PDA

Επιστροφή στο Forum : Loss of synchronization AFTER THE DSL UPGRADE



thanasonic
13-10-06, 19:50
Αγαπητοί φίλοι,

Μετά απο την αναβάθμιση του ΟΤΕ , το router-modem μου (netgear DG834G) παρουσιάζει στα logs το εξής:

Fri, 2006-10-13 19:32:15 - Initialize LCP.
Fri, 2006-10-13 19:32:15 - LCP is allowed to come up.
Fri, 2006-10-13 19:32:26 - Loss of synchronization :1
Fri, 2006-10-13 19:32:27 - PAP authentication success

Η σύνδεση με τον provider γίνεται κανονικά και πέρνω IP διεύθυνση κανονικά.
Το πρόβλημα του synchronization παρουσιάζεται όταν θελήσω να κατεβάσω ένα οποιοδήποτε αρχείο. Για παράδειγμα πήγα να κατεβάσω την τελευταία distro του slackware apo to FTP του NTUA, και το download "κόλλησε" στο 9%.O router έχασε τον συγχρονισμό και στα logs προσθέθηκε η γραμμή Fri, 2006-10-13 19:32:26 - Loss of synchronization :1/

Αυτό το πρόβλημα δεν υπήρχε πριν την αναβάθμιση. Κάλεσα το 121 και δήλωσα βλάβη. Τίποτα.Καμία απάντηση.Ξανακάλεσα σήμερα και μου είπαν οτι το ελέξανε απο το DSLam και δεν διαπηστώθηκε πρόβλημα και έτσι η βλάβη διαγράφηκε από την λίστα του 121.Ξαναδήλωσα βλάβη, εύγαλα τον splitter μου από την γραμμή και έβαλα γυμνό το modem.Πάλι τα ίδια όμως.

Θα σας ενημερώνω για κάθε νέο. Άν έχει λύσει κάποιος αυτό το πρόβλημα ή γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.

DSL UPGRADE wars number III is out ! :twisted:

nnn
13-10-06, 23:13
Έχει κάποια διαγνωστικά το modem να δούμε την κατάσταση της γραμμής ?

Καλώς ήρθες.

michael
14-10-06, 00:03
Καλησπερα φιλε,
Εχω και εγω τον ιδιο router και παρουσιαζει το ιδιο προβλημα. Σιγουρα το modem συγχρονιζει στα 2Mbit αλλα πανω απο 1Βιτ δεν τραβαει εκτος απο τις πρωτες μερες αναβαθμισης. Τσεκαρα εδω και θα δεις http://205.234.111.148/ Ψαχνω και εγω να βρω τροπο να βρω πως ο συχρονισμος και η ταχυτητα θα "συναντιουνται" σωστα, καλο ψαξιμο

thanasonic
14-10-06, 17:42
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Ιδού τα στατιστικά της γραμμής μου.

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 1024 kbps 256 kbps
Line Attenuation 7 db 3 db
Noise Margin 27 db 30 db

Σε λίγη όρα θα δοκιμάσω να κάνω connect με κάποιο άλλο μόντεμ.
Θα σας έχω ενήμερους για όποια εξέλιξη.

michael
14-10-06, 18:55
Τυχερος εισαι

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 2048 kbps 256 kbps
Line Attenuation 30 db 8.5 db
Noise Margin 25 db 31 db

Aλλα απο το παραπανω site με βλεπει 1024/~256

Εχεις καμμια ιδεα?

nnn
14-10-06, 21:55
@thanasonic η γραμμή σου δείχνει καλή.
@michael το attenuation σου είναι λίγο ανεβασμένο.

Διαβάστε και το παρακάτω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

michael
14-10-06, 23:53
Το εχω διαβασει αλλα δεν εχω βρει τροπο να καταλαβω γιατι συμπεριφερεται σαν 1024/~192 και οχι 2048/256 που συχρονιζει το μοντεμ.

nnn
14-10-06, 23:55
Στους περισσότερους έτσι είναι μετά τον διπλασιασμό.
Ρίξε μια ματιά στα sections των Isps.

thanasonic
15-10-06, 02:12
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι μετά απο update στην έκδοση V3.01.31 του firmware, το πρόβλημα του Loss of Synchronization έχει εξαφανιστεί (μεχρι στιγμής).Το Ftp client φένεται να παρουσιάζει ταχύτητα 1012 kbps /sec(και ανεβένει σιγα σιγα) στο κατεύασμα του Slackware 11 :worthy: απευθίας από το NTUA!!!: Μου φένεται οτί η γραμμή μου είναι εξεραιτικά καλή :whistle:

Εσθάνομαι πολύ ικανοοποιημένος που το πρόβλημα επιλύθηκε (μεχρι στιγμής) και η ταχύτητα είναι η μέγιστη. :rofl:

Θα σας έχω ενήμερους για όποια νέα (ελπίζω να μην υπάρξει αναπάντεχο Loss of Synchronization ξανά και η επόμενη φορά που θα χρειαστεί να σας γράψω να είναι μετά από χρόνια. :lol:

Φιλικά,
Thanasonic

P.S.: Την αναβάθμιση του firmware θα την βρείτε εδώ
http://mytheone.googlepages.com/DG834_V3.01.31.zip (Version 3.01.31)

thanasonic
15-10-06, 05:17
Ιδού και μερικά απο τα tests που έκανα...

