PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικος για δεύτερη φορα?



treliarhs
13-07-11, 16:31
Απο τοτε που εβαλα 4ρthnet εχω βρει τον μπελα μου!!!
Υπηρχε ενα βραχικυκλωμα στην γραμη μου και σκεφτηκα να μην το κιταξω μονος μου να φωναξω τεχνικο της φορθνετ για να μην μου λενε αλλα μετα...τον εφερα τα εφτιαξε ολα comple!! Ομως μετα απο 1 βδομαδα ξανα τα ιδια προβληματα αποσινδεσεις στο modem και ο ηχος απο το τηλ ειναι ελεινος!

τους πηρα τηλ μου λενε ,εχει βραχικυκλωμα η γραμη σας...και σκεφτομουν πως γινεται αυτο? ακομα δνε ηρθε ο τεχνικος και παλι προβλημα??? Οποτε κατεβηκα κατο στο καταναμιτη / πρωτη χονευτη βασικα εξω απο το σπιτι στην εισοδο[γιατι ειμαστε μικρη πολικατοικια] και κοβο τελειως το καλωδιο το καλοδιο ηταν κατευθιαν απο τον οτε δεν ηταν συνδεδεμενο με τπτ...οποτε ζιτησα το τηλεφωνο του γοιτονα περνς τηλ στο 13831 τους λεω τον αριθμο του σπιτιου μου και μου ελεγαν και αφου εσεις ειστε ο ιδιοκτητεις και μλκιεσ γτ περνεται απο αλλο τηλ δεν ηθελα να τους πω τι εκανα γιατι μπορει μετα να μου ελεγαν επιτιδες οτι δεν υπαρχει προβλημα ,οποτε μου ειπαν να τους ονομα επιθετο οδο και αλλα διαφορα...τελοσπαντων πιστικαν... ξεκινησαν τις μετρησεις ,δεν τους ειπα τπτ αλλο ,μου λενε αν χτιπησει το τηλ μην το σηκωσετε και τετια...τελειωσαν τελωσπαντων και μου κανουν ¨χμμμ προφανως εχετε καποια τηλ συσκευη συνδεδεμενη και επισης μετραει ενα βραχικυκλωμα εδω!!!

πως γινεται αυτο ρε παιδια?? τα καλωδια ηταν κατευθιαν απο τον οτε ,δεν ηταν πουθενα σινδεδεμενα ,τα εχει κο4ει εγω με την πενσα!!!Πως γινετε να εχει βραχικυκλωμα???

ειμαι πεπισμενως οτι το προβλημα ειναι δικο τους!!!Οταν ειχε ερθει ο τεχνικος μου ειπε πως επειδη ηταν η πρωτη φορα που ηρθε ειναι δωρεαν αλλα αν τον ξαναφωναξουμε ,θα κοστισει 60ε !Αν τον φωναξο τωρα για να δει τα καλωδια που βγαινουν απο το καφαο η ακομα και το καφαο θα πρεπει να πληρωσω??

δυστιχος δεν εχο τοσα λευτα να προσφερω στην ουσια για το τπτ αλλα η εγκατασταση του σπιτιου μου δεν φτεει!!!

saponas
13-07-11, 17:43
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις ένα τηλέφωνο απευθείας κάτω στο καλώδιο που έρχεται στον κατανεμητή. Αν έχεις και εκεί θόρυβο κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα ο connector(φύσα όπως το λέει ο ΟΤΕ) στο καφάο, οπότε θα χρειαστεί να σου αλλάξουν ζεύγος.
Να ξέρεις πάντως ότι αν υπάρχει πρόβλημα μετά τον κατανεμητή χρεώνεσαι εσύ τον τεχνικό, αν είναι πριν χρεώνονται αυτοί, όσες φορές και να έρθει

akkiiss55
13-07-11, 18:25
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις ένα τηλέφωνο απευθείας κάτω στο καλώδιο που έρχεται στον κατανεμητή. Αν έχεις και εκεί θόρυβο κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα ο connector(φύσα όπως το λέει ο ΟΤΕ) στο καφάο, οπότε θα χρειαστεί να σου αλλάξουν ζεύγος.
Να ξέρεις πάντως ότι αν υπάρχει πρόβλημα μετά τον κατανεμητή χρεώνεσαι εσύ τον τεχνικό, αν είναι πριν χρεώνονται αυτοί, όσες φορές και να έρθει

