PDA

Επιστροφή στο Forum : thomson 585 v7 πολαπλό προβλημα



Jimmy12
13-07-11, 13:32
καλημέρα παιδιά έχω κάποια προβλήματα με την σύνδεσή μου με την forthnet και είπα να σας ενοχλήσω λίγο για να με βοηθήσεται αμα μπορείτε.

Λοιπόν προτα απ'όλα εχω μια σύνδεση 24αρα με thomson 585 v7 wireless και η ταχύτητα μου είναι μικρή πιανω 5,5 με 6 mbps στο speedtest.net με ping 52 ms παρόλα αυτά βολεύωμαι και με αυτην την ταχυτητα (αν μπορειτε να μου πείτε κάποιο τρόπο να την ανεβάσω δεν θα εχώ πρόβλημα δικίμασα να κάνω ενσύρματη σύνδεση αλλά δεν γινεταί τιποτα το pc μπένει σε wirrless αύτοματα παρόλο που το εχω σύνδεση κανονικά μάλλον εχει πρόβλημα η βαση στο pc τεσπα)το κυριο πρόβλημα είναι πως καποιες ώρες της ημέρας το ping της σύνδεσης ανεβένη στα 132ms και η ταχυτήτυτα στην καλύτερη πιάνει 2 mbps ηπάρχει περίπτωση κάποιος να με κλεύει αύτες τις ωρες?
εχω κλείδωση το wireless με WPA+WPA2 βαζωντας τν κωδικο που αναγράφεται κατω απο το modem δεν εχω κλειδωση ομως το upnp ηπαρχη καποιο πρόβλημα ειναι φυσιολογικό να πέφτη η ταχύτητα πείτε μου να ξέρω γιατί είμαι και ένας άμπαλος 15άχρονος και τώρα τα μαθαίνω,

ευχαριστώ.

Seitman
13-07-11, 14:18
Ανέβασε ένα screen shot αυτής της σελίδας (http://192.168.1.254/cgi/b/dsl/dt/?be=0&l0=2&l1=0) (είναι τα στατιστικά της γραμμής ADSL σου) του router σου.

vaggospat13
13-07-11, 17:23
το speedtest.net δεν ειναι αξιοπιστο δοκιμασε οταν κανεις τεστ να συνδεθεις με grnet και οχι με vodafone. αν θες αξιοπιστο τεστ δοκιμασε να κατεβασεις αυτο (http://ftp.ntua.gr/pub/DesktopBSD/Releases/1.7/DesktopBSD-1.7-i386.iso) αν πιανεις πανω απο 600kBps εισαι οκ

eniac
13-07-11, 17:27
Κάνε αυτό που είπε ο Seitman να δούμε στατιστικά της γραμμής σου.

Jimmy12
13-07-11, 18:05
DSL Connection










Link Information













Uptime:

1 day, 2:46:25







DSL Type:

G.992.5 annex A







Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

939 / 6.623







Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]:

0,00 / 2,00







Output Power (Up/Down) [dBm]:

12,5 / 19,0







Line Attenuation (Up/Down) [dB]:

16,0 / 29,0







SN Margin (Up/Down) [dB]:

6,0 / 7,5







Vendor ID (Local/Remote):

TMMB / BDCM







Loss of Framing (Local/Remote):

0 / 0







Loss of Signal (Local/Remote):

0 / 0







Loss of Power (Local/Remote):

0 / 0







Loss of Link (Remote):

0







Error Seconds (Local/Remote):

405 / 0







FEC Errors (Up/Down):

2 / 282.685.227







CRC Errors (Up/Down):

2 / 149.305







HEC Errors (Up/Down):

775 / 81.656
παιδιά αν ενωούσαται αυτό καλός αν όχι πείτε μοθ ακριβος τι:rolleyes:

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

vaggos δεν μου βγαζει καποιο link :)

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ακυρο το βρικα vaggo

Seitman
13-07-11, 18:19
Σε ποια εταιρία είσαι?

Jimmy12
13-07-11, 18:25
forthnet

Seitman
13-07-11, 18:31
Πόσες τηλεφωνικές συσκευές υπάρχουν στο χώρο και πως είναι συνδεμένες? Το router είναι μόνο του στην τηλεφωνική πρίζα ή υπάρχει splitter & τηλεφωνική συσκευή?

