PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x internet + ομιλία



andm
13-07-11, 16:54
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω στον ΟΤΕ μιας και από HOl δεν την παλεύω στα παιχνίδια!:dwarf:shoot:

Τα 45.5 ευρώ είναι η τελική τιμή για αυτά

Απεριόριστο Internet Conn-x έως 24 Mbps
Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις προς όλα τα εθνικά δίκτυα
60 λεπτά κλήσεις προς εθνικά κινητά


ή πληρώνω και τίποτα άλλο;Αναγνώριση κλέσεων δεν με ενδιαφέρει.

Seitman
13-07-11, 17:00
Αυτή είναι η τιμή €45.5, δεν πληρώνεις τίποτα άλλο.

a.libe
13-07-11, 17:01
ετσι οπως τα ειπες....ο λογ θα ερχεται καθε 2 μηνο...συνεπως 91....αν τον πληρωνεις μεσω oteshop.gr θα εχεισ εκπτωση -2,5 το 2μηνο....
ο πρωτος λογ θα σου ερθει φουσκωμενος γιατι θα περιλαμβανει το επομενο παγιο και αναλογικα ολες τις μερες μεχρι την εκδοση...ακομη πληρωνεις τελος επιστροφης βρογχου γυρω στα 32ευρω...

andm
13-07-11, 17:40
Δηλαδή ο πρώτος λαγαριασμός θα είναι κάπου στα 120;Το τέλος επιστροφής βρόγχου δεν κατάλαβα

Seitman
13-07-11, 18:21
Οι υπόλοιποι πάροχοι το αναφέρουν σαν "τέλος σύνδεσης".

andm
14-07-11, 00:24
Οκ ευχαριστώ!

DSLaManiaC
14-07-11, 00:55
Δε νομίζω οτι τους υποχρεώνει κανεις να βαζουν τελος ενεργοποιησης και αυτοι. Κι εδω που τα λεμε, με τοσους πελατες που χανει δε θα επρεπε να χρεωνει οποιον επιατρεφει

homo_digital
14-07-11, 13:29
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω στον ΟΤΕ μιας και από HOl δεν την παλεύω στα παιχνίδια!:dwarf:shoot:

Τα 45.5 ευρώ είναι η τελική τιμή για αυτά

Απεριόριστο Internet Conn-x έως 24 Mbps
Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις προς όλα τα εθνικά δίκτυα
60 λεπτά κλήσεις προς εθνικά κινητά


ή πληρώνω και τίποτα άλλο;Αναγνώριση κλέσεων δεν με ενδιαφέρει.


Ρε παιδια δεν είναι ακριβή η παραπάνω τιμή;

andm
14-07-11, 13:49
Ναι ,η πιο ακριβή είναι αλλά είναι και ο πιο αξιόπιστος πάροχος!

jsrory
19-07-11, 12:24
2 χρονια οτε .στα8ερη ταχυτητα,συνδεση χωρις διακοπες .....

sculper
19-07-11, 17:22
εκτός από το θέμα αξιοπιστίας πάροχου...εμένα σε όλους τους εναλλακτικούς το πακέτο μου έβγαινε πιο ακριβά
έχω isdn με 2 νούμερα, 24 internet απεριόριστα σταθερά υπεραστικά και 60 κινητά!
όπου και αν ρώτησα ήταν όλοι πιο ακριβή!

andm
20-07-11, 00:09
Περιμένω να μου φτιάξει την γραμμή η HOL και μετά κάνω αίτηση στον ΟΤΕ.Αύριο-μεθαύριο θα έρθουν..

dterzakis
20-07-11, 09:51
Ναι, όμως τα 27 για το τηλέφωνο είναι για τους 4 πρώτους μήνες, και τα 15 για το Internet είναι για τους 6 πρώτους μήνες. Μετά οι τιμές διαμορφώνονται στα 30 και 23 αντίστοιχα. Οπότε μετά τους 6 μήνες είσαι στα 53....

Revolution
20-07-11, 10:09
Ρε παιδια δεν είναι ακριβή η παραπάνω τιμή;
Ναι αλλα εγγυηση, τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες.
2 μηνες τον εχω και εχω 100% uptime οχι 99% 100%


Δηλαδή ο πρώτος λαγαριασμός θα είναι κάπου στα 120;Το τέλος επιστροφής βρόγχου δεν κατάλαβα

Εμενα ο πρωτος ηρθε 208€ αλλα δεν ειχε καθολου γραμμη το σπιτι.

andm
20-07-11, 22:24
Ναι αλλα εγγυηση, τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες.
2 μηνες τον εχω και εχω 100% uptime οχι 99% 100%



Εμενα ο πρωτος ηρθε 208€ αλλα δεν ειχε καθολου γραμμη το σπιτι.

