PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Log on στους servers της Otenet



voyager_sat
13-10-06, 13:30
Εχω παρατηρησει οτι απο το πασχα και μετα οι servers τις οτενετ αργουν να κανουν login οταν κανεις επανεκινηση τον router η οταν κανεις drop το account και για να μπεις μετα θες αυτην την στιγμη τουλαχιστον 10 λεπτα.
Το προβλημα αυτο νομιζα οτι το ειχα μονο εγω λογω κακης γραμμης αλλα επειδη εβαλε και ο πατερας μου σε αλλη περιοχη ανακαλυψαμε οτι δεν ειμαι τελικα εγω ο κολοβος αλλα οτι εχει προβλημα η οτενετ και αυτο γιατι το τεστ εγινε σε συγκριση με αλτεκ συνδεση και στις 2 περιοχες οπου εμπαινε σφαιρα δλδ 0.1 του λεπτου ενω με οτενετ τουλαχιστον 10 λεπτα.

μηπως τελικα ειμαστε οικογενειακως ατυχοι?

sdikr
14-10-06, 02:31
Εχω παρατηρησει οτι απο το πασχα και μετα οι servers τις οτενετ αργουν να κανουν login οταν κανεις επανεκινηση τον router η οταν κανεις drop το account και για να μπεις μετα θες αυτην την στιγμη τουλαχιστον 10 λεπτα.
Το προβλημα αυτο νομιζα οτι το ειχα μονο εγω λογω κακης γραμμης αλλα επειδη εβαλε και ο πατερας μου σε αλλη περιοχη ανακαλυψαμε οτι δεν ειμαι τελικα εγω ο κολοβος αλλα οτι εχει προβλημα η οτενετ και αυτο γιατι το τεστ εγινε σε συγκριση με αλτεκ συνδεση και στις 2 περιοχες οπου εμπαινε σφαιρα δλδ 0.1 του λεπτου ενω με οτενετ τουλαχιστον 10 λεπτα.

μηπως τελικα ειμαστε οικογενειακως ατυχοι?

Εχουν αλλο τρόπο ελεγχου για το ποιος ειναι login,
όταν εσυ κάνεις restart το ρουτερ, δεν στέλνει σημα disconect στον πάροχο, η Οτενετ (καθώς και άλλοι πάροχοι ) έχουν ενα χρονικο περιθώριο το οποιό θα θεώρησουν εναν χρήστη disconnected


10 λεπτά ειναι ενα λογικός χρόνος

power
14-10-06, 16:46
Δε κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου.

π.χ. αν κάνω disconnect απο το speedtouch, και ξανακάνω connect, μπαίνει κατ'ευθείαν.
Εσένα αργεί?

123456789
14-10-06, 20:37
Και εμένα πολλές φορές 10 λεπτά!

voyager_sat
16-10-06, 12:53
ναι το εχω παρατηρησει και σε εμενα αλλα και στον πατερα μου στον κολωνο οτι ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα το παραδοξο ειναι με την συνδεση τις αλτεκ εμπαινε οχι σφαιρα δεν προλαβαινε να κανει drop και ηση επαιρνε ip οσο για το λογικο sdir δεν ειναι 10 λεπτα αλλα 1 λεπτο 10 λεπτα = προβλημα επισης να αναφερω οτι και απο καισσαριανη το δοκιμασα επισης τα ιδια.
Το εχω αναφερει στην οτενετ απο το πασχα και με πηρε τεχνιικος τοτε και μου ειπε οτι μου ειπες εσυ αλλα οταν τον ρωτησα τι χρονος εχει ρυθμιστει στον server δεν μου απαντησε γιατι δεν ηξερε το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτο για τεχνικο ο οποιος παιρνει τηλ τον πελατη και καλα να του πει οτι δεν τρεχει τιποτε αλλα οπως εχω πει και σε αλλα θεματα εγω περιμενω ποτε θα αρχισουμ να σκανε servers και τοτε θα ριξω πολυ γελιο

NiKapa
16-10-06, 18:36
Δε κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου.

π.χ. αν κάνω disconnect απο το speedtouch, και ξανακάνω connect, μπαίνει κατ'ευθείαν.
Εσένα αργεί?
Eπισης το ιδιο γρηγορα..ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα με 2χΟτενετ..

panthro
17-10-06, 14:01
Όπως έγραψε και ο sdikr όταν κάνεις restart το ρούτερ σου δεν φαίνεται στον isp ότι κάνεις disconnect. Με το disconnect o server δέχεται ένα μήνυμα ότι εσύ επιθυμείς να αποσυνδεθείς ένω με τη διαδικασία του restart διακόπτεται η σύνδεση μόνο από την πλευρά σου και μετά από ένα λογικό χρονικό διάστημα το αντιλαμβάνεται και ο server ώστε να διακόψει το session.

Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις disconnect από το ρούτερ σου και στη συνέχεια να επανασυνδεθείς. Το χρονικό διάστημα γι' αυτή τη δοκιμή δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο.

voyager_sat
17-10-06, 18:51
το εχω κανει panthro και μαλιστα εκανα πρωτα disconnect και μετα εκλεισα το router αλλα το γελοιο στην ολη υποθεση ηταν οτι ενω ο router ηταν κλειστος το msn messanger για 4 λεπτα με εδειχνε online στον αδερφο μου στον κολωνο (εγω ειμαι Ν.ΙΩΝΙΑ) και το ιδιο τεστ καναμε και απο εκει το ιδιο παλι λοιπον δεν ειναι θεμα δικο μου αλλα των σερβερ τους που δεν παιρνουν χαμπαρι ποτε κανει ο χρηστης αποσυνδεση αρα ο χρονος αντιδρασης τους .
Παντως εγω τους το εχω τονισει επανελημενα και μαλιστα με δοκιμη με τεχνικο τους απο 2nd level και το εχουν δει και εκεινοι αλλα τελικα υπερησχησε το ρητο στου κουφου την πορτα παρε την πορτα και φυγε και τελικα εχω μεινειν ετσι και απλα περιμενω 10 λεπτα να ξανασυνδεθω

panthro
22-10-06, 14:54
Αφού κάνατε δοκιμή και μαζί με τεχνικό δεν έχω λόγο να αμφιβάλω...όσο για αυτό που λες με το msn το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε μένα με άλλα άτομα τα οποία άλλα τυχαίνει να έχουν σύνδεση οτενετ και άλλοι με διαφορετικό πάροχο. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι πρόβλημα της εφαρμογής και όχι του παρόχου γιατί έχω διαπιστώσει ότι γίνεται και σε με το yahoo messenger!!!

voyager_sat
23-10-06, 01:23
panthro το msn το χρησημοποιησαμε απλα για να δουμε αν εχει διακοπει ο χρηστης δλδ αν ο isp μου εχει κανει drop το account και αφου ειδαμε το κουλο προχωρησαμε και παραπερα δλδ καναμε ping την ip που ειχα ενω εγω ειχα τον ρουτερ κλειστο και ολος παραδοξως απανταγε με ΚΛΕΙΣΤΟ router και για πληροφορηση σου ειμαι τεχνικος και administrator και πολλα αλλα με 12 χρονια προυπηρεσια και εχω δουλεψει με server και γνωριζω ποτε δεν παει καλα κατι αλλα και ποτε καλυπτουν οι isp τις διαφορες ματσακουλιες δοξασι ο θεος εχω δει πολλες σε διαφορες LEASED μικροκυματικες αλλα και απλες γραμουλες.
Τα παραπανω απλα τα αναφερω για να καταλαβεις τι υποβαθρο υπαρχει και χωρις να θελω να σε θιξω :)
Για πληροφορηση απο εχθες το προβλημα αυτο δειχνει να εχει ψιλο φτιαξει απλα τωρα βλεπω αλλο σε σχεση με τους DNS τους και φοβαμαι οτι λιαν συντομως θα εχουμε γενικο μπλακαουτ
λογω "αστοχιας υλικου" απο μεριας οτενετ γιατι το TTL τους πεφτει συνεχως και πολυ φοβαμαι οτι αν δεν προβουν σε ενυσχηση του cluster(?) θα εχουμε προβλημα για πολλες μερες

panthro
24-10-06, 22:00
Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω απλά καταθέτω κάποιες απόψεις που έχω σε ορισμένα θέματα και πολλές φορές ίσως να είναι και λανθασμένες.

Το θέμα με τα messengers το ανέφερα επειδή το έχω παρατηρήσει κι εγώ και ίσως να μην σκέφτηκα να ψάξω την πραγματική αιτία του προβλήματος, αλλά και να μην κατανόησα πλήρως αυτό που εννοούσες εξ' αρχής.

Τέσπα, δεν θίγομαι και ούτε πρόκειται, γιατί πιστεύω πως το φόρουμ δημιουργήθηκε για να βοηθά ο ένας τον άλλο με τις απόψεις, τις γνώσεις και την εμπειρία του και δεν αποτελεί αντικείμενο προσωπικών αντιπαραθέσεων :respekt:

voyager_sat
25-10-06, 10:00
Το προβλημα εξακολουθει και υφιστατε αλλα απο με αποκορυφωση το σημερινο να προσπαθει να κανει login και να το κραταει σε wait state για 2 λεπτα οποτε αυτο μαλλον δεν ειναι και τοσο καλο.

Επισης να τονισω οτι ολα αυτα γινονται αφου γινου drop και γραμμη και κυκλωμα ενω σε αντιθετη περιπτωση με μονο drop απο αψψοθντ κατι τετοιο δεν συμβαινει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.