Jimmy12
13-07-11, 21:51
Βασικά το είχα με splitter στο παλιό σπιτι επιδή είχε μονο μια τηλεφωνική μπριζα αλλα αφού μετακόμισα εχω μια μπρίζα κοντά στο pc και ετσι συνδεσα το τηλεφωνο με adsl filter (το οποίο το πηρα απο εναν φιλο μου και οχι απο την εταιπεία αλλα δεν ηπάρχη πρόβλημα)και το moden χωρίς καποιο filter splitter το έφερα δηλαδή πιο κοντά στο pc για ενσύρματη σύνδεση παρόλα αυτά δεν κατάφερα να το σύνδεσω ενσυρματα και αυτή την στηγμή όλα τα καλόδια εναι συνδεμένα όλα τα λαμπάκια τοθ moden αναμένα αλλα παραμένω σε ασύρματη συνδεση. Εχω ενα τηλεύφωνο

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και vaggo οχι μόνο 600 πιανώ αλλα 200 με το ζόρι :(

Seitman
13-07-11, 21:58
"Ξήλωσε" τελείως το φίλτρο & τηλέφωνο, αφήνοντας μόνο το router επάνω.

Jimmy12
13-07-11, 22:20
Τη ενοείς το router ειναι σε άλλη μπριζα :hmm:

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κατι αλλο το καλόδιο που σηνδεσα στη μπριζα και στο modem δεν ειναι αυτο που ηταν στη συσκευασια του modem τορα το προσεξαα και εγω το ειχα ξεχασει :S Φιλε μην με αφηνης plZ μονο εσυ εμεινες :D

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 8 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχω κιαλο το remote assistance δεν το εχω κανει ποτε enable φιλε μου σε πριζω αλλα δεν ξερω τη γινεται

Seitman
14-07-11, 07:37
Η γραμμή σου δε φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Αλλά προσέχοντας καλύτερα τα στατιστικά σου, είδα ότι έχεις μεγάλο SNR (ή SN Margin όπως το βλέπεις εσύ στο router).

Θα πάρεις ένα τηλέφωνο στην Forthnet και θα τους πεις ακριβώς αυτά:


Θέλω να μου αλλάξετε το Target SNR σε 6

Λογικά έτσι θα πρέπει να ανέβει ο συγχρονισμός σου κοντά στα 12-14Mbps.

Το remote assistance, μη σε απασχολεί καθόλου. Άστο disabled.

Jimmy12
14-07-11, 09:45
Ευχαπιστώ φίλε θα το κανώ αλλα θελο και κατι τελευταιο απο εσενα τη μπορει να φταιει που δεν μπορω να κανω ενσύρματη σύνδεση το router το pc καποιο καλιδιο?

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 8,0 Ενοεις πως ειναι target στο 8 αν καταλαβα:hmm:

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 4 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οπως σου εχω πει θελω ενσυρματη συνδεση αλλα παρολο που εχω συνδεση τα καλοδια κανονικα το pc μπενει σε ασύρματη μονο του πρεπει να κανω καποια ρηθμηση?

Seitman
14-07-11, 10:26
Θα πρέπει να έχεις κλειστή την ασύρματη κάρτα. Δεν μπορεί να έχεις και τους δύο τρόπους ενεργούς.

Μια χαρά είναι τώρα. Αλλά σε συνδυασμό με το Attenuation που έχεις θα έπρεπε να συγχρονίζεις τουλάχιστον στα 12Mbps άνετα όμως.

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, βγάλε το τηλέφωνο από την πρίζα, δεν έχει σημασία αν είναι σε διαφορετική, και κάνε επανεκκίνηση στο router. Αν αλλάξει κάτι, τότε ή έχει πρόβλημα η πρίζα που έχεις το τηλέφωνο ή το φίλτρο. Αν δεν αλλάξει θα πρέπει να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει την εγκατάστασή σου. Αν τη βρει καθαρή, τότε τηλέφωνο στην forthnet για να σου λύσει το πρόβλημα χαμηλού συγχρονισμού.

Αν θέλεις, μπορείς να ανεβάσεις ένα διάγραμμα της γραμμής σου, χρησιμοποιώντας το DMTool v7.35 (http://www.2cent.de/dmt/v7/dmt.zip). Δε χρειάζεται εγκατάσταση.