σωστα.δοκιμασε τλφ συσκευη εκει να δεις αν θα εχει θορυβο και επισης δοκιμασε και το modem εκει να δεις αν εχεις αποσυνδεσεις.αν εχεις τοτε καπου εξω ειναι το προβλημα και λογικα αν δν σε παιξει ο οτε μπαλακι θα παει για αλλαγη ζευγους.αν εισαι τυχερος μετα την αλλαγη ζευγους δε θα χρειαστεις μεικτονομηση απο τεχνικο της forthnet.οποτε σταυρωσε τα δαχτυλα σ και κοιταζε στο κουτι να δεις τι γινεται

treliarhs
13-07-11, 18:38
xmm το τηλεφωνο το δοκιμασα...δεν εχει θοριβο[χωρις το φιλτρακι ενοητε :P] αλλα το modem πως να το κοιταξω? θα πρεπει να βγαλω μπαλαντεζα εξω ,και να το αφησω εκει για καμια μερα για να καταλαβω αν βγηκε η οχι :S

το οτι το καλωδιο ηταν στο κατανεμιτι κομενο χωρις να ειναι σινδεδεμενο πουθενα αλλου ενω αυτοι αμου λενε οτι εχει βραχικυκλωμα,δεν ειναι περιεργο ,δεν αρκει αυτο?

syndikat
13-07-11, 18:42
good news???

saponas
13-07-11, 21:26
Καλά μη περιμένεις να βγάλεις άκρη μόνο από αυτά που σου λένε. Δεν χρειάζεσαι φιλτράκι για να δεις αν έχει πρόβλημα η γραμμή. Και κυρίως το βλέπεις και από το ότι ακούγεται καλά κάτω ενώ επάνω όχι. Ψάξτο, κάτι παίζει με την καλωδίωση σου. Μπορεί το ίδιο καλώδιο να βγαίνει και σε άλλη πρίζα που να είναι χαλασμένη.

Βγάλε όλες τις πρίζες και σύνδεσε το τηλέφωνο σου επάνω στο καλώδιο της πρώτης πρίζας(αυτή που δίνει και στις άλλες), μετά στις επόμενες και σιγά σιγά θα βγάλεις άκρη πιστεύω

anger
13-07-11, 21:55
Αφού έκοψες το καλώδιο που συνδέεται στο σπίτι σου και σύνδεσες το τηλ στο κόψιμο και δέν είχες φύσημα και γενικά πρόβλημα,ξανα βάλε το τηλ κάτω στο καλώδιο του οτε και πάρε τηλ την εταιρεία να ξαναδεί άν έχει βραχυκύκλωμα μήπως όταν το έκοψες και πήρες τηλ απο το γείτονα και είδαν βραχυκύκλωμα ,μήπως λέω (ίσως ειναι λίγο χαζό) κατα λάθος ακουμπούσε κανα καλωδιακι.
Άν ακόμα έχει βραχυκύκλωμα τότε σίγουρα είναι πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είτε σε Αστικό κέντρο ή στο Καφάο του οτε απο τίποτα σκουριασμένες επαφές ,οπότε το δίνουν βλάβη και το κοιτάνε.!:)

treliarhs
13-07-11, 23:30
Αφού έκοψες το καλώδιο που συνδέεται στο σπίτι σου και σύνδεσες το τηλ στο κόψιμο και δέν είχες φύσημα και γενικά πρόβλημα,ξανα βάλε το τηλ κάτω στο καλώδιο του οτε και πάρε τηλ την εταιρεία να ξαναδεί άν έχει βραχυκύκλωμα μήπως όταν το έκοψες και πήρες τηλ απο το γείτονα και είδαν βραχυκύκλωμα ,μήπως λέω (ίσως ειναι λίγο χαζό) κατα λάθος ακουμπούσε κανα καλωδιακι.
Άν ακόμα έχει βραχυκύκλωμα τότε σίγουρα είναι πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είτε σε Αστικό κέντρο ή στο Καφάο του οτε απο τίποτα σκουριασμένες επαφές ,οπότε το δίνουν βλάβη και το κοιτάνε.!:)

xmm θα το δοκιμασω αν και ειχα ξαναφτιαξει την συνδεσει της ειχα περασει και θερμοσυσταλομενο μακαρονι.... τελωσπαντων...αν με δουν οι γοιτονες θα με περασουν για τρελο αλλα νταξ θα το προσπαθησω...

αλλα δεν γινεται να στηλουν εναν τεχνικο απλα να το κοιταξει να μην φτιαξει τιποτα απολυτος απλως να το κοιταξει!!!Το πληρωνω εγω αυτο?το κοιταγαμα???

