PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο δίκτυο



ns11
08-07-11, 22:08
Πρόβλημα στο δίκτυο
Εχω πρόβλημα με το internet μου
Μπήκα μέσα στο modem μου... Μου βγάζει πως είμαι 4 χιλιόμετρα από τα κεντρικά..Οπότε μπορώ να πιάσω και μέχρι 3.5 ταχύτητα...
Εχω διάρα σύνδεση οπότε θα πρεπε να πιάνω τουλάχιστον 1.7...Εγώ πιάνω πάλι 0.7...Με τον ΟΤΕ δεν έχω καταφέρει τίποτα...
Ερχονται φεύγουν..Δεν αλλάζει κάτι..Ούτε για καφέ να ερχόντουσταν..
Εχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ανοιχτό το modem αν σηκώσω το σταθερό τηλέφωνο κάνει ένα ήχο ένα σουυ κάπως έτσι...Αν όμως κλείσω το modem ο ήχος εξαφανίζεται...
Μήπως έχει πρόβλημα το modem μου;...
Το modem είναι ένα matr-X...
Ενας του ΟΤΕ μου είπε πως η γραμμή πιάνει 1..Και πως να πάρω τηλέφωνο για να έρθουν να μου την κάνουν διάρα...Και πως αυτό δε μπορεί να φτιάξει...........
Καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ :)

sdikr
08-07-11, 22:24
4 θα πιάσεις αν η γραμμή σου ήταν σε εργαστήριο, όχι στην πραγματικότητα

Georgevtr
08-07-11, 22:26
4 klm αναφέρεις απόσταση απο το Α/Κ?Δύσκολα τα πράγματα,'ομως 1 mb θεωρώ ότι μπορείς να το πιάσεις και παραπάνω.
Anyway θα βοηθούσε αν μας έδινες μια εικόνα απο τα στατιστικά της γραμμής σου (μέσα απο το ρούτερ).
Η συνδεσμολογία σου είναι σωστή?
Φίλτρα-splitter είναι τοποθετημένα σωστά?
Το συγκεκριμένο ρούτερ δέν το εμπιστεύομαι.
Με ένα τηλέφωνο,εάν είσαι ο κάτοχος της γραμμής,απο 24 γίνεται downgrade σε 2αρα εντός λίγων ωρών.

ns11
08-07-11, 22:27
τι ακριβώς κάνετε ?
με δουλεύετε ?

sdikr
08-07-11, 22:28
4 klm αναφέρει,όχι 4MB.
Anyway θα βοηθούσε αν μας έδινες μια εικόνα απο τα στατιστικά της γραμμής σου (μέσα απο το ρούτερ).
Η συνδεσμολογία σου είναι σωστή?
Φίλτρα-splitter είναι τοποθετημένα σωστά?

λεεί 3.5 ότι θα έπρεπε να πιάνει,
όπως και να έχεις πέρα απο την εξυπνάδα σου, το ότι 3.5 αν θέλεις θα δει μόνο στο εργαστήριο ισχύει

ns11
08-07-11, 22:28
4 klm αναφέρει,όχι 4MB.
Anyway θα βοηθούσε αν μας έδινες μια εικόνα απο τα στατιστικά της γραμμής σου (μέσα απο το ρούτερ).
Η συνδεσμολογία σου είναι σωστή?
Φίλτρα-splitter είναι τοποθετημένα σωστά?

ναι τα έχω κοιτάξει όλα ... :(

http://img853.imageshack.us/img853/6581/wdwdfwdd.png

Georgevtr
09-07-11, 00:51
τι ακριβώς κάνετε ?
με δουλεύετε ?

Ποιός σε δουλεύει;;;;;

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


λεεί 3.5 ότι θα έπρεπε να πιάνει,
όπως και να έχεις πέρα απο την εξυπνάδα σου, το ότι 3.5 αν θέλεις θα δει μόνο στο εργαστήριο ισχύει

Προφανώς κοίταξε αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) και το αναφέρει.
Καμία εξυπνάδα.

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι τα έχω κοιτάξει όλα ... :(

http://img853.imageshack.us/img853/6581/wdwdfwdd.png

Το ρούτερ αυτό δείχνει snrm 5,6 db.Ο οτε έχει default 9.Η το ρούτερ σου έχει κάποιο θέμα (που δέν το πολυπιστεύω) Ή η γραμμή σου δουλεύει οριακά και πιθανόν να έχεις αποσυνδέσεις.
Πάρε τηλέφωνο να σε γυρίσουν σε interleaved path γιατί είσαι ενεργοποιημένος σε fast path.Θα κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό αλλά μην περιμένεις τραγικές διαφορές.
Είμαι υπέρ της αλλαγής ρούτερ.

ns11
09-07-11, 01:32
Ποιός σε δουλεύει;;;;;

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προφανώς κοίταξε αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) και το αναφέρει.
Καμία εξυπνάδα.