Να υποθέσω ότι αυτό εγινε επειδή δεν υπήρχε γραμμή...αλλιώς το βλέπω να'ρχεται το εγκεφαλικό:p

Seitman
21-07-11, 07:50
Ε και εσύ τόσο να περιμένεις, άντε λίγο παρακάτω... :innocent:

Γιατί στην ουσία θα πληρώσεις αναδρομικά από τη μέρα της σύνδεσής σου αναλογικά για τις ημέρες μέχρι την έκδοση του λογαριασμού και τα πάγια του επόμενου διμήνου.

Vitruvian78
21-07-11, 21:13
Mε 40 db attenuation που γράφεις οτι έχεις στο προφιλ σου, ξέχνα τιμές οπουδήποτε κοντά στα 24Mbps. Δεν αξίζει να πληρώνεις 45,50 το μήνα και η πραγματική σου ταχύτητα να ειναι χαμηλή. Να ξέρεις οτι αν η γραμμή σου δεν σηκώνει ενδεχομένως να χρειαστεί να μπεις στα 2Mbps, μιας και ο ΟΤΕ προσφέρει αυτές τις δύο ταχύτητες. Νομίζω οτι κι αυτό ειναι ένα ζήτημα που πρέπει να υπολογίσεις πριν φύγεις απο την hol.

andm
22-07-11, 01:21
Ε και εσύ τόσο να περιμένεις, άντε λίγο παρακάτω... :innocent:

Γιατί στην ουσία θα πληρώσεις αναδρομικά από τη μέρα της σύνδεσής σου αναλογικά για τις ημέρες μέχρι την έκδοση του λογαριασμού και τα πάγια του επόμενου διμήνου.

Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα ακριβώς τι μου έγραψες αλλά οκ.Περιμένω να μου φτιάξουν την γραμμή από hol,να τελειώσω δηλαδή από εκεί και μετά να κάνω αίτηση!

........Auto merged post: Pro_Killer96 πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Mε 40 db attenuation που γράφεις οτι έχεις στο προφιλ σου, ξέχνα τιμές οπουδήποτε κοντά στα 24Mbps. Δεν αξίζει να πληρώνεις 45,50 το μήνα και η πραγματική σου ταχύτητα να ειναι χαμηλή. Να ξέρεις οτι αν η γραμμή σου δεν σηκώνει ενδεχομένως να χρειαστεί να μπεις στα 2Mbps, μιας και ο ΟΤΕ προσφέρει αυτές τις δύο ταχύτητες. Νομίζω οτι κι αυτό ειναι ένα ζήτημα που πρέπει να υπολογίσεις πριν φύγεις απο την hol.

Λοιπόν αυτό είναι θέμα!Δεν θέλω να πάω για χαμηλότερη ταχύτητα...Τo ping θα μειωθεί αν κλειδώνω στα 2mgbs?

Seitman
22-07-11, 08:55
Αφού δεν το κατάλαβες, αναλύω :innocent: :

Έστω ότι ενεργοποιείσαι σήμερα στον ΟΤΕ. Ενδέχεται όμως ο λογαριασμός σου να εκδοθεί τον Αύγουστο.
Θα περιέχει τις μέρες χρήσης της υπηρεσίας μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, τα πάγια της επόμενης 2μηνίας και το τέλος ενεργοποίησης.

Vitruvian78
22-07-11, 09:09
Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα ακριβώς τι μου έγραψες αλλά οκ.Περιμένω να μου φτιάξουν την γραμμή από hol,να τελειώσω δηλαδή από εκεί και μετά να κάνω αίτηση!

........Auto merged post: Pro_Killer96 πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Λοιπόν αυτό είναι θέμα!Δεν θέλω να πάω για χαμηλότερη ταχύτητα...Τo ping θα μειωθεί αν κλειδώνω στα 2mgbs?

Υποθέτω οτι το ping θα είναι το ίδιο, είτε είσαι στο πακέτο των 2 είτε των 24. Απλά μάλλον σε βλέπω να σε βάζουν στα 2 τελικά πάρα στο 24αρι, κι αυτό θα έχει επιπτωσεις στην ταχύτητα κατεβάσματος.

Revolution
22-07-11, 09:40
Να υποθέσω ότι αυτό εγινε επειδή δεν υπήρχε γραμμή...αλλιώς το βλέπω να'ρχεται το εγκεφαλικό:p
Ναι επειδη δεν ειχε γραμμη ηρθαν ενας σκασμος παγια.
Ο επομενος κανονικα στα ~92€

andm
22-07-11, 11:39
Αφού δεν το κατάλαβες, αναλύω :innocent: :

Έστω ότι ενεργοποιείσαι σήμερα στον ΟΤΕ. Ενδέχεται όμως ο λογαριασμός σου να εκδοθεί τον Αύγουστο.
Θα περιέχει τις μέρες χρήσης της υπηρεσίας μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, τα πάγια της επόμενης 2μηνίας και το τέλος ενεργοποίησης.