........Auto merged post: treliarhs πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αφού έκοψες το καλώδιο που συνδέεται στο σπίτι σου και σύνδεσες το τηλ στο κόψιμο και δέν είχες φύσημα και γενικά πρόβλημα,ξανα βάλε το τηλ κάτω στο καλώδιο του οτε και πάρε τηλ την εταιρεία να ξαναδεί άν έχει βραχυκύκλωμα μήπως όταν το έκοψες και πήρες τηλ απο το γείτονα και είδαν βραχυκύκλωμα ,μήπως λέω (ίσως ειναι λίγο χαζό) κατα λάθος ακουμπούσε κανα καλωδιακι.
Άν ακόμα έχει βραχυκύκλωμα τότε σίγουρα είναι πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είτε σε Αστικό κέντρο ή στο Καφάο του οτε απο τίποτα σκουριασμένες επαφές ,οπότε το δίνουν βλάβη και το κοιτάνε.!:)

δεν φτεει το σπιιτι μου!!!ειχαν στηλει τεχνικο!!! αν ηταν θα εβρισκε οτι υπηρχε κιαλη βλαβη!!!

anger
14-07-11, 00:08
δεν φτεει το σπιιτι μου!!!ειχαν στηλει τεχνικο!!! αν ηταν θα εβρισκε οτι υπηρχε κιαλη βλαβη!!!

Άν βάλεις πάλι το τηλ κάτω στην είσοδο και δέ δουν βραχυκύκλωμα ,ενώ συνδέεις στο απίτι και έχεις τότε κάτι συμβαίνει στο σπιτι ,που απ'οτι αναφέρεις μάλλον δέν έχεις πρόβλημα,αλλα καμιά φορα μπορεί να είναι απο μία χαλαρή σύνδεση σε πρίζα μέχρι και ελαττωματική ακόμη πρίζα!:)


Το πληρωνω εγω αυτο?το κοιταγαμα???
Έτσι γίνετε συνήθως όταν έρχεται τεχνικός και διαπιστώσει οτι φταίει κάτι απο τον κατανεμητή της πολυκ. και μέσα τότε χρεώνεσαι!:sorry: Άν φταίει κάτι προς τα έξω τότε ΟΚ δέ χρεώνεσαι.Βέβαια άν θές μπορείς να τους πείς να έρθουν και να κοιτάξουν και τη γραμμή με analyzer απο το κατανεμητή προς το Α/Κ οπότε να δούν άν υπάρχει στη γραμμή πρόβλημα ,άν ναι δέν χρεώνεσαι άν όχι τότε πληρώνεις 60 ευρω,δυστυχώς!Έτσι όμως θα είναι σίγουρο οτι η γραμμη είναι εντάξει και οτί κάτι παίζει μέσα στο χώρο σου.Γι'αυτο καλό είναι να ελέγξεις καλά πάλι όλη την εσωτερική σου καλωδίωση!!

billkolias
14-07-11, 00:47
αλλο ενα προβλημα...με forthnet

treliarhs
14-07-11, 00:49
Έτσι γίνετε συνήθως όταν έρχεται τεχνικός και διαπιστώσει οτι φταίει κάτι απο τον κατανεμητή της πολυκ. και μέσα τότε χρεώνεσαι!:sorry: Άν φταίει κάτι προς τα έξω τότε ΟΚ δέ χρεώνεσαι.Βέβαια άν θές μπορείς να τους πείς να έρθουν και να κοιτάξουν και τη γραμμή με analyzer απο το κατανεμητή προς το Α/Κ οπότε να δούν άν υπάρχει στη γραμμή πρόβλημα ,άν ναι δέν χρεώνεσαι άν όχι τότε πληρώνεις 60 ευρω,δυστυχώς!Έτσι όμως θα είναι σίγουρο οτι η γραμμη είναι εντάξει και οτί κάτι παίζει μέσα στο χώρο σου.Γι'αυτο καλό είναι να ελέγξεις καλά πάλι όλη την εσωτερική σου καλωδίωση!!

Α/Κ τι ειναι?
θα δοκιμασω και με τηλ και θα προσπαθησω και με το ρουτερακι και θα σας πω!

eniac
14-07-11, 03:04
Α/Κ τι ειναι?
Αστικό Κέντρο

treliarhs
14-07-11, 14:34
xmmm σημερα διαπιστωσα πως οταν βαζω το τηλ στην πριζα το snr ειναι 3 οταν το βγαζω ειναι 6

δεν ξερω τι σημαινει αυτο...αλλα φανταζομαι εσεις θα μου πειτε!

saponas
14-07-11, 17:31
Το SNR δεν θα έπρεπε να αλλάζει. Τα Attenuation μένουν σταθερά; Αυτά σε νοιάζουν κυρίως

billkolias
14-07-11, 20:53
Το SNR δεν θα έπρεπε να αλλάζει. Τα Attenuation μένουν σταθερά; Αυτά σε νοιάζουν κυρίως

σωστο...

sdikr
14-07-11, 20:55
xmmm σημερα διαπιστωσα πως οταν βαζω το τηλ στην πριζα το snr ειναι 3 οταν το βγαζω ειναι 6

δεν ξερω τι σημαινει αυτο...αλλα φανταζομαι εσεις θα μου πειτε!