........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το ρούτερ αυτό δείχνει snrm 5,6 db.Ο οτε έχει default 9.Η το ρούτερ σου έχει κάποιο θέμα (που δέν το πολυπιστεύω) Ή η γραμμή σου δουλεύει οριακά και πιθανόν να έχεις αποσυνδέσεις.
Πάρε τηλέφωνο να σε γυρίσουν σε interleaved path γιατί είσαι ενεργοποιημένος σε fast path.Θα κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό αλλά μην περιμένεις τραγικές διαφορές.
Είμαι υπέρ της αλλαγής ρούτερ.
1)δεν αναφερόμουν σε εσάς :)
2)και ναι αυτό κοίταξα :P
3)σας ευχαριστώ πολύ Georgevtr :D αύριο θα τους πάρο τηλέφωνο ..
και θα τους αναφέρω ότι μου είπατε :)

maik
09-07-11, 14:53
.
Εχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ανοιχτό το modem αν σηκώσω το σταθερό τηλέφωνο κάνει ένα ήχο ένα σουυ κάπως έτσι...Αν όμως κλείσω το modem ο ήχος εξαφανίζεται...


Αυτο λεει οτι δεν υπαρχουν φιλτρα στα τηλεφωνα. Να βαλεις αμεσως.

xmperop1
09-07-11, 22:08
"Εχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ανοιχτό το modem αν σηκώσω το σταθερό τηλέφωνο κάνει ένα ήχο ένα σουυ κάπως έτσι...Αν όμως κλείσω το modem ο ήχος εξαφανίζεται... "

Ξεκινάμε με φιλτρο στην συσκευή του τηλεφώνου και μετά ένα έλεγχο στις μπρίζες σου.

Vitruvian78
09-07-11, 22:21
Ποιός σε δουλεύει;;;;;

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Προφανώς κοίταξε αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) και το αναφέρει.
Καμία εξυπνάδα.

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το ρούτερ αυτό δείχνει snrm 5,6 db.Ο οτε έχει default 9.Η το ρούτερ σου έχει κάποιο θέμα (που δέν το πολυπιστεύω) Ή η γραμμή σου δουλεύει οριακά και πιθανόν να έχεις αποσυνδέσεις.
Πάρε τηλέφωνο να σε γυρίσουν σε interleaved path γιατί είσαι ενεργοποιημένος σε fast path.Θα κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό αλλά μην περιμένεις τραγικές διαφορές.
Είμαι υπέρ της αλλαγής ρούτερ.

Η μέτρηση αυτή είναι καθαρά θεωρητική. Διότι κι εγώ σύμφωνα με αυτό θα έπρεπε να πιάνω 12Μbps, αλλά ο ΟΤΕ που έκανε μέτρηση στη γραμμή μου υποστηρίζει οτι η γραμμή δεν μπορεί να πάει πάνω απο 3700.....Τουλάχιστον πιάνω τη 2άρα πλήρη και σταθερή και δεν έχω αυξομειώσεις.

ns11
10-07-11, 02:21
http://img195.imageshack.us/img195/5341/20110710021445.jpg
αυτό είναι το φίλτρο που λέτε ? μονο αυτό έχω εγώ ...
αν όχι πως ακριβώς είναι ?
και που ακριβώς μπαίνει ?


*sorry για την ποιότητα τις φωτογραφίας
τραβήχτηκε πριν λίγο .. και τραβήχτηκε από κινητό ...

Georgevtr
10-07-11, 20:32
Οκ,η συνδεσμολογία φαίνεται σωστή.
Δοκίμασε να βγάλεις το φίλτρο και απευθείας στην μπρίζα τηλεφώνου να συνδέσεις το ρούτερ.
Πάρε τα σταστιστικά να δούμε τί γίνεται.

ns11
10-07-11, 21:42
το έχω δοκιμάσει και αυτό ...
δεν έχει καμια διαφορα ...
σήμερα που μίλησα με τον οτε μου είπαν πως δεν βλέπουν το modem να συχνοριζεται .. με έβαλαν να κατεβάσω ένα αρχείο .. για να δουν κάτι μου είπαν.. και μου παν πάλι δεν σε βλέπουμε ...
δηλωσαν βλάβη ... και σε 2-3 μέρες λέει θα το θα το έχουνε κοιτάξει ..
εγώ δεν βγάζω καμια άκρη εσείς καταλαβαίνετε τίποτα?