Ευχαριστώ πολύ!;)

........Auto merged post: Pro_Killer96 πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υποθέτω οτι το ping θα είναι το ίδιο, είτε είσαι στο πακέτο των 2 είτε των 24. Απλά μάλλον σε βλέπω να σε βάζουν στα 2 τελικά πάρα στο 24αρι, κι αυτό θα έχει επιπτωσεις στην ταχύτητα κατεβάσματος.

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω;Να πάρω τηλ. να τους ρωτήσω για το προφίλ που θα έχω ή δεν πάω καν;:hmm:

Vitruvian78
22-07-11, 16:37
Ευχαριστώ πολύ!;)

........Auto merged post: Pro_Killer96 πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω;Να πάρω τηλ. να τους ρωτήσω για το προφίλ που θα έχω ή δεν πάω καν;:hmm:

Όταν ήμουν στην hellas online έπιανα 6Mbps κανονικά και γεμάτα. Όταν αποφάσισα να πάω στον ΟΤΕ, τους πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω, όπως λες κι εσύ, και μου τα παρουσιάσανε όλα άψογα, μου λέγανε οτι η απόδοση της γραμμής μου θα ήταν πολύ καλύτερη διότι κανές πάροχος δεν μπορει να προσφέρει σταθερές και σίγουρες υπηρεσίες πέρα απο τον ΟΤΕ, οτι στον ΟΤΕ φροντίζουν η γραμμή να είναι πάντα σταθερή και οτι προσφέρουν ποιοτικες και αξιόπιστες υπηρεσίες 24Χ7. Με άλλα λόγια με ψήσανε μια χαρά να αποφασίσω να επιστρέψω στον ΟΤΕ. Με το ίδιο attenuation όπως εσύ λοιπόν πήγα στον ΟΤΕ, και η γραμμή συγχρόνιζε στις πολύ καλές των περιπτώσεων στα 3 με πολλους αποσυγρανισμούς. Η απάντηση του ΟΤΕ ήτανε, οτι έχω μεγάλη απόσταση απο το Αστικό Κέντρο της περιοχής και οτι δεν σηκώνει πάνω απο 2. Σε ερώτησή μου, πώς γίνεται στην hellas online και είχα 6Mbps η απάντηση ήτανε "αποκλείεται!" ή ότι χρησιμοποιεί άλλα μηχανήματα η συγκεκριμένη εταιρεία και οτι ίσως είχε κέντρο πιο κοντά μου (αηδίες!! Ξέρω οτι συστεγάζονται όλοι στον ίδιο χώρο στην περιοχή μου). Με βάλανε λοιπόν στο 2αρι, με download αισθητά πιο αργό (αν δεν είχα και απαοσυνδέσεις ώστε να μην μπορώ να κατεβάσω καν!) απο πρίν και έχωντας απολαύσει προηγουμένως 6Mbps στην hellas online, τα οποία πλέον έπρεπε να ξεχάσω πια για πάντα. Είχα μόνο μισή ώρα δωρεάν κλήσεις σε κινητά και καθόλου δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό. Οι απαοσυνδέσεις συνεχίστηκαν, δήλωνα βλάβες, κανένας δεν με έπαιρνε ποτέ πίσω για να με ενημερώσει για το πρόβλημα, απλά κλεινανε τη βλάβη με τη δικαιολογία της μεγάλης απόστασης και οτι η γραμμή δεν μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα. Τχνική εξυπηρέτηση μηδέν λοιπόν και εντελώς αγενέστατοι. Τελικά για τις αποσυνδέσεις ανακάλυψα απο μόνος μου ότι μάλλον έφταιγε ένα Bautec ρούτερ που μου είχανε δώσει, αγοράζοντας με δικά μου έξοδα ένα καινούριο ρούτερ άλλης μάρκας που είχα δει στο φόρουμ καλές κριτικές. Συμπέρασμα: παροχή χειρότερης υπηρεσίας (παρά το γεγονός οτι διαφημίζουν ποιότητα και αξιοπιστία), παροχή άθλιου ρούτερ (το οποίο αρνουνταν να μου αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο μοντέλο ή έστω με ένα ίδιο που να μην έχει πρόβλημα), ελλεεινή και ανεδέστατη τεχνική υποστήριξη με ύφος πολλών καρδιναλλίων. Αν είσαι προετοιμασμένος να πας σε χαμηλότερη ταχύτητα (γιατί με τα στατιστικά σου θα πας μάλλον για 2αρι) και σε ενδιαφέρουν τα pings περισσότερο, τότε κάντο. Υπο άλλες συνθήκες, εάν είσαι σχετικά ικανοποιημένος τότε κράτα τη σύνδεσή σου όπως είναι, γιατί θα πληρώνεις λίγο παραπάνω, αλλά για πολύ λιγότερα πράγματα και παίζει να μην έχεις και αυτό που θες. Και να ξέρεις οτι αν μετά αποφασίσεις να γυρίσεις πίσω δεν είναι σίγουρο οτι η γραμμή πάλι θα συμπεριφέρεται οπως πριν φύγεις.....Σε γενικές γραμμές νομίζω οτι εμείς που έχουμε θέμα απόστασης ενδεχομένως έχουμε καλύτερες ταχύτητες σε εναλακτικούς, διότι δίνουν υψηλότερη τάση στις συνδέσεις τους, οπότε μπορείσ να δεις κάτι παραπάνω απο τον ΟΤΕ. Ωστόσο, επαναλαμβάνω, εάν τα παιχνίδια σου είναι πιο σημαντικά απο το κατέβασμα αρχείων, τότε επιλέγεις ΟΤΕ. Γιατί δεν τσεκάρεις στο φόρουμ της Forthnet, γιατί έχω την εντύπωση, χωρίς να ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι κάτι έχει κάνει με το θέμα των pings τελευταία και έχει βελτιώσει τις επιδόσεις της στο θέμα.... αυτά! Ελπίζω να σε κατατόπισα πλήρως! :)