Θα το κατεβάσεις, θα το αποσυμπιέσεις και θα το "τρέξεις". Αφού επιλέξεις γλώσσα, θα πας στο μενού "Special" -> Misc. Options. Στο παράθυρο που θα ανοίξει ψάξε να βρεις το "allow untested firmware versions" και τικάρισέ το, μετά κλικ στο "Save/Close".

Θα σε βγάλει στο κύριο παράθυρο της εφαρμογής. Θα κάνεις κλικ στο "connect". Θα καταλάβεις ότι δουλεύει όταν σου εμφανίσει ένα διάγραμμα στο πρώτο από τα τρία μαύρα πλαίσια.

Στο μενού "File" θα επιλέξεις Snapshot. Επιλέγεις που θα αποθηκευτεί και μετά "ανεβάζεις" το διάγραμμα στο DMT γραφήματα ADSL συχνοτήτων (συζήτηση / σχολιασμός / επεξηγήσεις) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4228020#post4228020) για να το δουν οι "γιατροί" και να διαφωτίσουν περισσότερο.

Για να το ανεβάσεις:

Κλικ "Απάντηση" στο θέμα που σου έδωσα παραπάνω
Στη γραμμή εργαλείων, θα δεις το εικονίδιο του συνδετήρα. Κλικ επάνω του.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει, επιλέγεις το αρχείο που δημιουργήθηκε από το DMTool
Κάνεις κλικ στο "Ανέβασμα", περιμένεις να τελειώσει και κλείνεις το παράθυρο.
Γράφεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και περιμένεις.

Jimmy12
14-07-11, 10:36
λοιπον φιλε ακου τη ψαρεψα στην διαχειριση συσκευων
προσαρμογεις δικτυου λεει : ralink RT61 turbo wireless lan card (αυτη χρισημοποιώ και δν μου διχνει καποιο προβλημα) realtek RTL8101 family PCI-E fast ethernet NIC (NDIS 6.0) (αυτη πρεπει να ειναι του pc και διχνει πωσ εχει καποιο προβλημα) και teredo tunneling pseudo-interface (αυτη δεν εχω ιδεα τη ειναι αλλα παλι δειχνει να εχει καποιο προβλημα ) μηπως θελουν uninstall και παλι τα drivers?

Κανε κατι θελω ενσυρματη και τωρα βρικα ατομα να ρωταω :p

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

θα το κανω φιλε μου ευχαριστω

Seitman
14-07-11, 10:36
Laptop έχεις?

Έχει "ειδικό" κουμπί για να ανοιγοκλείνεις το wireless. Βρές το και κλείστο. Αν στη διαχείριση συσκευών, οι κάρτες δικτύου που αναφέρεις δεν έχουν κίτρινο θαυμαστικό μπροστά δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Jimmy12
14-07-11, 10:49
φιλε οταν λες πρεπει να κανω disable το ασυρματο πως το κανω sorry κιολας αλλα πιστευω με καλοδιο θα με καλυτερα

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οχι δεν εχω laptop

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και η καρτες εχουν θαγμαστηκο εκτωσ απο την προτη που με αυτη δουλευω

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κοιτα θα κανω οτι μου ειπες και θα φοναξο ενα φιλο μου που τα ξερει καλυτερα και θα δω σε εχω κανει φιλω αν χριαστω κατι θα σου στειλω μηνημα

Seitman
14-07-11, 11:04
Από τη διαχείριση υλικού, κάνε κατάργηση εγκατάστασης σε αυτές που έχουν θαυμαστικό και επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Συνεχίζουν να εμφανίζονται με θαυμαστικό μετά την επανεκκίνηση?

Jimmy12
14-07-11, 11:37
φιλε οταν λες καταργηση εγκαταστασης εννοεις απο προγραματα και δηνατοτητες? (vista)

Seitman
14-07-11, 11:39
Όχι...
Από τη διαχείριση συσκευών, εκεί που είδες ότι έχουν το κίτρινο θαυμαστικό. Θα κάνεις δεξί κλικ επάνω στη συσκευή που έχει κίτρινο θαυμαστικό και θα επιλέξεις "κατάργηση εγκατάστασης". Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση και θα κοιτάξεις αν έχει φύγει το θαυμαστικό.

Jimmy12
14-07-11, 11:46
Το θαυμαστηκο παραμενη μου εδειξε πωσ η εγκατασταση ταδε αποτυχια :(
Μηπως πρεπη να κανω απενεργαποιηση στην ralink?