MySpeed Broadband VoIP and Speed Test:

Speed test statistics
---------------------
Download speed: 881448 bps
Upload speed: 220344 bps
Quality of service: 99 %
Download test type: socket
Upload test type: socket
Maximum download pause: 40 ms
Average download pause: 37 ms
Minimum round trip time to server: 173 ms
Average round trip time to server: 480 ms

Server test
-----------
Server ID #: 4488276

Forthnet ADSL TEST:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.16Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 882.74kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Μα που πήγαν τα υπόλοιπα 142 kb απο το download μου και που τα 31 απο το upload μου? Μήπως είναι αποκλειστικά θέμα noise και υποδομής ή μήπως είναι θέμα του LLU του ΟΤΕ και τον backbones του?
Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Θα κέρδιζα άυξηση στην ταχύτητα αν καλούσα τον ΟΤΕ για έναν καθαρισμό γραμμής; Η καταλήγουμε στις γνωστές ιστορίες για επενδύσεις του ΟΤΕ στην δήθεν ανάπτυξη της ευριζωνικότητας στην Ελλάδα?

Ας μην ξεχνάμε οτί οι αυτός ο διπλασιασμός που γίνεται τώρα έπρεπε να ειναι 5πλασιασμός και να έχει γίνει πριν πολλά χρόνια μάλιστα,σύμφωνα πάντα με γνώμονα τα λευτά που έχουμε δώσει στον ΟΤΕ για παροχή μιας τέτοιας υπηρεσίας και στις τιμές των παρόχων των υπόλοιπων ευρωπαικών κρατών.

Συγγνώμη αν σας κούρασα,
Φιλικά
thanasonic

dfinikis
18-10-06, 21:46
Ιδού και μερικά απο τα tests που έκανα...

MySpeed Broadband VoIP and Speed Test:

Speed test statistics
---------------------
Download speed: 881448 bps
Upload speed: 220344 bps
Quality of service: 99 %
Download test type: socket
Upload test type: socket
Maximum download pause: 40 ms
Average download pause: 37 ms
Minimum round trip time to server: 173 ms
Average round trip time to server: 480 ms

Server test
-----------
Server ID #: 4488276

Forthnet ADSL TEST:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.16Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 882.74kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Μα που πήγαν τα υπόλοιπα 142 kb απο το download μου και που τα 31 απο το upload μου? Μήπως είναι αποκλειστικά θέμα noise και υποδομής ή μήπως είναι θέμα του LLU του ΟΤΕ και τον backbones του?
Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Θα κέρδιζα άυξηση στην ταχύτητα αν καλούσα τον ΟΤΕ για έναν καθαρισμό γραμμής; Η καταλήγουμε στις γνωστές ιστορίες για επενδύσεις του ΟΤΕ στην δήθεν ανάπτυξη της ευριζωνικότητας στην Ελλάδα?

Ας μην ξεχνάμε οτί οι αυτός ο διπλασιασμός που γίνεται τώρα έπρεπε να ειναι 5πλασιασμός και να έχει γίνει πριν πολλά χρόνια μάλιστα,σύμφωνα πάντα με γνώμονα τα λευτά που έχουμε δώσει στον ΟΤΕ για παροχή μιας τέτοιας υπηρεσίας και στις τιμές των παρόχων των υπόλοιπων ευρωπαικών κρατών.

Συγγνώμη αν σας κούρασα,
Φιλικά
thanasonic

Η γραμμή σου είναι μιά χαρά, να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό λαμβάνοντας υπόψιν των προβλημάτων και της αστάθειας που δημιουργήθηκε στο δίκτυο μετά τον διπλασιασμό (ο Θεός να τον κάνει ... :oops: )

//dfinikis

:oneup:

thanasonic
19-10-06, 21:40
Καλησπέρα.

Το πρόβλημα του Loss of Synchronization έχει λυθεί οριστικά.Κάποιος είχε βγάλει από την κεντρική τηλεφωνική γραμμή το φίλτρο.:rofl: Το ξανασύνδεσα και όλα δουλεύουνε όπως θα έπρεπε.:oneup:

Παρόλα αυτά, οι διακυμάνσεις ξεκίνησαν για τα καλά.Αυτήν την στιγμή κατεβάζω απο ntua.gr με 200kbps...Αν είναι δυνατόν!!

Ας ελπίσουμε ότι θα περάσει γρήγορα ο Οκτώβρης και ο Νοέμβρης και ότι μέχρι τότε η κατάσταση θα έχει σταθεροποιηθεί οριστικά.

Φιλικά,
thanasonic

@ ADSLgr.com All rights reserved.