andm
22-07-11, 18:50
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση.θα κοιτάξω και το subforum της forthnet και θα σκεφτώ τις επιλογές μου....σκέφτομαι να πάω ΟΤΕ κυρίως για τα παιχνίδια και το ping..τώρα αν είναι να μου έρθει ο πρώτος λογαριασμός κανά 200άρι και να κλειδώνω στα 2 τότε δεν αξίζει..η διαφορά στο ping μήπως ξέρεις πόσο περίπου είναι;

Vitruvian78
23-07-11, 12:06
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση.θα κοιτάξω και το subforum της forthnet και θα σκεφτώ τις επιλογές μου....σκέφτομαι να πάω ΟΤΕ κυρίως για τα παιχνίδια και το ping..τώρα αν είναι να μου έρθει ο πρώτος λογαριασμός κανά 200άρι και να κλειδώνω στα 2 τότε δεν αξίζει..η διαφορά στο ping μήπως ξέρεις πόσο περίπου είναι;

Λοιπόν κάναμε μια μέτρηση με ένα φίλο που έχει hol. Τα ping tests βγήκανε ώς εξής, στις 12 το μεσημέρι σήμερα Σάββατο:
Εγώ με Conn-X έχω 52ms, και ο φίλος μου με hol έχει 28ms. Θέλεις να τσεκάρουμε και κάποιες άλλες ώρες, πχ. βράδυ;

andm
23-07-11, 12:18
Ε άμα είναι έτσι να μην πάω...όχι,δεν χρειαζεται να κάνεις άλλη μέτρηση,σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες....Άμα είναι θα κάτσω στην χολ..

Hengeo
25-07-11, 23:35
Να ρωτήσω και εγώ κάτι για τα εν λόγω πακέτα. Στα πακέτα της 2play forthnet λέει ότι στις δωρεάν κλήσεις δεν συμπεριλαμβάνονται κλήσεις δεδομένων, fax κ.λ.π. (Σημείωση 2 εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012962)) Ξέρετε τι ισχύει για αυτό στο conn-x;

andm
25-07-11, 23:49
Να σου πω την αλήθεια στο site του ΟΤΕ δεν έχω δει κάποιες σημειώσεις ή κάτι τέτοιο.

Hengeo
26-07-11, 00:15
Ναι και εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι, οπότε η επόμενη σκέψη μου ήταν το adslgr.com.

andm
26-07-11, 00:30
Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει τέτοιους περιορισμούς....Κάνε και κανά τηλεφωνάκι στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση για να είσαι σίγουρος..

Vitruvian78
27-07-11, 00:42
Έχω την εντύπωση οτι συμπεριλαμβάνονται μεσα στις απεριοριστες κλήσεις αλλά δεν έιμαι και απόλυτα σίγουρος τώρα που το αναφέρεις.....

Hengeo
28-07-11, 01:49
Πήρα στο 1242 και μου είπαν ότι περιλαμβάνονται στις απεριόριστες κλήσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.