PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για τηλεόραση - γύρω στα 1000€



alexis_21
13-10-06, 21:45
Η παλιά μου τηλεόραση χάλασε και έτσι, είναι επιτακτική η αγορά καινούργιας.

Διαθέτω γύρω στα 1000€ και θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμο αν κάποιος "γνώστης" του χώρου μπορούσε να μου προτείνει κάποια μοντέλα, μιας και είμαι λίγο χαμένος με τα νεότερα που κυκλοφορούν.

Από παλιότερα θέματα που είδα κατάλαβα πως μάλλον καλύτερες είναι lcd και flat crt....σωστά?

Από λόγους πλευρών, τι λέτε? Με ενδιαφέρει και θέαση ταινιών αλλά και συμβατικών καναλιών....αν πάρω 16:9 τότε τα κανάλια θα χάνουν λίγο από δεξιά-αριστερά ή θα προσαρμόζονται με κάποια παραμόρφωση σε αυτή?

Στις HD-ready θα φαίνεται χάλια το σήμα από τα τηλεοπτικά κανάλια? Αλήθεια πως ξεχωρίζουμε από τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής, αν είναι true HD ή αν γίνεται upscaling?

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για το χρόνο σας!

joseph
14-10-06, 00:23
Κυκλοφορούν πολλά FAQ σε διάφορα sites , ρίξε μια ματιά θα σου καλύψει πολλές απορίες , όσο για το true hd θα πρέπει να δώσεις περισσότερα απο 5000 ευρώ , οπότε το ξεχνάς προς το παρόν ...

Η πιο σωστή συμβουλή είναι , βγες έξω και κάνε δοκιμές με κάποια ταινία που ξέρεις καλά και κάνε test στις τηλεοράσεις σε τηλεοπτικο σήμα και στο dvd που θα κουβαλάς , εαν θεωρείς ότι κάποια τηλεόραση σε καλύπτει , αγόρασε την ... Ολες οι τηλεοράσεις out of box θέλουν καλιμπράρισμα , οπότε θα έχεις ακόμα καλύτερη εικόνα στην τελική ...

WAntilles
14-10-06, 01:03
1. Μήπως θα μπορούσες να είσαι λίγο σαφέστερος ως προς τις απαιτήσεις σου σχετικά με μέγεθος ή/και τεχνολογία τηλεόρασης; Διότι ενώ π.χ. παίρνεις κορυφαία CRT TV 29'' 4:3 100Hz με €550, για να πάρεις σε LCD ίδιο μέγεθος και αντίστοιχη ποιότητα εικόνας θες €1800-€2000.

2. Ξέχνα προς το παρόν το HD. Τα standards του είναι σε στάδιο draft ακόμα και συνεχώς αλλάζουν. Επομένως ό,τι και να πάρεις τώρα, κανένας δεν σου εγγυάται ότι σε 2 π.χ. χρόνια δεν θα είναι HD απολίθωμα.

3. Έχε υπόψη σου ότι μέγεθος ενδεικτικό του πόσο μεγάλη εικόνα θα δεις είναι το ύψος του πλαισίου. Έτσι π.χ. για να δεις το ίδιο μέγεθος πλαισίου σε εκπομπή 4:3 που θα έβλεπες σε μία 29άρα τηλεόραση 4:3, σε τηλεόραση 16:9, θα πρέπει αυτή να είναι 36άρα.

4. Από τη μεριά μου πάντως μπορώ να σου προτείνω για 29άρα CRT 100Hz κορυφαία από κάθε άποψη, με PixelPlus, είσοδο συνιστωσών καί Progressive Scan την Philips 29PT9521. Θα την βρεις γύρω στα €550.

alexis_21
14-10-06, 01:35
Συγκεκριμένες απαιτήσεις δεν έχω.......μόνο τον περιορισμό των 1000 ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα, με ενδιαφέρει να πάρω την βέλτιστη ποιότητα ανεξαρτήτα από τεχνολογίες.

Άρα, χάνω στα πλάγια εικόνα στις widescreen, όταν γίνεται προβολή τηλεοπτικού σήματος, έτσι?

Για αυτή εδώ http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/product.jsp?language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&productId=32PW9551_12_GR_CONSUMER
τι λές? Είναι ίδια με την δικιά σου μόνο που έιναι σε wide 32?

Κοίταξα και στο site της Philips, οι lcd με αντίστοιχες δυνατότητες Crystal Clear, PixelPlus κτλ. πως σας φαίνονται?

Gix
14-10-06, 08:37
Αυτή εδώ είναι πάρα πολύ καλή: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.156457

WAntilles
14-10-06, 18:38
Συγκεκριμένες απαιτήσεις δεν έχω.......μόνο τον περιορισμό των 1000 ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα, με ενδιαφέρει να πάρω την βέλτιστη ποιότητα ανεξαρτήτα από τεχνολογίες.