επίσης να σας πω πως κανένα χρόνο είχα πολύ καλές ταχύτητες και τα έπιανα τα 2 τις δυάρας ταχύτητας μου ... :\

sdikr
11-07-11, 00:38
το έχω δοκιμάσει και αυτό ...
δεν έχει καμια διαφορα ...
σήμερα που μίλησα με τον οτε μου είπαν πως δεν βλέπουν το modem να συχνοριζεται .. με έβαλαν να κατεβάσω ένα αρχείο .. για να δουν κάτι μου είπαν.. και μου παν πάλι δεν σε βλέπουμε ...
δηλωσαν βλάβη ... και σε 2-3 μέρες λέει θα το θα το έχουνε κοιτάξει ..
εγώ δεν βγάζω καμια άκρη εσείς καταλαβαίνετε τίποτα?

επίσης να σας πω πως κανένα χρόνο είχα πολύ καλές ταχύτητες και τα έπιανα τα 2 τις δυάρας ταχύτητας μου ... :\

Όταν μπαίνουν πολλές γραμμές με adsl σε μια περιοχή δημιουργούν παρεμβολές η μία στην άλλη, με αποτέλεσμα να πέφτει ο μέγιστος συγχρονισμός σε όλους. Αυτό είναι κάτι που δύσκολα φτιάχνει.

Το μόνο περίεργο είναι ο τύπος συχρονισμου στην γραμμή σου (radsl2), θα μπορούσες να δείς αν το modem σου υποστηρίζει αλλαγή με το χέρι του τύπου συγχρονισμού και να δοκιμάσεις ποιο θα σου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα.

ns11
11-07-11, 01:15
Όταν μπαίνουν πολλές γραμμές με adsl σε μια περιοχή δημιουργούν παρεμβολές η μία στην άλλη, με αποτέλεσμα να πέφτει ο μέγιστος συγχρονισμός σε όλους. Αυτό είναι κάτι που δύσκολα φτιάχνει.

Το μόνο περίεργο είναι ο τύπος συχρονισμου στην γραμμή σου (radsl2), θα μπορούσες να δείς αν το modem σου υποστηρίζει αλλαγή με το χέρι του τύπου συγχρονισμού και να δοκιμάσεις ποιο θα σου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα.

πως ακριβώς γίνετε να το δοκιμάσω ?

sdikr
11-07-11, 01:16
πως ακριβώς γίνετε να το δοκιμάσω ?

Κάπου θα πρέπει να σου έχει επιλογή για το πως θα συγχρονίσει,
τι Modem είναι;

ns11
11-07-11, 01:42
[QUOTE=sdikr;4229863]Κάπου θα πρέπει να σου έχει επιλογή για το πως θα συγχρονίσει,
τι Modem είναι;[/QUO

είναι το matr-X

αν αυτό εννοείτε :\

sdikr
11-07-11, 01:46
έχει στα αριστερά επιλογή advanced setup - dsl;
Δυστυχώς δεν το ξέρω σαν Modem, αν θέλεις δώσε ενα screenshot απο όλο το μενού

ns11
11-07-11, 01:50
ναι υπάρχει


ναι και η φωτό που μου ζητήσατε :)
http://img832.imageshack.us/img832/2791/modemq.png

μπενω απο Opera browser*

sdikr
11-07-11, 02:06
ναι υπάρχει


ναι και η φωτό που μου ζητήσατε :)
http://img832.imageshack.us/img832/2791/modemq.png

μπενω απο Opera browser*

Δεν βλέπω να έχει όμως dsl, δοκίμασε στο wan άν έχει τίποτα επιλογές για GDMT, T413

ns11
11-07-11, 02:14
όχι δεν έχει τίποτα τέτοιο :(

sdikr
11-07-11, 02:19
όχι δεν έχει τίποτα τέτοιο :(

Κρίμα, θα μπορούσες να δοκίμαζες αν θα σου έδινε κάτι λίγο παραπάνω, αναγκαστικά περιμένεις τον ΟΤΕ.

ns11
11-07-11, 02:24
Κρίμα, θα μπορούσες να δοκίμαζες αν θα σου έδινε κάτι λίγο παραπάνω, αναγκαστικά περιμένεις τον ΟΤΕ.

ok :) σας ευχαριστώ πολύ :)
όταν έρθει ο οτε .. αν το φτιάξει θα σας πω που ήταν το πρόβλημα σε περίπτωση που εχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με εμενα ..
αν δεν το φτιάξουν .. θα παω να πάρω modem μήπως και αλλάξει τίποτα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.