κλεισω διοτι το χρεισιμοποιω που και που (δεν υπαρχει περιπτωση να το χρεισιμοποιουν αλλοι). Οσον αφορα τα στατιστικα πρεπει να ειναι αυτα
Downstream Upstream
SNR Margin : 9.3 13.8 db
Line Attenuation : 36.9 22.7 db
Data Rate : 8232 861 kbps

Να προσθεσω κατι. Εχτες ηρθε ενας φιλος μου στο σπιτι για να κοιταξει το προβλημα μου και εκανε τα εξης. Κατεβασε καποια new drivers για την motherboard μου, και εφερε το ρουτερ του για να δουμε διαφορες. Ηταν ενα μαυρο ρουτερ με το Σημα της HOL (Hellas On LIne) ενα Netfaster νομιζω, και το ιντερνετ μου δεν ειχε πλεον τα σπαικς που ειχα και πριν. Ομως παρατηρησαμε κατι το οποιο δεν μπορουμε να το εξηγησουμε. Εγω χρεισιμοποιουσα ως browser το Google Chrome, και θελαμε να δουμε τα pings το downlad και το upload. Παρατηρησαμε το εξης. Στο Speedtest.com χρεισιμοποιωντας το Google Chrome το ping μου ηταν στο 500 ms, το downlad γυρω στα 6 mbps και το upload γυρω στο 0.52 mbps. Μου λεει οτι κατι τετοιο δεν ειναι λογικο και κατα τυχη μου κατεβασε το νεο Browser Mozilla Firefox και ειδαμε οτι το ping μου ειναι στα 40 ms!! (τα downlοad και το upload περιπου στα ιδια). Λεμε πως ειναι δυνατον να λεει το Google Chrome 500ms και το Mozilla Firefox 40 ms?!? Το δοκιμαζουμε και με τον Internet Explorer και παρατηρουμε σχεδον τα ιδια αποτελεσματα με τον Mozilla Firefox! Να προσθεσω οτι παντα επιλεγαμε τον ιδιο σερβερ (Αθηνα δλδ). Αυτην τη στιγμη ειμαι λιγο μπερδεμενος. Λογικα απο αυτα που ειδα χρειαζομαι νεο ρουτερ. Αν οντως χρειαζομαι ρουτερ θα εκτιμουσα αν μου προτεινατε καποιο. Αν παλι δεν ειναι μονο το ρουτερ παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας :) . Σας ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας.
Φιλικα
Ανδρεας.

Vitruvian78
12-07-11, 01:43
Κι εγώ θα συμφωνήσω.....το ρούτερ που έχεις δημιουργεί όλα αυτά τα θέματα δυστυχώς.....ακόμη δεν έχουν χαμπαριάσει στον ΟΤΕ να σταματήσουν να το παρέχουν;;;

andm
13-07-11, 01:31
Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν μπορεί κανείς να μπει στο ρούτερ;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.