Τότε οι CRT είναι μονόδρομος.

Για αντίστοιχη ποιότητα σε LCD θες τουλάχιστο €1600 και πάνω.


Άρα, χάνω στα πλάγια εικόνα στις widescreen, όταν γίνεται προβολή τηλεοπτικού σήματος, έτσι?

Δεν χάνεις εικόνα απλά έχεις κατακόρυφες μαύρες μπάρες.


Για αυτή εδώ http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/product.jsp?language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&productId=32PW9551_12_GR_CONSUMER
τι λές? Είναι ίδια με την δικιά σου μόνο που έιναι σε wide 32?

Ναι είναι απαράλλαχτη απλά είναι σε Wide 32.

Που σημαίνει ότι για εκπομπή 4:3, είναι σαν να την βλέπεις σε 4:3 25άρα. Προσοχή σε αυτό.

Gordito
14-10-06, 18:49
Δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με το θεμα αλλα θελω να "κοτσαρω" κατι ερωτησεις σχετικα με τις 16:9 που νομιζω ενδιαφερουν και το φιλο:
1)Το τηλεοπτικο σημα μπορει να κανει stretch και να πιασει ολη την οθονη? υπαρχει κατι τετοιο στις επιλογες? Σε διαφορα σπιτια αλλα και στα καταστηματα βλεπω τα διαφοτρα καναλια να παιζουν "stretched" και δεν εχω παρατηρησει μαυρες μπαρες. Διαλεγεις εσυ πως θα διαχειριστει το σημα?
2)αναλογη ερωτηση και με τα DVD.Οι ταινιες που ειναι σε 4:3 παιζουν με κατακορυφες μαυρες μπαρες ή υπαρχει ρυθμιση απο την τηλεοραση? Μηπως πρπει να υπαρχει ρυθμιση απο το μενου του DVD ? Στις ταινιες που ειναι σε μορφη 16:9 αυτες πως παιζουν σε 16:9 τηλεοραση? Υπαρχουν οριζοντιες μαυρες μπαρες ή η ταινια πιανει ολη την οθονη κανονικα?
Συγνωμη για το μπερδεμα:sorry:

WAntilles
14-10-06, 19:19
Το τηλεοπτικο σημα μπορει να κανει stretch και να πιασει ολη την οθονη? υπαρχει κατι τετοιο στις επιλογες? Σε διαφορα σπιτια αλλα και στα καταστηματα βλεπω τα διαφοτρα καναλια να παιζουν "stretched" και δεν εχω παρατηρησει μαυρες μπαρες. Διαλεγεις εσυ πως θα διαχειριστει το σημα?

Σε μια σοβαρή τηλεόραση 16:9, ναι, διαλέγεις εσύ.

Δεν τολμώ να πιστέψω ότι θες να βλέπεις "βαρελίσιο" 4:3.


αναλογη ερωτηση και με τα DVD.Οι ταινιες που ειναι σε 4:3 παιζουν με κατακορυφες μαυρες μπαρες ή υπαρχει ρυθμιση απο την τηλεοραση? Μηπως πρπει να υπαρχει ρυθμιση απο το μενου του DVD?

Εκεί εξαρτάται από το μενού του player. Έχει επιλογή για να του πεις σε τί αναλογίας τηλεόραση δίνει έξοδο, και συνήθως είναι αρκετά "έξυπνα" ώστε να βάλουν κατακόρυφες μαύρες μπάρες εκατέρωθεν, στο 4:3 που χρειάζεται.


Στις ταινιες που ειναι σε μορφη 16:9 αυτες πως παιζουν σε 16:9 τηλεοραση? Υπαρχουν οριζοντιες μαυρες μπαρες ή η ταινια πιανει ολη την οθονη κανονικα?

Πιάνει όλη την οθόνη.

Νικαετός
14-10-06, 19:47
Εξαρτάται από το φορμάτ WAn , εξαρτάται από το φορμάτ . Νομίζω πως μόνο ενός τύπου wide παίζουν σε όλη την οθόνη. Στον άλλο ή στους άλλους έχουν μικρές μαύρες γραμμές πάνω και κάτω. Θα το ψάξω και θα επανέλθω . ;)

hemlock
14-10-06, 19:50
Οχι απλα μικρες μαυρες γραμμες...Μεγαλες μαυρες γραμμες.

alexis_21
15-10-06, 16:59
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Να είστε καλά!!!


@Nikoseagle
Μάλλον θα αναφέρεσαι στα διάφορα widescreen aspect ratio που δεν ταιριάζουν επακριβώς με το 1.78:1 (16:9), όπως το 2.39:1 ή 1.85:1 ή 2.35:1.

Να δες και εδώ για λεπτομέρειες
http://en.wikipedia.org/wiki/Letterbox
http://en.wikipedia.org/wiki/Widescreen

@ ADSLgr.com All rights reserved.