PDA

Επιστροφή στο Forum : PSX emulator



geobest
25-03-04, 12:28
:?: Ξερέτε κάποιον καλό PSX emulator, γιατί
έχω κοιτάξει 2-3, αλλά δεν
μου παίζουν καλά το Final
Fantasy VII από αντιγραμένο CD :?:

Vadur
25-03-04, 12:43
Ο καλυτερος emulator για Playstation ειναι το ePSXe!Κατεβασε αυτο το μικρο προγραμματακι,τα bios και αν χρειαστεις μερικα +προσθετα plugins(που ισως κανουν μερικα παιχνιδια να τρεξουν πιο σωστα)..
Ψαξε στο g00gle για ePSXe forums και combatibility lists..με μερικο ψαξιμο και αρκετο πειραματισμο με τα settings,θα καταφερεις στανταρ να τρεξεις ολα τα παιχνιδια σε καλες ταχυτητες και με απιστευτα γραφικα..

*Eιναι δοκιμασμενο το ePSXe τρεχει ολα τα παιχνιδια

*Μην ξεχασεις να φορτωσεις τα σωστα bios [Pal/US-NTSC/JPN]

*Αν εχεις αργο υπολογιστη διαλεξε fast στα settings

*Aν εχεις γρηγορο επεξεργαστη η γενικα τα FPS δεν ειναι σωστα..<60 η >60
πηγαινε στα FPS και επελεξε FPS=60

*Δεν εχει σημασια αν το cd ειναι αντιγραμμενο η οχι..αν θες παντως την γνωμη μου ριπαρισε το με ενα καλο ripping προγραμμα σαν το CDR-WIN σε ΒΙΝ/CUE μορφη σωστο στο σκληρο σου και τρεξτο απο εκει..απλα επελεξε το BIN απο τον emulator σου..Πιστεψε με τρεχουν ολα πιο σωστα και γρηγορα..
Ετσι κανω για PSX/Saturn emulators

*Eχεις ακουστα τα Daemon tools..?ισως καποτε σου φανουν πολυ χρησιμα..

Ducklord
29-03-04, 22:41
Το καλύτερο ripping ΔΕΝ γίνεται με το CDRWin μα με ένα πρόγραμμα σαν τα Alcohol120% / BlindWrite Suite που... "ειδικεύονται" σε αυτή τη δουλειά (ειδικά το πρώτο έχει και... ξεχωριστό Playstation 1/2 mode!!!).

Κατά τα άλλα, το ePSXe ΔΕΝ είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατό με ΟΛΑ τα παιχνίδια, μην το παρακάνουμε, ενώ συχνά ίσως χρειάζονται ενοχλητικές αλλαγές στις ρυθμίσεις του για ορισμένα παιχνίδια. Ο ευκολότερος, πάντως, εξομοιωτής του PSOne είναι ο VGS της Connectix - και μάλλιστα με αρκετά καλή συμβατότητα, απλώς "κλικ `ν` πλέη" μα όχι με τα καλύτερα γραφικά και ήχο.

Φιλικά
Παπιόλορδας

@ ADSLgr.com All rights reserved.