PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης στο Γκύζη

aletsoup
13-07-11, 11:10
Εδώ και μια εβδομάδα περίπου είτε το ρούτερ τρώει συνέχεια αποσυγχρονισμούς είτε δεν υπάρχει σύνδεση με τον ISP(Tellas). Πήρα τηλέφωνο στην Tellas και μου είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα με την καλωδιώση του ΟΤΕ και περιμένουν να φτιάξει το πρόβλημα ο ΟΤΕ. Παπαριές δηλαδή. Έχει κανένας παρόμοια προβλήματα;

thenetpoet
13-07-11, 11:23
καλο θα ειναι να μην βγαζεις συμπερασματα τοσο ευκολα για το που βρισκεται το προβλημα και αν ειναι "παπαριες" αυτα που σου λενε.
Τώρα σχετικα με την ερώτησή σου, κατα καιρούς εμφανίζονται τέτοια προβλήματα. Θα ήταν απίθανο στον όγκο των συνδρομητών οποιουδήποτε παρόχου να μην υπάρχουν κάποιοι με προβλήματα. Ειδικα αν είναι καλωδιακό, το πρόβλημα θέλει χρόνο για αποκατάσταση γιατί εμπλέκει ενεργειες του ΟΤΕ στον οποίο και ανήκει ο χαλκός.
Αν θες ποσταρε στατιστικα από το μοντεμ.

Koala_
14-07-11, 12:24
Όπως σου είπε και ο thenetpoet δώσε μας τα στατιστικά σου, και τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς.

Και επειδή έκανα άιτηση και εγώ για μεταφορά στην Wind στην περ. του Αγ. Ελεύθεριου, μπορείς να δώσεις καμμια γνώμη;

djpar
17-07-11, 12:42
παιδια σχεδον ΟΛΑ ανηκουν στον ΟΤΕ αρα θελοντας ή μη το προβλημα κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα πεφτει παντα στον ΟΤΕ ή μαλλον να πω στην Deutche Telecom

neon2k8
21-07-11, 15:39
Παιδά, δεν ξέρω αν αυτό που θα πώ είναι off-topic, αλλά απο πολλούς φίλους που έχω σε πολλές περιοχές της Ελλάδας (συνδρομητές διαφόρων ISPs) το θέμα "που είναι το πρόβλημα" πάντα το "
αντιμετώπιζαν" ώς "φταίει ο ISP" και δώσ' του τηλέφωνα στα τεχνικά τμήματα κλπ. με βρισιές και διάφορα τέτοια. Μετά απο 2-3 πράγματα που τους είπα να ελέγξουν και πως, στο 98% των περιπτώσεων έβρισκαν πρόβλημα στις ρυθμίσεις του υπολογιστή τους, στα καλώδια, στην κάρτα δικτύου τους, ιούς κλπ., ρούτερ που ποτέ δεν έκαναν επανεκκίνηση ακόμα και μετά απο 2 χρόνια, ακόμα και ρούτερ που συνδέονταν στην κεντρική πρίζα με καλώδιο 4 και 6 μέτρα (απαγορευτικό), αλλά και περιπτώσεις που όλα ήταν πρόβλημα dslam, χαλκού ΟΤΕ κλπ. Θέλω να πω οτι μπορεί να μην είναι κάτι απο τα παραπάνω το πρόβλημα του φίλου aletsoup, αλλά το να θεωρούμε οτι φταίει η εταιρεία μας για τα πάντα, φαντάζει ώς εύκολη λύση αλλά μόνο λύση δεν είναι. Πρίν σηκώσουμε το τηλέφωνο και πάρουμε το τεχνικό τμήμα, ας βεβαιωθούμε πρώτα για κάποια πράγματα, π.χ. βλάβη δικτύου απο εξωτερικούς παράγοντες ή για προβλήματα στον χώρο μας. Ακούγεται χιλιοειπωμένο, αλλά πιστεύω οτι είναι τα αναγκιαία βήματα πρίν.... "παίξουμε ξύλο με τον τεχνικό του τμήματος εξυπηρέτησης" :lol:

nikos2004
25-07-11, 20:44
Εδώ και μια εβδομάδα περίπου είτε το ρούτερ τρώει συνέχεια αποσυγχρονισμούς είτε δεν υπάρχει σύνδεση με τον ISP(Tellas). Πήρα τηλέφωνο στην Tellas και μου είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα με την καλωδιώση του ΟΤΕ και περιμένουν να φτιάξει το πρόβλημα ο ΟΤΕ. Παπαριές δηλαδή. Έχει κανένας παρόμοια προβλήματα;

Καλησπέρα
Φίλε και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα μένω Πετρούπολη από τις 25/5. Είμαι χωρίς τηλέφωνο νεκρό έχω όμως Ίντερνετ κανονικά
Με λίγα λόγια η βλάβη
Από 25/5 εώς 7/7 βλάβη του ΟΤΕ στο καλώδιο το επισκευαζει ο ΟΤΕ και την ιδια μέρα χαλάει στην wind από ότι κατάλαβα κάτι στα συστηματα της alcatel με αποτέλεσμα να κάνω αίτηση στην hol που ήμουν 4χρόνια απο την wind την ιδια μου είπαν εμεσος πλην σαφος να πάω σε άλλη εταιρία για δεν ξέρουν ποτέ θα το φτιάξουν αυτά

neon2k8
26-07-11, 20:04
Τώρα λένε και "αλλάξτε εταιρεία"; Καθόλου καλή κίνηση ομολογουμένως. Πάντως βρε παιδιά, απορώ μερικές φορές, χωρίς να αμφισβητώ τα λεγόμενα κανενός, πώς μπορεί αυτή η εταιρεία να έχει τόσα προβλήματα σε κάποιες περιοχές. Θα μου πείτε όλες οι εταιρείες κάπου είναι καλές και κάπου αλλού όχι. Αλλά με αυτή την εταιρεία τα έχω λίγο χαμένα. Εδώ ας πούμε στην περιοχή μου, η οποία είναι χωριό μεν αλλά απο το κέντρο που βρίσκεται σε εμάς εξυπηρετούνται πόσα άλλα κι εγώ δεν ξέρω χωριά, δεν λέω οτι σκίζουμε ή οτι δεν υπήρξαν ποτέ κάποια προβλήματα αλλά όχι τόσες μέρες, και τόσο συχνά!!! Σε κάποιες περιοχές πάλι ή πόλεις έχω ακούσει οτι είναι άψογη. Τώρα, τι γίνεται και γιατί ένας Θεός ξέρει!!!

psylos
26-07-11, 20:24
Ειναι κλασικο καποια περιοχη να βαραει γενικο προβλημα... Ακομα και στον ΟΤΕ υπαρχουν τετοιες τοποθεσιες που εχουν θεματα που αργουν κ να ληθουν...

Copyright © Keen Notion Co (2002-2017) Copyright Keen Notion Co.