Αν το κάνει συνέχεια (δηλαδή όχι απλά όταν το συνδέεις ) τότε ναι η συσκευή κάνει βραχυκύκλωμα.
(ελπίζω πως το βάζεις με φίλτρο σωστά συνδεμένο)

Υπάρχει ακόμα η περίπτωση η συσκευή να ζητάει παραπάνω ρευμά απο ότι πρέπει

treliarhs
14-07-11, 20:55
ναι με φιλτρο ειναι...σωστα συνδεδεμενο...δοκιμασα με αλλη τηλεφωνικη συσκευη και γινεται ακριβως το ιδιο
Στο σπιτι μου το attenuation ειναι 38 και στην εισοδο ειναι 37-38 :S



Σουφρωσα το spliteraki του γοιτονα και ερχομαι σπιτι...βαζω στην πριζα το σπλιτερ συνδεω μοντεμ και τηλεφωνο...και μου γραφει attenuation 46 και το snr ανεβοκατεβαινει στο 5 και στο 6

saponas
15-07-11, 01:08
Πιστεύω ότι κάτι παίζει με τις συνδέσεις από πρίζα σε πρίζα. Το φίλτρο δεν αλλάζει κάτι από τη στιγμή που δεν χτυπάει το τηλέφωνο ή δεν μιλάς. Δοκίμασε και χωρίς αυτό

billkolias
15-07-11, 03:04
με το spliter υπηρχαν απσυνδεσεις

treliarhs
15-07-11, 03:13
Πιστεύω ότι κάτι παίζει με τις συνδέσεις από πρίζα σε πρίζα. Το φίλτρο δεν αλλάζει κάτι από τη στιγμή που δεν χτυπάει το τηλέφωνο ή δεν μιλάς. Δοκίμασε και χωρίς αυτό

xmm το spliter το κρατησα περιπου 2 ωρες μετα αναγκαστηκα επρεπε να το επιστρεψω ,παντως οσο ηταν με το spliter δηλαδη στην ιδια πριζα και τηλ και μοντεμ δεν ειχε αποσινδεσεις ,τωρα αν το κραταγα ολη μερα δεν ξερω αν θα εβγαινε καθολου...

παντως τωρα το βραδυ εχω βγαλει το τηλ απο την πριζα και εχω μονο το μοντεμ και δουλευει μια χαρα χωρις αποσινδεσεις[τελικα παλυ το σπιτι μου φτεε μαλλων]
:closed:
αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι φτεει...οι πριζες δεν ειναι συνδεδεμενες σε συρα ...! αλλα πιως ο λογος να δημιουργειτε αυτο το βραχικυκλωμα οταν συνδεεις καποιο τηλεφωνο στην αλλη πριζα?


θα κοιταξω να παρω ενα spliteraki μαλλων...γιατι να περασω καινουριο καλωδια δεν το βλεπω...[προφανως θα προσπαθησω μονος μου και ειμαι συγουροσ οτι θα δημιουργισω προβλημα και στα αλλα διαμερισμτα τησ πολικατοικιας...]

saponas
15-07-11, 11:57
Το τηλέφωνο δεν σημάνει αναγκαστικά ότι δημιουργεί βραχυκύκλωμα. Αν είχες βραχυκύκλωμα δεν θα δούλευε τίποτα. Ανάλογα όμως με το τηλέφωνο, δημιουργεί και πτώση τάσης από το ρεύμα που χρησιμοποιεί για να δουλέψει. Αν υπάρχει μεγάλη πτώση τάσης εξαιτίας μεγάλης απόστασης σου από κέντρο ή καλωδίωσης ή τηλεφώνου που τραβάει πολύ ρεύμα, αυτοί μπορεί να το βλέπουν σαν βραχυκύκλωμα. Δοκίμασε ασύρματο τηλέφωνο μιας και είναι αρκετά αυτόνομα από άποψη ρεύματος

treliarhs
15-07-11, 14:19
Το τηλέφωνο δεν σημάνει αναγκαστικά ότι δημιουργεί βραχυκύκλωμα. Αν είχες βραχυκύκλωμα δεν θα δούλευε τίποτα. Ανάλογα όμως με το τηλέφωνο, δημιουργεί και πτώση τάσης από το ρεύμα που χρησιμοποιεί για να δουλέψει. Αν υπάρχει μεγάλη πτώση τάσης εξαιτίας μεγάλης απόστασης σου από κέντρο ή καλωδίωσης ή τηλεφώνου που τραβάει πολύ ρεύμα, αυτοί μπορεί να το βλέπουν σαν βραχυκύκλωμα. Δοκίμασε ασύρματο τηλέφωνο μιας και είναι αρκετά αυτόνομα από άποψη ρεύματος

xmmm ασυρμαο ε?
πως δεν το σκεευτικα...θα δοκιμασω και θα σας πω...

το οτι οταν εβαλα το spliter ειχε πιο μικρο attenuation σημαινει τιποτα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.