Seitman
14-07-11, 11:53
Δοκίμασε να κάνεις μια ενημέρωση των drivers της ενσύρματης κάρτας δικτύου. Θα τους βρεις στο site της Realtek (http://www.realtek.com/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=6&PFid=6&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false#1)

Επέλεξε το Vista 32/64 Auto Installation Program (SID:1428414), κατέβασέ το και εκτέλεσε το αρχείο.

Jimmy12
14-07-11, 12:07
φιλε το κατεβασα αλλα δεν εχει καποιο αρχειο για να τρεξω

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 3 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ισος ψαξω για drivers απο καπου αλου?

Seitman
14-07-11, 12:21
Φυσικά και έχει φίλε μου.

Το αποσυμπιέζεις και τρέχεις το setup. :oneup:

Jimmy12
14-07-11, 12:24
κιωμος το συγκικριμενω δν ειχε κατεbασα καποιο αλλο το ετρεχα εκανα rr αλλα παλι νεκρο θαφμαστικο help!!!!!

Seitman
14-07-11, 12:26
Δε γίνεται να μην έχει... Μόλις το κατέβασα και το τσέκαρα.
Ξανακατέβασέ το. Το αποσυμπιέζεις και στο φάκελο που θα δημιουργηθεί, υπάρχει το setup.

Προσοχή... Το αρχείο που σου έχω πει. Όχι κάποιο άλλο.

Jimmy12
14-07-11, 12:44
Μολις τα περασα δεν εχω κανει επανεκινηση και το θαυμαστικο παραμενη

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πιστευω πως δεν ταιπια ζουν τα drivers

Seitman
14-07-11, 12:52
Αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

Αλλά το αρχείο με τους drivers που σου προτείνω, είναι σίγουρα το σωστό.

Jimmy12
14-07-11, 12:53
ΤΗ να πω μυστιπιο η Υποθεση:hmm:

Seitman
14-07-11, 12:59
Θα πρέπει να βρεις, από τα manual του υπολογιστή σου, πως απενεργοποιείς την ασύρματη κάρτα. Μπορεί να υπάρχει κάποια διένεξη μεταξύ των καρτών, να "χτυπάει" λάθος και να μπερδεύεται το σύμπαν...

Jimmy12
14-07-11, 13:14
θα παρω στους μεντιουμ και θα σε ενιμεροσω πρεπη να ειναι αναδρομος ο ερμης :p

........Auto merged post: Jimmy12 πρόσθεσε 12 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

απο Διαχειρηση σησκευων με δεξι κλικ λεει απενεργοποιηση μηπως ετσι:hmm:

Seitman
14-07-11, 13:18
Είναι και αυτός ένας τρόπος, αλλά σίγουρα υπάρχει και άλλος.

Το υπολογιστή τον αγόρασες με 2 κάρτες ή πρόσθεσες την 2η αργότερα? Είναι έτοιμη σύνθεση από κάποιο κατάστημα ή επέλεξες εσύ τα μέρη του και έγινε συναρμολόγηση?

Jimmy12
14-07-11, 13:26
την τοποθετησα αργοτερα την wireless γιατι ειχα το router μακρια απο το pc και την εγκατεστησα μονος μου

Seitman
14-07-11, 13:28
Δοκίμασε τότε να την απενεργοποιήσεις από τη διαχείριση συσκευών και δοκίμασε με την ενσύρματη.

Jimmy12
14-07-11, 13:29
τι ακριβως να δοκιμασω με την ενσυρματη?
μετα μπορω να ενεργοποιησω η χερετα μας?

Seitman
14-07-11, 13:31
Αν έχεις σύνδεση με το router & internet. Θα κάνεις επανεκκίνηση αφού απενεργοποιήσεις την ασύρματη.

Jimmy12
14-07-11, 13:33
κιαμα δεν πιασει τη κανω?

Seitman
14-07-11, 13:34
Πηγαίνεις τον υπολογιστή για έλεγχο.

Jimmy12
14-07-11, 13:36
ααα φεξε μου και γληστρησα ακου το απογευμα αν οχι αυριο να εισαι μεσα θα επιχιρισο οχι τωρα γιατι φευγο και δν εχω χρονο
ββ

@ ADSLgr.com All rights reserved.